kolmapäev, 23. jaanuar 2008

2007. aasta OSCARIKANDIDAADID ja minu arvamused

1. Best Picture: "Atonement," "Juno," "Michael Clayton," "No Country for Old Men," "There Will Be Blood."

Jeee!!! Lepitus, ehk Atonement on sees!!! Kuigi samas kahju, et üks väheseid filme, mis mind eelmisel aastal tõsiselt nutma ajas, ehk siis Into the wild välja jäi. There will be blood on ainuke, mis neist viiest veel nägemata on ja seda on ülistatud taevani. Michael Clayton oli kahtlemata huvitav, ning eriti tugevaks tegid selle head näitlejad, kui samas polnud ta minu meelest aasta parimaid. Aga No country for old men oli lausa 3 tärni film, ehk siis kuigi selle menu kõikide ennustajate ülistamisega seoses oli arvata, ei mõista ma seda fenomeni. Mäletan, et läksin seda kinno vaatama juba selle mõttega, et see on selle aasta suur oscari-soosik, ehk need ootused rikkusidki ära. Kuigi selles filmis oli komponente, mis mulle ka meeldisid või mõjusid. Kuid ma ei usu, et ma seda filmi eriti tulevikus mäletan. Atonementiga on lood sellised, et nägin seda alles nädal tagasi ning värskelt on meeles ka raamat, kuigi see saigi juba loetud paar aastat tagasi. Muidugi šokimoment jäi ära, kuna sisu oli juba teada, siis selles filmis oli neid geniaalseid lahendusi päris mitmeid, eriti see trükkimise muusika, mis läbi filmi tausal oli kosta. Muidugi brittide filmistiil on mõneti ameerika omast erinev ning minu meelest üsna positiivses mõttes ja kogu näitlejateansambel väga vinge, eriti 3 Brionyt. Kuid neljast nähtud kandidaadist on parim film minu meelest Juno. See pisike, nunnu film hiilgab oma särava peaosalise, naljaka ja sooja sisuga ning tegelikult kogu pakend on kulda väärt. Palju, palju parem indie.film veel kui paari aasta tagune sama kaliibri kandidaat Little Miss Sunshine.

2. Actor: George Clooney, "Michael Clayton"; Daniel Day-Lewis, "There Will Be Blood"; Johnny Depp, "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street"; Tommy Lee Jones, "In the Valley of Elah"; Viggo Mortensen, "Eastern Promises."

Selles kategoorias on üks selle aasta suurimaid üllatusi. Nimelt Tommy Lee Jones ja veel filmist In the valley of Elah, mis minu arvates oli igav ja kokkuvõttes päris tobe film. Ja Tommy parimad näitlejapäevad on ka minu meelest juba möödas. Kunagi Fugative-is oli ta päris vinge, aga see oli juba ammu.ammu. Teine pettumus, aga märksa oodatum oli Viggo Mortensen filmist Eastern promises. See tema väga kehva vene keel ja siis selle keele vägistamine, ajas mind närvi ning ma ei näinudki kogu tema rolli kaugemale või sügavamale. See alasti saunas kaklemine oli ju vinge, aga kas nüüd kohe Oscarit väärt...minu meelest mitte. George Clooney oli just selline nagu ta alati on olnud, ehk see jätab mu arvamuskoti tühjaks, sest kaht ülejäänud kandidaati veel näinud pole. Rahvas räägib küll, et DDL viib 100% kindlalt võidu koju. Minu lemmiku Johnny Depp-i filmi ootan hetkel filmidest kõige enam. See tundub olevat just "my cup of tea".

3. Actress: Cate Blanchett, "Elizabeth: The Golden Age"; Julie Christie, "Away From Her"; Marion Cotillard, "La Vie en Rose"; Laura Linney, "The Savages"; Ellen Page, "Juno."

Siin üllatusi polnud. Neist olen tänaseks päevaks näinud kolme, ehk juba kiidetud noort näitlejannat Ellen Page-i Juno-st. Noh, ütleks veel seda, et minu meelest selle filmi headusele tänu ei seisa tegelikult just tema kätes, aga ta oli päris hea. Kuid tõsiselt hea oli Julie Christie, dementse vanadekodu asunikuna. Mul oli ta mehest seal filmis nii kahju, aga samas ma poleks kunagi lubanud oma naisel niimoodi kodust ära minna. Ta oleks vähemalt pidanud üritama takistada. Kuid kahtlemata parim n'htud kolmest rollist oli Marion Cotillardi Edith Piaf. Vapustav! Nagu uuestisündinud "väikese varblase" kehas. Ja kui veel arvestada sellega milline Cotillard on päriselt...VAPUSTAV!!! Cate Blanchett ja Laura Linney on mõlemad minu lemmikute rivistus ning ma olen väga õnnelik, et nad said samuti aupaistet.

4. Supporting Actor: Casey Affleck, "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford"; Javier Bardem, "No Country for Old Men"; Hal Holbrook, "Into the Wild"; Philip Seymour Hoffman, "Charlie Wilson's War"; Tom Wilkinson, "Michael Clayton."

See on üks kahest kategooriast, kus ma arvasin enne kandidaatide nimetamist kõik 5 kandidaati ära (teine on Cinematograafia). Neist on veel Chalie Wilson's war nägemata, kuid ma kahtlustan, et tegelik võitlus peetakse tönavu maha kahe mehe vahel, ehk siis Javier Bardem-i psühhokiller ja veterannäitleja Hal Holbrook, kelle stseen, kui ta poisist lahkub ning teda lapsendada soovib, on üks lähiajaloo liigutavamaid. Minu pöidlad on igal juhul tema jaoks! Wilkinson oli juba oma tuntud headuses, natuke kiiksuga tegelase rollis, kuid igati vääriline. Samuti Casey Affleck, kes tegelikult peaks olema hoopis peaosatäitjate kategoorias. Ma ei mõista seda, et miks ta "supporting" rollis on...

5. Supporting Actress: Cate Blanchett, "I'm Not There"; Ruby Dee, "American Gangster"; Saoirse Ronan, "Atonement"; Amy Ryan, "Gone Baby Gone"; Tilda Swinton, "Michael Clayton."

Jeee, Cate jälle kandidaat! Miks aga see Ruby Dee siin nimekirjas on jääb minu jaoks mõistatuseks. Tema pisitilluke roll oli minu meelest rohkem läbi-jalutamise roll, aga ehk see ka sellepärast, et mustad näitlejad üldse sellel aastal vähe tähelepanu saavad. Kuigi minu meelest kui sealt filmist keegi kandideerima oleks pidanud, siis kindlasti Denzel. Tilda Swintoni rolli oskuslikkusest andest räägib kasvõi paljalt rasked stseenid kõne harjutamisega ning eriti see lõpp, kus ta Clooneyga üritab veel kuidagi kaubale saada. See oli klass! Kuid mu süda selles kategoorias hetkel kuulub hoopis noorele Saoirse Ronan-ile. 13 aastane, aga milline anne! Raske roll silmapaista, kuid kahtlemata meisterlikum kui mõni vana tegija!

6. Director: Julian Schnabel, "The Diving Bell and the Butterfly"; Jason Reitman, "Juno"; Tony Gilroy, "Michael Clayton"; Joel Coen and Ethan Coen, "No Country for Old Men"; Paul Thomas Anderson, "There Will Be Blood."

Julian Schnabel on geenius, et ta selle loo üldse kätte vüttis ning nii huvitava ja visuaalseltki kõitva filmi lavastada võttis. Tõeline meistriteos! Reitmani pisike film oli tugev eelkõige käsikirja pärast, kuid ta suutis selle ekraanile viia väga värvikalt. Andersoni filmi ma veel näinud pole, kuid Coeni vennad on visuaalses mõttes ehk kogu kambast kõige nutikamad. See oli puhas režissöri talendishow. Michael clayton oli osavalt konstrueeritud, ja selles on kindlasti näha tugevat režissörikätt.

7. Foreign Film: "Beaufort," Israel; "The Counterfeiters," Austria; "Katyn," Poland; "Mongol," Kazakhstan; "12," Russia.

Selles kategoorias ma sõna võtta hetkel ei soovigi, sest nendest filmidest olen näinud ainult Austria kandidaati, mis oli küll väga hea, aga mitte võitu väärt. Suurim pettumus oli, et Persepolis, 4kuud 3 nädalat 2 päeva ja Klass ei kandideeri. Akadeemi pani selle kategooriaga ikka väga mööda. Hoian pöialt Poola, ehk siis vanameister Wajda filmile Katyn.

8. Adapted Screenplay: Christopher Hampton, "Atonement"; Sarah Polley, "Away from Her"; Ronald Harwood, "The Diving Bell and the Butterfly"; Joel Coen & Ethan Coen, "No Country for Old Men"; Paul Thomas Anderson, "There Will Be Blood."

Minu lemmikuteks on Atonement ja Diving bell and the butterfly. Mõlemate baastekstid on väga tugevad. Away from home oli mõnes mõttes mitte minu eakaaslastele mõeldud ning liiga pisikese maailmaga. Coeni vendade film ei sisaldanud minu jaoks sügavust ja laiahaardelisusts, ega huvitavaid püante või keerukat konstruktsiooni. Loodan, et nad auhinda ei saa, kui kahtlustan vastupidist.

9. Original Screenplay: Diablo Cody, "Juno"; Nancy Oliver, "Lars and the Real Girl"; Tony Gilroy, "Michael Clayton"; Brad Bird, Jan Pinkava and Jim Capobianco, "Ratatouille"; Tamara Jenkins, "The Savages."

Üks mu lemmikkategooriaid. Kuid sellel aastal on selle Oscari kindlaks kavaleriks Juno. Ratatouille ma ise poleks siin kandideerima seadnud ja Savages ning Lars on veel nägemata.

10. Animated Feature Film: "Persepolis"; "Ratatouille"; "Surf's Up."

Jälle üks meeldiv üllatus! Pingviinid on sees ning Simpsonid jäid koju panni lakkuma. Surf's up läks ka mu lastele hästi korda! Kuid naljakas on hoopis see, et mu lemmikuks on siin kahtlemata huvitav ning tugeva sisuga Persepolis, kuid üpris kindel võib olla hoopis Ratatouille-i võidus. Persepolis oli üldse mu terve eelmise aasta filmidest lemmik!

11. Art Direction: "American Gangster," "Atonement," "The Golden Compass," "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street," "There Will Be Blood."

American gangster 50, 60 ja 70 aastate Ameerika. Autod, kostüümid jms. Atonement oma uhkete kostüümide ja ajastukohaste riietega. Need stseenind seal rannas, kui McAvoy oma armee juurde jõuab, see tõi filmile ka nominatsiooni. Kuldne kompass oli minu meele järgi ning hea et sai vähemalt natukenegi tunnustust, kuid usun, et pakjas arvutigraafika väga kaugele neid ei vii. Sweeney ja Blood on veel nägemata, kuid usun, et võitja selgubki nende kahe seast.

12. Cinematography: "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford," "Atonement," "The Diving Bell and the Butterfly," "No Country for Old Men," "There Will Be Blood."

Ainukesena on There will be blood nägemata, kuid kahtlustan, et siin on võitjaks ka No country fro old men või Diving bell and the butterfly. Hoian pöialt viimasele, sest see juba ideena, kus peamiselt kogu film antakse edasi peategelase silmade läbi, see oli vist päris raske, arvestades, et peategelane ise lamab suurema osa aast voodis. Assassination oli ilus oma üldplaanidega loodusest või pigem maastikust, kuid see polnud ka midagi erilist.

13. Sound Mixing: "The Bourne Ultimatum," "No Country for Old Men," "Ratatouille," "3:10 to Yuma," "Transformers."

Kõik n'htud, kuid ei oskagi kommenteerida. NCFOM heli oli väga oluline, kuna puudus taustamuusika. 3:10 oli sellevõrra kehva film, et ma ei annaks neile midagi. Tavaliselt antakse selles kategoorias auhindu muusikalistele filmidele...

14. Sound Editing: "The Bourne Ultimatum," "No Country for Old Men," "Ratatouille," "There Will Be Blood," "Transformers."

Miks küll need sound kategooriad ei võiks olla ühise katuse all? Minu meelest efektide montaaži mõttes peaks auhinna andma Tranformersitele

15. Original Score: "Atonement," Dario Marianelli; "The Kite Runner," Alberto Iglesias; "Michael Clayton," James Newton Howard; "Ratatouille," Michael Giacchino; "3:10 to Yuma," Marco Beltrami.

Mul on ainult üks sõna ATONEMENT!!!!!!!!!!!!!!!

16. Original Song: "Falling Slowly" from "Once," Glen Hansard and Marketa Irglova; "Happy Working Song" from "Enchanted," Alan Menken and Stephen Schwartz; "Raise It Up" from "August Rush," Nominees to be determined; "So Close" from "Enchanted," Alan Menken and Stephen Schwartz; "That's How You Know" from "Enchanted," Alan Menken and Stephen Schwartz.

See katgooria oli kui üks suur pettumus. Ainuke normaalne laul neist on minu meelest Falling slowly. Sellele hoian pöialt. kõik Enchanted laulud on naeruväärselt kehvad ning ega see August rush-i laulukegi parem pole.... pigem igav.

17. Costume: "Across the Universe," "Atonement," "Elizabeth: The Golden Age," "La Vie en Rose," "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street."

Atonementis oli ju see kuulus roheline kleit, see oli tõeliselt ainuüksi Oscari vääriline. La vie en rose kostüümikunstnik on tänaseks surnud kuid elu ajal talle tunnustus ei jõutud avaldada Oscariga...Sweeney, Across ja Elizabet´h veel nägemata.

18. Documentary Feature: "No End in Sight," "Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience," "Sicko," "Taxi to the Dark Side," "War/Dance."

Väga meeldis War/dance, laste tantsuvõistlusest Aafrikas, Taxi to the dark side eriti ei meeldinud, teisi näinud veel pole.

19. Documentary (short subject): "Freeheld," "La Corona (The Crown)," "Salim Baba," "Sari's Mother."

Kõik nägemata.

20. Film Editing: "The Bourne Ultimatum," "The Diving Bell and the Butterfly," "Into the Wild," "No Country for Old Men," "There Will Be Blood."

Pöialt hoian hetkel Diving bell-i filmile ja Bourne igal juhul ei tohiks siit võitu koju viia. Into the wild ja No country for old men mõlemad on väga tugeva lõikekäega valmis monteeritud. Tihti läheb see kategooria kokku parima filmi võitjaga, ehk siis tänavu kas NCFOM vüi TWBB.

21. Makeup: "La Vie en Rose," "Norbit," "Pirates of the Caribbean: At World's End."

Palun La vie en Rose-i võitu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22. Animated Short Film: "I Met the Walrus," "Madame Tutli-Putli," "Meme Les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)," "My Love (Moya Lyubov)," "Peter & the Wolf."

Nägemata, kuid 4 neist on mul DVD-l ootamas...

23. Live Action Short Film: "At Night," "Il Supplente (The Substitute)," "Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)," "Tanghi Argentini," "The Tonto Woman."

Nägemata, kuigi tavaliselt on selle kategooria filmid väga väga huvitavad

24. Visual Effects: "The Golden Compass," "Pirates of the Caribbean: At World's End," "Transformers."

Kahtlen, et Transformers võidab, kuid minu süda kuulub rääkivatele loomadele või peaksin ma ütlema aemonitele?!

Kokkuvõttes 58-st kandidaatfilmist ja mutifilmist või lühidokumentaalfilmist on mul nägemata 33...ehk siis karuosa. Vihjeks muide et You tube-is on üleval paar lühimultika kandidaati. Esimesel võimalusel panen ka siia blogisse lingid üles..seniks "Peace"!

Kommentaare ei ole: