teisipäev, 13. august 2024

UFO - Theatrum - 2024 Suveteatripäevik 13.sissekanne


Theatrumi „Ufo“ on puändiga lugu, mis nõuab vaatajalt kannatlikkust. Kohati ehk liigagi palju 

Theatrumi „Ufo“ finaal paneb mõtlema nii ufoteemade kui ka laiemalt jutustatud lugude tõepärasuse olulisusest.

Kui saabus info, et Theatrum plaanib Viinistul välja tuua Venemaal sündinud, kuid pärast täiemahulise sõja algamist kodakondsusest lahti öelnud ja poolakast abikaasa kodakondsuse võtnud Ivan Võrõpajevi 2012. aastal avaldatud näidendi „Ufo“, oli selge, et sellest saab üks suve teatrisündmustest. Eestis tehakse haruharva sci-fi (science fiction ehk teadusulme – toim) sisuga teatrit, kuigi ega „Ufogi“ pole otseselt sci-fi, vaid keskendub inimestele, kes jutustavad lavastuse kaudu oma loo ufoga kohtumisest. Lavastus on eeskätt inimtüüpidest ja laiemalt lugude jutustamisest. Kui oluline on, et lugudel, mida loeme või vaatame teatri/filmi vormis, on tõepõhi all? Olgu lisatud, et autor (koos oma pojaga) tegi näidendi põhjal filmi, mis esilinastus 2020. aastal Varssavi filmifestivalil. See on mõneti oluline infokild, arvestades lavaloo viimast monoloogi.

Taustaks teadmine, et autor intervjueeris 14 inimest, kes on nende endi sõnul olnud tulnukatega vahetus kontaktis, ja valis neist välja kümme. Nii koostaski ta lugudest oma näidendi tervikteksti.

Ainult et see siiski pole päris nii...


mh. "Helvin Kaljula oli kogu lavastuse kõige väärtuslikum komponent. Sedavõrd psühholoogiliselt välja tahutud päris inimtüüp ja seda vaid ühe monoloogilõiguga."


Lavastuse turunduslik tekst (siinsed Gabriela Urm'i tehtud fotod on pärit teatri FB seinalt):

UFO
Theatrum

Autor: Ivan Võrõpajev
Lavastaja: Lembit Peterson
Tõlkija: Tiit Alte
Kunstnik: Kalju-Karl Kivi 
Video- ja valguskunstnik: Leon Allik
Helilooja: Tõnis Leemets
Produtsent: Ivo Leek

Osades: Ott Aardam, Andri Luup, Helvin Kaljula, Teele O’Brock, Laura Peterson-Aardam, Tarmo Song, Anna-Magdalena Peterson, Merlin Kivi, Jonathan Peterson, Mark Erik Savi.

Esietendus 4. juulil 2024 Viinistu Katlamaja Teatrisaalis 

„Ufo” avaldub – maandub, veendub ja lavaldub – Viinistu katlamaja teatrisaalis.

Mis on ufo? Mida tähendab kohtuda ufoga? Mis tasandil see toimub? Kas olen ehk minagi juba kohtunud maavälise tsivilisatsiooniga, teadmata, et see oligi see? Millises reaalsuses selline kohtumine  aset leiab, kuidas me tajume reaalsust? Milline osa on siin meie hinge suurel ootusel, igatsusel ja lootusel parema maailma järele, kujutlusel ja fantaasial? Mis see kõik kokku „on”?

„Ufo” autor Ivan Võrõpajev (1974) on üks huvitavamaid kaasaja dramaturge, kelle näidendid püsivad aktuaalsena ja nende lavastusi on alati saatnud suur publikuhuvi kogu maailmas. Ka meil, Eestis. Theatrumi repertuaaris on olnud „Joobnud” ja „Delhi tants”, praegu mängime „Iraani konverentsi”.

Autor otsis interneti teel inimesi, kes väitsid, et neil on olnud kohtumine maavälise tsivilisatsiooniga. Ta valis paljude oma kogemusest rääkinud inimeste seast välja need, kelle lood tundusid kõige adekvaatsemad, kohtus nendega, filmis neid ja kirjutas nende lugude põhjal stsenaariumi. Nii avanesid paljude inimeste elu lood: nende hinged, samuti neid kujundanud olud ja igatsused. 

Kuna kõiki intervjueeritud inimesi pole võimalik tunnistuste andmiseks kindlatel kellaaegadel ühte geograafilisse punkti koondada, siis on näitlejad võtnud enda peale ülesande nende karaktereid, kogemust ja sõnumeid meie ees avada.

Etenduse käigus annavad oma erilistest kohtumistest rõõmsalt ja samas tõsiselt tunnistust 9 meie planeedi eri paikadest pärit, erineva eluea ja kutsumusega, mitmesuguseid ameteid pidavat naist ja meest.

Kutsume teid veetma kaunist suvepäeva Viinistu kultuurikeskuses, et jalutada rannakülas, külastada kunstimuuseumi, mis sisaldab üht rikkalikumat valikut Eesti kunstist läbi aegade, ja viibida loojangu eel etendusel, mis kõneleb inimhinge rahu- ja koduigatsuse kogemise ootamatutest võimalustest meie äreval ajal.

Et saada uut jõudu ja rõõmu igapäevaste ülesannete lahendamiseks ja võimaluse kaasinimeste suuremate ootuste ja lootuste valguses endagi hinge vaadata.

Etendus kestab kuni 3h 15min koos vaheajaga.

Kommentaare ei ole: