kolmapäev, 23. juuli 2025

Vihmana ma sajan - Kontserdihunt - 2025.a suveteatri 8.peegeldus


Vendadest Urbidest loodud „Vihmana ma sajan“ keskendub huumorile ja intriigile, valu jääb nostalgia ja nalja varju

Vendade Urbide elu kajastav „Vihmana ma sajan“ austab peategelaste valikuid ja jätab sügavama psühholoogia vaatajale juurde mõelda.

Huvitavamad psühholoogilised mõjud ning ümbritsevate kannatused jäävad lavastuses „Vihmana ma sajan“ koomiliste kommunistide ja austajate hordide varju.

Kõik me liigume enda aja- ja elujoont mööda minevikust tänasesse ning siit edasi tulevikku. Igaüks puutub sel teel vähem või rohkem kokku muusikaga. Maitse-eelistused, asu- ja elukoht, suurem ja väiksem huvi, žanrisobivused, sõnade olulisus ning elava ja salvestatud muusika nautimise harjumused paljuski kujundavad seda, millist muusikat keegi kuuleb, millisesse rohkem süveneb ning millisest suunast muusika temani jõuab.

Siinse peegeldaja isiklikust lähtekohast vaadates on vennad Urbid alati olnud kusagil „äärealal“. Mõned laulud mõistagi, nagu „Imeline laas“, „Kuu“, „Ütle“, „Moosi ja teed“ või „Sõidulaul“ („Musta pori näkku“) on läbi murdnud peavoolu (Linna-Veski-Mägi-Joala-Länik jne), kuid suuresti on Urbide muusika siiski massidest väiksema, teadliku austajaskonna armastada olnud. Seda toredam on ka nüüd, põlvkond hiljem tagantjärele avastada kõike seda, mis vendade muusikalisest hiilgeajast (esinemistega alustati juba 60ndate lõpust, suurimad hitid sündisid 70ndatel-80ndatel) hiljem salvestustena mõistagi endiselt saadaval. Olid toona, aga on ka praegu tihti just laulude sõnad (mitmed ka Eesti väärtluulet kasutavad) väga olulised, poeetilised ning kitarriviisidega põimunult mõjuvad.

Laval on üksjagu nostalgiat

Kontserdihunt on Palmse mõisa taga asuvale imelise laane(!) nõlvale tänaseks juba neljandat suve ning kolmandat lavastust järjepanu loonud suveteatrisõprade jaoks juba enamvähem „kindla peale“ meeldiva vabaõhulavastuste traditsiooni....


(ülalkasutatud foto: Kalev Lilleorg)

---

Just tuli info, et ka järgmisel suvel mängitakse seda lavastust veelgi! Minu arvates on see igati väärt Palmsesse sõitu, sest pakub elamuslikkust küllaga. Enda elust on vennad Urbid suures osas läinud kuidagi kaarega mööda siiani, ainus eluline külg, mille olin fikseerinud (lisaks nendele mõningatele lauludele ja välismaale põgenemisele), oli see imestus või tunne, et kuidas üks neist lihtsalt Viire Valdma ning oma lapsed maha jättis (kusagil juba hämaralt sügavas mälusopis on intervjuu Viirega). Üleöö, kuidagi oma minekust naist teavitamata... Täpsemalt tegelikult teadmata, on see säilinud kuskil tagaajus väga tugevalt negatiivse varjundiga, isegi kuidagi näotult. Ent ise ju ei elanud nende elu ja kui neid sedasi taga kiusati, siis ei oska enda mätta otsast ka teistele inimestele ning nende valikutele-otsustele tegelikult ju kuidagi adekvaatset hinnangut anda (aga ema siis ikka teavitati - nagu lavastuses?). Selleski mõttes läksin ikkagi seda lavastust vaatama üsna puhta lehena. Vendade muusikagagi ei olnud eriti eriti kursis (aga peale etendust, sh. lehte arvustusekirjutamise taustaks kuulasin korduvalt nende kogu diskograafiat).

Mis mind seal Palmses seekord eriliselt hämmastas, et Toomas Uibo esimene, ehk niiöelda üksi, iseseisva autorina kirjutatud debüütnäidend sedavõrd tugev on! Jah, oleksin tahtnud nii üht kui teist asja täpsemalt teada saada ning kunagi ise väga lähedalt selle toonase võimu tagakiusamisega seotuna, tänasel päeval ja teiste inimeste see külg elust enam niiväga tugevalt emotsioone ei tekita. Teisalt etenduselt naisega koju sõites arutasime, et kas me oleks tegelikult ka tahtnud seda isiklikumat poolt, ehk eelkõige just sellist traagikat rohkem sinna, mille juured teiste tänapäeval elavate inimesteni viivad? - seda ju ka mitte! Sellisel juhul oleks see mingi kollane jura. Ehk tegelikult oli kõike parajas koguses ja doosis. Ilusad, hästi esitatud laulud, millest mõned isegi uued avastused. Head näitlejad, kes mängisid nii traagikat kui komöödiat igati hästi. Lavastus on mõnusalt elav ning Puustusmaal lavastatud igati voolavalt ja suurt vabaõhulava hästi ära kasutades. Ja see finaali KUU! Nii mitmeski mõttes vau-hüüded kunstnik Liina Keevallikule. No nurisemiseks teatri kallal pole praktiliselt üldse mingit erilist põhjust. Kirsina tipul René Soom oma mitmete ümberkehastustega - täiesti fantastiline ja Tarmo Männard võitis kogu publiku südamed, sai isegi keset etendust aplausi! Väga head muusikud olid laval, palju huumorit, mis tegelikult suure osa etenduse ajast hoidis suunurgad kõrvuni. Teinegi Estoniast kaasatud ooperilaulja, ehk Priit Volmer laulis ka kui kulda ja no ei saa mitte ühegi laulja kallal seal otseselt vinguda (selline on tihti maitse asi ju ka). Tore, et oli ka teiste lauljate tuttavaid laule sisse toodud. Laval lisaks ju veel ka Hele Kõrve, Piret Kalda, Amanda Hermiine Künnapas, Jan Ehrenberg (ma tagantjärgi üha rohkem saan aru tema vanema Urbi-venna tabamise nüanssidest), Raivo E. Tamm jt.

Mnjah, Palmse vabaõhumuusikalid ja -komöödiad on saavutanud oma 4 suve ja 3 lavastusega selle teatava "kindla peale mineku". Seal osatakse teatrit teha, mis vaatajale mõjub. Ja isegi kahju natuke, et järgmine suvi korratakse seda ja ilmselt ühtlasi ei tule siis ju midagi uut? Või siiski? Teisalt, kuna kõik "Vihmana ma sajan" etendused müüdi välja, siis kindlasti jäi see tänavu ka paljudel nägemata...

reede, 18. juuli 2025

Tähemõrsja - Tallinna lavakooli 32.lend - 2025.a suveteatri 7.peegeldus


„Tähemõrsja“. Tasapisi saab „nendest“ „meie“ ja mida sügavamale metsa, seda süngemaks lugu läheb

Visuaalselt elavate ja surnute maailma piiril toimuva „Tähemõrsja“ tegelased räägivad tundmatus keeles, aga mida kauem etendus kestab, seda arusaadavamaks nad muutuvad.

Elamus algab äratuskella tirinaga kell veerand neli öösel. Tallinna lavakooli 32. lennu diplomilavastus „Tähemõrsja“ algab vabaõhumuuseumi väravas. Edasi, teisel pool piletikontrolli olekski järsku nagu teises reaalsuses.

Selles reaalsuses (ja ajas) elava rannarahva tundmatu keele sõnadest ei saa midagi aru, aga nad on sõnadetagi mõistetavad. Õrn patsutus seljale eriskummaliselt riietatud, sel hetkel veel ebaselge liigilise kuuluvusega elukalt, müstiliselt olevuselt või ikkagi inimeselt (Joonas Koff) on märguanne. Publik asub koos etendusega (ja sääskedega) teele...


---

Tegelikult jõudis lehte väga suur üldistus minu algsest tekstist. Lausa nii suured toimetajate käärid käisid sellest üle, et lehte saadetust jõudis "eetrisse" vähem kui pool. Samas on lehte valitud lõigud koos ju üpris ladus ja loetav ning kõik oluline on ju ka nii vähesega edastatud. Hea ongi võimalikult palju ikka igal vaatajal endal avastada vaadates ise, mis selles lavastuses toimub. Ajaleht peakski andma vaid "eelmaitse", et saaks otsustada, kas see või teine lavastus üldse lugejat võiks kõnetada (kriitika mõttes mittetoimiv või arusaamatu ikka ka).

Kirjutades võtsin küll eesmärgi, et kõik lennu näitleja- ja lavastajaüliõpilased saaksid vähemalt mingitki pidi mainitud. Ja kuna ju ikkagi sai aeg võetud ja mõeldud ja mõtestatud ja sõnu otsitud, siis ei tahaks ka lehest välja jäänud kõiki tekstilõike täiesti küberkosmosesse kellegi lugemata jätta. Eriti oluliseks pean mingisugustki selgitust hinnanguks valitud "kolme ja poole päikese kohta" - sellepärast toon siin lisaks ülalolevale viitele tervikarvustusele EPLis ära veel neidki tekstilõike, mis lehest täiesti välja jäid (samas ei paljasta seda, mis seal avaldati):

"Ühtlasi ühe natuke kergema ja mängulisema lõigu ajal, kus puu otsas „poisid“ katsuvad publikut haneks tõmmata või kes-teab-millisesse-lõksu meelitada. Mõni julgem neelabki konksu alla, aga sedasi saab ka etendus edasi minna. Kribinal-krabinal puu otsast alla ning juba ollakse kusagil järgmise või ülejärgmise loo juures tegutsemas."

"Ka siis kui kaks meest (Mattias Nurga ja Erling Eding) sedapuhku vaid mängisid surmaga - üks tegi, nagu oli koolnud, ent teine seda mitte ei uskunud..."

"Just veskiväljal hakkas laule ja laulumänge tulema ridamisi, ilma suuremate üleminekute ja vahelugudeta. Joonas Koff ja Mauri Liiv võtavad jutujärje üle, muuhulgas saame teada, et mitte kratte ainult ei mõistnud vanarahvas teha, aga kui naine surnd, saab ka säänse ise uue valmistada."

"Ühes pulmamängus läksid naised-mehed vastamisi, teineteist valetamises süüdistades või oma õigust taga ajades ning tekkis võistluselaadne ringmäng. Alex Paul Pukk ja Carolyn Veensalu näitavad, et tantsijatena see pole siin neile kaugeltki esimene rodeo. Sinna juurde ikka trilla-tralla või kaske-kaske..."

"Minu jaoks senistest lugudest kõige rohkem hinge mineva - "tütretapmise-loo" - esitas Katarina Sits. See on nii hingelõhestav ja kaastunnet äratav itk, et mõjub lausa nagu etendus etenduses! Mesilane, kes annab tegelikult head nõu ning aegade süntaksis võis ette kujutada, et kuna esietendus toimus täpselt 28.Üldlaulupeo esimese peaproovi hommikul, siis sattus see mesilindki kurvale naisele peale ise parajasti „lennates mesipuu poole“. Noore ema sohu kadudes algas etenduse nimilugu..."

"Mirjam Aavakivi unelaulu äiu-äiu-kussutuse saatel saame veel viimase visuaalse pusletüki oma regilauludest tekkiva tervikelamuse pilti koos vaatega, mis parajasti keset merd toimub."

"Tegijate poolt väga ilus, valus ja võimas pühendus Lea Tormise ja Jaan Toominga mälestusele.
Ükski hinnang pole sellele lavastusele õigustatud, sellepärast palun võtta seda 3 ja pool päikest kui keskmist sellest, mis see tegelikult väärt oli oma mõjuvuse ja elamuslikkusega, aga ühtlasi ka üsna masendava stardina kohe varahommikust tervele pikale päevale."

(foto Anita Kremm)

neljapäev, 17. juuli 2025

Roosivõti - Teater Bel-Etage - 2025.a suveteatri 6.peegeldus


Mart Sander ja Triin Lellep toovad publiku ette puäntide-rahe 

Mart Sander austab naiste tarkust ja kavalust, „Roosivõtme“ kõigis lugudes on tema mängitud tegelased n-ö naise kavaluse „ohvrid“.

Teatri Bel-Etage „Roosivõti“ on multitalent Mart Sandri värskeim auteur’i looming teatrilaval. See on kolmas kord, mil ta lavastab enda kirjutatud põnevik-draama-näitemängu ning lisaks mängib selles ka üht peaosadest (eelmised olid „Äratõmbetuli“ 2018. aastal ja monolavastus „Juhuslik nimetaja“ 2015. aastal).

Mart Sander'i loomepalang

Arvestades kiirust, millega jõuti „Roosivõtme“ puhul ideest lõpliku teostuseni, ei saa seda pidada millekski muuks kui kõige ehtsamaks loomepalanguks. Selline looming tuleb otse südamest, otsekui vajadusest midagi luua...


(foto Linus Kordes)

kolmapäev, 2. juuli 2025

Taani printsi vaim - Ajateater - 2025.a suveteatri 5.peegeldus


Ajateatri Melchiori-loole tasub läheneda deduktiivse taktikaga

Padise kloostris mängitava Indrek Hargla „Taani printsi vaim“ peategelaseks tõuseb apteeker Melchiori asemel hoopis kuningas.

Romaan „Apteeker Melchior ja nõiutud kabel“ ehk Indrek Hargla armastatud ja oodatud hiliskeskaegse krimisarja 8. osa on valmis, raamat trükikojas ning poelettidele peaks ilmuma juuli alguses. Selle tegevus viib aastasse 1434. Eelmine Melchioriga kohtumine raamatulehtedel oli paar aastat tagasi, mil ilmus ühtede kaante vahel kolm lühiromaani: „Apteeker Melchiori apokrüüfid“. Neist kolmandas loos on Melchior teel Saksamaale, et otsida üles oma poeg. Peatudes Kalmari uniooni Eriku õukonnas, satub ta kuninga mõrvakatsete keerisesse. Laip järgneb laibale ning mõistagi tuleb see kurioosne olukord ära lahendada – ei või ju olla, et Taani printsi vaim neid tapatöid on teostamas! Loo tegevus leiab aset aastal 1436 ehk paar aastat pärast „Nõiutud kabeli“ tegevustikku.

Looga sobiv atmosfäär

Pärast Melchiori abikaasa Keterlyni surma on üheks oluliseks liiniks tõusnud...


Nagu tärnidest võib järeldada - mina küll soovitan. Juba ainuüksi selle ägeda mängukoha vaimustava atmosfääri ning ajastusse sobituva kunstniku- ja kostüümikunstniku tööde poolt loodud stsenograafia pärast! Lavastajal ka igasuguseid huvitavaid trikke varuks. Mida ma oma arvustuses igaühe enda avastamisrõõmu pärast lahti ei kirjutanudki. Ja muide muuhulgas saab selle lavastuse etendusi vaadates teada just meeste jaoks megaolulise info - mida naised tegelikult tahavad!

Teada saab veel tegelikult igasuguseid muid asju ka. Mul oli arvustuses sees enda arvates üks väike kriitikatorge ka filmistsenaariumi suunas, aga see jäeti igaks juhuks liigse sisu reetmise pärast välja. Ma ise leian, et see siiski palju midagi ei reeda ning jagaksin seda siis hoopis siin "eksklusiivselt" :) Sel pole teatrilavastusega midagi pistmist, ainult filmiga - seega kui pole veel filme näinud, aga kavatsed, siis ära järgmist lõiku igaks juhuks loe!

"Kahju, et filmitriloogia stsenaarium kirjutati sedasi, et seal Keterlyn enne tapeti, kui ta lapse oleks jõudnud sünnitada. Nii ei saa ju tulevikus filmisaagat jätkates poega sisse tuuagi! Elame-näeme. Eks osavad sulesepad suudavad ju kõike, sealhulgas valge mustaks kirjutada ja seda ka sõna otseses mõttes!"