laupäev, 26. märts 2022

Teatriliidu auhinnad 2021 loomingu eest - minu valikud ja arvamused esiletõstetute kohta


Lähen kohe asja juurde ning enda lühikesed kommentaarid lisan iga kategooria alla.


Teatriliigiülesed auhinnad

Žürii: Kerri Kotta (esimees), Luule Epner, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Mae Kivilo, Kaja Kreitzberg, Alvar Loog, Eve Mutso-Oja, Marie Pullerits, Bert Raudsep, Oksana Tralla ja Keiu Virro.

Lavastajaauhind

Jette Loona Hermanis ja Johhan Rosenberg – "Eden Detail" (Kanuti Gildi SAAL).

Renate Keerd – "ÜLT" (Eesti Noorsooteater) ja "Lood" (Tartu Uus Teater).

Mari-Liis Lill – "Teises toas" (Eesti Noorsooteater).

Kertu Moppel – "Mefisto" (Eesti Draamateater).

Ivar Põllu – "Serafima + Bogdan" (Tartu Uus Teater).

---

Ma ei ole näinud "Eden Detail"-i, kuigi vägagi proovisin leida sobivat kuupäeva. Olen vaid kuulnud kui erilise asjaga noored kunstnikud hakkama on saanud... eriti see, kui nad kusagil mõisas seda etendasid. "ÜLT" on minu arvates parim Renate lavastus, mida siiani on õnnestunud näha...ja kui juba minusugune juurikas on enda poole võidetud, siis... Mari-Liisi lavastuses meeldis 2 toa kasutamise kontseptsioon, mis ka pealkirjaga resoneerus ja see, et kõige mõjuvam lugu liikus läbi 2 toa, aga samas lavastuslikult siiski kuidagi lihtne - näitlejad jutustavad oma lugusid.

Minu arvates peaks võitja selguma Kertu Moppeli ja Ivar Põllu vahel. Ivar on varemgi võitnud ning tema lavastus on logistiline ime ning kogu "võsateatri" ja kahe "sektsiooni" idee originaalne, rääkimata kogu elamuslikkusest, mida teatrikülastus tervikuna pakkus. Teisalt teha tavateatrilaval selline lavastus, nagu Kertu on teinud - see on võibolla isegi veelgi raskem, et võrdväärse elamuslikkuseni jõuda. Olgugi, et mõlemad ju väga leidlikud ja ajastukontekstis kõnekad, siis kuna Serafima+Bogdanis oli see Bogdani vaatus natuke nõrgem ning Mefisto oli tervikuna pahvikslööv, siis minu sümpaatia vist on kaldumas Kertu suunas ning justkui ka kroonimaks seda "naislavastajate aastat", annaks ma võidu ka:

Kertu Moppel "Mefisto"... isegi kui Ivari lavastus ongi ehk kontseptsioonilt erilisem... Kui saaks, võidaks anda hea teatriaasta auks 2 esikohta... žüriiliikmeid ka paaris arv (muide 8 naist ja ainult 4 meest!) :)

VÕITIS: Ivar Põllu – "Serafima + Bogdan" (Tartu Uus Teater)


Kunstnikuauhind

Lilja Blumenfeld – kujundus lavastustele "Niskamäe naised" (Teater Vanemuine) ja "Sume on öö" (Ugala Teater).

Liina Keevallik – lühiooperi "Laps ja lummutised" kunstnik-lavastaja (Rahvusooper Estonia).

Kairi Mändla ja Aet Ader – kujundus lavastusele "Mäletan / Ei mäleta" (Kanuti Gildi SAAL).

Kristiina Põllu – kujundus lavastusele "Serafima + Bogdan" (Tartu Uus Teater).

Laura Pählapuu – kujundus lavastusele "Teises toas" (Eesti Noorsooteater).

---

Liina töö mul nägemata ja Mäleta/Ei mäleta peaks hoopis valguskunstnik olema nomineeritud minu arvates. Kui Laura on üks mu lemmikuid, siis selle lavastuse kontekstis päriselt ei mõista nominatsiooni (õhupallid? koduse miljöö nüansid teises toas?) Minu arvates peaks see olema 2 naise vaheline võitlus - Lilja Blumenfeld ja Kristiina Põllu. Seejuures ma ei mõista, miks Kristiina puhul pole välja toodud tegelikku aasta parimat kunstnikutööd, ehk "Leskede kadunud maailm"??? Võibolla just sellepärast, et anda auhind Liljale? Lilja džassiajastu Sumedas öös, oma minimalistlike lahendustega, mis suurel laval tõesti mõjule pääsevad. Või siis puhtad, selged jooned Niskamäes. Vaimustavalt ilus. Kristiina kogu võsakunst ja objektiteatri leidlikud lahendused - see oli eriline! No nii või teisiti absoluutselt mõlemad on väärt võitu. Ma siiski arvan, et Leskede kõrvalejätmine oli tagamõttega otsus žüriil ning puhast ilu on kunstis vaja hinnata ja sestap antakse auhind

Lilja Blumenfeld "Niskamäe naised" ja "Sume on öö".

VÕITIS: Lilja Blumenfeld – kujundus lavastustele "Niskamäe naised" (Teater Vanemuine) ja "Sume on öö" (Ugala Teater)


Sõnalavastuste auhinnad

Žürii: Kadi Herkül (esimees), Karin Allik, Kristiina Garancis, Mae Kivilo, Valle-Sten Maiste ja Keiu Virro.

Meespeaosatäitja auhind

Erki Laur – Markus lavastuses "Fundamentalist" (Von Krahli Teater ja EMTA lavakunstikool).

Priit Loog – Raimond Uusküla lavastuses "Serafima + Bogdan" (Tartu Uus Teater).

Sander Roosimägi – Aksel Vinding lavastuses "Muusikale" (Tallinna Linnateater), Konrad lavastuses "Haige mäger" (Kinoteater ja Tartu Uus Teater), Joonatan lavastuses "Kadunud kodu" (Saueaugu Teatritalu), Brent lavastuses "Teises toas" ning osatäitmine lavastuses "ÜLT" (mõlemad Eesti Noorsooteater).

Agur Seim – Paul lavastuses "Petserimaa igatsus" (Taarka Pärimusteater).

Juhan Ulfsak – Hendrik Höfgen lavastuses "Mefisto" (Eesti Draamateater).

---

No pekki noh... igal teisel aastal võiksid võita nii Priit Loog kui ka Agur Seim, aga kui Juhan on teinud sellise šedöövri, siis ei näe ma muud varianti see aasta. Üldsegi oluline, et Agurit ei jäetud kõrvale! See oli minu arvates isegi nõksu veelgi parem kui Priidu psühholoogiliselt veenilõikav karakteriloome. Erki on ka nagu fööniksina tuhast tõusnud teatrilavale tagasi - nii sügav ja oluline töö. No ei jää palju maha. Sandri "Haige mäger" on mul nägemata, selles suhtes ei saa väga kõva häälega kaasa rääkida. Ta on kahtlemata üks lemmikuid praegustest alla 30-aastastes eesti teatrite meesnäitlejatest. Kuidas ta isegi just hiljuti nähtud "Pähklikoorde sulgumise" tükis ei millestki teeb niii palju. Aga hei - SEE OLI JUHANI AASTA! See, mis ta Mefistos teeb - on kogu lavastus ainuüksi ka tema pärast (kuigi kaugeltki mitte ainult) ja isegi mitte-Juhani-fännidele (nagu minu teatrikaaslane oli) VAPUSTUS! Ta on muidu ka viimasel ajal nii vinges mänguvormis, aga siin ta ületab isegi iseennast, seega võitja lihtsalt PEAB tänavu olema

Juhan Ulfsak "Mefisto"

VÕITIS: Erki Laur – Markus lavastuses "Fundamentalist" (Von Krahli Teater ja EMTA lavakunstikool)


Naispeaosatäitja auhind

Triin Lepik – Juula lavastuses "Põrgupõhja uus Wanapagan" (Endla Teater).

Terje Pennie – Anne lavastuses "Ema", Tiina Villmann jt lavastuses "Kui sa tuled, too mul lilli" ning Adelheid lavastuses "Leskede kadunud maailm" (kõik Ugala Teater).

Liisa Saaremäel – Heidi lavastuses "Fundamentalist" (Von Krahli Teater ja EMTA lavakunstikool).

Külliki Saldre – Loviisa lavastuses "Niskamäe naised" (Teater Vanemuine).

Evelin Võigemast – Marianne lavastuses "Stseenid ühest abielust" (Skene Katus Kunstile).

---

Kuigi Evelini roll oli okei, ma tänavu jätaks tema siiski lahingust kõrvale. Terje kõik kolm rolli on head, ehkki kummaline, aga minu teiseks lemmikuim roll temalt eelmine aasta - "Indrek ja heledad hääled" lavastusest ei ole mainitudki. Kuid see "Ema" on üks selline suurroll, mille Terje ka vingelt mängib. Minu jaoks on see võitlus siin siiski ülejäänud 3 naise vahel. Ja isegi neist võib Triin siin kõrvale jääda, sest näen kuidas žürii võib mõelda, et nominatsioon praeguses hetkes oli juba ukse avamine - järgmine kord (ja Triin on viimastel Pärnu suvedel juba mitu lavastust järjest tegelikult hiilgava rolli teinud!) siis juba tõsisemalt ka auhinnakonkurentsis. See lõppduell jääb Külliki ja Liisa vahele. Külliki suur ja võimas matriarh esindaks teatriaastat väga vingelt ja väärikalt. Teisalt Liisa on juba alates lavaka lõpetamisest puhast kulda lavalaudadele toonud. Täiesti võimatu valida ju! Külliki kogemus ja Liisa just sõna otseses mõttes mängulisus ning selle "loodud karakteri" ka tervikuna välja vedamises ning korraliku psühholoogilise pagasiga koos. Tegeliku aasta parima naispeaosa tegi ju hoopis mitte-nomineeritud Tiina Mälberg Õunpuu/Strindbergi "Tants"us! Kuigi ma enda aastatabelis Külliki kõrgemale pulgale tõstsin, siis nüüd (detsembris Fundamentalist versus mais Niskamäe nägemise) distantsilt pean võitjaks siiski

Liisa Saaremäel "Fundamentalist"

VÕITIS: Külliki Saldre – Loviisa lavastuses "Niskamäe naised" (Teater Vanemuine)


Meeskõrvalosatäitja auhind

Ekke Hekles – osatäitmine lavastuses "Lood" (Tartu Uus Teater).

Dmitri Kordas – Azazello lavastuses "Meister ja Margarita" (Vene Teater).

Alo Kõrve – Treener lavastuses "Ujuja" (Skene Katus Kunstile) ja Bror Skoog lavastuses "Muusikale" (Tallinna Linnateater).

Martin Mill – Dominik Bäng lavastuses "Bäng" (Nargenfestival ja Kinoteater).

Uku Uusberg – Daniel lavastuses "Ujuja" (Skene Katus Kunstile).

---

Minu jaoks natuke imelikud valikud, aastal, mil on nii palju tugevaid meeskõrvalosasid. Kuna Martin Mill on terve etenduse laval ja ka stseenides aktsioonis, siis minu jaoks oli tema võrdne peaosa koos Kalmetiga... aga noh, peaasi, et nominatsiooni sai. Meistri ja Margarita suurima ja vägevaima rolli tegi Aleksandr Okunev, aga Dmitri mängulisus kahlemata ka tähelepanu väärt. Tegelikult on ta juba mitu aastat järjest üks Vene Teatri tähelepanuväärsemaid häid meesnäitlejaid. Alo ja Uku mõlemad täitsa okeide rollidega, ehkki ei näitlejate enda, ega ka aasta terviku mõistes siiski ei midagi erilist. Ekke rolli pean rohkem taidluseks ning selle nomineerimine diskrediteerib minu jaoks seda žüriid. Ma ei mõista, mida hinnati, kui seda kõrvutati näiteks Ehrenbergi Rogožini rolliga või Ramuli Kui Sa tuled too mul lilli, Tederi Juuditi, Soro Bängi või EELKÕIGE viimase võimaluse auhinnata üht meie SUURT ja väga väärilise rolli eest, nimelt Aleksander Eelmaa "Mefisto"s????!!!! Eelmaa pani terve saali naerust rõkkama, mängis "näitlejat" ja oli absoluutselt TEATRIAASTA mõttes I-M-E-L-I-N-E! Aga noh, maitse üle ei vaielda, selle üle peetakse sõdu... Kui see žürii hindas taidlust rohkem, siis no see on selle žürii maitse(vääratus!!!) :) Loodan, et nad siiski premeerivad vähemalt

Martin Mill "Bäng" eest.

VÕITIS: Alo Kõrve – Treener lavastuses "Ujuja" (Skene Katus Kunstile) ja Bror Skoog lavastuses "Muusikale" (Tallinna Linnateater)


Naiskõrvalosatäitja auhind

Hele Kõrve – Ase Vinding lavastuses "Muusikale" (Tallinna Linnateater).

Anu Lamp – Ara lavastuses "Balti tragöödia" (Tallinna Linnateater).

Carmen Mikiver – Linda lavastuses "Pimevalge" ja Olga lavastuses "Kolm õde" (mõlemad Endla Teater).

Laura Peterson – Juliette lavastuses "Kuningas sureb" (Theatrum).

Lee Trei – Elin ja Merilyn lavastuses "Teises toas" (Eesti Noorsooteater).

---

Vabandan, aga minu arvates üks mu suuri lemmikuid Hele selle rolliga ei peaks olema nomineeritud. Anu Lamp küll. Carmeni rolle pole näinud, aga teda on juba nii mitu korda alusetult kõrvale jäetud, et ainuüksi sellepärast mul on hea meel, et ta nüüd siin nimistus on kohal. Laura Peterson on lausa suurepärane "Iraani konverents"is ning ma ei imestaks kui ta järgmisel aastal ei võidaks selle rolliga (praeguse seisuga), see Kuninga suremine roll oli ka tore ja ilmekas, aga siiski mitte teatriaasta taset esindav. Lee Trei nominatsioon kui näitlejat esile tõstev meeldib minule, aga minu nähtud etenduse korral ma siiski ei mõista seda nominatsiooni. Minu jaoks oli neist 4st, keda nägin Anu Lamp parim, aga ehk on siis tõesti võiduvääriline hoopis see, kelle neid kahte nomineeritud rolli möödunud aastal mina ei näinudki, ehk

Carmen Mikiver "Pimevalge" ja "Kolm õde"

VÕITIS: Anu Lamp – Ara lavastuses "Balti tragöödia" (Tallinna Linnateater)


Eriauhind

Liis Aedmaa ja Laura Kalle ning Mari-Liis Lill ja Priit Põldma – "Kui sa tuled, too mul lilli" (Ugala Teater) ning "Teises toas" (Eesti Noorsooteater): lähisuhtevägivalla dokumentaalne, süvitsiminev ja puudutav käsitlus.

Priit Põldma, Ringo Ramul ja lavastusmeeskond – ühe ajalooetapi põnev dramaturgiline töötlus ning säravalt hoogne ansamblimäng lavastuses "Haige mäger" (Kinoteater ja Tartu Uus Teater).

Theodor Teppo ja Sander Roosimägi – tundlik ja musikaalne üheshingamine lavastuses "Muusikale" (Tallinna Linnateater).

Taago Tubin, Tarmo Tagamets ja lavastusmeeskond – stiilipuhas võrukeelne vaade draamaklassikale lavastuses "Godot'd uutõn" (Müüdud Naer).

----

Mul on nägemata nii Haige mäger kui ka Godot'd uutõn. Mõlemat tahaks näha, aga kuna 5st 2 nägemata, siis tervikuna kategooriat ka raske hinnata. Vägivalla teema on nii oluline, et vast see antud kontekstis kaasnominentide vahel peaks võtma siin võidu... muidu oleks ju pisut kohtlane või kuidas?

VÕITIS: Liis Aedmaa ja Laura Kalle ning Mari-Liis Lill ja Priit Põldma – "Kui sa tuled, too mul lilli" (Ugala Teater) ning "Teises toas" (Eesti Noorsooteater): lähisuhtevägivalla dokumentaalne, süvitsiminev ja puudutav käsitlus.


Muusikaauhind

Žürii: Kerri Kotta (esimees), Alvar Loog, Kristel Pappel, Karmen Puis ja Jaanika Rand-Sirp.

Märt Jakobson – Ferrando osatäitmine Giuseppe Verdi ooperis "Trubaduur" (Rahvusooper Estonia) ja Komtuuri osatäitmine Wolfgang Amadeus Mozarti ooperis "Don Giovanni" (Teater Vanemuine).

Pirjo Jonas – Linda osatäitmine Gaetano Donizetti ooperis "Linda di Chamounix" (Teater Vanemuine).

Risto Joost – muusikajuht ja dirigent kontsertlavastuses "Idomeneo" (Rahvusooper Estonia) ning ooperilavastustes "Linda di Chamounix" ja "Don Giovanni" (mõlemad Teater Vanemuine).

Helen Lokuta – Idamante osatäitmine Wolfgang Amadeus Mozarti ooperi "Idomeneo" kontsertlavastuses ning Lapse varju osatäitmine Maurice Raveli lühiooperis "Laps ja lummutised" (mõlemad Rahvusooper Estonia).

Raiko Raalik – Leporello osatäitmine Wolfgang Amadeus Mozarti ooperis "Don Giovanni" (Teater Vanemuine).

---

Pole ühtegi neist näinud-kuulnud. Kõik on sümpaatsed isikliku maitse mõttes, seega puudub otsene eelistus. Poeg kiidab Raikot kogu aeg, ma ise olen alati vaimustuses kui Pirjo laulab... Risto ju vääriks võitu... aga Märt ja Helen ka :) Siin vist antaksegi 2 võitjat tavaliselt. Ennustaks siis Raiko, kuna tal puhas külalisroll ja Pirjo... no sellepärast, et ta lihtsalt ongi nii hea (no tegelikult ju Helen ka).. Ja ei tahaks ju Ristot ilma jätta... ja miskipärast seitsmes meel arvab Märti... Hehh... jõudsin ringiga algusesse tagasi - ma ei ole nendest rollidest ühtegi näinud-kuulnud. Juba juunis lähen Lõbusat leske vaatama, seega see aasta saab kindlasti muusikateatrirohkem aasta olema. "Don Giovanni"t tahaks ikka ka kõvasti Vanemuisesse jõuda vaatama... Mozart ju ikkagi...ja Nüganeni lavastuse kohta on ainult kiidusõnu kosta.

VÕITIS: Märt Jakobson – Ferrando osatäitmine Giuseppe Verdi ooperis "Trubaduur" (Rahvusooper Estonia) ja Komtuuri osatäitmine Wolfgang Amadeus Mozarti ooperis "Don Giovanni" (Teater Vanemuine) JA

Risto Joost – muusikajuht ja dirigent kontsertlavastuses "Idomeneo" (Rahvusooper Estonia) ning ooperilavastustes "Linda di Chamounix" ja "Don Giovanni" (mõlemad Teater Vanemuine)


Balletiauhind

Žürii: Viesturs Jansons (esimees), Kaja Kreitzberg, Eve Mutso-Oja, Elena Poznjak-Kõlar ja Dagmar Rang-Saal.

Alain Divoux – Deemonluik lavastuses "Luikede järv" ning Orpheus ja Eros lühiballetis "Metamorfoosid" (mõlemad Teater Vanemuine).

Sayaka Nagahiro – Ingelluik lavastuses "Luikede järv" ja Hirv lühiballetis "Metamorfoosid" (mõlemad Teater Vanemuine).

William Newton – Peremees lavastuses "Kratt" ja nimiosa lavastuses "Louis XIV – kuningas Päike" (mõlemad Eesti Rahvusballett).

Marcus Nilson – Sulane lavastuses "Kratt" ja Karenin lavastuses "Anna Karenina" (mõlemad Eesti Rahvusballett).

Ketlin Oja – Peretütar lavastuses "Kratt" (Eesti Rahvusballett).

---

Nii mitu lemmikut nomineeritud! Kuigi nähtud on ainult Kratt ja Anna Karenina... Samas mina nägin paljuski teiste tantsijatega. Minu Karenin oli Arhangelski. Kõik kiidavad taevani Päikesekuningat ja Ketlin on tõusnud tõeliselt väärt esitantsijaks. Kuid mu sümpaatia jaguneb sellegi poolest siin Alain'i ja Sayaka vahel. Kuidagi palju tihedamalt nomineeritakse Estonia tantsijaid ka... tahaks Vanemuise tantsijatele võrdväärset tähelepanu. Ent antud olukorras ma siiski ennustada ei saa, sest pole just neid töid näinud. Kõige tugevamalt on pöidlad peos Alain'ile,

VÕITIS: Marcus Nilson – Sulane lavastuses "Kratt" ja Karenin lavastuses "Anna Karenina" (mõlemad Eesti Rahvusballett)


Tantsuauhind

Žürii: Kai Valtna (esimees), Riina Oruaas, Marie Pullerits, Eline Selgis ja Oksana Tralla.

Jette Loona Hermanis ja Johhan Rosenberg – "Eden Detail": koreograafia, lavastus ja esitus (Kanuti Gildi SAAL).

Joanna Kalm – "Uitkeha": koreograafia ja esitus (Eesti Tantsuagentuur / TantsuRUUM).

Renate Keerd – lavastus "ÜLT" (Eesti Noorsooteater).

Keithy Kuuspu – "Läbi kukkumine": koreograafia (Sõltumatu Tantsu Lava).

Johhanna Anett Toomel – lavastus "Fish Out of Water" (Lemoot kompanii).

---

Jälle kategooria kus mul puudub sõnaõigus, sest nähtud on ainult ÜLT. Kuigi kui Eden Detail on isegi aasta lavastuse nominent, siis loogiline oleks ju, et see ka võidab? Samas ma hoian väga pöialt Keithy'le (kui lihtsalt kellelegi, kelle lavaline tegevus meeldib).

VÕITIS: Jette Loona Hermanis ja Johhan Rosenberg – "Eden Detail": koreograafia, lavastus ja esitus (Kanuti Gildi SAAL)


Etenduskunsti auhind

Žürii: Liisi Aibel (esimees), Luule Epner, Pille-Riin Purje, Bert Raudsep ja Ann Mirjam Vaikla.

Jette Loona Hermanis ja Johhan Rosenberg – "Eden Detail": uue põlvkonna loojate intensiivselt groteskne mäng folklooriga (Kanuti Gildi SAAL).

Mart Kangro – "Täna õhtul lorem ipsum": (kujutlus)mäng asendamise ja asendamatusega (Von Krahli Teater ja Ekspeditsioon).

Karolin Poska – "Untitled": intiimsuse ja distantsi ühtesulatamine teatri mõtestamisel pandeemia tingimustes (Eesti Kunstiakadeemia).

Liisa Saaremäel – "Tiny Home Production presents: Suurem kui elu": kohavaimukas, riskialdis ja publikut usaldav rännaklavastus (Uue Loomingu Maja ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

Jan Teevet, Oliver Issak, Harri Ausmaa, Kirill Havanski, Maria Paiste, Johannes Richard Sepping, Kenn-Eerik Kannike ja Margaret Tilk – "Paide 3000": kogukondlike mänguväljade väsimatu otsing ja leidmine (Paide Teater).

---

Absoluutselt ei oska öelda, kes siin võitma peaks. Paide 3000 läks minust kuidagi nii mööda, et ei näinud-kuulnud vist ühtegi kõnet, peale Jani enda oma. Aga Paide Teater on nii sümpaatne, et misiganes ja kuidas iganes oleks neid võimalik premeerida, siis peaks seda ka tegema. Ent ülimalt sümpaatne on minu jaoks ka Liisa Saaremäel ja kõik mida ta teeb, ükskõik mis teatrivormis... ent see jäi kahjuks nägemata. Mart Kangro kõik tegemised on meeldinud, aga novat see lorem ipsum mitte... sealt ainult mõned detailid. Karolini pealkirjata asjast ei tea mitte kui midagi (häbi tunnistada) ja Eden Detail, nagu juba mainisin, jäi kahjuks nägemata, ehkki tegin endast kõik oleneva... nad tulid isegi mu maamaja naabrusesse Juurusse seda mängima... Saatus...

VÕITIS: Liisa Saaremäel – "Tiny Home Production presents: Suurem kui elu": kohavaimukas, riskialdis ja publikut usaldav rännaklavastus (Uue Loomingu Maja ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia)


Teatritöötajate auhinnad

Žürii: Taivo Pahmann (esimees), Pille Jänes, Anu Konze, Roland Leesment, Pille-Riin Lillepalu ja Tauno Makke.

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

Indrek Apinis – Rakvere Teatri etendusteenistuse juht, kellest on kujunenud tänu mitmekülgsele teatripagasile kõigi ja kõigega arvestav, nutikas ja kindlameelne partner ka lavastuste ettevalmistamisel alates tehnilise poole juhtimisest kuni lavale haruldaste trikkide loomiseni.

Marika Raudam – Vanemuise teatri dekoratsiooniala juht, kes on korraldanud suure pühendumuse ja nõudlikkusega dekoratsiooniala tööd ning muutnud teatri maalisaali hinnatud koostööpaigaks nii oma- kui ka välismaistele kunstnikele ja lavastajatele.

Jaanika Simmer – Eesti Noorsooteatri rätsep-õmbleja, kelle professionaalsus ja täpne teatritunnetus, oskus arvestada kostüümide puhul nii kunstilisi kui ka praktilisi aspekte on tõusnud silmapaistvalt esile lavastustes "Teises toas" ja "Ninasarvik".

---

Indrek on silma jäänud ka kaugemalseisvale... ent samuti ju ka Vanemuise dekoratsioonid ja Noorsooteatri riided... Ei oska lõplikku eelistust öelda.

VÕITIS: Marika Raudam – Vanemuise teatri dekoratsiooniala juht, kes on korraldanud suure pühendumuse ja nõudlikkusega dekoratsiooniala tööd ning muutnud teatri maalisaali hinnatud koostööpaigaks nii oma- kui ka välismaistele kunstnikele ja lavastajatele


Etendust teenindava töötaja auhind

Reet Loderaud – Eesti Noorsooteatri etenduse juht ja rekvisiitor, kelle vastutusrohke ja ulatuslik töö lavastuses "Teises toas" on õnnestunud suurepäraselt tänu aastakümnete pikkusele kogemusele, pühendumusele ja abivalmidusele.

Siim Sareal – Tallinna Linnateatri etendusteenistuse juht, kellele on teatris tuttav kõik ideest teostuseni, kes on lahendanud laval ja lava taga mistahes olukordi, et teater oleks koht, kus kõik on võimalik.

Mait Visnapuu – Eesti Noorsooteatri video- ja heliosakonna juht, kes on seisnud vankumatult oma eriala edendamise eest ning seda ka tegutsedes teatri tehniliste töötajate ühenduses ja pedagoogina õppeasutustes.

---

Mul on siin lemmik - Siim Sareal. Sorry. Lihtsalt on. Kuigi ilmselt Reet ja Mait ka võitu väärt. Need lavataguste jõudude auhinnad on ju natuke ka üldse pikemaajalise töö eest ja seega kui just ise ninapidi sees ei ole, siis polegi aus siin võitjat pakkuda. Nagu ka eelmises kategoorias.

VÕITIS: Reet Loderaud – Eesti Noorsooteatri etenduse juht ja rekvisiitor, kelle vastutusrohke ja ulatuslik töö lavastuses "Teises toas" on õnnestunud suurepäraselt tänu aastakümnete pikkusele kogemusele, pühendumusele ja abivalmidusele


Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

Tiina Lood – Vanemuise teatri finantsjuht, kes on turbulentsel ajal majandanud teatrit targalt, viinud raamatupidamise edukalt koostöösse Riigi Tugiteenuste Keskusega ja nõustanud selles abivalmilt ka teisi teatreid.

Helen Solovjev – Rakvere Teatri projektijuht, kes on korraldanud teatris kõike, mis jääb tavapärasest etendustegevusest kõrvale, alates hooajaüritustest kuni teatri sarjadeni, ning tema tegevust on kandnud entusiasm, head ideed ja lai silmaring.

Kätlin Sumberg – Ugala teatri turundus- ja avalike suhete juht, kes on lühikese ajaga algatanud teatri visuaalse identiteedi värskendamise, uuendanud teatri reklaame ning hiljutise müügijuhina edendanud ka müügiosakonna tööd.

---

Kuigi Helen on tõeline multitalent ja ise suhtlen iganädalaselt Riigi Tugiteenuste Keskusega ning tean kuidas seal näpuga järge ajatakse ning kui raske see nendega mistahes töö on, siis sorry, sest Kätlin... ka minusuguse teatri tagatubade-kauge inimesena olen lihtsalt hämmingus tema tubliduse üle! No Kätlin on ka see, kes meediaga suhtleb, seega tunnistan - ma olen "kallutatud" arvamusega. Aga eks need otsustajad ju ise teavad, keda auhinnata. Isegi kui Kätlin peaks seekord ilma jääma, siis ta hakkab kindlasti nomineeruma nii kaua kui ka auhinna saab... No tegelikult ju Heleniga vähemalt sama lugu... võibolla siis seekord võidabki Tiina? Igatahes üks kategooria, millele lisaks eesliinitöötajatele samaväärselt kaasa elada :)

VÕITIS: Helen Solovjev – Rakvere Teatri projektijuht, kes on korraldanud teatris kõike, mis jääb tavapärasest etendustegevusest kõrvale, alates hooajaüritustest kuni teatri sarjadeni, ning tema tegevust on kandnud entusiasm, head ideed ja lai silmaring


Reet Neimari nimeline kriitikaauhind

Žürii: Anneli Saro (esimees), Laura Kalle, Ott Karulin, Kalju Orro, Priit Põldma, Anu Tonts ja Margot Visnap.

Jaak Allik – artiklid "Kaabakas ei pea olema" (Eesti Päevaleht 23. II 2021) ja "Orwelli-vaatemäng Vanemuises" (Sirp 23. VII 2021).

Meelis Oidsalu, Madis Kolk, Valle-Sten Maiste, Hedi-Liis Toome ja Lea Tormis – arutelusaade "Teatrivaht".

Kai Valtna – artiklid "Naba kaitseks ehk Sotsiaalsusest tantsukunstis" (Tantsukuukiri 2021, nr 108) ja "Uitama läinud kehade võlu" (Sirp 9. VII 2021).

Keiu Virro – artiklid "Lasteaedades mängivate teatrite kohal laiub hämarus" (Sirp 23. IV 2021), "Algul tuuakse lilled, siis malakas" (Postimees 4. VI 2021) ja "Sumedas öös on stiili, aga kuhu jäävad inimesed?" (Sirp 3. XII 2021).

---

Minu jaoks on Teatrivaht väga hüpliku tasemega. Ma iga kord seda saadet enam ei kuulagi. Ja hei - oleme ausad "lobiseda" on ikka kordades lihtsam kui kirjutada, selles mõttes vabandange, aga see ei ole võitu väärt, siinses kontekstis vähemalt! Ma Kai tekste pole lugenud, seega on minu ühe käe pöial Jaagule ja teise käe pöial Keiule peos. Ent just möödunud aastal ja just kõiki artikleid, mida ma lugeda jõudsin, siis kõige suuremalt hindan Jaak Alliku "1984" kriitikat. See oli nii... sügav? laiahaardeline, samas täpselt naelapea pihta? No igatahes kadestamisväärselt hästi kirja pandud ja SUUR töö. Kes iganes seekord võidab, siis tegelikult just see Jaagu tekst oli minu jaoks eelmise aasta teatrikriitika-tekst.

VÕITIS: Keiu Virro – artiklid "Lasteaedades mängivate teatrite kohal laiub hämarus" (Sirp 23. IV 2021), "Algul tuuakse lilled, siis malakas" (Postimees 4. VI 2021) ja "Sumedas öös on stiili, aga kuhu jäävad inimesed?" (Sirp 3. XII 2021)


Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind

Žürii: Kirsten Simmo (esimees), Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Karl Sakrits ja Jaanus Vaiksoo.

Andres Dvinjaninov – noori lavajõude usaldav ja põlvkondi ühendav muusikaline koguperelavastus "Kasuema" (Emajõe Suveteater).

Haide Männamäe ja Toomas Tross – aktiivne ja humoorikas lähenemine keerulisel ajal lavastustega "Kalevipoja vägiteod ehk Missa sööd, et sa nii tugev oled" ning "Piip ja Tuut teevees väikse suhkruga" (mõlemad Piip ja Tuut Teater).

Mirko Rajas – dünaamiline ja haarav lavastustervik noortelavastuses "Miks me varastasime auto" (Eesti Noorsooteater).

Maria Usk – tark ja hooliv autoriteater kõige väiksemale vaatajale mõeldud lavastuses "Mina!" (Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu).

Kaili Viidas – mänguline ja atmosfääritundlik lavastaja- ja kunstnikutöö väikelastelavastuses "Üks rohutirts läks kõndima" (Endla Teater).

---

Üks mu lemmik-kategooriatest! Kuigi mul on Kaili ja Maria just need tööd nägemata. Ja ülejäänud 3 nominendi vahel ma ei tahaks võitjat valida! Ent kõige suurema elamuse nomineeritutest andis Mirko lavastus... samas Andrese oma ei jäänud kaugele ning kui liita kokku Piibi ja Tuudu nominatsioonid, ehk 2 lavastust, siis kokku on need ju ka võrdsed eelmise kahega?! Ma ei tea... kui just peab, siis no igal muul aastal ju alati Piip ja Tuut ja kõik mis nad teevad (ja need 2 lavastust kohe kindlasti), aga võtan selle, mille kohta ka sõbrad-tuttavad (minule lisaks) kõige rohkem möödunud aastal vaimustusid ja ühtlasi annab natuke õigustust juurde nimevahetusele ja juubelihooaeg ju ka...

Mirko Rajas "Miks me varastasime auto"

VÕITIS: Mirko Rajas – dünaamiline ja haarav lavastustervik noortelavastuses "Miks me varastasime auto" (Eesti Noorsooteater)


Sõnalavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika auhind

Auhinda rahastab Eesti Autorite Ühing.

Žürii: Olav Ehala (esimees), Tauno Aints, Tõnu Kõrvits ja Ardo Ran Varres.

Anna Hints, Ann Reimann ja Marja-Liisa Plats – originaalmuusika lavastusele "Serafima + Bogdan" (Tartu Uus Teater).

Madis Muul – originaalmuusika lavastusele "Oidipus. Antigone" (VAT Teater).

Markus Robam – originaalmuusika lavastusele "Miks me varastasime auto" (Eesti Noorsooteater).

Aleksandr Žedeljov – originaalmuusika lavastustele "Alice", "Tarkpea" ning "Meister ja Margarita" (kõik Vene Teater).

Veiko Tubin, Riina Roose, Rasmus Puur ja Theodor Teppo – muusikaline kujundus ja teostus lavastusele "Muusikale" (Tallinna Linnateater).

---

Väga head variandid kõik, aga EETER tegi kogu helinduse ja originaalmuusika ning kõigega, mis kõrvadesse voolas - imelises "Serafima+Bogdan"i heliribas. See oli nende naiste aasta, olgugi, et siin on tõesti kõik väärt nominendid ja ka mina märkisin need kõik oma teatriaasta lõikes ära... aga jah võitja peaks olema

Anna Hints, Ann Reimann, Marja-Liisa Plats "Serafima+Bogdan"

VÕITIS: Madis Muul – originaalmuusika lavastusele "Oidipus. Antigone" (VAT Teater) JA

Aleksandr Žedeljov – originaalmuusika lavastustele "Alice", "Tarkpea" ning "Meister ja Margarita" (kõik Vene Teater)

------

(üleval on kasutatud Gabriela Urmi fotot 2021.aasta suurimast teatrielamusest, Kertu Moppeli lavastatud "Mefisto". Foto on pärit Eesti Draamateatri kodulehelt.)

Kommentaare ei ole: