neljapäev, 24. veebruar 2022

SUUR TEATRIAASTA 2021 KOKKUVÕTE - 3.osa - Parimad teatriloojad - näitlejad, lavastajad, kunstnikud, dramaturgid, indie- ja žanriteatrid


Käes on möödunud aasta kolmanda ja samaga viimase ning vast ehk ka tähtsaima kokkuvõtte kord - AASTA PARIMAD TEATRITEGIJAD!

Lisaks leiab siit ka erinevate žanrite tipud. Oscareid jagatakse 23s kategoorias, kuid minul kui suurel edetabelite fanaatikul on neid tabeleid siin kokku tervelt 36! Kuna neid vaatenurki ja osa-alasid on nii palju, et võimalikult hästi kõik parimad igas mõttes saaksid rambivalguse kätte toodud, on vaja ka neid erinevaid tabeleid nii palju. 

Selliseid tabeleid tegelikult on võimalik koostada ainult juhul kui on ka suurem osa väärt teatrist nähtud. Minule jäid hinge vaevama siiski nii umbes 10 lavastust, mille nägemisel võiksid siin nii mõnedki nimed veel juures olla (kohe puusalt meenuvad näiteks Kinoteatri "Haige mäger", Liisa Saaremäel'i magistritöö "Suurem kui elu", Keithy Kuuspu magistritöö "Läbi kukkumine", Endla "Pimevalge" ja "Must Lind", Vanemuine "Ulmlejad" ja LendTeater "Kuningal on külm") aga ka 106 erinevat eesti teatrite lavastust on piisav hulk, et just see tipum tipp välja selgitada. Need tabelid kujunevad ju tegelikult läbi aasta iga sellist minitabelit täiendades ja seda peale iga etenduse nägemist uuesti ja uuesti. Läbi aasta katsun hoida ka blogi paremas tulbas parimad esil, sedasi on endal ka pidev adekvaatne võrdlusmoment silme ees. Sellegipoolest praegu neid lõplikke edetabeleid koostades juhindusin küll valmis tabelitest, kuid mõtlesin ja meenutasin kõik need nimetused siiski veelkord üle, et saaksid kirja sellises järjekorras, millel on väike ajaline distants kõige kogetu kohta. Muidu pahatihti need uuemad on paremini meeles ja siis tekib ebaaus võrdlus. Praegu, arvestades kuivõrd laiali üle aasta need siin pärinevad, tundub, et on võimalikult aus ja seega õigustatud selline lähenemine.

Lõppude lõpuks on muidugi palju ju selliste tabelite koostamisel maitseküsimus, ent arvestades, kuidas tihti ka teatriliidu žüriid hindavad nominatsioonidega mitmeid minugi väljatoodud tippe (kuigi võitjad just tihti ei kattugi, ent seal on neil laiem konsensuslik maitse, ehk niiöelda "kuldne keskmine", mis alati ju seda kõige paremat ei pruugigi väljendada... ent ma pole kunagi sinna žüriidesse kuulunud, seega ei tea kah, kuidas täpsemalt neil need nominendid ja võitjad kujunevad... oscaritel on ju demokraatlik hääletamine, ent seal kasutatakse edetabeli-vormingut, et mida kõrgemal hääletaja edetabelis, seda rohkem punkte saab--- ning võitja selgitamiseks lähevad arvesse esimese koha arvud jne... aga sealgi pidevalt muudetakse ja arendatakse uusi hääletussüsteeme). 

Mõtlesin ka pikalt, et kui palju oleks õiglane neid "parimaid" välja tuua ning jõudsin numbrini 21. Kui mu enda üleskirjutatud tippude list oli lühem, ehk seal 20-30 kandis, siis vastavalt siinse nimekirja lühendasin 11 peale. Näiteks aasta väärt meeskõrvalosa rolle - mis oli taaskord tänavu kõige pikem - seal oli mul aasta jooksul üles täheldatud nimesid-rolle kokku tervelt 89.... aga siin tõin ära neist siiski vaid 21. Ja kui nähtud sai üldse 106 erinevat lavastust, siis tegelikult oli ju neid meeskõrvalosasid veel omakorda kordades rohkem. 

Arvatavasti järgmisel aastal enam nii uhkeid nimekirju pole võimalik koostada, sest elukallidus on tegemas oma tööd ning aega ka viimasel ajal hästi ei jagu justkui enam millekski, ent kindlasti saab olema ka tulevikus siin parimate esiletoomine... lihtsalt siis nende põhjal, mida vastava aasta jooksul näha õnnestub. Siinse koostamine on nagu teatavas mõttes mõtete korrastamine ja joone alla tõmbamine, aga ka kindlasti mõttemäng - kes on parem, kes on meeldejäävam, kes oli mõjuvam? Teatavas mõttes ka just nimelt nende elamuste ja tegijate mälupagasisse kaasapakkumine, mis saavad siin eraldi parimatena üles tähendatud - nemad ongi ju väärt talletamist, eks! Nii on võimalik "säilitada" ja loodetavasti lisaks praeguses ajahetkes ka tulevikus praegusele ajale tagasivaateid tehes midagi "täpsemat" leida ja/või võrrelda...

Ent siin siis need meie teatrite 2021.aasta tublimad:

AASTA LAVASTUSTÖÖ

21. AARE TOIKKA - Juudit (VAT Teater)
20. SERGEI FEDOTOV - Meister ja Margarita (Vene Teater)
19. MÄRT PIUS - Ujuja (Skene Katus Kunstile)
18. PRIIT VÕIGEMAST - Bäng (Nargenfestival)
17. VAHUR KELLER - Marie Roget' mõistatus (Kellerteater)
16. ERKI AULE - Üksikud heledad laigud (Oma Lava)
15. MIRKO RAJAS - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
14. LAURA JAANHOLD - Ma teenindasin Inglise kuningat (Endla)
13. ANDREAS AADEL/MARKUS HELMUT ILVES - Rogožin (Tallinna Linnateater)
12. MARGUS KASTERPALU - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)
11. SANDER PUKK - Ninasarvik (Eesti Noorsooteater)
---
10. KAILI VIIDAS - Põrgupõhja uus Wanapagan (Endla)
9. KARL LAUMETS - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
8. HELEN REKKOR - Sitsi Silentium (Teatriühendus Misanzen)
7. RENATE KEERD - ÜLT (Eesti Noorsooteater)
6. KAILI VIIDAS - Sume on öö (Ugala)
5. RINGO RAMUL - Leskede kadunud maailm (Ugala)
4. HELENA KESONEN - Petserimaa igatsus (Taarka Pärimusteater)

3. TIIT PALU - Niskamäe naised (Vanemuine)

2. KERTU MOPPEL - Mefisto (Eesti Draamateater)

1. IVAR PÕLLU - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)

---
Ei saa üle ega ümber sellest va "võsateatri" erilisusest. Helindus, vaatustega mäng, kunstiline tervik ja kõik need lavastuslikud trikid, sealhulgas võsavaheline näitlejate logistiline peen- ja täppismäng - see oli "lavastajatöö ime" ning seetõttu ka troonib siin Ivar (taaskord esikohal). Kuigi Kertu ei jää palju maha, sest vahest on see suuremgi ime, mida tema suudab korda saata tavapärasel nö. "teatrilaval"?! Tiidu lavastus oli nii puhas, ilus ja peensusteni paigas, ent seejuures võimsalt segades nii laulu, muusikat kui ka liikumist. Helena kogu lavastuse ja loo ime ning veel sellest erilises kohas ja erilise lavaga ehmatas oma sügavuse, aga ka erinevate põnevate lahendustega. Ja see "kahtlaste" kadunud leskede maailm, mille Ringo lavale tõi - oma kunstnikutöö ja dramaturgiaga - pole ime, et rahvas sellele murdu jookseb nii, et ka praegu on hooaja lõpuni kõik lavastuse etenduste kohad viimseni välja müüdud.


AASTA NAISPEAOSA NÄITLEJA

21. KAROLIN JÜRISE - Sinihabe (Teater Yks Kuubis)
20. GARMEN TABOR - Leskede kadunud maailm (Ugala
19. TERJE PENNIE - Leskede kadunud maailm (Ugala)
18. ANNELI RAHKEMA - Suvitusromaan (Rakvere Teater)
17. SAARA NÜGANEN - Soomusrong nr.7 (Vanemuine)
16. KRISTIIN RÄÄGEL - Rogožin (Tallinna Linnateater)
15. LIINA OLMARU - Kuningas sureb (Theatrum)
14. ILO-ANN SAAREPERA - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)
13. URSULA RATASEPP - Naine salamandri tähtkujust (Pullitalliteater)
12. MAARJA MITT-PICHEN - Bäng (Nargenfestival)
11. ELINA REINOLD - Toulouse (VAT Teater)
---
10. SILVA PIJON - Sitsi Silentium (Teatriühendus Misanzen)
9. TERJE PENNIE - Ema (Ugala)
8. PIRET KALDA - Lapsed (Tallinna Linnateater)
7. KARIN TAMMARU - Kihnu Jenka (Vana Baskini Teater)
6. TRIIN LEPIK - Põrgupõhja uus Wanapagan (Endla)
5. ANNE REEMANN - Lapsed (Tallinna Linnateater)
4. LIISA SAAREMÄEL - Fundamentalist (Von Krahli Teater/Tallinna Lavakool)

3. HENESSI SCHMIDT - Juudit (VAT Teater)

2. KÜLLIKI SALDRE - Niskamäe naised (Vanemuine)

1. TIINA MÄLBERG - Tants (Rakvere Teater)

---
Kui 4 esimest on kindlalt paigas - 4 aasta parimat, siis 5nda positsiooniga käisin ringiratast järgneva viiega. Ei imestaks kui Teatriliidu žürii tahab siin hoopis Evelin Võigemasti esile tõsta, minul on ta 22. ja seda pigem tingitult nördimusest lavastuse suunal. Samas, kuigi see eelmine aasta oli rohkem ülitugevate meespeaosade aasta, siis kõik siintoodud kindlasti tõusevad esile väga tugevate näitlejatöödena, sugupoolele keskendumatagi. Ja no Tiina, Külliki, Henessi ja Liisa oli kõik lausa vapustavad! Ent äramärkimist vajaks kokku 33 naispeaosa! Kui sellest teravaimast ladvikust eraldi rääkida, siis sinisilmne, otsekohene, lõhutud hingega, aga siiski väga sirgeselgne tüdruk, keda Liisa mängib on justkui selline noor naine, keda tahaks päästa, aga päästa teda pole võimalik, kui ta ise seda ei taha. Henessi "Eesti Jeanne D'Arc" Schmidt võttis vaadates pahviks! Kus lõpeb inimene ja kus algab näitleja? See on nii ehedalt lahendatud, ent sellegipoolest suurejooneline ja võimas roll, mis oleks kui just näitlejannale kirjutatud ja ta oskab ning suudab sellest ka kõik välja võtta ning lavale panna. Külliki Saldre on aastast aastasse tipprolle tegemas, ent seekordne võimukas matriarh on küll ajaloost, ent millegipärast just praeguse ajastu märk. Ent ka Külliki enda rollideprismale mõeldes tegemist kohe erilise õnnestumisega ning roll ise selline raskemate killast, mida igaüks juba ära ei suudaks mängida nii, et publikus vaatajana kuulaks ka kuulekalt tema sõna! Ja Tiina Mälberg oma mürki pritsiva naisussiga - nii vinget Surmatantsu ei ole veel keegi kunagi tantsinud Strindbergi klassikas minu silme ees ja on neid juba nähtud eri riikides ja mitmeid! See jõulisus ning just nimelt psühholoogiliselt loodud karakter on siin selgelt näitleja "looming", tema peenelt kootud tegelane, ometigi, et välja paistab jäme ja vastik. Primadonna ise on 110% selle eesti väljas, et oma tegelane siin maksma panna. Ja oi kuidas ta maksab! Võimas kroon tänavustele tugevatele naisrollidele!


AASTA MEESPEAOSA NÄITLEJA

21. SANDER ROOSIMÄGI - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)
20. AGO ANDERSON - Põrgupõhja uus Wanapagan (Endla)
19. LEMBIT PETERSON - Kuningas sureb (Theatrum)
18. STEN KARPOV - Ma teenindasin Inglise kuningat (Endla)
17. ALEKSANDR ŽILENKO - Tarkpea (Vene Teater)
16. TOOMAS SUUMAN - Kasvatushoone (Rakvere Teater)
15. KRISTO VIIDING - Error 403 (Vaba Lava)
14. JAN UUSPÕLD - Error 403 (Vaba Lava)
13. SANDER ROOSIMÄGI - Muusikale (Tallinna Linnateater)
12. MART MÜÜRISEPP - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
11. MART MÜÜRISEPP - Ninasarvik (Eesti Noorsooteater)
---
10. ERKI LAUR - Fundamentalist (Von Krahli Teater/Tallinna Lavakool)
9. TÕNIS NIINEMETS - Ujuja (Skene Katus Kunstile)
8. RIHO ROSBERG - Marie Roget' mõistatus (Kellerteater)
7. TOOMAS SUUMAN - Tants (Rakvere Teater)
6. MAIT JOORITS - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
5. MEELIS KUBO - Marie Roget' mõistatus (Kellerteater)
4. MARTIN MILL - Bäng (Nargenfestival)

3. PRIIT LOOG - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)

2. AGUR SEIM - Petserimaa igatsus (Taarka Pärimusteater)

1. JUHAN ULFSAK - Mefisto (Eesti Draamateater)

---
Teatriliidu žüriil läheb muidugi raskeks, sest sellised 3 tippmeesrolli on tänavu...kellele anda aasta meespeaosa näitleja tiitel? Nad muidugi võivad kavalalt lahendada selle nii, et Juhan nomineeritakse peaosas... ja Priidu Raimond võiks ju tinglikult lahterdada ka kõrvaosa näitlejaks (suuremagi mahuga rollidega on nii tehtud) ja sedasi on võimalik kahele neist auhinnad anda... Agurist oleks muidugi kahju, et see tema hämmastavalt hea, originaalne ja ennenägematult huvitava lahendusega karakteriloome just Juhani keeristormist Hendrik Höfgreniga samale aastale pidi sattuma! See Mefisto-roll on juba oma olemuselt selline - NÄITLEJA  - ning kuidas ikkagi Juhan väsimatult sellise karakteri lavale manab ning lõpuni kannab - see lihtsalt on fenomenaalne! Kuid peaasi, et Agurit nominatsioonita ei jäetaks, oleks see vast ülekohus! Eks see oli ka natuke Toomas Suumani aasta, sest nii mitu tugevat uut rolli ühe aasta jooksul teeb 1 näitleja harva... kahele peaosale ju veel ka kõrvalosa. Samas Tõnis Niinemetsa method acting, Erki Lauri sügava maskitaguse tööga usus kahtlev kirikuisa, Marie Roget' mõistatuse kirjanik ja tema looming koos hoogsalt lahendamas mõrvamüsteeriumit - Riho Rosberg ja no tõelise üllatuse pakkuv Meelis Kubo. Martin Mill'i kresi pereisa - mis kõike ta veel endast välja ei leiuta - hämmastav! Ja Mait Joorits saab hakkama millegi täiesti võimatuna - ta tõesti mõjubki oma rollis nagu teismeline, segades endast nopitud eripärasid rolli loodud nüanssidega ideaalses vahekorras, et tulemuseks on 5-mõõtmeline tegelane kogu oma psühholoogilise pagasiga. Vägev aasta...unustamata Mart Müürisepp'a, kes on tegelikult ju napilt 10 seast välas, kuid kohe 2 ja väga tugeva ning hoogsa rolliga, mõlemad täis ELU! Kuid jah... eelmisel aastal tuli, nägi ja võitis siiski Juhan. Võitis ka Juhani mängu suhtes muidu skeptikud enda poolele. See lihtsalt on hämmastav, mida ta selles rollis korda saadab!


AASTA NAISKÕRVALOSA NÄITLEJA

21. EVELIN VÕIGEMAST - Muusikale (Tallinna Linnateater)
20. KÜLLI TEETAMM - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
19. LENA BARBARA LUHSE - Terror (Vanemuine)
18. HELENE VANNARI - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
17. HELE KÕRVE - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
16. KLAUDIA TIITSMAA - Ema (Ugala)
15. SANDRA UUSBERG - Kuningas sureb (Theatrum)
14. EVELIN VÕIGEMAST - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
13. KARIN TAMMARU - Ma teenindasin Inglise kuningat (Endla)
12. FATME HELGE LEEVALD - Ma teenindasin Inglise kuningat (Endla)
11. TERJE PENNIE - Indrek ja heledad hääled (Pärnu Suveteater)
---
10. ELISE METSANURK - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)
9. PIRET KRUMM - Sitsi Silentium (Teatriühendus Misanzen)
8. KÜLLI TEETAMM - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)
7. ANU LAMP - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
6. MAARJA MITT-PICHEN - Video: Täielik šokk... (Tartu Uus Teater)
5. ELISABET REINSALU - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
4. PIRET LAURIMAA - Indrek ja heledad hääled (Pärnu Suveteater)

3. INGRID ISOTAMM - Kasuema (Emajõe Suveteater)

2. LAULI OTSAR - Petserimaa igatsus (Taarka Pärimusteater)

1. RAGNE PEKAREV - Niskamäe naised (Vanemuine)

---
Ragne on absoluutses mängu-tippvormis ja see on järjekordne tõestus sellest. Lauli on tõusnud nagu komeet meie erilisemate ja omanäolisemate naisnäitlejate tipu sekka. Ingrid oma mitme kõrvaosaga teeb au sealhulgas kunagisele Naerata ometi Mari Lill'e mängitud tegelasele, aga keerab veel omad vindid sellele otsa - nagu see oleks üldse võimalik, aga näe on!


AASTA MEESKÕRVALOSA NÄITLEJA

21. MARTIN TIKK - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
20. SANDER REBANE - Ma teenindasin Inglise kuningat (Endla)
19. AIVAR TOMMINGAS - Galilei elu (Vanemuine)
18. MEELIS RÄMMELD - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)
17. ALO KÕRVE - Muusikale (Tallinna Linnateater)
16. ALEXANDR DOMOWOY - Tarkpea (Vene Teater)
15. MARTIN KÕIV - Läbi kõigi elude na otsin Sind... (R.A.A.A.M.)
14. RAUNO KAIBIAINEN - Sitsi Silentium (Teatriühendus Misanzen)
13. TOOMAS SUUMAN - Tavaline ime (Rakvere Teater)
12. ANTI KOBIN - Ninasarvik (Eesti Noorsooteater)
11. PEETER RÄSTAS - Kasvatushoone (Rakvere Teater)
---
10. ALEKSANDR OKUNEV - Meister ja Margarita (Vene Teater)
9. PEETER TAMMEARU - Rogožin (Tallinna Linnateater)
8. ANDRES ROOSILEHT - Ninasarvik (Eesti Noorsooteater)
7. ALEKSANDER EELMAA - Mefisto (Eesti Draamateater)
6. INDREK SAMMUL - Mefisto (Eesti Draamateater)
5. TAAVI TÕNISSON - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
4. AARNE SORO - Bäng (Nargenfestival)

3. MARGO TEDER - Juudit (VAT Teater)

2. RINGO RAMUL - Kui Sa tuled, too mul lilli (Ugala)

1. JAN EHRENBERG - Rogožin (Tallinna Linnateater)

---
Jan Ehrenberg on üks tugevamaid noori meesnäitlejaid meil praegu, sest iga roll, millega ta siiani on välja tulnud, omab harukordset pingestatust laval. See siin on veel eriti harukordne, sest tegelane ise on ju rahumeelne, aga sa näed tema sisemist psühholoogilist mängu ka, kuigi see tõesti ongi näitleja sees. Seda ei oskagi sõnadesse panna, seda tuleb endal vaadates kogeda. Ringo Ramul on teine hämmastav näitleja, kes ju tegelikult kui mu mälu mind ei peta, õppis lavastajaks... ja tema lavastusedki on alati väga huvitavad, kuid nüüd juba vähemalt teist aastat järjest ka näitlejate tipus ning see siin on üks vastik tüüp tal mängida, aga see kontrastlikkus, mida ta suudab luua, on psühholoogiliselt nii peen. Margo Tederi jobu linnapea on Juuditil munepidi peos, isegi kui vaid ülekantud tähenduses, hoiab ta stiilipuhtalt seda olekut läbi oma rolli ka väljamängides pidevalt oma tegelases. Jobu nõmedikku sümpaatsel näitlejal ju eriti raske luua, aga ta teeb seda ja veel nii mahlaselt. Aarne Soro täiesti kreisi roll jääb küll ülinapilt 3 seast neljandaks, ent ei vähenda seda elamuslikkust, mida ta oma perverdist relvakauplejana loob lavale, rääkimata arstiõest ja kõigest muust, mida ta 1 näitleja 1 lavastuse sees lavale suudab jätta!


PARIM LASTE- JA PERETEATRI NÄITLEJA ROLL

21. DANIIL ZANDBERG - Alice (Vene Teater)
20. VIIRE VALDMA - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
19. HAIDE MÄNNAMÄE - Piip ja Tuut Teevees väikse suhkruga (Piip ja Tuut Teater)
18. TOOMAS TROSS - Kalevipoja vägiteod (Piip ja Tuut Teater)
17. HAIDE MÄNNAMÄE - Kalevipoja vägiteod (Piip ja Tuut Teater)
16. ROBERT ANNUS - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
15. KATRI PEKRI - Repan, säh, põll (Eesti Noorsooteater)
14. ÜLLE KALJUSTE - Kasuema (Emajõe Suveteater)
13. TOOMAS TROSS - Piip ja Tuut teevees väikse suhkruga (Piip ja Tuut Teater)
12. URMAS PÕLDMA - Isand Tuutu ja salajane teatripööning (Rahvusooper Estonia)
11. RENE SOOM - Isand Tuutu ja salajane teatripööning (Rahvusooper Estonia)
---
10. MERILIN KIRBITS - Isand Tuutu ja salajane teatripööning (Rahvusooper Estonia)
9. KATRIN KALMA - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
8. JEKATERINA KORDAS - Alice (Vene Teater)
7. STEFAN HEIN - Kalevipoja vägiteod (Piip ja Tuut Teater)
6. MAARJA TAMMEMÄGI - Kalevipoja vägiteod (Piip ja Tuut Teater)
5. MARTIN TIKK - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
4. MART MÜÜRISEPP - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)

3. MAIT JOORITS - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)

2. TAAVI TÕNISSON - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)

1. INGRID ISOTAMM - Kasuema (Emajõe Suveteater)

---

AASTA NOORE (nägemise hetkel alla 30a) NÄITLEJA ROLL

21. EKKE HEKLES - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater
20. STEFAN HEIN - Kalevipoja vägiteod (Piip ja Tuut Teater)
19. MAARJA TAMMEMÄGI - Kalevipoja seiklused (Piip ja Tuut Teater)
18. MARTIN KORK - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)
17. MARTIN TIKK - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
16. KAROLIN JÜRISE - Sinihabe (Teater Yks Kuubis)
15. SILVA PIJON - Sitsi Silentium (Teatriühendus Misanzen)
14. SIMO ANDRE KADASTU - Rogožin (Tallinna Linnateater)
13. MATISS BUDOVSKIS - Kaks garaaži (Vaba Lava)
12. ILO-ANN SAAREPERA - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)
11. OSKAR SEEMAN - Galilei elu (Vanemuine)
---
10. SANDER ROOSIMÄGI - Muusikale (Tallinna Linnateater)
9. ELISE METSANURK - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)
8. SANDER ROOSIMÄGI - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)
7. MART MÜÜRISEPP - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
6. MART MÜÜRISEPP - Ninsarvik (Eesti Noorsooteater)
5. LIISA SAAREMÄEL - Fundamentalist (Von Kahli Teater/Tallinna Lavakool)
4. LAULI OTSAR - Petserimaa igatsus (Taarka Pärimusteater)

3. RINGO RAMUL - Kui Sa tuled, too mul lilli (Ugala)

2. JAN EHRENBERG - Rogožin (Tallinna Linnateater)

1. HENESSI SCHMIDT - Juudit (VAT Teater)

---

AASTA "60+ NÄITLEJA" ROLL

21. VIIRE VALDMA - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
20. TERJE PENNIE - Leskede kadunud maailm (Ugala)
19. MARTIN VEINMANN - Igatsuse rapsoodia (Eesti Draamateater)
18. VLADIMIR ANTIPP - Meister ja Margarita (Vene Teater)
17. ÜLLE KALJUSTE - Kasuema (Emajõe Suveteater)
16. VIIRE VALDMA - Igatsuse rapsoodia (Eesti Draamateater)
15. TÕNU OJA - Tiit ja Tõnu (Von Glehni Teater)
14. HELENE VANNARI - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
13. HANNES KALJUJÄRV - Galilei elu (Vanemuine)
12. ANDRES TABUN - Sõprusest. Armastusest. Hullumeelsusest. (Ugala)
11. LEMBIT PETERSON - Kuningas sureb (Theatrum)
---
10. AIVAR TOMMINGAS - Galilei elu (Vanemuine)
9. TOOMAS SUUMAN - Kasvatushoone (Rakvere Teater)
8. TERJE PENNIE - Indrek ja heledad hääled (Pärnu Suveteater)
7. ANU LAMP - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
6. TERJE PENNIE - Ema (Ugala)
5. TOOMAS SUUMAN - Tavaline ime (Rakvere Teater)
4. ALEKSANDR OKUNEV - Meister ja Margarita (Vene Teater)

3. ALEKSANDER EELMAA - Mefisto (Eesti Draamateater)

2. TOOMAS SUUMAN - Tants (Rakvere Teater)

1. KÜLLIKI SALDRE - Niskamäe naised (Vanemuine)

---

AASTA DEBÜÜT/UUS NÄITLEJA (keda varasematel aastatel Eesti teatrilavadel mängimas pole näinud)

21. KAIDI SOOSAAR - Kihnu Jenka (Vana Baskini Teater)
20. MIKK SAARD - Aucassin ja Nicolette (VHK teatriklass)
19. ALEKSANDER AMOS NIGESEN - Aucassin ja Nicolette (VHK teatriklass)
18. HENRIK RATAS - Aucassin ja Nicolette (VHK teatriklass)
17. PAULIINA PÕLDMAA - Aucassin ja Nicolette (VHK teatriklass)
16. LOORE LAIMETS - Aucassin ja Nicolette (VHK teatriklass, mõningaid selle lavastuse noori ka varem juba laval näinud, sellepärast siin mitmed teised head ei kajastugi.)
15. KRISTO KRUUSMAN - Memm (Must Kast, küll ka varem näinud, aga nüüd esimest korda teadlikult)
14. MÄRTEN MÄNNISTE - Kihnu Jenka (Vana Baskini Teater)
13. MART NIINEPUU - Grönholmi meetod (Tammsaare Teater/Salme Teater, ülejäänud truppi varem näinud)
12. SILVER LEIDUS - Error 403 (Vaba Lava)
11. HELENA PIHEL - Fakerz (Sõltumatu Tantsu Lava, teiste paari trupi "esmakohtumiste" puhul oli "näitlemise" moment väiksem)
---
10. MATTEO SPIAZZI - Vivat commedia! (Viljandi Lavakool, kuigi tegemist kogenuma tegijaga, Viljandi teatrikooli õppejõuga, aga mina nägin teda laval selles imepisikeses, aga väga vahvas rollis esimest korda)
9. HELLA NIITRA  - Kasuema (Emajõe Suveteater...ilmselt nägin ka Kadris, aga ei mäleta teda sealt)
8. JAANA SOMMERMANN - Kasuema (Emajõe Suveteater)
7. AGRIS KRAPIVNICKIS - Kaks garaaži (Vaba Lava, lätlane, kes on esimest korda Eesti teatrilaval)
6. MATTIAS NURGA - Pikad sammud (Piip ja Tuut Teater, trupist Mathias ja Emma on varem siingi tabelis figureerinud)
5. MERLIN KIVI - Jooks (Tallinna Lavakool)
4. RENATE KEERD - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater, laval teda ennast mängimas pole varem näinudki)

3. MERLIN KIVI - Suveöö unenägu (Ugala/Tallinna Lavakool...ülejäänud kursust varem näinud, aga Merlin kuidagi neist siiani kahe silma vahele jäänud)

2. HELO KAPLINSKI - Pikad sammud (Piip ja Tuut Teater, kuigi korra varem ka nähtud, aga tookordsest teda ei mäleta)

1. MATISS BUDOVSKIS - Kaks garaaži (Vaba Lava, kuigi tegemist Lätis auhinnatudki näitlejaga, Eesti teatrilaval esimest korda ja mina ka varem pole näinud)

---

AASTA ANSAMBLIMÄNG (min 3 näitlejat trupis)

21. VIDEO: TÄIELIK ŠOKK... - Tartu Uus Teater
20. KUNINGAS SUREB - Theatrum
19. MIKS ME VARASTASIME AUTO - Eesti Noorsooteater
18. KAKS GARAAŽI - Vaba Lava
17. VIVAT COMMEDIA! - Viljandi Lavakooli 14.lend
16. NINASARVIK - Eesti Noorsooteater
15. KIHNU JENKA - Vana Baskini Teater
14. SITSI SILENTIUM - Teatriühendus Misanzen
13. LAPSED - Tallinna Linnateater
12. OI, JOHNNY - Rakvere Teater
11. AUCASSIN JA NICOLETTE - VHK teatriklassi 23.lend
---
10. JOOKS - EMTA lavakunstikooli 30.lend
9. BÄNG - Nargenfestival
8. PIDU KATKU AJAL - Must Kast
7. LESKEDE KADUNUD MAAILM - Ugala
6. NISKAMÄE NAISED - Vanemuine
5. PÕRGUPÕHJA UUS WANAPAGAN - Endla
4. PETSERIMAA IGATSUS - Taarka Pärimusteater

3. MEFISTO - Eesti Draamateater

2. ÜLT - Eesti Noorsooteater

1. SERAFIMA+BOGDAN - Tartu Uus Teater

---
Kogu TOP10 võiks mõnel teisel aastal olla tipus, aga Serafima+Bogdan - no oli see vast ansamblitöö, olgugi, et kõik ka eraldi väga head!


AASTA AUTORITEATER

11. Piip ja Tuut teevees väikse suhkruga - Toomas Tross/Haide Männamäe (Piip ja Tuut Teater)
10. Kalevipoja vägiteod - Toomas Tross/Haide Männamäe (Piip ja Tuut Teater)
9. Video: Täielik šokk! Sündmuskohal kaos, tuvid minestuses - Elise Metsanurk (Tartu Uus Teater)
8. Kihnu Jenka - Gerda Kordemets (Vana Baskini Teater)
7. Error 403 - Nikolai Halezin/Natalia Kaliada (Vaba Lava)
6. Kui Sa tuled, too mul lilli - Liis Aedmaa/Laura Kalle (Ugala)
5. ÜLT - Renate Keerd (Eesti Noorsooteater)
4. Läbi kõigi elude ma otsin Sind.. - Damir Salimzianov (R.A.A.A.M)

3. Üksikud heledad laigud - Erki Aule (Oma Lava)

2. Indrek ja heledad hääled - Tiit Palu (Pärnu Suveteater)

1. Sitsi Silentium - Helen Rekkor (Teatriühendus Misanzen)

---

AASTA INDIE-TEATER

21. PIIP JA TUUT TEATER - Pikad sammud
20. TEATRIBUSS - Vanaema õunapuu otsas
19. THEATRUM - Kuningas sureb 
18. VABA LAVA - Keegi KGB-st
17. VABA LAVA - Error 403
16. VAT TEATER - Juudit
15. NARGENFESTIVAL - Bäng
14. VABA LAVA - Kaks garaaži
13. AJATEATER - Nõid
12. R.A.A.A.M. - Läbi kõigi elude ma otsin Sind...
11. JÄNEDA PULLITALLITEATER - Naine salamandri tähtkujust
---
10. KELLERTEATER - Marie Roget' mõistatus
9. MUST KAST - Pidu katku ajal
8. OMA LAVA - Üksikud heledad laigud
7. PÄRNU SUVETEATER - Indrek ja heledad hääled
6. SAUEAUGU TEATRITALU - Kadunud kodu
5. EMAJÕE SUVETEATER - Kasuema
4. VON KRAHLI TEATER - Fundamentalist

3. TEATRIÜHENDUS MISANZEN - Sitsi Silentium

2. TARTU UUS TEATER - Serafima+Bogdan

1. TAARKA PÄRIMUSTEATER - Petserimaa igatsus

---

AASTA NOORTE- JA LASTETEATER

11. PIIP JA TUUT TEATER - Piip ja Tuut kontserdil
10. VIVAT, COMMEDIA! - Viljandi lavakool
9. EESTI NOORSOOTEATER - Poiss ja liblik
8. EESTI NOORSOOTEATER - Repan, säh, põll
7. PIIP JA TUUT TEATER - Piip ja Tuut teevees väikse suhkruga
6. VHK TEATRIKLASS - Aucassin ja Nicolette
5. RAHVUSOOPER ESTONIA - Isand Tuutu ja salajane teatripööning
4. PIIP JA TUUT TEATER - Kalevipoja vägiteod

3. TEATRIBUSS - Vanaema õunapuu otsas

2. EMAJÕE SUVETEATER - Kasuema

1. EESTI NOORSOOTEATER - Miks me varastasime auto

---

AASTA MUUSIKA-/TANTSU-/EKSIMERIMENTAALNE TEATER

11. KULTUURIKLUBI VOYADZER - Vabalt peetavate kanade munad
10. RAHVUSOOPER ESTONIA - Isand Tuutu ja salajane teatripööning
9. VANA BASKINI TEATER - Kihnu Jenka
8. TEATRIBUSS - Vanaema õunapuu otsas
7. EMTA LAVAKUNSTIKOOLI 30.LEND - Jooks
6. RAKVERE TEATER - Ingel
5. RAKVERE TEATER - Tavaline ime
4. MUST KAST - Pidu katku ajal

3. EESTI NOORSOOTEATER - ÜLT

2. SAUEAUGU TEATRITALU - Kadunud kodu

1. EMAJÕE SUVETEATER - Kasuema

---

AASTA KOMÖÖDIA

21. SOOMUSRONG NR.7 - Vanemuine
20. SHAKESPEARE'I KOGUTUD TEOSED - Kuressaare teater
19. VANAEMA ÕUNAPUU OTSAS - Teatribuss
18. KALEIPOJA VÄGITEOD - Piip ja Tuut Teater
17. MIKS ME VARASTASIME AUTO - Eesti Noorsooteater
16. SÕRUSEST. ARMASTUSEST. HULLUMEELSUSEST. - Ugala
15. TAVALINE IME - Rakvere Teater
14. OI, JOHNNY - Rakvere Teater
13. ÜKSIKUD HELEDAD LAIGUD - Oma Lava
12. KASVATUSHOONE - Rakvere Teater
11. TRIMMERDAJA SURM - Kuressaare Teater
---
10. KIHNU JENKA - Vana Baskini Teater
9. VABALT PEETAVATE KANADE MUNAD - Kultuuriklubi Voyadzer
8. SUVEÖÖ UNENÄGU - Ugala/Tallinna Lavakooli 30.lend
7. PIIP JA TUUT TEEVEES VÄIKSE SUHKRUGA - Piip ja Tuut Teater
6. NINASARVIK - Eesti Noorsooteater
5. BÄNG - Nargenfestival
4. PIDU KATKU AJAL - Must Kast

3. LÄBI KÕIGI ELUDE MA OTSIN SIND... - R.A.A.A.M.

2. KAKS GARAAŽI - Vaba Lava

1. INDREK JA HELEDAD HÄÄLED - Pärnu Suveteater

---

AASTA PÕNEVIK/KRIMKA/SCIFI

11. GRÖNHOLMI MEETOD - Tammsaare Teater/Salme Teater
10. TRIMMERDAJA SURM - Kuressaare Teater
9. MEISTER JA MARGARITA - Vene Teater
8. TERROR - Vanemuine
7. SIREENID - Viljandi Lavakooli 13.lend
6. 1984 - Vanemuine
5. MIKS ME VARASTASIME AUTO - Eesti Noorsooteater
4. NINASARVIK - Eesti Noorsooteater

3. SINIHABE - Teater Yks Kuubis

2. ERROR 403 - Vaba Lava

1. MARIE ROGET' MÕISTATUS - Kellerteater

---

AASTA TEATRIKUNSTNIK

21. VEIKO ÕUNPUU - Tants (Rakvere Teater)
20. LAURA PÄHLAPUU - Kuningas sureb (Theatrum)
19. ILLIMAR VIHMAR - Sõprusest. Armastusest. Hullumeelsusest. (Ugala)
18. IIR HERMELIIN - Toulouse (VAT Teater)
17. IIR HERMELIIN - Suvitusromaan (Rakvere Teater)
16. ILLIMAR VIHMAR - Kaks garaaži (Vaba Lava)
15. KRISTJAN SUITS - Ujuja (Skene Katus Kunstile)
14. ILLIMAR VIHMAR - Ma teenindasin Inglise kuningat (Endla)
13. KRISTJAN SUITS - 1984 (Vanemuine)
12. ARTHUR ARULA - Põrgupõhja uus Wanapagan (Endla)
11. ARTHUR ARULA - Mefisto (Eesti Draamateater)
---
10. KARMO MENDE - Nõid (Ajateater)
9. ROSITA RAUD - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
8. ELLEN HASSELBACH - Meister ja Margarita (Vene Teater)
7. ANNIKA LINDEMANN - Ninasarvik (Eesti Noorsooteater)
6. LILJA BLUMENFELD - Sume on öö (Ugala)
5. KRISTJAN SUITS - Rogožin (Tallinna Linnateater)
4. KRISTJAN SUITS - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)

3. KRISTIINA PÕLLU - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)

2. LILJA BLUMENFELD - Niskamäe naised (Vanemuine)

1. KRISTIINA PÕLLU - Leskede kadunud maailm (Ugala)

---
Põhimõtteliselt aasta teatrikunstniku tiitel on jagamisel 3 kunstniku vahel - Kristiina Põllu, Lilja Blumenfeld ja Kristjan Suits. Kõigilt kolmelt mitu suurepärast ja väga kõrgeklassilist tööd möödud aasta teatrilavastustele, hõlmates enda alla terve TOP6 positsioonid! Väärt töid tegelikult oli kokku mul ülesmärgitud 48! Raske muidugi võrdsetel tingimustel hinnata lavastusse kontseptuaalselt sisse integreeritud stsenograafiat ja puhast esteetilist silmailu. Lisaks ju veel leidlikud lahendid või vähesega palju saavutamine jne. Selle tabeli koostamisel on kõike arvesse võetud.


AASTA KOSTÜÜMIKUNSTNIK

21. ILLIMAR VIHMAR - Bäng (Nargenfestival)
20. KARMO MENDE - Naine salamandri tähtkujust (Pullitalliteater)
19. LAURA PÄHLAPUU - Kuningas sureb (Theatrum)
18. JAANUS VAHTRA - Tants (Rakvere Teater)
17. KRISTJAN SUITS - Rogožin (Tallinna Linnateater)
16. JANA WOLKE - Palusalu (Piibe Teater)
15. KARMO MENDE - Nõid (Ajateater)
14. ARTHUR ARULA - Mefisto (Eesti Draamateater)
13. JANA WOLKE - Tson Lemberi uus elu (Teater Nuutrum)
12. TRIINU PUNGITS - Petserimaa igatsus (Taarka Pärimusteater)
11. BRITT URBLA KELLER - Marie Roget' mõistatus (Kellerteater)
---
10. MAARJA PABUNEN - Sitsi Silentium (Teatriühendus Misanzen)
9. ILLIMAR VIHMAR - Ma teenindasin Inglise kuningat (Endla)
8. REILI EVART - Tavaline ime (Rakvere Teater)
7. HETAG TSABALOV - Alice (Vene Teater)
6. HETAG TSABALOV - Tarkpea (Vene Teater)
5. LILJA BLUMENFELD - Niskamäe naised (Vanemuine)
4. KRISTINE PASTERNAKA - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)

3. ILLIMAR VIHMAR - Sõprusest. Armastusest. Hullumeelsusest. (Ugala)

2. KRISTIINA PÕLLU - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)

1. LILJA BLUMENFELD - Sume on öö (Ugala)

---

AASTA VALGUSKUNSTNIK

21. KAROLIN TAMM - Alina (Must Kast)
20. ROOMET VILLAU - Kasvatushoone (Rakvere Teater)
19. MIHHAIL MAKOŠIN/OLIVER KULPSOO - Aed (Von Krahli Teater)
18. PRIIDU ADLAS - Liblikas (Üllar Saaremäe teatriprojekt)
17. RENE LIIVAMÄGI - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
16. PRIIDU ADLAS - Mefisto (Eesti Draamateater)
15. ANTON ANDREJUK - Meister ja Margarita (Vene Teater)
14. MARGUS VAIGUR - Põrgupõhja uus Wanapagan (Endla)
13. SIIM REISPASS - Mäletan/Ei mäleta (Kanuti Gildi Saal)
12. ROOMET VILLAU - Ingel (Rakvere Teater)
11. PRIIDU ADLAS - Sitsi Silentium (Teatriühendus Misanzen)
---
10. TRIIN RAHNU - Poiss ja liblik (Eesti Noorsooteater)
9. RENE LIIVAMÄGI - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)
8. ROMMI RUTTAS - Oidipus. Antigone (VAT Teater)
7. SANDER ALEKS PAAVO - Sume on öö (Ugala)
6. PRIIDU ADLAS - Ninasarvik (Eesti Noorsooteater)
5. LAURA MARIA MÄITS - Leskede kadunud maailma (Ugala)
4. PRIIDU ADLAS - Prototüüp (projektiteater)

3. PRIIDU ADLAS - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)

2. MARGUS VAIGUR - Niskamäe naised (Vanemuine)

1. KRISTJAN SUITS - Rogožin (Tallinna Linnateater)

---

AASTA GRIMM/JUUKSESEADED

11. RAKVERE TEATER - Tavaline ime
10. PIIBE TEATER/EVELIN SULG - Palusalu
9.  UGALA - Sume on öö
8. VENE TEATER - Alice
7. SIRLE TEEÄÄR/AJATEATER - Nõid
6. TALLINNA LINNATEATER - Balti tragöödia
5. EESTI NOORSOOTEATER - Ninasarvik
4. KELLERTEATER - Marie Roget' mõistatus

3. TALLINNA LINNATEATER - Lapsed

2. VANEMUINE - Niskamäe naised

1. UGALA - Sõprusest. Armastusest. Hullumeelsusest.

---

AASTA VIDEO/VISUAAL/TEHNILINE KUNSTNIK

11. SANDRA LANGE - Madame Brigitte -maskikunstnik (Kellerteater)
10. EVELIN VASSAR - Isand Tuutu ja salajane teatripööning - nukukunstnik (Rahvusooper Estonia)
9. NATALJA NAUMOVA - Keegi KGB-st - videokunstnik (Vaba Lava/ERM)
8. SANDER PÕLDSAAR - Sitsi Silentium - videokunstnik (Teatriühendus Misanzen)
7. PASCALE BLAISON - Prototüüp - nukukunstnik (projektiteater)
6. MARGO SIIMON - Leskede kadunud maailm - videokunstnik (Ugala)
5. EPP KUBU - Mefisto - videokunstnik (Eesti Draamateater)
4. FREDI KARU - Video: Täielik šokk... - videokunstnik (Tartu Uus Teater)

3. EMER VÄRK - Aed - videokunstnik (Von Krahli Teater)

2. TAAVI VARM/KRISTEL MAAMÄGI - Prototüüp - videokunstnik (projektiteater)

1. MARGO SIIMON - Sume on öö - videokunstnik (Ugala)

---

AASTA TEATRI-HELILOOJA (originaal)

21. SIIM AIMLA - Pidu katku ajal (Must Kast
20. KIRILL HAVANSKI - Prototüüp (Projektiteater)
19. ALEKSANDR ŽEDELJOV - Alice (Vene Teater)
18. ANN REIMANN - Balti tragöödia (Tallinna Linnateater)
17. JAKOB JUHKAM - Leskede kadunud maailm (Ugala)
16. ALEKSANDR ŽEDELJOV - Tarkpea (Vene Teater)
15. LAURI DAG-TÜÜR - Rogožin (Tallinna Linnateater)
14. ANNA PÄRT - Pikad sammud (Piip ja Tuut Teater)
13. KIRILL HAVANSKI - Aed (Von Krahli Teater)
12. VEIKO TUBIN - Suvitusromaan (Rakvere Teater)
11. VALENTIN SILITŠENKO - Ingel (Rakvere Teater)
---
10. MADIS MUUL - Oidipus. Antigone (VAT Teater)
9. SANDER MÖLDER - Repan, säh, põll (Eesti Noorsooteater)
8. MICK PEDAJA - Nõid (Ajateater)
7. HANDO PÕLDMÄE - Tavaline ime (Rakvere Teater)
6. ARDO RAN VARRES - Poiss ja liblik (Eesti Noorsooteater)
5. MARKUS ROBAM - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
4. TAUNO AINTS - Põrgupõhja uus Wanapagan (Endla)

3. PÄRT UUSBERG - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)

2. EETER - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)

1. MARI KALKUN - Petserimaa igatsus (Taarka Pärimusteater)

---

AASTA MUUSIKALINE KUJUNDUS/TÖÖ MUUSIKAGA/HELIKUJUNDUS

21. VEIKO TUBIN/RIINA ROOSE/RASMUS PUUR - Muusikale (Tallinna Linnateater)
20. ANTS NÖÖR - Üksikud heledad laigud (Oma Lava)
19. ERICH WEISS/HANS GUNTER LOCK/GERHARD LOCK - Valge põder (Fine5)
18. LAURI-DAG TÜÜR - Jooks (Tallinna Lavakool)
17. HANDO PÕLDMÄE - Tavaline ime (Rakvere Teater)
16. TÕNIS LEEMETS - Kuningas sureb (Theatrum)
15. RENATE KEERD - Lood (Tartu Uus Teater)
14. PEETER KONOVALOV - Sume on öö (Ugala)
13. JAKOB JUHKAM - Leskede kadunud maailm (Ugala)
12. ELE SONN - Niskamäe naised (Vanemuine)
11. MARKUS ROBAM/ARGO VALS - Mäletan/Ei mäleta (Kanuti Gildi Saal)
---
10. LAURI KALDOJA - Mefisto (Eesti Draamateater)
9. MARKUS ROBAM - Miks me varastasime auto (Eesti Noorsooteater)
8. TÄHE-LEE LIIV - refleksioon (Carolyn Veensalu projektiteater)
7. MICK PEDAJA/ANNE VELT - Nõid (Ajateater)
6. ELE SONN - Kasuema (Emajõe Suveteater)
5. KIRILL HAVANSKI - Prototüüp (projektiteater)
4. MIINA PÄRN - Kadunud kodu (Saueaugu Teatritalu)

3. MARI KALKUN - Petserimaa igatsus (Taarka Pärimusteater)

2. RENATE KEERD - ÜLT (Eesti Noorsooteater)

1. EETER - Serafima+Bogdan (Tartu Uus Teater)

---

AASTA PARIM TEATRIS KUULDUD LAUL (varem pole eesti keeles kuulnud)

21. "PÜÜA PÄEVA" - Vanaema õunapuu otsas (Teatribuss)
20. "INGEL" - Tavaline ime (Rakvere Teater)
19. "SONETILAUL" - Shakespeare'i kogutud teosed (Kuressaare Teater)
18. "MOOSIS MOOS" - Isand Tuutu ja salajane teatripööning (Rahvusooper Estonia)
17. "MUINASJUTT" - Isand Tuutu ja salajane teatripööning (Rahvusooper Estonia)
16. "KADUNUD KODU alguselaul" - Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu
15. "1000 KM/H" - Vanaema õunapuu otsas - Teatribuss
14. "MINA VAID" - Katk.Est.Used - Rakvere Teater
13. "SUREN OMA KODUMAA EEST, SIIS MILLE EEST MA SUREN" - Samad sõnad teine viis - Eesti Draamateater
12. "VII MIND VEE ÄÄRDE" - Tson Lemberi uus elu - Teater Nuutrum
11. "LAPSE LAUL" - Kasuema - Emajõe Suveteater
---
10. "ELAN TORMIDES" - Tavaline ime - Rakvere Teater
9. "MA ARMASTAN SIND, AGA ARMASTUSEST EI RÄÄGI MA" - Niskamäe naised - Vanemuine
8. "LAUL JOHANNES RICHARD SEPPINGU SURMAST" - Pidu katku ajal - Must Kast
7. "KADUNUD KODU" - Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu
6. "LAHKUMINE" - Tavaline ime - Rakvere Teater
5. "PISARAD EI AITA, MEES TUNDEID EI NÄITA" - Niskamäe naised - Vanemuine
4. "LAUL MEERIST" - Video: Täielik šokk... - Tartu Uus Teater

3. "KIVI-laul" - Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu

2. "SIRP-SIRP-SIRP" - Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu

1. "PETSERI VALSS" - Petserimaa Igatsus - Taarka Pärimusteater

---
Kogu aeg peas laulan seda Mari Kalkuni lauldud (Ilmar Vananurme kirjutatud) laulu! Nii mõjuv oli ja siiani on! 


AASTA KOREOGRAAFIA/LIIKUMISSEADED FÜÜSILISE/EKSPERIMENTAALSE TEATRI LAVASTUSES

11. JAANIKA TAMMARU - Alina - Must Kast
10. SANDRA LANGE - Madame Brigitte - Kellerteater
9. SVETA GRIGORJEVA - Fakerz - Sõltumatu Tantsu Lava
8. RENATE KEERD - Lood - Tartu Uus Teater
7. RENATE KEERD - ÜLT - Eesti Noorsooteater
6. TRUPP - Jooks - Tallinna Lavakool
5. INGMAR JÕELA - Aed - Von Krahli Teater
4. MARIA GOLTSMAN+TRUPP - Rock-a-Rella - Goltsman Ballet

3. RENEE NÕMMIK/TIINA OLLESK - Ingel - Rakvere Teater

2. RENEE NÕMMIK+TANTSIJAD - Valge põder - Fine5

1. CAROLYN VEENSALU - refleksioon - Carolyn Veensalu projektiteater

---
Noored tegid väikse teatriime! Kahju, et nii vähe mängiti-tantsiti ja nii vähesed seega ilmselt jõudsid vaatama (kuigi minu nähtud etendus oli puupüsti rahvast täis!). Ja oi-kui-hea, see oli - just see koreograafia (ning tantsimine ise ka)! Ja muidugi mu suured lemmikud Fine5 - iga aasta imetlen ja hämmastan, kui stiilselt, huvitavalt ja üha uusi lahendusi nad oma olulistel ja vajalikel teemadel füüsilist(tantsu)teatrit teevad. Alati suure hinge ja südamega!


AASTA KOREOGRAAFIA/LAVAVÕITLUS/LIIKUMINE DRAAMAS VÕI MUUSIKALIS

11. KRISTJAN ROHIOJA - Sitsi Silentium - Teatriühendus Misanzen
10. MARKO KIIGAJAAN - Kihnu Jenka - Vana Baskini Teater
9. OLGA PRIVIS - Meister ja Margarita - Vene Teater
8. INGMAR JÕELA - Repan, säh, põll - Eesti Noorsooteater
7. RAHO AADLA - Pidu katku ajal - Must Kast
6. INGMAR JÕELA - Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu
5. JÜRI NAEL - Mefisto - Eesti Draamateater
4. HEILI LINDEPUU - Kasuema - Emajõe Suveteater

3. MARE TOMMINGAS - Niskamäe naised - Vanemuine

2. RAUNO ZUBKO - Balti tragöödia - Tallinna Linnateater

1. INGMAR JÕELA - Sume on öö - Ugala

---
Eeskätt 6 esimest siin on kõik väga head! Ent Ingmar Jõela on pannud Ugala niimoodi tantsima, nagu nad olekski tantsijad (umbes nagu Renee Nõmmik ja Tiina Ollesk tegid Rakvere Teatri näitlejatega Inglis... ent seal muidugi oligi üldse tantsuetendus!). Kuid ka seaded olid imeilusad ja päris täispikagi koreograafiaga lõike. Ning Rauno Zubko Linnateatri lavastuses laiemalt kõigi liikumisseadetega, sh. tantsuga on kahtlemata ka 1 meie parimaid liikumisseadjaid ka draamaetendustes. Unustamata Mare Tommingas't, kellel samuti oli siin nii lühemaid kui pikemaid tantsuseadeid, aga kõik väga maitsekad ning vaatajale midagi pakkuvad ja ühtlasi kogu lavastust rikastavad.


AASTA TANTSIJA DRAAMAS

11. MARGUS GROSNÕI+MADIS MÄEORG - Oi, Johnny - Rakvere Teater
10. JÖRGEN LIIK - Aed - Von Krahli Teater
9. SANDER ROOSIMÄGI+KÜLLI TEETAMM - Kadunud kodu - Saueagu Teatritalu
8. BRITTA SOLL - Mefisto - Eesti Draamateater
7. HENDRIK TOOMPERE JR - Mefisto - Eesti Draamateater
6. PRIIT STRANDBERG+MAARJA JOHANNA MÄGI - Niskamäe naised - Vanemuine
5. KAROL KUNTSEL - Niskamäe naised - Vanemuine
4. SIMO ANDRE KADASTU - Vabalt peetavate kanade munad - Kultuuriklubi Voyadzer

3. RINGO RAMUL+VALLO KIRS - Sume on öö - Ugala

2. INGMAR JÕELA - Aed - Von Krahli Teater

1. ALEXANDR DOMOWOY - Tarkpea - Vene Teater

---
There's a new top draamanäitlejast dancer in town! Breigitrikkidest, ilmselt mistahes stiilideni.


AASTA TANTSIJA FÜÜSILISE TEATRI LAVASTUSES

11. GETTER MERESMAA - ÜLT - Eesti Noorsooteater
10. STEFFI PÄHN - ÜLT - Eesti Noorsooteater
9. JASS KALEV MÄE - Jooks - Tallinna Lavakool
8. FINE5(TIINA OLLESK/SIMO KRUUSEMENT/OLGA PRIVIS/RICHARD BELJOHIN/ANITA KURÕLJOVA) - Valge põder - Fine5
7. KARMEN TEESI PREGEL - refleksioon - Carolyn Veensalu teatriprojekt
6. MARK MONAK - refleksioon - Carolyn Veensalu teatriprojekt
5. CAROLYN VEENSALU - refleksioon - Carolyn Veensalu teatriprojekt
4. MARIA EHRENBERG - Jooks - Tallinna Lavakool

3. ALEXANDR DOMOWOY - Rock-a-Rella - Goltsman Ballet

2. CAROLINA HUNT - Rock-a-Rella - Goltsman Ballet

1. MEHIS SAABER - Rock-a-Rella - Goltsman Ballet

---
2 õhuakrobaati 4 tipu seas - uskumatult mõjuv on see visuaalselt teatrilavastuses - ja ühtlasi kindlasti ka elamuslikkusele lisaväärtus. Kuid Mehis Saaber näitab siin muidugi täiesti oma taset! Oleksin tahtnud veel mitmeid Rock-a-Rellast esile tuua, sest seal kubises eraldi tugevatest tantsijatest, mind jäi natuke tervik närima, aga nägin esietendust või üht esimestest ja see on selgelt selline niivõrd mitmekülgne ja palju endas sisaldav (isegi vist liiga palju), et kõige paika loksumiseks läheb arvatavasti mõni mängukord aega ja sellepärast jäid ka mitmed nimed sealt seetõttu siit välja. Nüüd kui mängitakse/tantsitakse jälle võib olla veelgi parem. Carolyn Veensalu trio oli hämmastavalt tugev ja vaadates saad aru, kuivõrd südamega oma asja tehakse. Fine5 on alati tasemel, seekord natuke kaugemal - suures lavastuslikus kontseptsioonis, mis tervikule vapustavalt visuaalne.


AASTA MUUSIKUD TEATRILAVAL

11. TOOMAS TROSS - Piip ja Tuut väikse suhkruga - Piip ja Tuut Teater
10. TARVO KRALL - Nõid - Ajateater
9. BÄND KANDLEST KITARRINI - Suveöö unenägu - Ugala/Tallinna Lavakool
8. ANDRES VAGO/ELIISABET RAJU/MAIA SERV -Vanaema õunapuu otsas - Teatribuss
7. KVARTETT - Aucassin ja Nicolette - VHK Teatrikool
6. ANSAMBEL EFEKTIIV - Kasuema - Emajõe Suveteater
5. MIKK KAASIK - Kasuema - Emajõe Suveteater
4. KERT KRÜSBAN+AKORDIONISTIDE TRIO(KAAREL POGGA, ANDRES MÄHAR, KAROL KUNTSEL) - Niskamäe naised - Vanemuine

3. THEODOR TEPPO - Muusikale - Tallinna Linnateater

2. TÄHE-LEE LIIV - refleksioon - Carolyn Veensalu teatriprojekt

1. ESTONIA KAMMERORKESTER - Isand Tuutu ja salajane teatripööning - Rahvusooper Estonia

---
Estonia! Pole ju ka ime, eks! :) Aga vägagi tähelepanuväärsed on ka need 2 noort, kohe estoonlaste seljataga. Ning Niskamäe naiste akordioniste unustamata ning samuti noored muusikud Kasuema õuel (ja "aknal").


AASTA PARIM LAULEV NÄITLEJA TEATRILAVAL (arvestades ka rollikombinatsiooni) 

21. LAULI OTSAR - Petserimaa igatsus - Taarka Pärimusteater
20. HAIDE MÄNNAMÄE - Piip ja Tuut kontserdil - Piip ja Tuut Teater
19. KOOR - Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu
18. INGA LUNGE - Kihnu Jenka - Vana Baskini Teater
17. JUHAN ULFSAK - Mefisto - Eesti Draamateater
16. LEINALAULIKUD(ERITI TRIO-TAMBET SELING, FATME HELGE LEEVALD, IREEN KENNIK) - Põrgupõhja uus Wanapagan - Endla
15. MEESTRIO-KAAREL POGGA/ANDRES MÄHAR/KAROL KUNTSEL - Niskamäe naised - Vanemuine
14. BRITTA SOLL - Mefisto - Eesti Draamateater
13. MERLIN KIVI+TRUPP - Suveöö unenägu - Ugala/Tallinna Lavakool
12. AGRIS KRAPIVNICKIS - Kaks garaaži - Vaba Lava
11. GETTER MERESMAA - ÜLT - Eesti Noorsooteater
---
10. HAIDE MÄNNAMÄE - Kalevipoja vägiteod - Piip ja Tuut Teater
9. MARIA PAISTE - Sireenid - Viljandi Lavakool
8. KARIN TAMMARU - Kihnu Jenka - Vana Baskini Teater
7. LAPSED - Kasuema - Emajõe Suveteater
6. SAARA PIUS - Tavaline ime - Rakvere Teater
5. RENE SOOM - Isand Tuutu ja salajane teatripööning - Rahvusooper Estonia
4. URMAS PÕLDMA - Isand Tuutu ja salajane teatripööning - Rahvusooper Estonia

3. KAAREL TARGO - Pidu katku ajal - Must Kast

2. OTT LEPLAND - Tavaline ime - Rakvere Teater

1. HELE KÕRVE - Balti tragöödia - Tallinna Linnateater

---
See, et näitlejad laulmisega hakkama saavad on ju juba ammu teada, aga et ka vastupidi, see pole alati nii kindel... Ent Ott tõesõna üllatas ja ülimalt positiivselt! Samas kiitus ka Estonia ooperilauljatele, kes, oleme ausad, on täiesti võrdväärsed draamanäitlejatega! Aga oh seda ilu - kui Hele Balti tragöödias suu lahti teeb laulmiseks! Rahvas ahhetas!


AASTA KODUMAINE ORIGINAALDRAMATURGIA ESMAKORDSELT LAVAL

11. INDREK HARGLA - Trimmerdaja surm - Kuressaare Teater
10. LIIS AEDMAA/LAURA KALLE - Kui Sa tuled, too mul lilli - Ugala
9. PIRET JAAKS - Sireenid - Viljandi lavakool
8. ARLET PALMISTE - Palusalu - Piibe Teater
7. TRUPP - Pidu katku ajal - Must Kast
6. KRISTIINA JALASTO - Naine salamandri tähtkujust - Jäneda Pullitalliteater
5. TRUPP - Jooks - Tallinna lavakool
4. RENATE KEERD - ÜLT - Eesti Noorsooteater

3. ERKI AULE - Üksikud heledad laigud - Oma Lava

2. INDREK HARGLA - Nõid - Ajateater

1. MIHKEL SEEDER/HELEN REKKOR - Sitsi Silentium - Teatriühendus Misanzen

---
Nii tänuväärne on elustada meie ajalugu teatrivormi, aga teha seda veel nii tasemel, nagu Helen ja Mihkel - neil lihtsalt peab olema ka eriline klapp, et see nii tasemel välja tuleb. Hargla muidugi on meister natuke müstilisemat kraami kirjutades, aga siin see ajastute ja loo joonte sidumine käib väga peent aktsepteeritavat rada, mis minule oli elamuslik ja õige, aga olen kuulnud ka nurinat. Olles tuttava ka Suveromaaniga, mille Toikka lavastas Rakveres, siis seal oli mul juba raske pakutavat alla neelata teatrivormis (filmiks või telesarjaks ehk sobiks, aga laval mõjus väga ebausutavalt just loo mõttes), aga Nõid toimis - ja ma ei tagane oma arvamusest. Aule on kirjutanud minu hinnangul üldse siiani oma parima (vähemalt nende seast, mida minul on õnnestunud näha). Autoril oma tekst ise lavale tuues on tal ka aktsendid paigas ja kogu fantaasia jõuab vaatajani nii, nagu ta seda vaimusilmas näinud ning antud juhul veel eriti suurt naudingut pakkudes.


AASTA VÄLISMAINE DRAMATURGIA ESMAKORDSELT EESTI LAVAL

11. FLORIAN ZELLER - Ema - Ugala
10. NIKOLAI HALEZIN+NATALIA KALIADA - Error 403 - Vaba Lava
9. ERIC COBLE - Surnud mees - Ugala
8. DAVID SCHALKO - Toulouse - VAT Teater
7. DANILA PRIVALOV+ANDRES POPO+ALEXANDR ŠPILEVOJ+DAN JERŠOV - Keegi KGB-st - Vaba Lava/ERM
6. MARIUS VON MAYENBURG - Bäng - Nargenfestival
5. ELMARS SENKOVS - Kaks garaaži - Vaba Lava
4. LUCY KIRKWOOD - Lapsed - Tallinna Linnateater

3. EUGENE IONESCO - Kuningas sureb - Theatrum

2. DAMIR SALIMZIANOV - Läbi kõigi elude ma otsin Sind... - R.A.A.A.M.

1. SIMON LEVY/F.SCOTT FITZGERALD - Sume on öö - Ugala

---
Levy on kirjutanud kolmes ajajoones ning need kulgavad praktiliselt samaaegselt - on alles meisterlik dramatiseering sellest valusast klassikast... mis võib vabalt saada ka ise näidendina täisväärtuslikuks klassikaks.


AASTA DRAMATISEERING/ADAPTSIOON

11. HELENA LÄKS - Miks me varastasime auto - Eesti Noorsooteater
10. TIIT PALU - Indrek ja heledad hääled - Pärnu Suveteater
9. PRIIT PÕLDMA - Leskede kadunud maailm - Ugala
8. TIIT PALU - Niskamäe naised - Vanemuine
7. PRIIT PÕLDMA - Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu
6. ELISE METSANURK - Rogožin - Tallinna Linnateater
5. ANDRUS KIVIRÄHK - Juudit - VAT Teater
4. VAHUR KELLER - Marie Roget' mõistatus - Kellerteater

3. KERTU MOPPEL - Mefisto - Eesti Draamateater

2. IVAR PÕLLU - Serafima+Bogdan - Tartu Uus Teater

1. URMAS LENNUK - Petserimaa igatsus - Taarka Pärimusteater

---
Kes on näinud - see teab. Kõik 11 siin on meistrite tööd!


AASTA POSITIIVNE "ÜLLATUMINE"

11. DMITRI KORDAS - Meister ja Margarita - Vene Teater
10. JEVGENI MOISSEJENKO - Ninasarvik - Eesti Noorsooteater
9. ARLET PALMISTE - Palusalu (autorina) - Piibe Teater
8. MARTIN KÕIV - Läbi kõigi elude ma otsin Sind... - R.A.A.A.M.
7. ALDEN KIRSS - Suveöö unenägu - Ugala/Tallinna lavakool
6. ELISE POTTMANN - Sireenid - Viljandi lavakool
5. KRISTIIN RÄÄGEL - Rogožin - Tallinna Linnateater
4. MEELIS KUBO - Marie Roget' mõistatus - Kellerteater

3. MARIA EHRENBERG - Jooks - Tallinna lavakool

2. MARIKA PALM - Surnud mees - Ugala

1. Renate Keerd - ÜLT (autori ja lavastajana) - Eesti Noorsooteater

---
Lisaselgituseks, et ma pole fantaasiarikkamat, vaimustavalt täppipanevat pea igas oma stseenis ja eriti muusikalises kujunduses Renate Keerdilt näinud ei enne, ega pärast ÜLTi! Isegi kui ei ole Renate stiiliga sinapeal, siis siit leiab ja saab lasta end muudkui üllatuda ja üllatuda ja üllatuda. Marika Palm on vaikselt "avanemas". Tegelikult Surnud mehele järgnenud "Sume on öö" alles tõeliselt laiendas ta registreid ning käesoleval aastal alles nähtud uuslavastus on jälle uus tase - nii meeldiv tõdemus! Maria ja Alden ju alles teevad oma esimesi samme lavadel, aga siin mainitud rollidega tõusid nad minu jaoks oma kursa tippude sekka ning muide püsivad ka mõned rollid hiljem seal! Meelis Kubo on ju mustkunstnik, mitte näitleja? Või olen ma millestki valesti aru saanud? See Dupin'i roll on hämmastav - nagu vana kala - nüansirikas, esinäitlejalik, täiesti proff roll! Kristiin Räägeli iga uus roll hämmastab mind, ma ootan enamvähem sama taset, mida eelmises ja iga kord ta hüppab suure hüppe edasi. See tume-naistüüp on juba meisterlik. Elise Pottmann'i olin varem näinud korra ja üsna ebaõnnestunud rollis ja lahterdasin ta enda jaoks selle järgi. No ei tea ju kas tal tollel korral oli midagi viltu või mis, aga Sireenides tegi sellise ime, mis tõstis ta ühe tugevamate sekka oma lennult. Kui sügav ja huvitav... tahaks uut rolli temalt nüüd näha, et teada, kellega tegelikult on tegemist?! Martin Kõiv tegi oma senise lavatee tugevaima rolli ja Arlet Palmiste kirjutas oma siiani tugevaima näidendi - WOW kui palju teadmist, austus ja hinge selles tema jaoks ilmselt südamelähedasel teemal ka laimalt kui lihtsalt elulugu. Ja see ajastulikkus ning väiksed ning suuremad pöörded loos - taas täiest uus tase temalt (kuigi juba Anijameestes oli huvitavalt tugevat, samas ehedalt usutavat suurt draamat sees). Dmitri Kordase puhul ma üllatun küll viimast korda. Ta on nii mänguline, et see ei tohiks enam hämmastada, ent näe - hämmatas jälle - aga just see, et ta mängib selle välja - ebausutava üliintensiivsuse ustutavaks!


Meeldetuletuseks veel teravaim tipp eelmises kokkuvõttes ära toodud eesti teatrite aasta TOP40st:

AASTA TEATRIELAMUS

21. MARIE ROGET' MÕISTATUS - Kellerteater
20. PIDU KATKU AJAL - Must Kast
19. ÜKSIKUD HELEDAD LAIGUD - Oma Lava
18. LAPSED - Tallinna Linnateater
17. ROGOŽIN - Tallinna Linnateater
16. INDREK JA HELEDAD HÄÄLED - Pärnu Suveteater
15. BALTI TRAGÖÖDIA - Tallinna Linnateater
14. KADUNUD KODU - Saueaugu Teatritalu
13. SUME ON ÖÖ - Ugala
12. KASUEMA - Emajõe Suveteater
11. MA TEENINDASIN INGLISE KUNINGAT - Endla
---
10. MIKS ME VARASTASIME AUTO - Eesti Noorsooteater
9. FUNDAMENTALIST - Von Krahli Teater/Tallinna Lavakool
8. LESKEDE KADUNUD MAAILM - Ugala
7. PÕRGUPÕHJA UUS WANAPAGAN - Endla
6. SITSI SILENTIUM - Teatriühendus Misanzen
5. NINASARVIK - Eesti Noorsooteater
4. NISKAMÄE NAISED - Vanemuine

3. SERAFIMA+BOGDAN - Tartu Uus Teater

2. PETSERIMAA IGATSUS - Taarka Pärimusteater

1. MEFISTO - Eesti Draamateater

---

AASTA TEATER (siin tabelites kõige rohkem mainimisi)

19.-21. (11) Rahvusooper Estonia
19.-21. (11) Von Krahli Teater
19.-21. (11) VAT Teater
18. (12) Kellerteater
16.-17. (13) Must Kast
16.-17. (13) Taarka Pärimusteater
13.-15. (14) Vene Teater
13.-15. (14) Teatribuss
13.-15. (14) Teatriühendus Misanzen
12. (16) Emajõe Suveteater
11. (17) Endla
---
9.-10. (19) Saueaugu Teatritalu
9.-10. (19) Vaba Lava
8. (21) Eesti Draamateater
7. (22) Piip ja Tuut Teater
6. (25) Tartu Uus Teater
5. (29) Vanemuine
4. (34) Rakvere Teater

3. (42) Tallinna Linnateater

2. (43) Ugala

1. (48) Eesti Noorsooteater

----
Tundub, et igati vääriline esikoht oma juubelihooajal! Tore, et see teatrite tabel igal aastal muutub, isegi kui tihedalt Tallinna Linnateater seda esikohta hõivabki, siis ka teistel on selleks võimet... eelmine aasta oli ju Eesti Draamateater ning alles oli ka "Vanemuise-aasta"... Seekord Eesti Noorsooteater ainsa teatrina 2 lavastusega ka teatriaasta tippelamuste TOP10s, seega pole siin midagi imestada. Kuigi lavastuste näol aasta 3 suurimat elamust tulidki Eesti Draamateatrilt, Taarka Pärimusteatrilt ja Tartu Uuelt Teatrilt, aga samas neil polnud jällegi nii palju erinevaid lavastusi tipus, nagu mõnedel teistel... ja lõppude lõpuks on ka kõik need 3 teatrit siin siiski esindatud.

reede, 18. veebruar 2022

Rebane-filosoof - Piip ja Tuut Teater


Eesti teatritest on viimasel ajal üle käimas väike Mrožeki-laine. Muidu üsna "kardetud"(?) autor on jõudnud viimase 5 aasta jooksul vähemalt 6 erineva lavastusena meie vaatajate silme ette ja nüüd siis juba seitsmes! Kõige popim läbi aegade Mrožek Eesti lavadel on ilmselt "Tango", mida näiteks Mati Unt on võtnud 2 korda ja Ingomar Vihmar korra ette (Ingomari oma on hetkelgi veel mängukavas ja tegemist on minu vist läbi aegade lemmiku nii Vihmari kui ka Mrožeki lavastusega!) Teise laiemalt tuttavana "Emigrandid", mille käesolevalgi aastal tõi Tallinna Linnateatris välja Peeter Tammearu. Isiklikud käesoleva sajandi lemmikute Mrožekitõlgendusse sekka kuulvad ka näiteks Salme Teatri "Suvepäev" (Jaanus Nuutre lavastatuna) ja PolygonTeatri "Maja" (Tamur Tohveri lavastuses, mixituna Fossega). Ent maailmakuulsa poola näitekirjaniku loomingupärandisse kuuluvast umbes 35st näidendist pole veel isegi pooled meie teatrite poolt "avastatud".

Piip ja Tuut Teater on võtnud kaks neljast 1976-1978 kirjutatud Mrožeki miniatuurist, ehk ühevaatuselised lühinäidendid "Serenaad" ja "Rebane - filosoof" ja need üheks, pisut üle tunni kestvaks täisväärtuslikuks teatriõhtuks kokku keevitanud. Neistki Serenaadi on saanud varem näha nii Von Glehni Teatris, aga ka Theatrumis VHK teatriõpilastega, Theatrum on ka rohkem nende rebaste-lugudega mänginud. Ka maailmas armastatakse neist lühematest, valmilikest näidenditest ühislavastusi luua, nii kõigest neljast korraga, aga ka erinevate kombinatsioonidena. Kõigi populaarsem ilmselt siiski just need 2, mis ka siin on kokku seotud. Liiatigi kui ühest kasvabki nii ilusti teine välja ka sisulise seotusega.

Piip ja Tuut Teatri jaoks on see omamoodi juubel-lavastus, nimelt on tegemist 10nda, muidu peamiselt lastele ja peredele lavastava-mängiva teatri, just eelkõige täiskasvanutele mõeldud lavalooga. Kuigi vabalt sobib see vaatamiseks ka noortele - keskkooliealistele, kes juba oskavad teha seoseid naiste-meest erinevate suhtumiste ja orienteeruvad suhte-teemadel ning taipavad-naudivad peenemaid allegooriaid, assotsiatsioone, mida näidendi loomtegelased inimeste maailmas esindavad. Ses mõttes ei pruugi see ju isegi kõigile täiskasvanud vaatajatele olla, kes selliseid nö. mõistumänge ei armasta. Kuigi midagi väga sügavat siin karta ka ei maksa. Kõik on hästi arusaadav ja lihtsasti kõigi jaoks tõlgendatav.

Kõige otsesem võrdlus esimese, ehk "Serenaadiga" oleks vast Krõlovi valmiga Rebasest ja varesest. Kuigi siin mõnusa-koomilise naiste-meeste erinevustest tingitud äratundmise ja irvitama-ajavate sidustega. Tegelasteks kaval Rebane (Stefan Hein), uudishimulik kukk (Kristjan Poom) ja blond kana (Haide Männamäe), brünett kana (Grete  Konksi) ja punapea kana (Maarja Tammemägi). Väga palju ei saagi sellest rohkem rääkida, sest see on lühike, terav ja üdini koomiline, ent kogu sisu on sealt vaja endal noppida ning just seoste loomine ongi see peamine nauding loo lahti kodeerimisel. Temaatikaks näiteks truudus ja selle murdmine, armukadedus, uhkus, hirm ja tolerants... ja loomulikult kogu inimlik ületrumpamisihalus, petmistaktikad ja mis kõik veel esitatud läbi loomade... sest ehk inimesedki ole ju "loomariigi" osa! Siinkirjutajal rändasid fantaasiad veel kaugele kogu loost edasi, kes või mis see rebane seal veel olla võis või oli... igale tegelasele ajas ta ju "oma juttu", kasutades "oma taktikat".. intelligentne loom... Puust ja punaseks, et eesmärk pühendab ka abinõud... ja seda (ka inimeste vahel) vahendeid valimata :)

Teine osa natuke sügavam, natuke tõsisem, natuke rohkem ajusid ragistama-ajav (loe: "ragistada-nõudev"). Siin on peaaegu rebase monoloog, olgugi, et figureerimas ka veel seesama kukk ning teinegi tegelane... keda mina siiski "inimeseks" pidasin ning tema vaikimist ning rebase monoloogi, nagu vasta teflonit minemist just nimelt "what did the fox say?"ga ühendasin. Olgu lisatud, et ühest küljest kahju, et seda kunagist hitti muusikalise kujundusena vihjeks juurde ei pandud, aga teisalt nii jäeti vaatajatele laiem tõlgitsusvabadus. Vahemärkusena - ei teagi, kes selle muusikalise kujunduse tegi (kas lavastaja Toomas Tross ise?), aga selles oli väga palju nauditavat (eriti 1 laul, mida ka ei tea, kas on originaallooming või pigem tundus siiski, nagu mingi varem loodud)! :)

Selle teise poolega võib juba natuke vabamalt ka siin tekstis ringi käia, ehk tegemist mitmete eksistentsiaal-filosoofiliste küsimustega... Rebase arutelu selles üle, et ta ei saa endale parata viib paratamatult mõtted sinna, et kas ja mis mahus selline on täiesti õigustav põhjendus ja millal mitte. Praeguses maailmas vägagi adekvaatne küsimus. Ja siis see poliitik, mis kavalpeas avaldub, kui ta saab aru, kellega ta seal vestleb... laul muutub poole lause pealt. Tõeline "poliitik" :)

Mängulises mõttes on Toomasel siin näitejuhtimise poolelt ühtpidi peen joonetõmme kukekanade ja rebase vahel. Lindudes on tugevalt aimata ka näitlejate antud lisanditega, et kuigi inimese kujuga, on nad ikkagi just nimelt kukk ja kanad! :) Aga rebasel, ehk Stefani mängus ma rebasele viitavaid nüansse ei leidnud. Aga kui mõelda kasvõi etüüdlikule rebase-mängimisele... siis ainsana meenub väga hästi tabatud Kristiin Räägeli rebane kunagisest tema lavakooli rollist "Väikses printsis". Ent vast naise peensusega ongi seda pisut kergem kuidagi loomaetüüdine ka luua? Teisalt jällegi meeldis see teatav kontrastlikkus, ehk Stefan-Rebane on läbivalt tõsine, ent tekstiedastus on pigem pehme, võiks öelda, et isegi mahe... Karm habe, aga siis see meelitav, kanadega stoiline-napisõnaline cool guy, hiljem oma pühamehele pihtiv ja hingepaljastav lobasuu... Selline vastuokslus andis isegi "psühhopaadi-mõõdu" välja. 

Kristjan Poom'il on väga hea koomikunärv mängijana ja siin saab ta seda mõnuga presenteerida, tabav sonks ja pidev selle korrastamine tõi tegelase närvilisuse ja kukeliku olemuslikkuse imehästi välja. Grimmikunstnik Evelin Poom-i tegelaste juuksed ning pisidetailid, nagu ka Kristjanile silmealt liikuvad valged jooned on tõesti pea tähelepandamatud, ent siiski tabavad lisandid. Isiklikult (no sest ma ju vaatan "luubiga" eks) natuke jäi häirima firmamärk lühikeste pükse alaääres ja no see võis ka olla taotluslik, et veelgi midagi karakteris ja tema inimesegaseotuses rõhutada... aga vist maitse asi... sets minu jaoks siiski kuidagi sobimatu. 

Kanad-kanakesed - üks ilusam kui teine... Põhilised seekordse koomika maaletoojad... ja näitlejate mäng seejuures ongi selle "kana"liks, mis tõesti ka publikuni kogu huumori viib. "8 kilo ülekaalus" blond oma juuksepaela rebasele visates tõi taaskord meelde trobikonna rebase ja kanade nalju... lisaks ühe mõtlesin kohapeal vaadates ise välja - 
Miks rebane ajab kana taga enne kui ta selle ära sööb? Aga sellepärast, et tal oli tavalise asemel seekord kiirtoidu isu... 
Haide "silmade suureksajamised" ning kogu edasi-tagasi arglik kokutav liikumine lõi kogu tema kanakarakterile ka laiema ja sügavama plaani. Grete "julgem" ja "võrgutavam" kana, kes tahab tunda end ihaldatuna on lopsakalt pealetükkiv ja Sa tunned ehedalt "selle naistüübi" tema karakteriseeringust ära. Maarja mõnusalt teravad "kanalikud" pealiigutused", ise sinisilmne ja justkui isemoodi arglik, aga "see naine", kes alati oma algatustega teiste kiiremate tõttu hiljaks jääb... Ehk midagi blongi ja brüneti vahepealset :) Kõik need mõtted, mis seejuures veel inimnaissooga ühendatud saavad :)))) Sealjuures on Haide ja Grete siin paaris koha ka tansupaar oma "kemplemiste-seikluste tulemustena" ja Marge Ehrenbuschi seatud liikumine on peenelt kontekstis sees, aga eriti üks, kus Grete ja Haide punases tantsivad kõrvuti, täis huvitavalt originaalseid pisidetaile... neid võis olla ka vaid 2-3 selle paarikordse kordusega lühikoreograafia sees, aga tõesti, kuigi vaid mõnede silmapilgutuste pikkune, visuaalselt uskumatult nauditav! Täitsa tants! Kuigi siin oli neid liikumisseadeid veel siin ja seal.

Inga Varese tare-tareke, ehk kuke ja kanade laut oma suurte akendega oli päris kobe kaasamängija seatud lavaliiklusele, kus kanad "kõrgemal rõdul" ja kas nad sealt alla rebase ligi julgevad tulla... või kes julgeb ja kes mitte. Teises osa lagunemist vaadates ära ei jõudnud mõtestada, aga küllap sellelgi oli mingi suurem kontekst, mida lihtsalt minu väike aju seekord lahti ei muukinud. Võibolla ka lihtsalt sisedünaamikaks vajalik või siis pidutsesid kanad need selle sellisse konditsiooni... Priidu Adlase valgusseaded alati tasemel ja seekord kuidagi nii märkamatult tabavalt integreeritud, et ma ei oska millelegi muule sõrme peale panna kui teise poole tuntav hämaram pool ja muidugi värvimängud, eriti kanade peo verepunane... sest sõõb rebane või söövad inimesed - lõpptulemus on sama...

Hinnang: 3+/4-
Kõik, mis oli, see meeldis. Kuigi oleks tahtnud ROHKEM! Isiklikult pinnalt meeldis see esimene pool oma rohkemate tegelaste ja lihtsama huumoriga ka rohkem kui teine pool ja selles mõttes eelistan alati teistpidi dünaamikat (aga see on puhas isiklik maitse eelistus ning siin ju lugu lihtsalt kulges sedasi). Teisalt oli see nende kahe loo ühendamisel tekkiv VALMi kui loo vormi seaduspärasus kokku igati huvitavalt kontseptuaalne ka terviku mõttes. Alguses põhitegevus ja siis lõpus mõistuseletus, mis kogu terviku raamistab ning midagi kavalalt ka õpetab. Ja ikkagi oleks tahtnud veel midagi... võibolla teada,  mis ikkagi rebasest saab... kuhu ta on "loomupärase" kiskjalikkusega välja võib jõuda? Sest rohkem kui kukest ja kanadest oli see siiski selle müstilis-sügava-laheda rebase lugu? See tähendab ise kui "mees" ja kunagi ka "lantiva", naistotsiva noorrebasena... samastusin ju täiega just eelkõige temaga (mitte selle kimehäälse kukega :)))))
Mrožek on jõuliselt saabunud Eestimaa teatritesse viimastel aastatel... tundub, et praegune aeg kõnetab ja tõmbab tema loominguga paralleele nii mitmetel tasanditel... Siin esialgu nii naiste-meeste vaheliste suhete, aga hiljem ka poliitilise sirgeselgsuse-viideteni välja ja kõike sealt vahepealt muidugi ka :)
Piip ja Tuut seekord rohkem täiskasvanute mängumaal... ja ilma punaste ninadeta... Aga kas ka pika ninata? No kui on laval kanad-kukk, siis peaksime hoopis rääkima "nokkadest"... ja kellel nupp nokib, see võib siit ka mitte ainult ühe, vaid päris hulgaliselt terasid leida...


Tekst lavastuse kodulehelt (sealt on pärit ka siinsed fotod, mis kuuluvad Piip ja Tuut Teatrile):

Sławomir Mrożeki lühinäidendite õhtu ühes vaatuses

1977.a. trükivalgust näinud kaks Sławomir Mrożeki ühevaatuselist näidendit Serenaad ja Rebane – filosoof sobituvad ühte õhtusse ka tänases Euroopas. Esmailmumisest on möödunud pea pool sajandit, kuid Mrožeki allegoorilised lood on ikka erksad ja pakatavad satiirist justkui inimene ei muutuks kunagi. 
Kes on rebasenahas sündinud, see ei kaaguta.

Osades Stefan Hein, Kristjan Poom, Grete Konksi, Maarja Tammemägi, Haide Männamäe.

Lavastaja - Toomas Tross
Kunstnik - Inga Vares
Valguskunstnik - Priidu Adlas
Koreograaf - Marge Ehrenbusch
Grimmikunstnik - Evelin Poom
Plakati kujundaja - Lii Ranniku
Tehniline tugi - Marek Demjanov
Lavameistrid - Tõnis Kask, Ellon Tiivas
Täname kaastöö ja abi eest: Rene Topolev, Deevy Pukk, Terje Kessel-Otsa, Kadri Varblane, Saale Riikoja, Kaari Klesment, Lembi Mets

Etenduse kestus 1 tund ja 5 minutit (ühes vaatuses)


 

teisipäev, 15. veebruar 2022

SUUR TEATRIAASTA 2021 KOKKUVÕTE - 2.osa - TOP40 aasta suurimat teatrielamust


Selleks, et siia 40 säravaima 2021.aasta teatrielamuse sekka mahtuda, tuli nendel lavastustel tugevamalt mõjuda ülejäänud 66-st möödunud aasta jooksul nähtud-kogetud lavastuse etendustest. Tõsi, siin tabelis ei kajastu ka 17 välismaa teatritelt saadud elamused, muidu oleks teravaimas tipus eesti lavastustel kõva rebimine Moskva Rahvaste Teatri "Gorbatšov"i, Teater Ballett Moskva "Tantsupõrand"a ning Elektroteater Stansislavski "Pinokkio" 4 ja poole tunnise lavastajatrikkide ilutulestikuga!

See suurimate elamuste edetabel keskendub siiski vaid eesti teatrite lavastustele. Natuke enne "tabeli" juurde asumist ka statistikat. 17/40st said nähtud suvekuudel! Ühest küljest oli ju suvel ka tavalisest suurem pakkumine, aga tuleb välja, et suveteatri tase on täiesti võrdväärne ülejäänud aastaga! Kusjuures eriliselt silmatorkav oligi just autentsemates ning omapärastes mängukohtades mängitud etendused. Ent sellegipoolest aasta nr.1 teatrielamust etendatakse tavapärases teatrisaalis. Hinnanguliselt on nende nelja seas TOP2 hinnanguga 5, kolmas koht hinnanguga 5-, kohad 4-9 hinnanguga 4+, kohad 10-39 hinnanguga 4 ning 40nendaks mahtus ainsana 18st hinnanuga 4- siia tippude sekka. Megasuur ahvatlus oleks kõik need 4- lavastused ka ära tuua, aga see võtaks suure tüki sellest teravaima tipu fookusest ära. Vähem(!) kui pooled said vaadatud Tallinnas, täpsemalt 18 ja kui liigume veel 10 võrra tipumaks, ehk TOP30 seas oli Tallinna lavastusi vaid 11! Ehk head, vaatamisväärset teatrit tehakse üle terve Eesti. 

Mitme lavastusega mahtusid siia tippude sekka: Ugala ja Tallinna Linnateater (mõlemad 5 lavastusega), Eesti Noorsooteater ja Vaba Lava (mõlemad 3 lavastusega), Vanemuine ja Endla (mõlemad 2 lavastusega), aga 3s oli üheks osapooleks ka Tallinna Lavakool! Suuremate repertuaariteatrite vahele on mahtunud ka näiteks sellised väiketeatrid, kellel tuligi terve aasta jooksul välja vaid 1 lavastus, aga selle eest MILLINE! - Teatriühendus Misanzen, Taarka Pärimusteater, Jäneda Pullitalliteater ja Saeaugu Teatritalu. Nendele tublidele väiketeatritele lisaks on esindatud ka mitmeid teised, nagu näiteks Ajateater, Kellerteater, Must Kast, Nargenfestival, Oma Lava, Piip ja Tuut Teater, Pärnu Suveteater, R.A.A.A.M., Tartu Uus Teater, Teatribuss, Theatrum, VAT Teater ja Von Krahli Teater. Riiklikest suurtest teatritest 1 lavastusega mahtusid sisse ka veel Eesti Draamateater ja Rakvere Teater. Eesti Draamateater valitses ju eelmisel aastal seda tippude paraadi jõudsalt, aga nüüd on teatepulk antud edasi... kuigi sedapuhku mitte just otseselt ühele teatrile (või kui, siis Ugalale, aga Ugala oli väga tugevas loomevormis ka juba aasta varem!), vaid pigem on need tipud möödunud aastal üsna laiali erinevate teatrite vahel... eriti kui arvestada ka Suure Teatriaasta kokkuvõtte 3.osas välja toodavaid teatritegijate 2021.aasta tippsaavutusi.

Eelkõige just laste- ja noorteteatri alla liigitaks neist 3-4. Komöödiaks-dramöödiaks võiks defineerida heal juhul vaid umbes 7-8, ehk u. viiendiku, kuigi esimese kümne seas, mis jäid 40st välja oleks neid kohe 4 tükki veel lisaks! 17/40st on eesti autorite looming, millest omakorda 3 lavastust on erinevad Tammsaare mugandused. Tervelt 9 said vaadatud juulis. Veebruaris ja oktoobris mõlemas 6 (olgu lisatud, et märtsis ja aprillis olid tervikuna teatrid kinni). Kõrgeima "harrastusteatri" positsiooni hõivas mullustest Piibe Teater, kohal nr.50 "Palusalu"ga (ehk ka "keskkohast" kõrgemal...olgugi, et selle lavastuse trupis osalemas ka palju professionaale ehk teatri ameteid ülikoolides õppinuid. Samuti mahtusid veel 50 sekka, ent allapoole 40-t uued rühmitused Eesti teatrimaastikul - Yks Kuubis "Sinihabe"ga ja Skene Katus Kunstile "Ujuja"ga. Muide 1-tärni tükke oli ka tervelt 9 ja 2 tärni väärilisi 18... Ehk siis üldsegi mitte "tasapaks" aasta. Mis on omamoodi tore, sest mida tasemelt ühtlasem ja "keskmiselt häid" rohkem, seda vähem on ka tõelisi tippe. 

Kui jäi lugemata SUUR TEATRIAASTA 2021 KOKKUVÕTE - 1.osa - 100 meeldejäävaimat stseeni-/ütlust-/juhtumist-/lavastaja-/näitleja-/kunstnikutrikki, ehk teatriime, siis võib seda teha siinse viite kaudu: https://danzumees.blogspot.com/2022/02/suur-teatriaasta-2021-kokkuvote-1osa.html

Kõigi järgnevas tabelis kajastuvate kohta kui ei ole blogis pikemat peegeldust, siis leiab arvustuse instagrammist. Insta on küll mitte-avalik nö. mitte-tellijatele, aga vähemalt veel praegu võtan kõik sinna vastu, kes soovivad siseneda iseendana ja arusaadavalt kellegi päris inimese kontoga: https://www.instagram.com/danzumees/


Kuid aitab taustainfost - lähme asja juurde!

2021 EESTI TEATRI TOP40 SUURIMAD TEATRIELAMUSED:

40. Abel Sanchez. Ühe kire lugu - Tallinna Linnateater/Tallinna Lavakooli 30.lend (autor Miguel de Unamuno, dram. Roos Lisette Parmas, lav. Margaret Sarv, vaadatud 22.10)
Täispika avaliku lavastuse debüüt Lavakooli 30.lennu bakalaureusetööna on tegelikult täiesti täisväärtuslik teatriõhtu... ega see siin nii kõrgel positsioonil muidu ei platseeruks.

39. Soomusrong nr.7 - Vanemuine (auteur Tiit Palu, vaadatud 3.12)
Tiit Palu kohtame veel ka kõrgemal siin tabelis, aga see oli ka tore ja "kodumaine" lugu segades minevikku ja tänapäeva. Natuke jäi see seletamatus õhku, et millest tingitult, aga ega alati ju peagi lõpuni kõike lahti seletama.

38. Suveöö unenägu - Ugala/Tallinna Lavakooli 30.lend (autor William Shakespeare, lav. Lembit Peterson, vaadatud 17.09)
Iseäranis just see lavastus avab päris mitmed neist sellel kevadel lõpetavatest näitlejaüliõpilastest. Mitmed neist teevad oma lavakoolitööde säravamaid rollid. Ilma eriliste proppide ja segava stsenograafiata pääsevadki näitlejatibud ise hästi esile. Päris hea kursus on!

37. Pikad sammud - Piip ja Tuut Teater (autor AH Tammsaare, dram.-lav. Aksel Ojari, vaadatud 17.08)
Aksel Ojari lavastajadebüüt lööb oma küpsuses natuke isegi pahviks. Suurtest piltidest, läbimõeldud ning huvitavate lavastuslike detailide tasemeni välja.

36. Vanaema õunapuu otsas - Teatribuss (autor Mira Lobe, dram. Urmas Lennuk, lav. Marko Mäesaar, vaadatud 9.07)
Kui üks lavastus suudab niimoodi liigutada, nagu see "lastekas", siis on midagi VÄGA paigas! Lisaks palju lahedaid lühilaule ja mõnusalt leidlikke lavastajanippe, mida saab järgemööda avastada! Meie lasteteatri tase on ka mujal kui Eesti Noorsooteatris hämmastavalt kõrge!

35. Muusikale - Tallinna Linnateater (autor Ketil Bjornstad, dram.-lav. Diana Leesalu, vaadatud 8.12)
Olin ise vastuvõtmatu vaatamise õhtul, aga sellest hoolimata suudan tunnustada seda režiid. Lugu ise ka psühholoogiline draama ja kohe eriliselt sügav, sest noorte muusikute ja sportlaste pingitustele ei saa läbi sõrmede vaadata ja teater eriti tihti selliste oluliste teemadega ei tegelegi.

34. Kuningas sureb - Theatrum (autor Eugene Ionesco, lav. Maria Peterson, vaadatud 19.10)
Suurepärane trupp ja Ionesco allegooriatega absurdlik tragikomöödia on rohkem kui silmani jõuab... aga sellist psühholoogilist sügavuse järele Theatrumi puhul oskame juba praeguseks januneda!

33. Keegi KGB-st - Vaba Lava/Erm (autorid Danila Privalov, Andres Popov, Alexandr Špilevoj, Dan Jeršov(EST), lav. Dmitri Jegorov, vaadatud 2.09)
Huvitav uurimus-lavastus, kus väga palju pole olnud võimalik lahti muukida, sest keegi ei taha nendest teemadest oma häbi pärast rääkida. Sellest hoolimata on meil kõigil kaugemalt või lähemalt mingitipidi seotus. Väga tänuväärne kui tegeletakse ka lähiajalooga, mida paljud vaatajad ju mäletavad.

32. Error 403 - Vaba Lava (auteurid Nikolai Halezin/Natalia Kaliada, vaadatud 20.09)
Erilise kontseptsiooniga, kus üht tegelast mängivad väliselt ja sisemiselt 2 erinevat näitlejat. Kord "sees" keeb... siis jälle "väliselt" elab end välja. Südameks tõestisündinud lugu nihkes vaadatuna. Oluline lavastus.

31. Juudit - VAT Teater (autor AH Tammsaare, dram.-mugandaja Andrus Kivirähk, lav. Aare Toikka, vaadatud 17.11)
Tundub, et üheks 2021.aasta tugevaimate teatrielamuste ühisnimetajaks võib pidada kontseptuaalsust. "Vana hea" Tammsaare Juuditi kontseptuaalsuseks on see, et Kivirähk on pannud naistegelased rääkima tänapäevast, normaalset juttu, aga mehed on ajast ja arust oma vanamoodsa jutu ja suhtumisega. Henessi Schmidt teeb aasta TOP3 naispeaosa- täpsem koht selgub järgmises kokkuvõttes.

----

30. Kasvatushoone - Rakvere Teater (autor Harold Pinter, lav. Hendrik Toompere, vaadatud 8.10 Rakvere Teatri väikses saalis)
Üks kummaline "ametkond", kus töötajad peavad võimuvõitlust, aga midagi kriminaalset on ka toimunud... ja kes on need "patsiendid", kes siin "klientideks"? Toompere lavastused Rakvere Teatris on millegipärast alati tähelepanuväärsed, isegi kui alati sisuga ei haaku, siis lavastuslikult on need alati VÄGA erilised. Seekord haakus ka sisuga ja Toomas Suuman ning ülejäänud trupp on tugev.

29. Ema - Ugala (autor Florian Zeller, lav. Tanel Jonas, vaadatud 1.10 Ugala väikses saalis)
Zeller on võitnud eestimaa teatrisõprade südamed, olgu siis Theatrumis, Eesti Draamateatris, Rakvere Teatris, Tallinna Linnateatris, Rakvere Teatris ja nüüd ka Ugalas! Unustamata Anthony Hopkinsiga peaosas autori enda tehtud mängufilmi. See ema siin on üheltpoolt saatanlik, teisalt oma pere (liiga palju) armastav ja sellele ohverdav... aga mis siis kui teised peres seda armastust tagasi ei peegelda? Terje Pennie võimas peaosa.

28. Bäng - Nargenfestival (autor Marius von Mayenburg, lav. Priit Võigemast, vaadatud 22.07 Naissaarel)
Absurd-allegooria maailmapoliitikast ühe perekonna ja selle täiskasvanuna sündinud maailmavalitseja-beebi näitel. Überkreizi, mida peab võtma absurdfarsi jämedate pintsitõmmete vahelt hoopis väga peeneid torkeid tabades, muidu võib see olla täiesti vastuvõetamatu. Mitu ülihead rolli kauba peale!

27. Kaks garaaži - Vaba Lava (auteur Elmars Senkovs, vaadatud 22.02 Vaba Lava suures saalis)
Lätlaste ja eestlaste naabergaraažid viib garaažikultuuri-maailma, mis samas pilab lahedalt natuke ka kõiki neid youtube'i videosid, kus tehakse igasuguseid imeasju ootamatutest teistest asjadest, a la peedis pesumasinale trumli. Mussi ka ja mõnuga ärapanemist.

26. Nõid - Ajateater (autor Indrek Hargla, lav. Anne Velt, vaadatud 14.07 Ohtu mõisas)
Etno-teater oma müstiliste elementidega jutustab armastusest ja aegade-ajastute muutumisest. Kaks eri vaatust on kahes eri ajas, samas tegelased on läbivad. Lavakooli kursakaaslased Merle Palmiste ja Tarvo Krall on laval koos.

25. ÜLT - Eesti Noorsooteater (auteur Renate Keerd, vaadatud 2.02 Eesti Noorsooteatri suures saalis)
Eriline vaatajate nägemise-tajumise-arusaamisega manipuleerimine, mis omakorda üllatab igal järgmisel pöördel. Mitte otseselt ühe loo lavastus, vaid mitmete ja kihiline, metsik ja kõige positiivsemas mõttes eriskummaline. Muusikaline kujundus ka üks aasta parimaid ja seda nii live's kui valmismuusikat.

24. Kui Sa tuled, too mul lilli - Ugala (auteurid Liis Aedmaa/Laura Kalle, vaadatud 10.06 Ugala väikses saalis)
Perevägivald ja seega loomulikult väga valus lavastus. Pere sees ja ka väliselt vaadatuna, mis on 2 ise asja, sest me ei tea, mis meie ümber tegelikult toimub. 

23. Läbi kõigi elude ma otsin Sind... - R.A.A.A.M. (auteur Damir Salimzianov, vaadatud 13.07 Tõstamaa mõisas)
Fantaasia ajaloost tuttava Eestiski elanud, aga maailmahaardega parunessi eluloo ümber, täis lahedat koomikat. Eriline, uus ja ootamatu trupikooslus on vaid üks lavastusega seonduv üllatusmoment. Lahe ja väga hoogne.

22. Naine salamandri tähtkujust - Pullitalliteater (autordramaturg Kristiina Jalasto, lav. Madis Kalmet, vaadatud 11.07 Jäneda Pulli Tallis)
Ka siin on lugu 23.kohal figureerivast Mura'st, kellest siinses lavastuses on rohkem täpsemalt eluloo järgimine ja ajastulikult õiges ajas... aga kuna Mura tegelikult ka elas Jänedal, siis seda olulisemaks muutub ka aegruumi ruumiline osa.

21. Marie Roget' mõistatus - Kellerteater (autor Edgar Allan Poe, dram.-lav. Vahur Keller, vaadatud 28.02 Kellerteatris)
Harukordselt huvitav dramatiseering ja 2 meespeaosa on ühed teatriaasta tippudest! Ootamatult lavastuslikult väga mitmetahuline, aga krimka mõttes tähtsam on see lahendamise protsess, mitte lõpptulemus. Tõsielul baseeruv.

---

20. Pidu katku ajal - Must Kast (autoriks kogu trupp, lav. Brigit Landberg, vaadatud 23.07 Eesti Maanteemuuseumi õuel)
Birgit Landbergi ja mustakastikate "Peks mõisatallis" muld on seekord liivaks muutunud ja lisaks on saanud varem kogu Eesti ajalugu kajastav kast koroonaajastuga piiratud "ääred" ning selles liivakastis (seekord duubeldatud koosseisus) näitlejad-tegelased esindavad kogu meie kirjut Eesti elanikkonda ning puhhh, mis võimlemiseks-väänlemiseks-ärapanemiseks seal läks... Aga kõik õigustatud, kõik (kõver)peeglis otse vasta vahtimist. Muusikat ka ja need lauludki seal omaette väärtusega. 

19. Üksikud heledad laigud - Oma Lava (auteur Erki Aule, vaadatud 25.07 Ants Laikmaa muuseumi õuel)
Erki Aule siiani (minu arvates) parim näidend (tegemist on autolavastusega), segades kuulsaid päris inimesi eesti kultuuriloost ning kõikvõimalikke huvitavaid tegelinskeid (meenusid kunagised ülihead Viinistu lavastused). Üks anekdootlik episood peategelase Ants Laikmaa nooruspõlvest kuni keskeani välja järgnes muudkui teisele ja kokku sai lõbus mõtteid- ja seoseid loov tervik. 

18. Lapsed - Tallinna Linnateater (autor Lucy Kirkwood, lav. Elmo Nüganen, vaadatud 16.02 Salme Kultuurikeskuse väikses saalis)
3 inimest - 1 teadlastest abielupaar ja neile küllasaabunud sõber teadlane saavad kokku peale üht katastroofi ja vestlustest hakkab avanema igasuguseid teglastevahelisi siduseid selles hästimängitud psühholoogilises draamas. Piret Kalda - Anne Reemanni duett on ka omaette vaatamisväärsus (minu nähtud etendusel oli Peeter Tammearu see mees kahe naise vahel - meisterlik ja igas misanstseenis nauditav kokku!)

17. Rogožin - Tallinna Linnateater (autor Fjodor Dostojevski, autor-mugandaja-dram. Elise Metsanurk, lav. Andreas Aadel ja Markus Helmut Ilves, vaadatud 21.06 Toom-Kooli 9 saalis)
Inimesed "köidikutes" ja "kunstiteostes", Dostojevski-maailm hämaras nihkes, kus naised võitlevad ja mehed elavad kõike dramaatiliselt üle. Täiesti vapustav roll Jan Ehrenbergilt, aga kogu trupp väga tugev ja üldse kogu huvitav lavastuslik kontseptsioon selles erilises ruumis viis kusagile mujale praegusest aegruumist. Armastus ja armastusetus.

16. Indrek ja heledad hääled - Pärnu Suveteater (autor/mugandaja-lav. Tiit Palu, vaadatud 12.06 Kurgja talumuuseumi õuel)
Tiit Palu on ühe loos sees toonud kokku Tammsaare 3 naistegelast peatselt Indreku avatavasse külalistemajja, aga laenatud on siin nii mõndagi igasugustelt Eesti kirjandushiidudelt. Ühel tasandil hea komöödia, teisel suurepärane mäng näitlejatelt, kolmandal huvitav neid tuttavaid nõkse sealt loo seest noppida ja neljandal lihtsalt nautida mõnusat Palu fantaasiat tegelaste tulevikust, kus pagasina kaasas ka teostest tuttav.

15. Balti tragöödia - Tallinna Linnateater (autor Siegfried von Vegesack, dram.Kertu Moppel ja Karl Laumets, vaadatud 12.06 Salme Kultuurikeskuse suures saalis)
Võimas suurlavastus on hääbuvale rahvale kohaselt suursugune ja traagiline korraga. Surmad ja ajastute üleminek. Inimesed, kes on läbi ajalooprisma nagu mingis teises dimensioonis. Ilus silmadele, ilus mäng, ilusad inimesed ja mõrkjaskurb tõdemus, et kui Stalin oleks saanud, mida tahtis, oleks ka meie - eestlastega võinud ju samamoodi minna...

14. Kadunud kodu - Saueaugu Teatritalu (autor-mugandaja-dram. Priit Põldma, lav. Margus Kasterpalu, vaadatud 12.09 ERMis)
See lavastus oleks ilmselt siin tabeli tipus võitlemas esikohtade pärast, kui oleks seda näinud Saueaugu kammerlikus saalis... Siin hajus see natuke liiga laiali, ent loo enda tugevus ning mõjuvus oli sellegipoolest nii suur, et jõudis siiski päris aasta tipu ligidale. Eestlaste lugu ja segatuna imelise ja elava esitusega koorimuusikaga. Kammerlik ja suur korraga - nagu inimene ja maailm. Hingeminev ja sügav.

13. Sume on öö - Ugala (autor F.Scott Fitzgerald, dram. Simon Levy, lav.Kaili Viidas, vaadatud 7.11 Ugala suures saalis)
Stiilne klassika, stiilselt lavastatud, aga väga valus lugu, natuke nagu Hollywoodi kuldajastu filmilindilt maha astunud tegelased. Jooksevad 3 erinevat ajaliini, kordamööda pidevalt ühelt teisele ja tagasi hüpates, kusjuures üks neist liiguks nagu tagurpidi. See on ikka imeline, kui kiiresti on Kaili Viidasest saanud selline lavastaja, et ükskõik kus Eesti otsas ükskõik kas Kiluski dramatiseeringuid või teiste omi (siin Simon Levy) lavastab- neid lihtsalt ei raatsi mööda lasta ja see siin on veel 1 imetlust lisav!

12. Kasuema - Emajõe Suveteater (autor Silvia Rannamaa, dram. Aidi Vallik, lav. Andres Dvinjaninov, vaadatud 9.07 Tartus, Staadioni 48 hoovis)
Eesti klassika, mida kõik tunnevad ja siin noored, musikaalsed näitlejad tantsivad, laulavad ja mängivad nii hingestatult, et koos meistritest proffidega tungivad niimoodi hinge, et kisuvad täismehel ka pisara silmanurka või vähemalt külmavärinad oma mõjuvusega. Ajastus kandub ka õigesse kohta ning kõik need laulud ja liikumine just mitteproffidest noorte poolt hämmastavalt kõrgetasemeline. Emotsionaalsest intelligentsusest kantud nii loojate kui vastuvõtjate poolelt.

11. Ma teenindasin inglise kuningat - Endla (autor Bohumil Hrabal, dram. Andra Teede, lav. Laura Jaanhold, vaadatud 29.10 Endla suures saalis)
Uskumatu, et see kreisi teekond on suudetud lava jaoks dramatiseerida! Ja MILLINE teekond see on. Natsid-koonduslaagrid, venelastest "vabastajad", 1900ndate restoranid-hotellid kuni tänapäevani välja. Selline pööraste pööretega lugu avaneb Endla laval, et ei saa hetkekski hingetõmmet ei näitlejad ega ka vaatajad :) Supertrupp!

---

2021 EESTI TEATRI TOP10 SUURIMAD ELAMUSED

10. Miks me varastasime auto? - Eesti Noorsooteater (autor Wolfgang Herrndorf, lav. Mirko Rajas, vaadatud 6.10 Noorsooteatri väikses saalis)
Uskumatu, aga nii kõrgelt, nagu seda on kogu teatriaasta TOP10 võime leida ka eelkõige noortele mõeldud teatrielamuse! Polnud mina ju sihtgruppki... Ent olles materjali nii lugenud, näinud filmi kui ka varasemaid teatrilavastusvorme, tuled tunnustada Mirko Rajase võrdlemisi väiksele lavale lavastatud nii fantaasiarikas road-lavastus, kus lisaks teekonnale on mitmeid filmilikke kõrvalepõikeid, Rosita Raua mitmekülgne ja lavastusele lisapöördeid keerutav kunstiline kujundus ning loomulikult lugu ise, mida elustavad neli suurepärast näitlejat - 2 mängimas teismelisi poisse ja nii ehedalt, et vabalt võis uskuma jäädagi mängitud vanust ning 2 näitlejat, kes pidevalt ümber kehastuvad igasuguste erinevate karakteritega tüüpideks poiste teekonnal. Põnev, hingepugev, kaasakiskuv ja seikluslik ning kirsina tipul veel mõned päris ootamatud üllatused!

9. Fundamentalist - Von Krahli Teater/Tallinna Lavakool (autor Juha Jokela, lav.Marta Aliide Jakovski, vaadatud 5.12 Von Krahli Teatri baarisaalis)
Vaene noor lavastaja tõmbas enda esimese avaliku täispika lavastusega lati nii kõrgele, et sellest ei saanud üle seljataha jäetud 107 lavastust... raske saab tal endal nüüd selliste ootuste ülesehitusega järgmise töö juurde minna! Aga me publik oleme tegelikult kiired unustajad... iga uus töö on nagu uus leht. Muidugi kui ei tule ka järgmine ja ülejärgmine jne sellist kulda... Intiimne, kõigest 2 näitlejaga väga sügavalt isiklikel teemadel lavalugu, saab sellisesse väiksesse lavaruumi lavastatuna veel omakorda eriliselt dünaamilise režii. Ja MILLISED näitlejatööd! Mõlemad aasta tippude sekka kuuluvad. Von Krahlist on saanud "Pigem ei", "Sa oled täna ilusam kui homme" ja siinse (lavakooliga koostöös tehtud) lavastuse kaudu selline teater, mille uusi lavastusi ootavad ka need, kes teatri eksperimentaalsemate ja postdramaatilisemate tükkidega nii kergelt ei suhestugi. "Fundamentalist" on lavastusloomult siiski klassikaline draama, aga eriliselt mitmekihiline.

8. Leskede kadunud maailm - Ugala (autor Priit Põldmaa Andrus Kasemaa ainestel, lav. Ringo Ramul, vaadatud 27.02 Ugala väikses saalis)
Priit Põldmaa on kirjutanud Kasemaa raamatu ainestel näidendi, kus mingid "kahtlased" lesed on meelitanud ühe noormehe "metsa"... lahti hakkab hargnema elulugudest koosnev isemoodi lugu ja vägagi isemoodi lavastuses, millele palju aitab kaasa ka üks aasta parimaid lavakunstnikutöid Kristiina Põllult. Mis nende naiste agenda on, see paljastub sealt tasapisi ning on mängitud niioodi sissetõmbavalt kaasa, et omamoodi tunneb vaadates, nagu oleks ise ka seal "leskede kadunud maailmas". Siin on veel mitmed kunstilised komponendid eriliselt head ja "lesed" ju kõik praeguseks hetkeks eesti teatri mõistes juba "legendaarsed"! :)

7. Põrgupõhja uus Wanapagan - Endla (autor AH Tammsaare, dram. Ott Kilusk, lav. Kaili Viidas, vaadatud 27.06 Pärnus Fortumi katlamajas)
Tammsaare läbi ja lõhki tuttav ja tehtud lugu on saanud Kiluskilt uue dramatiseeringu ning niivõrd Kaili Viidaselt eriliselt hea lavastuse oma mitmete mängutasandite ja soppidega (kõik ühes ja samas lavaruumis), et ainuüksi juba see on kogemist väärt. Kuid lisaks on siin täiesti supertrupp laval ning mitmed mängulised ja lavastuslikult silme all sündivad teatriimed, mis suvise Pärnu hämaras katlamajas sündisid nagu "teises paralleelmaailmas", justkui käiks seal samaaegselt meie omaga parajasti teine ajastu. Ja ikkagi niivõrd mahlaselt head näitlejatööd ridamisi ning see tekst!!! Kogu Tammsaare lugu, aga Kiluski vimkadega.

6. Sitsi Silentium - Teatriühendus Misanzen (auteur Helen Rekkor, dram.Mihkel Seeder, vaadatud 14.08 Balti Manufaktuuri vanas tehasehoones)
Päris ajalugu on üks huvitavamaid aineseid teatrilugude põhjaks ja siin on elustatud Balti Manufaktuuri oma. 100 aastat elu oma väikse maagilise realismi momendiga ja mõnusalt teatraalsete võtetega, mis nii mõneski stseenis võtsid ka visuaalselt huvitavad ja erilised vormid. Läbivalt lippu hoidmas kõrgel armastus - armastus mehe ja naise vahel, armastus laste vastu, töö ja teiste inimeste vastu... elu vastu. Imeline teatriõhtu, mis jääb kusagile südamesse edasi küdema...ja usun, et veel aastateks, sest niisama lihtsalt see juba ei unune. Ei tea miks oli tunne, et ainult Narva Kreenholmis on sellist interjööri, aga võta näpust, meil Tallinnas on ka selline ajahamba poolt puretud "unustatud maailm". Misanzen ilmutab enda küll haruharva, aga alti kui, siis ülimalt tähelepanuväärselt ning ei jõua ära oodata, mida nad järgmiseks ette võtavad... samas on väike lootus õhus, kuna see maja veel pole maha lammutatud, et ehk saaks sellel suvel lastele (mul on nad teismelised ja täiskasvanud juba) ka piletid osta ning nad seda vaatama-kogema saata. Hetkega tulevad etendusele tagasi mõeldes meelde nii "Libahundi" lavastamine seal, aga ka "revolutsioon"... ja suurepärased Silva, Piret, Andres ja Rauno...ning kogu see tüdrukutest tekkiv tehasetööliste kaader, kes ühes stseenis olid need, järgmises teised... Ka väiketeater võib leidlikult teha vähemate vahenditega suurlavastuse, aga mis peamine, siin on nii palju hinge ja südant sees!

5. Ninasarvik - Eesti Noorsooteater (autor Eugene Ionesco, lav. Sander Pukk, vaadatud 26.09 Noorsooteatri suures saalis)
Ühest küljest kui "maailmalõpu" lugu. "Ellujäämisvõitlus". Allegooriline. Absurd? No kui meie tänapäev seda poliitiliselt on, siis miks ka mitte... Tegelikult väga mänguline, hoogne, mitmetasandiline. Teekond lillelisest minevikust tumedasse ninasarvikute maailma... Kolmes osas, millest kõik väga isemoodi "piltidega", aga samas teekond üha isiklikumaks, intiimsemaks, inimesele lähemale, sest esimeses on ühiskonda laiemalt ümberringi kui ninasarvikud esimest korda alles müdistama hakkavad, siis töökoha-kontori-miljöös, kus juba tuttavatel-lähedastel on Ninsarvikutega kogemust-tegemist ja kolmas, ühe tegelase kodus... ning Ninasarvikud on juba täiesti ukse taga... või on nad juba isegi "sees"?!!!! Aasta üks parimaid ansamblimänge, kus tulevad ka eraldi vinged näitlejatööd välja. Klassika (igas ajas kõnekas ja kõnetav) segatuna tõesti aktuaalse tänasepäeva "Eesti" eluga...olgugi, et natuke oli Pariisi tunne ka... Siiani veel mõtlen kuivõrd hämmastavalt avastuslik ja vingelt lavastatud-mängitud see kogu teekond kokku oli.

4. Niskamäe naised - Vanemuine (autor Hella Wuolijoki, lav. Tiit Palu, vaadatud 28.05 Vanemuise suures majas)
Vanad head Niskamäe-lood on nagu soomlaste "Tõde ja õigus". Siin on Tiit Palu elustanud laval oma enda poolt 3 loo kokkusidumisel loodud dramatiseeringuga ja kunstnik Lilja Blumenfeld'i imeilusa visuaali abil ühe tippklassi kärglavastuse, milles lisaks sõnalavastuse draamale ka lauludega muusikat ja tantsudega liikumist. Harukordselt tugevad naisrollid Külliki Saldrelt ja Ragne Pekarevilt, aga terve trupp mängib väga tugevat ansamblimängu selles suurlavastuses. Võrdlemisi aktiivse lavastaja ja dramatiseerija ning isegi omaenda näidendite autori kohta, suudab Tiit säilitada täiuslikkusetaotluse ning kõrged nõudmised väikseimatelegi detailidele. See on ühtlasi naudinguliste tulemuste aimatav tagapõhi. See, nagu ka 3 järgnevat lavastust siin tabelis on kõik pälvinud ühise kiitva kiidulaulu väga paljudelt!

3. Serafima+Bogdan - Tartu Uus Teater (autor Vahur Afanasjev, dram.-lav. Ivar Põllu, vaadatud 31.07 Peipsiveerel, Kolkjas "pajuvõsa kummalgi poolel")
Uskumatult leidlik, uskumatult logistiline, uskumatult mõjuv - teater pajuvõsas, teater ajaloos, teater mis mõjub nii mitmetel erinevatel kihtidel. Lisaks pakub tõesti ka teatrivälise elamuse oma mänguasukohaga Eestimaa erilises nurgas. Suurromaan, viimaste aastate 1 Eesti kirjanduse tippe, on saanud endale vägagi väärilise lavastusraami, olgugi, et mingitest "raamides" rääkida on selle lavastuse puhul isegi natuke kohatu, kuna Ivar Põllu fantaasial ilmselgelt pole piire... või no kelle fantaasial on eks... aga tema suudab need ka lihaks ja luuks muuta! Mängitakse järgmisel suvel jälle! Siin on mitmeid komponente, mis on teatriaasta "kõige-kõigemad" ja nendesse süüvime teatriaasta kokkuvõtte järgmises, ehk viimases osas. Lugu ju ise jõhker, aga ajastu oli ka ning seda kõige autentses asukohas mängides, annab veel omakorda mingi eheda valu juurde. Teater on lisaks leiutanud veel mitmeid elamust suurendavaid asju juurde ning isegi kohalikud inimesed teevad seda omalt poolt! Kui seda ka arvestada, siis ei oleks võibolla siin tabelis Serafimale ja Bogdanile vastast, aga ma lähtun siin siiski puhtalt teatrilavastuse enda tervikseisukohalt. Ja ikkagi jääb mul tunne, et mul tuleb pigem selgitada seda, miks see siin esimene ei ole, mitte seda, et miks see "nii kõrgel" kohal on :) Kolmas 106st on ju vinge!

2. Petserimaa igatsus - Taarka Pärimusteater (autor Ilmar Vananurm, dram. Urmas Lennuk, lav. Helena Kesonen, vaadatud 6.08 Setomaal, Säpina külas, Heina küünis)
Tahaks siia kopeerida kogu oma peegeldusena kirjutatud armastuskirja sellele lavastusele :) https://danzumees.blogspot.com/2021/08/petserimaa-igatsus-taarka-parimusteater.html sest kuigi selle kogemisest on juba rohkem kui pool aastat, on tunded siiani veel sama tugevad! Lihtsalt hämmastav kuidas teater võib hinge minna! Nii palju ilu ja valu... nagu ju ka mistahes armastusloos... aga siin terves lavastustervikus. Mõni võib olla hädas murdekeelega, milles seda mängiti, aga mina, kes ma ju olen küll Elvast pärit, ei ole kunagi seda keelt õppinud, ega selles kõnetki kuulnud rohkem kui paar kolm korda elu jooksul, ent kõigest saab aru... sest "tunnetest" saab ju ka aru. Ja see üks erilisemaid mängukohti ning kõik need loo pöörded, 4 näitlejat, kunstniku leidlikud lahendid ning loomulikult režii ise, ehk lavastuslik elustamine - lihtsalt polegi sõnu kui hea! Mõnikord kuulen inimestelt, kes on sattunud korra aastas teatrisse ja muidugi nagu Murphy-seadus - mitte kõige parema teatri peale sattudes ütlevad, et nad enam teatrisse ei taha... selle lavastusega on nii, et kui seda koged ja tunnetad, mida seal Sulle jutustada tahetakse - see on nagu narkootikum - tahaks seda veel ja veel kogeda... aga vat - ei saa... sellisel tasemel ei saa isegi iga aasta mitte. Nimelt minu 2 tänavust tippu ei ole mitte lihtsalt 5-tärnised elamused, vaid hinnanguga puhas 5 Ja see teine...

1. Mefisto - Eesti Draamateater (autor Klaus Mann, dram.-lav. Kertu Moppel, vaadatud 18.02 Draamateatri suures saalis)
VA-PUS-TAV! 
Nii eredalt on meeles, kuidas teatrikaaslasega teatrist väljudes ja koju jalutades olime mõlemad nii elevil ja õhinal ja kuigi aasta alles oma teisel kuul, siis oli kohe aru saada, et see saabki olema üks teatriaasta tippe, kui mitte see kõige tipum... ja JUST nii ongi! Lisaks Kertu Moppeli hämmastavalt mitmekülgsele lavastuslikule poolele, kus kasutatakse ja leiutatakse nii mitmeid vorminguid loojutustamiseks - video-ülekandest kabareeni.... kammerlikkusest massistseenideni, allegoorilisest puust punaseks ja vasta vahtimist.... Aga tuleb ka tõele näkku vaadata, et see lavastus ei oleks siin (arvatavasti) ladvatähena säramas ilma Juhan Ulfsakita! Juhan on üldse vinges loomevormis, sest alles see oli kui ta ise tõi meile midagi nii lopsakalt külluslikku ja eluõpetavat, nagu "Pigem ei", aga nüüd näitab ta siin ka oma näitlejamuskleid.. klassikalist "rolliloomet". Isegi mu Juhani-skeptikust-teatrikaaslane pidi peale etendust oma sõnu sööma ja tõdema, et midagi nii hästi mängitut, ta pole juba aastaid näinud! Kuid ikkagi ka see lavastus ise. Tõesti Elamus suure E-ga. Loo enda teemad vägagi aktuaalsed ja eks ka õigete rõhuasetustega. Ning lisaks Juhanile on siin trupis veel mitmeid hämmastavalt kõrgetasemelisi õnnestumisi... Minu jaoks jäi see ka viimaseks korraks Aleksander Eelmaad näha laval... ja nagu veel eraldi "punktipanekuna" pani ühe oma vingeimatest rollidest siin lavale. Kummaline ka, et selleks sattus olema "näitleja" oma... näitleja, kes mängib näitlejat (olgugi, et rolliks saamatu harrastus- või töölisteatri näitleja)... aga MILLINE NÄITLEJA ta meil oli!

---

Kui neljas koht oli väga kindlalt paigas - NELJAS, siis esimese kolme puhul käisin mitmeid variantepidi... kord üks, kord teine, kord kolmas tipus. Lõpuks sain paika ka KOLMANDA, eelkõige kuna seal oli 1 vaatus vast siinse tabeli tipp, aga teine kusagil 31.. seega kahe peale kokku tervik tuleb asetada sinnapaika. Aga peale seda jäin endiselt nende kahe esimese vahel žongleerima. Mõlemad nii "ise ooperitest", üks välismaa klassika, tehtud oscareid võitnud filmina - mis loona teada-tuntud ja nähtud ka, suurejooneline maailmalugu, teine Eesti oma, aga ka väga oluline (minu jaoks tundmatu näidend ja lugu)... ja mis peamine täis suurt ARMASTUST. Täiesti võimatu oli nende kahe vahel valida, kumb tegelikult suurema elamuse terviklavastusena kinkis? kumb rohkem hinge läks? Vast rohkem hinge läkski Petserimaa, aga elamuslikult oli jällegi Mefisto kaalukam. Vist see jahmatus ja ootamatum ootamatus Mefisto puhul tõmbas viimaks ikkagi just Klaus Mannile-Kertu Moppelile ja Juhan Ulfsakile ning Eesti Draamateatri trupile selle nanomeetri võrra pikema tiku... Kuigi ma võin juba homne päev minna tagasi oma sisemise vaidluse juurde, siis praegu otsustasin ikkagi nii. Üht- või teistpidi terve TOP10... tegelikult terve TOP40 on nii palju andekust ja uskumatult head teatrit täis, et võta üks või teine - kõik on elamuslikud, kõik hämmastavalt mõjuvad ja igaüks ise tasandilt. Selles mõttes ma isegi arvan näiteks, et kui sellel aastal poleks olnud Mefistot, siis võiks Endla Kuninga teenindamise-lavastus olla hoopis siin tipuheitluses ja kahtlemata on teisigi ristmõjutegureid siin veel ridamisi. Muide selline assotsiatseeriv lugude palett erineva otse- või kaugvibutusega natsiteemade suunal on ka veel üks selge ajastu märk. Tänuväärne, sest niimoodi paljastuvad loodetavasti mitmed meie ühiskonna valupunktid rõhutatud ja neoonvärvi vildikaga esilekriipsutatult, olgugi, et teatrilaval tegeletakse sellega vägagi kunstiliste vormingute ja viidete abil, mis oma avastuslikkusega just mõjuvadki tabavalt. Endiselt on üks kindel tee vaatajate südametesse - jutustada armastusest. Armastus ei lähe kunagi moest ära ja (peaaegu) kõik on sellega kokku puutunud. Ent ka olelusvõitlus, olgu siis laiemalt maailmas, rahvusena või ühiskonnagruppides-kihtides, aga ka suhtes, kodus, lähedaste seas. Ja kuigi on pidev nälg ka uute lugude vastu, siis ka klassikud jäävad klassikuteks. Selge on ka see, et lavastajad, kes on ise autorid, aga ka ise dramatiseerijad või olnud tihedalt dramatiseeringu juures või ise mugandanud oma lavastatava teksti, teevad sellega ka vaatajate elamuslikkusele suure teene. Näitlejate head rollid võivad tihtipeale olla pool edu pandist. Kui võtta pea ja kõrvalosade 4 x TOP10, siis 16 neist pärinevad TOP10 suurima elamuse andnud lavastustest. Kuid parimate näitlejatööde, kunstnike, lavastajatööde ja teiste möödunud aasta loovisikute juurde, kelle muusad kõige suuremalt pingutasid, jõuavad eetrisse käesoleva nädala jooksul, SUUR TEATRIAASTA 2021 KOKKUVÕTE - 3.osas. Seniks meeldetuletuseks ka 100 suurimat teatriime möödunud teatriaasta kokkuvõtte 1.osas: https://danzumees.blogspot.com/2022/02/suur-teatriaasta-2021-kokkuvote-1osa.html