pühapäev, 31. märts 2019

2018 Teleaasta edetabel


Viimane, möödunud aasta kokkuvõtetest, on minu enda jaoks kõige ebamäärasem. Nimelt parimad telesarjad, mis silme ette sattusid, kuigi päris mitmed neist on vaid sellised, mida jõudsin aasta jooksul vaid ühe või paar osa vaadata. Päris mitmete tootmine on juba palju kaugemal kui mis osasid mina alles vaatan. Mõne tootmine on juba sootuks lõpetatud. Tahtsin siiski mingi märgi vahelduseks ka teleaastast maha jätta (pole juba mitu aastat selle koostamiseni jõudnud) ja kirjutada mõne sõnaga juurde ka, millega on tegemist. Järsku kellelgi on mõni neist kahe silma vahele jäänud, kuigi huvitaks... Loodetavasti saab sellisel juhul siit inspiratsiooni ning jõuab siis järelvaadata või internetiavarustest otsida.

Põhimõtteliselt meil kodus vaadatakse sarju koos. No kui üldse telesarju vaadatakse, sest tegelikult minu vaba aeg kulub hobidest eelkõige teatrile ja kirjutamisele, siis filmidele, siis trennile, siis raamatulugemisele, siis igasugustele arvutiasjadele, sh. muusikakogule ja siis alles viimases järjekorras telesarjadele. Enne magamaminekut siiski on ju kõige lihtsam võtta ette mõni telesari, sest neid vaadates eriti mõtlema ei pea, aga tavaliselt ikka lahutavad meele ära argipäevamõtetest.

Eelkõige olen ma maias tõsielu-sarjade järele. Ehk siis selliste tõsielusarjade järele, kus on tegemist võistlusega. Ja eriti hea kui see võistlus on seotud ka tantsimise, mingi oskuse ja/või talendiga või hoopis toob välja inimpsüühika erinevad tahud. Strateegiatepunumine ning teiste inimestega läbisaamine on samuti huvitavad komponendid. Mõned sarjad on sellised, et vaatan neid sellepärast, et mõnele teisele kodus need meeldivad ja siis olen ise ka lõksu jäänud, kuigi ise muidu neid võib-olla ei vaatakski. Aga lähme siis tasapisi liikvele. Valisin 40 neist umbes 80st välja, mida jõudsin vähemalt ühe osa ära näha.

Eelkõige alustaks kahest populaarsest eesti sarjast, mida jõudsin ainult algust vaadata, ent need minus veel erilist huvi ei jõudnud äratada ja seega jäid pooleli. Kuigi võib-olla järelvaatan need kunagi ja loodetavasti tulevikus saavad needki tabelis figureerima: "Lõks" ja "Pank".
Mõlemas oli palju häid eesti näitlejaid. Lõksu esimeses osas tegi kaasa ka sõber Taavi ja sellepärast tundus eriti huvitav, kuigi teda vist edaspidi seal rohkem ei ole. Montaaž oli äge ja eesti oma "sedasorti sari", mida USAs viljeletakse, võib kujuneda päris huvitavaks. Panga esimene osa oli paljulubav, aga teine osa vajus kolinal ära. Kui vaatan edasi, siis pigem näitlejate pärast. Selles sarjas oleks ma ise ka äärepealt kaasa teinud. Rootslasest pangadirektorina, sest räägin ju rootsi keelt vabalt. Isegi juba öeldi kindel "ja", aga viimasel hetkel otsustati, et ma siiski pole piisavalt vana ja kogukas selleks, keda vajati (nii minule igatahes öeldi).

Muide mõnda üleeelmise aasta lemmiksarja ma lihtsalt ajapuudusel ei jõudnud möödunud aastal vaadata, aga kindlasti vaatan neid kunagi veel edasi. Näiteks: This is us, Game of thrones, Crises in six scenes, Queers, Papad mammad, X factor, Kellapid, Feud, Work out New York, Big school, Gåsmamman, Big little lies, Lillepood, Top chef, Farang, Så mycket bättre, Voice, American crime story, Life in squares, Young pope, Stranger things, Homeland, House of cards, Night manager, Animal kingdom, Hitler's henchmen, Vinyl, Billions, Kampen om tungvatten, Unreal, Mike and Molly, Great american baking show, Halloween baking show, American gothic, Idiotsitter, Another period, War & peace, jne).
Kuid siin siis need 40, mis tundusid aasta jooksul nähtud sarjadest parimad. Panen juurde ka hooaja ja episoodi numbri, mida viimaseks vaatasin. Kui episoodinumbrit pole, siis olen jõudnud aasta lõpuks märgitud hooaja lõpuni.

-----

40. My next guest needs no introduction h1e4
David Lettermani vestlussaade erinevate USA tuntud inimestega. Ühes saates on üks inimene, kelle ellu minnakse süviti sisse. Näiteks Barack Obama oli avasaates, üks saade oli George Clooneyst. Letterman oskab küsida õigeid küsimusi, kuigi natuke minnakse ka tema persooni kallale, sest tavaliselt ta külalised tunnevad teda.

39. Miks mitte?! h1e1
Eesti noortesari. Palju andekaid noori näitlejaid mängimas ja natuke vanemaid ka. Päris hea algus on ja kindlasti vaatan edasi. Peategelaseks noor tüdruk, kes hästi vist ei sobitu populaarsetega klassis, aga tal on oma rida ajada - räppimine. Lugu jookseb nii koolis kui kodus.

38. Face off h12e3
Filmide make-up kunstnike võistlust. Iga nädal uus teema, iga nädal kukub see välja, kelle oma on kõige kehvem.

37. Westworld h2e3
Esimene hooaeg oli ülikõva, mis sai ahmitud kiiresti. Teine hooaeg ei lähe enam nii ludinal. Siin siiski Anthony Hopkis ja Ed Harris ning mõned teisedki suured nimed. Paralleelmaailmast, kus tegutsevad inimeste meelelahutuseks robotid. Tekib segadus, et kes on inimene, kes robot ja kas neid roboteid saab ikka igavesti juhtida... mis siis kui mõni neist otsustab inimeste võimu alt väljuda?

36. Melodifestivalen 2018
Rootsi eurolauluvõistlus tehakse alati telesarjana, 4 eelvooru, lohutusvoor ja finaal. Ikka leiab 1 või 2 laulu, mis minule ka meeldivad. Sellel aastal pole veel finaali jõudnud vaadata, aga eelmisel aastal ei võitnud minu nr.1 Praktiliselt kunagi ei võida. Vaatan seda nagu spordivõistlust.

35. Mr. Robot h3e3
Tulevikumaailmas on üks korporatsioon võtnud suure võimu. Sellel võitleb üks eriliste IT-annetega noormees vastu. Tal peas pole kõik korras ja nõnda näeb ta ka oma surnud isa. Tegelikult on asi keerulisem ja päriselt ei tea, mis värk kõigiga on. Peaosas värskelt parima meespeaosa võitnud Rami Malek, aga seriaalis mängib ka näiteks Meryl Streep'i tütar ja paar põhjamaade näitlejat. Huvitavalt tehtud ja huvitavalt kirjutatud, kuigi episoodid on kõikuva väärtusega.

34. Wheel h1e4
Reality võistlus, kus teatud arv inimesi on paisatud erinevatesse kliimavöönditesse, ekstreemsetesse oludesse. Neil tuleb seal hakkama saada, kuniks ratas jälle keerleb ning nad viiakse järgmisse vööndisse üle. Testitakse kes kui kaua vastu peab. Kes ei pea, see kukub mängust välja.

33. America's got talent h13
Tuntud talendivõistlus. Minule meeldivad mustkunstnikud ja koomikud. Mõnikord pakutakse ka huvitavaid visuaalseid etendusi. Ja seal on ju ka Heidi Klum žüriis.

32. Stranded with a million dollars h1
Hunnik inimesi pandi omavahel hakkama saama looduses, kus pole mugavusi. Natuke saab mugavusi endale osta, aga nende hind on üüratu. Seega alguses on miljon, aga üsna kiiresti hakkavad need rumalate inimeste kätes põlema. Mõni siiski päriselt tahab ka natuke enda jõuga hakkama saada ning hoida raha kassas, sest lõpuks jagatakse järelolev summa kõigiga, kes suudavad seal džunglis lõpuni vastu pidada.

31. Making it h1
Käsitöösõprade võistlus. Iga nädal tuleb erinevaid käsitöö-ülesandeid täita ja iga nädal kõige kehvem kukub välja. Kuulsad koomikud on saatejuhtideks ning sama palju kui selle võistluse pärast või isegi rohkem veel, sai just nimelt saatejuhtide pärast seda vaadatud.

---

30. Gotham h3e8
Batman-i lood enne seda, kui Batmanist sai Batman. Kõik pahalased on seal nooremad või suisa lapsed. Bruce Wayne ise on ka umbes 14. Lahe on just neid tuttavaid pätte noortena tegutsemas näha. Osad neist on ka sellised, mis polegi tuttavad, aga ju nad siis surevad enne seda aega, millest mina Batmani tean. Ma pole küll üldse koomiksi-inimene, ega ka koomiksifilmide inimene, aga Batman on erand. Lapsepõlvetrauma ilmselt, kui näidati seda 60ndate sarja... Jokker on alati olnud lemmikpahalane :)

29. Teine võimalus h1e1
Eesti draamasari, heade eesti näitlejatega. Väiksed intriigid ka, aga hetkel esimesest osast kaugemale pole veel jõudnud.

28. Litsid h1
Mart Sanderi Litside raamatud neelasin kohe kui need kätte sain. Sari on kunstilises mõttes väga ilus ja sisu ja ka põnev. Sari meeldiks veel tunduvalt rohkem kui poleks mõningaid väga võltse amatöörnäitlejaid. Eriti paari neist "litsidest" on väga raske kuulata-vaadata. Üks punaste ja teine mustade juustega. Seevastu pääsevad eriti hästi esile need, kes on päris näitlejad - Merle Palmiste ja Jekaterina Novosjolova näiteks.

27. Orange is the new black h5e3
Kuidagi on see sari viiendaks hooajaks kulunud. Esimesed hooajad olid väga head ja eks läbi nende sai kõigi nende naisavangidega tuttavaks ka ning selle tõttu on tahtnud teada, kuidas neil ka edasi läheb. See hooaega kui lühikeste juustega tõmmunahaline, raamatukogus töötanud lesbi-tüdruk suri, see tegelane ja üldse temaga seonduv meeldis nii, et pärast tema sarjast lahkumist kuidagi enam ei huvita ka teiste käekäik. Sari lõpetatakse, seega tuleks vist ikka lõpuni närida.

26. Glow h1e2
Naismaadlejate kamp pannakse kokku. Olen üpris sarja alguses, kus läbi raskuste peategelane ka sellesse punti sai. Tegemist on nagu 80ndatega, seega vastav stiil on ka ning annab sarjale teatavat lisasärtsu.

25. Purge h1e2
Se puhastuse filmiseeria on minu jaoks ka põnev olnud kuni viimaseni, mis vajus ära. Sari tundub ka põnev - ühest ööst, mis kogu kriminaalsus on lubatud- tappa, rüüstada, varastada. Mõned teevad sellega "puhastust" ja puhastavad ühiskonda enda arvates ühiskonna jätistest. Jõhker ja ebaaus, aga tsipa hirmus, kui ennast nendesse olukordadesse mõelda, mõjub nagu õudukas.

24. Kättemaksukontor h5e9
Legendaarne eesti sari naissalapolitseinikest. Mina olen veel seal kui Marika Vaarik ja Kadri Rämmeld kahekesi tegutsevad ja Märt Avandi-Ott Sepp sekeldavad seal ka. Päris mõnusalt kirjutatud ja ülihea muusikaline kujundus. Kõik eesti tippnmäitlejad jooksevad ka läbi. Ise osalesin ka, aga sinnamaale mul on veel oma 10 hooaega minna :) Tegelikult teised mu peres vaatavad seda ja vaatavad muudkui uuesti oma lemmikosasid. Fännid. Mina nii palju ei jõua. Mina liigun enda taktis vaikselt edasi.

23. Crown h1e6
Kuninganna Elizabeth II elulugu troonile saamisest.. umbes sinna olengi selle sarjaga jõudnud tänaseks. Head näitlejad ja ehe elulugu.

22. Great british Bake-off/Bake-off Professionals h9e8/Professionals h1
Kõik need maailma erinevad bake-offid on mul kavas. Ainult eesti oma pole veel jõudnud kordagi vaadata. Alguses vaatasin natuke ka Mary Berry pärast, aga nüüd teda enam ju pole seal saates. Samuti Mel ja Sue... enam pole sari nii hea, aga piisavalt hea ikka. Proffide sari oli ka mõnus. Seal profid olid paaris, aga asiaadist žürii viskas häid ütluseid õhku. Siiani kasutan tema väljendit "This is not to my liking" :) Lisashow Extra slice on mõnusalt koomiline, mis saab ka alati päris sarja osa itsa vaadatud.

21. Greatest gardens h1e2
Aedade võistlus. Iga osa 2 spetsialisti külastavad kolme aeda ja pööravad erinevatele ideedele tähelepanu. Õpib ise ja saab inspiratsiooni. Lisaks iga saade valitakse kolmes üks, mis meeldib neile kõige rohkem. Saab võrrelda enda maitset. Tegelikult läks mõlemal korral täppi.

---

20. Big painting challenge h1
Joonistamis-maalmise võistlus. Iga saade on uus teema, uus stiil. Iga saade kukub kehvemini joonistav inimene mängust välja.

19. America's next top model h24
See meeldib tegelikult mu tütrele ja on selline isa-tütar sari (nagu ka Gotham), mida me koos vaatame. Rida modellihakatisi, kes võistlevad erinevate fotosessioonidega. Iga nädal kukub kõige kehvem välja. Saate käigus tutvub nende modellide kui inimestega ka ja siis ikka müni tundub sümpaatsem, kellele pöidlaid hoida. Oleme vaadanud ka Austraalia, Kanada ja briti versioone saatest.

18. Britain's best home cook h1
Mary Berry on tagasi uues BBC kokandusvõistluses, kus kodukokad ei tee ainult magusaid küpsetisi, vaid küikvõimalikke toite. Hariv ja õpetlik ka. Iga nädal kukub kõige kehvem välja.

17. Morran och Tobias h1e7
Rootsi komöödiasari. Kus 2 rootsi mees-tippkoomikut mängivad ema ja poega. Nad on nii rohmakad, räpased ja rõvedad, aga mõlemad on omamoodi isiksused. Ema on selline naiselik ja emalik, poeg on täiskasvanu, kes muudkui tellib internetist igasugust kraami. Näiteks mopeedi, millega ta majas sees rallisõidu korraldab. Miski ei jää terveks, ime, et see maha neil püsti jääb :)

16. Siberi võmm h1e1
Olen seda vaid esimese osa näinud. Ise osalesin ka kunagi, aga selleni on mul ilmselt aega. Head näitlejad, Gerda kirjutab ka hästi. Tahaks kimdlasti tervet seda sarja vaadata. Tahaks tegelikult ka seda eelnevat nähe, Viimane võmm oli vist nimi.

15. Wentworth h5
Austraalia naistevangla sari. Esimesed 3 hooaega olid kulda väärt. Tõsine versioon Orange is the new black'ist on tõeline inimpsüühikate analüüs ja psühhoterrori õpik. No kui kunagi peaks vaja minema :) Nali naljaks, aga selles sarjas nalja ei mõisteta. Samas on sarjast nii palju häid tegelasi välja läinud, et nüüd kuidagi hakkab vaikselt maha käima. Kuigi põnev on veel ikka.

14. Alone h5
Võistlus - inimesed on saanud võtta kaasa 10 asja ja peavad metsikus looduses nende abil hakkama saama võimalikult kaua. Neil on ka satelliittelefon kaasa, ehk kui nad enam ei jaksa, siis tullakse neile järele. Kes kauem vastu peab, see saab suure hunniku raha auhinnaks. Päris põnev on näha kes kuidas vastu oskab pidada. Kuidas vaikselt tuleb koduigatsus kallale, kuidas nälg tuleb majja. Mõni hoiab toitu nii palju säästus, et ta kõrvaldatakse mängust liigse kehakaalu kukkumise pärast. Inimesed lähevad ju võistlusolukorras selliste asjadega ekstreemsustele välja. Alati on keegi, kellele pöidlaid hoida.

13. Alo h1
Eesti eelmise aasta uus komöödisari oli nagu Eesti oma "Office", libadokksari ühe Tartu automüüdisalongi igapäevaelust. Väga heade näitlejatega ja lahedate karakteritega. Peaaegu suurim osa aasta parimaid telenäitlejaid tuli sellest sarjast. Ülejäänud 2 kohta kõrgemal olevast sarjast.

12. 60 days in h4
Tõsielusari vanglatesse pandavatest libavangidest, kes tegelikult on seal missioonil, et teada saada vangla siseelu - kuidas narkootikumid vanglasse tulevad, millised võimusidemed seal valitsevad, millised gängid seal tegutsevad jne. Seekordses hooajas üks naistest, kes saates osales, armus ühte päris vangi ja lobises välja, et ta tegelikult on seal osalemas saates. See tekitas nii palju draamat. Päris elu on nii põnev. Saab ka võrrelda kuidas eesti vanglates on ja kuidas USAs.

11. Vabad mehed h1e6
Eesti draamasari armees osalevatest noortest. Palju häid eesti näitlejaid ja üks paremini kirjutatud eesti draamasarju. Iga osa on põnev. Kuna mu poeg läheb varsti sõjaväkke, siis oleme tema pärast vaadanud seda ainult siis kui temale sobib. Sellepärast pole veel kaugemale jõudnud. Aga seda parem, siis jagub seda nänni kauemaks.

---

10. American idol h16
Kuulus ameerika lauljate võistlus, kus tavalised inimesed saavad võimaluse saada plaadileping ja koguda kuulsust lauljana. Siit on ka pärit näiteks Daughtry, kes tegelikult jäi 4ndaks või 5ndaks. Või ka kunagi teiseks jäänud Adam Lambert, kellega koos mul oli võimalus sõpradega Stockholmis ükskord pidu panna :)

09. Project runway allstars h6
Riietedisainerite võistlus, millest meil kodus teised on rohkem huvitatud, aga no nende kõrvalt vaatan minagi ja olen päris profiks saanud riietedisainis tänu sellele :) "Liba"profiks :) Iga nädal kukub kõige kehvem välja, aga eks igal ühel on oma maitse ja oma silm esteetilise ilu hindamiseks. Enne seda saadet ei teadnud ma riietedisainist eriti midagi, kuigi lapsena tädi viis mõnikord Tallinna Moemaja riieteshowsid vaatama.

08. Survivor h37
Vastupidavusvõistlus, mida kunagi Eestis tehti Robinsonid nime all. Kahju, et rohkem enam ei tehta. Inimpsüühika tegelikud paled tulevad sellistes ekstreemsetes olukordades välja. Siis on ka parajalt palju strateegiate punumist... Ise tahaks ka sellises asjas osaleda :)

07. Ink master h10
Parimate tätoveerijate võistlus. Iga nädal kukub kõige kehvem välja. Tõsiste alfade võistlus, kus tugevamad proovivad nõrgemaid ka psühholoogiliselt murduma sundida. Tehakse päris tatokaid, päris inimestele, aga soojendusvõistlused on mõnikord ka teistsuguste kunstitööde peale,

06. Apprentice h14
Majandusvõistlus. Brittide versioon. USAs enam ei tehta, sest saatejuhist sai Ameerika Ühendriikide president... Donalt Trump siis. Pärast päris saatejuhtimise Arnold Schwarzenegger, aga tema ei osanud seda saadet teha. Brittidel on bossiks lord Sugar, kes teeb silmad ette nii Donaldile kui ka Arnie'le saatejuhtimises. Iga saade on uus ettevõtlusega seotud ülesanne. Osalejad jaotatakse kahte tiimi ja võitjate tiim saab auhinna ning üks kaotajatest saab kinga. Ülesanded on ka tihti väga lahedad ja põnevad. Inimtüübid tulevad hästi välja, tekivad ka strateegiad ja seda kõike on väga huvitav vaadata. Lõpuks võitja äriideesse investeerib lord Sugar suure summa raha, lisaks on ta võitjale isiklikuks mentoriks.

05. American ninja warrior h10
Sellest saatest on erinevaid versioone ja need kõik on väga huvitavad. Austraalia oma vaatasin ka. Usas on läbivalt samad inimesed võistlemas ja nende tippude taustad on teada ning iga kord räägitakse kuidas neil viimasel ajal elu on läinud, mis muudab need inimesed lähedasteks ning nõnda on oma lemmikutel seal takistuste radadel alati mõnus pöidlaid hoida. Minu lemmikud on Flip Rodriguez, Weatherman, Flex Labreck ja muidugi Jessie Graff. Neid lemmikud on veel ja veel ning iga aasta tuleb juurde. Traditsiooniliselt suvesari.

04. So you think you can dance h15e3
Tantsuvõistlus, kus tantsijad pannakse paaridesse ja iga nädal üks mees ja üks naine kukuvad välja rahva lemmikuhääletuse tulemusel. Tippkoreograafid teevad nendega tööd ja iga nädal tantsitakse uued tantsud. Muidugi tekivad lemmikud, aga kõigi tantse on alati huvitav näha.

03. World of dance h2e2

Tantsuvõistlus, kus osalevad tervest maailmast tantsijad ja tantsurühmad. Esimeses hooajas oli mu lemmik Norra tantsurühm, aga kahjuks nad finaali ei saanud. Samas oli ka teisi kuulsaid tantsijaid ning alati avastab ka uusi lemmikuid.

02. Downton Abbey h5e6

20nda sajandi alguse briti kõrgklassi perekonnast ja nende teenijatest, naabritest, tuttavatest jutustav draamasari on minu "guilty pleasure". Mu tütrel on häbi, et ma seda vaatan, aga see on tema probleem :) Siin mängib ka üks minu lapsepõlvest peale lemmiknäitlejatest. Briti "Ita Ever" - Maggie Smith. Seda kirjutab oscarivõitja ning need intriigid ja keerdkäigud on igati põnevad. Ilus sari igas mõttes. Ajastu hing kumab läbi. Kultuur ja rääkimata seadused on tänaseks päevaks täiesti muutunud.

01. Big brother USA hooaeg 20, Kanada hooaeg 6.

Kamp inimesi pannakse ühte korterisse kokku paariks kuuks ja vähehaaval hakkavad nad teineteist välja hääletama. Kuni lõpuks jääb kaks, kelle vahel väljakukkunud inimesed hääletavad, kumb neist on võitu väärt. Inimesed peavad sotsiaalselt leidma oskuslikult tee, kuidas keegi neid välja ei hääletaks. See vajab strateegiaid, valetamist, oskuseid teha kokkuleppeid teiste mängijatega. Kokku nagu üks suur inimpsühholoogiaõpik. Briti versioon ei kõlba vaadata, ainult USA ja Kanada omad. Ja loomulikult on keegi sümpaatsem kui teised ja siis hoiad sellele inimesele pöidlaid. Vataajana näed kogu seda suheterägastikku ja plaanitsemist ning petmisi pealt, mis tekitab eriti palju põnevust. Nemad seal ju ei tea, mida teised teevad ja mõtlevad. Kuigi mõnikord head inimestelugejad oskavad seal saates teatud märkide abil välja lugeda, mis tegelikult on toimumas. Väga hea vaatmine inimestetundmiseks ka päris elu tarbeks.

Kommentaare ei ole: