esmaspäev, 8. juuli 2024

Oskar Luts ehk Laul igavesest õnnest - TEMUFI - 2024 Suveteatripäevik 4.sissekanne

„Oskar Luts ehk Laul igavesest õnnest“ on hoogne ja huumorist pakatav Lennuki tõlgendus Lutsust, mis näitab, et igal inimesel tuleb elus enda õnn ise üles leida.

Kui Oskar Luts oma kaabuga Tarvastusse jõudis, olid paljud tema tegelased seal juba kohal. 
TEMUFI Lutsu-lavastus on inspireeritud kuuest, selle tegelased aga neljast tema näidendist („Kapsapea“, „Kalevi kojutulek“, „Valimised“ triloogiast ja „Laul õnnest“), kuid mõjutanud on seda nii mõnigi Lutsu romaan, näiteks „Kevade“ ja „Suvi“. Tegelased on vähem või rohkem autori peale pahased, et too neile eluteele liiga vähe õnne kirjutas. Nende kohta ei kehti Paul-Eerik Rummo laulusõnad „Iga mees on oma saatuse sepp ja oma õnne valaja“. Neil oli ja on õnne saamiseks kirjanikku vaja. Või kas ikka on? Vastupidi ei pane ju imestama, kui päris elus inimesed loodavad, et keegi teine neile õnne kätte tooks. Nagu elus, nii selgub ka lavastuse lõpus, et elus tuleb igal inimesel endal õnn üles leida. Inimesed on erinevad ja igaühe jaoks on õnn teistest erinev...

Loe edasi täisteksti siit:Lavastuse turunduslik tekst (siinsed fotod pildistas Helen Vunder):

Lutsulik suvekomöödia
OSKAR LUTS ehk LAUL IGAVESEST ÕNNEST
 
Dramaturg URMAS LENNUK (Rakvere Teater)
Lavastaja PEEP MAASIK (TEMUFI)
Kunstnik JAANUS LAAGRIKÜLL
Helilooja-muusikaline kujundaja MARTIN AULIS (TEMUFI)
Grimmikunstnik MERLE LIINSOO (Ugala)
Valguskujundaja PEEP MAASIK (TEMUFI)
Lavameister MATHIAS LEEDO (TEMUFI)
Lavastaja assistendid CAROLYN MARDIM ja MARJE SEPP
Inspitsient-rekvisiitor KAISA-KADI PILT (TEMUFI)
Heli- ja valgustehnik AKSEL MÄND (TEMUFI)
Kostümeerija ULVE VOHLA
 
LAVAL
LAURI KINK
PEETER VOLKONSKI
VEIKKO TÄÄR
OSKAR PUNGA (Ugala)
SILVER KALJULA (TEMUFI)
ELIS JÄRVSOO
LIINA ROHT
KARMEN MEOS
 
Oskar Lutsu loodud külakeses elavad kõik armsad inimesed. Kõik omamoodi ausad ja siirad. Saamuel, kes pühapäeviti muru niidab ja oma tütre Emilia kosilasi jalaga aia tagant eemale peksab. Tõnis Sägi, kes Saamueli tütart üle kõige maailmas juba sellepärast armastab, et ta isa on „rikkus ise“. Saamueli naabrimees Jakob, kes tulevikku vaatab ja tuuleveskitega võitlemisest ei väsi. Jakobi armastav ema, kes poega maailma kõige tähtsamaks inimeseks peab ning kelle põhiharrastus on suremine. Muidugi ka uusrikas Jõuram, kelle soontes voolab samuti veri, vaatamata sellele, et temagi jaoks võrdub armastus rahaga. Siiski armub Saamueli tütar Emilia kirjaniku tahtel hoopis vaesesse naabripoissi Jakobisse ja nii nagu Eesti elus ikka, sünnib sellest nii mõndagi halba.
 
Kuidas laulda õnnest, kui maailm meie ümber muutub kiirusega 200 km/h? Kuidas jääda truuks oma unistustele, kuidas leida oma koht päikese all, kui su suurim ihalus on vaid killuke liisinguvaba õnne? Oskar Luts selle vastust ei tea ja sellepärast varjab ta end etenduse ajal erinevate varjunimede taha. Kes oleme meie, et kohut mõista?
 
Etendused 26. juunist 1. septembrini Tarvastu mõisa tallihoovis Viljandi vallas.
 
Pääs publikualale avatakse üks tund enne etenduse algust.
Etendus on kahes vaatuses ja kestab 2 tundi ja 30 minutit.
Etendustes kasutatakse valje heliefekte.

Kommentaare ei ole: