Vendadest Urbidest loodud „Vihmana ma sajan“ keskendub huumorile ja intriigile, valu jääb nostalgia ja nalja varju
Vendade Urbide elu kajastav „Vihmana ma sajan“ austab peategelaste valikuid ja jätab sügavama psühholoogia vaatajale juurde mõelda.
Huvitavamad psühholoogilised mõjud ning ümbritsevate kannatused jäävad lavastuses „Vihmana ma sajan“ koomiliste kommunistide ja austajate hordide varju.
Kõik me liigume enda aja- ja elujoont mööda minevikust tänasesse ning siit edasi tulevikku. Igaüks puutub sel teel vähem või rohkem kokku muusikaga. Maitse-eelistused, asu- ja elukoht, suurem ja väiksem huvi, žanrisobivused, sõnade olulisus ning elava ja salvestatud muusika nautimise harjumused paljuski kujundavad seda, millist muusikat keegi kuuleb, millisesse rohkem süveneb ning millisest suunast muusika temani jõuab.
Siinse peegeldaja isiklikust lähtekohast vaadates on vennad Urbid alati olnud kusagil „äärealal“. Mõned laulud mõistagi, nagu „Imeline laas“, „Kuu“, „Ütle“, „Moosi ja teed“ või „Sõidulaul“ („Musta pori näkku“) on läbi murdnud peavoolu (Linna-Veski-Mägi-Joala-Länik jne), kuid suuresti on Urbide muusika siiski massidest väiksema, teadliku austajaskonna armastada olnud. Seda toredam on ka nüüd, põlvkond hiljem tagantjärele avastada kõike seda, mis vendade muusikalisest hiilgeajast (esinemistega alustati juba 60ndate lõpust, suurimad hitid sündisid 70ndatel-80ndatel) hiljem salvestustena mõistagi endiselt saadaval. Olid toona, aga on ka praegu tihti just laulude sõnad (mitmed ka Eesti väärtluulet kasutavad) väga olulised, poeetilised ning kitarriviisidega põimunult mõjuvad.
Laval on üksjagu nostalgiat
Kontserdihunt on Palmse mõisa taga asuvale imelise laane(!) nõlvale tänaseks juba neljandat suve ning kolmandat lavastust järjepanu loonud suveteatrisõprade jaoks juba enamvähem „kindla peale“ meeldiva vabaõhulavastuste traditsiooni....
Loe edasi tervet arvustust siit: https://epl.delfi.ee/artikkel/120389846/arvustus-vendadest-urbidest-loodud-vihmana-ma-sajan-keskendub-huumorile-ja-intriigile-valu-jaab-nostalgia-ja-nalja-varju
(ülalkasutatud foto: Kalev Lilleorg)
---
Just tuli info, et ka järgmisel suvel mängitakse seda lavastust veelgi! Minu arvates on see igati väärt Palmsesse sõitu, sest pakub elamuslikkust küllaga. Enda elust on vennad Urbid suures osas läinud kuidagi kaarega mööda siiani, ainus eluline külg, mille olin fikseerinud (lisaks nendele mõningatele lauludele ja välismaale põgenemisele), oli see imestus või tunne, et kuidas üks neist lihtsalt Viire Valdma ning oma lapsed maha jättis (kusagil juba hämaralt sügavas mälusopis on intervjuu Viirega). Üleöö, kuidagi oma minekust naist teavitamata... Täpsemalt tegelikult teadmata, on see säilinud kuskil tagaajus väga tugevalt negatiivse varjundiga, isegi kuidagi näotult. Ent ise ju ei elanud nende elu ja kui neid sedasi taga kiusati, siis ei oska enda mätta otsast ka teistele inimestele ning nende valikutele-otsustele tegelikult ju kuidagi adekvaatset hinnangut anda (aga ema siis ikka teavitati - nagu lavastuses?). Selleski mõttes läksin ikkagi seda lavastust vaatama üsna puhta lehena. Vendade muusikagagi ei olnud eriti eriti kursis (aga peale etendust, sh. lehte arvustusekirjutamise taustaks kuulasin korduvalt nende kogu diskograafiat).
Mis mind seal Palmses seekord eriliselt hämmastas, et Toomas Uibo esimene, ehk niiöelda üksi, iseseisva autorina kirjutatud debüütnäidend sedavõrd tugev on! Jah, oleksin tahtnud nii üht kui teist asja täpsemalt teada saada ning kunagi ise väga lähedalt selle toonase võimu tagakiusamisega seotuna, tänasel päeval ja teiste inimeste see külg elust enam niiväga tugevalt emotsioone ei tekita. Teisalt etenduselt naisega koju sõites arutasime, et kas me oleks tegelikult ka tahtnud seda isiklikumat poolt, ehk eelkõige just sellist traagikat rohkem sinna, mille juured teiste tänapäeval elavate inimesteni viivad? - seda ju ka mitte! Sellisel juhul oleks see mingi kollane jura. Ehk tegelikult oli kõike parajas koguses ja doosis. Ilusad, hästi esitatud laulud, millest mõned isegi uued avastused. Head näitlejad, kes mängisid nii traagikat kui komöödiat igati hästi. Lavastus on mõnusalt elav ning Puustusmaal lavastatud igati voolavalt ja suurt vabaõhulava hästi ära kasutades. Ja see finaali KUU! Nii mitmeski mõttes vau-hüüded kunstnik Liina Keevallikule. No nurisemiseks teatri kallal pole praktiliselt üldse mingit erilist põhjust. Kirsina tipul René Soom oma mitmete ümberkehastustega - täiesti fantastiline ja Tarmo Männard võitis kogu publiku südamed, sai isegi keset etendust aplausi! Väga head muusikud olid laval, palju huumorit, mis tegelikult suure osa etenduse ajast hoidis suunurgad kõrvuni. Teinegi Estoniast kaasatud ooperilaulja, ehk Priit Volmer laulis ka kui kulda ja no ei saa mitte ühegi laulja kallal seal otseselt vinguda (selline on tihti maitse asi ju ka). Tore, et oli ka teiste lauljate tuttavaid laule sisse toodud. Laval lisaks ju veel ka Hele Kõrve, Piret Kalda, Amanda Hermiine Künnapas, Jan Ehrenberg (ma tagantjärgi üha rohkem saan aru tema vanema Urbi-venna tabamise nüanssidest), Raivo E. Tamm jt.
Mnjah, Palmse vabaõhumuusikalid ja -komöödiad on saavutanud oma 4 suve ja 3 lavastusega selle teatava "kindla peale mineku". Seal osatakse teatrit teha, mis vaatajale mõjub. Ja isegi kahju natuke, et järgmine suvi korratakse seda ja ilmselt ühtlasi ei tule siis ju midagi uut? Või siiski? Teisalt, kuna kõik "Vihmana ma sajan" etendused müüdi välja, siis kindlasti jäi see tänavu ka paljudel nägemata...