reede, 24. mai 2019

Suveteater 2019


Suur suvi on kohe käes ja viimane aeg teha "väike" ülevaade, mida suvel teatritegijad pakuvad!

Seekord lähtun nimekirja koostamisel kuupäevast, millal seda esimest korda vahemikus 1.juuni kuni 31.august mängitakse. NB! Mõningaid neist siin mängitakse vaid 1 kord, aga tavaliselt ikka mitmeid kordi. Mõni suvehooaja lavastus saab oma esietenduse juba enne suve. Märgin ära asukoha, kus seda mängitakse tollel esimesel korral, aga võib juhtuda, et tegemist on tuuriteatriga ning mõned järgnevad korrad mängitakse hoopis mujal.

Kõiki harrastusteatreid välja ei too, aga mõned siiski, mida ise näinud või mida näha sooviks või soovitaks. Kirjutan iga nimetuse kohta mõne sõnaga juurde ka, miks see meeldis või ei meeldinud või miks seda ise näha sooviksin (võib esineda vigu, sest ei kontrolli infot, vaid edastan seda, mis meelde on jäänud). Enne seda pikka suveteatrite nimekirja, toon ära ka edetabelid, TOP 20 - mida kõige rohkem soovitan vaadata ning TOP 20 - mida kõige rohkem ise näha soovin. Lisaks ka nimekirja nendest, mida vaatama lähen ja mille kohta siin saab hiljem arvustusi-peegeldusi lugeda.

Juba nähtud etendustele panen tärni ette ning kui olen neist ka kirjutanud, siis leiab teksti pealkirjale klikkides.

2019 SUVETEATRI OODATUIMAD ESIETENDUSED:

1. Eesti jumalad (Paide Teater Vargamäel) - LÄHEN VAATAMA JUULIS
2. Õnnelik tund (Jäneda Pullitalliteater) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
3. Kirvetüü (Vanemuine Tartus) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
4. West Side Story (Estonia Tallinnas) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
5. Ihu paradiis. Suurte sündmuste eelõhtu (Endla Pärnus) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
6. Liiga palju armastust (EMTA Lavakool Kuressaares)
7. Miks Jeppe joob? (Rakvere Teater Kolgakülas) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
8. Juudit (RAAAM Tallinnas) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
9. Pidu tuli (Raadi Kultuurikoda Tartus) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
10. Kadri (Emajõe Suveteater Tartus)
---
11. Lootuskiir pimeduses (Sundown Entertainment Sakus)
12. Armastuse narrid (Pärnu Suveteater Pärnus)
13. Loojanguekspress (Rakvere Teater Rakveres) - LÄHEN VAATAMA MAIS
14. Ruth (Ugala Viljandis) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
15. Taevas, muld ja tulevik (Otepääl)
16. Piip ja Tuut lähevad kosja (Piip ja Tuut Teater üle Eesti)
17. Ihnus (VHK teatriklassi lennu-etendus Tallinnas) - LÄHEN VAATAMA JUUNIS
18. Maskimäng (TÜ VKA Lavakooli 13.lend)
19. Mis Sa tont vahid!/Jutuvestja lahkumine (Müüdud naer Võrumaal)
20. Eestlaste muistne sugu ja lugu (Ohukotsu küünis, Märjamaal)
---
Tegelikult on veel terve rida huvitavat suveteatrit. Täpsemalt saab lugeda altpoolt.
Napilt jäävad TOP20st välja:
Lood kurjusest
Godot'd oodates
Viirastuste varjupaik
Metsas ei kuule Su karjumist keegi
Teravmeelne hidalgo Don Quijote La Manchast
Hakkame, mehed, minema
Siin me oleme, Tõde ja Õigus
Põgenik
Armunud alkeemik - LÄHEN VAATAMA MAIS


Lisaks TOP10, mida tahaks väga näha enne käesolevat suveteatrihooaega esietenduse saanud lavastuste seast, mida samuti sellel suvel, ehk 1.6 - 31.08 mängitakse:

1. Vanahunt - LÄHEN VAATAMA AUGUSTIS
2. Vasjake
3. Muna - LÄHEN VAATAMA AUGUSTIS
4. Tantsutund
5. Oranžid tropid kõrvas
6. Viimsepäävä läüge
7. Kuritöö ja karistus
8. Lollidemaa
9. Luke Venus
10. Vaenlane


TOP 20 SOOVITUSED (NEID ON ÕNNESTUNUD JUBA VAREM NÄHA), MIDA MÄNGITAKSE 1.06 - 31.08.2019 VAHELISEL AJAL:

1. Praegu pole aeg armastamiseks - RAAAM
2. Toomas Nipernaadi - TeMuFi
3. Ära imesta kui Sinu maja süütama tullakse - Vaba Lava/Vene Teater
4. Aadama õunad - Kinoteater
5. Kremli ööbikud - Tartu Uus Teater
6. Tsaar Saltaan - Emajõe Suveteater
7. Pikse pill - RAAAM
8. Säärane mulk - Endla
9. Kuu aega maal - Vene Teater
10. Kui seda metsa ees ei oleks - Mõisateater
---
11. Noored hinged - NUKU
12. Kõik naistest - Endla
13. Etturid - Ugala
14. Isamaa pääsukesed - Eesti Draamateater/NargenOpera
15. Mowgli - Must Kast
16. Alias - VAT Teater
17. Gulliveri reisid - NUKU
18. Vürst Gabriel - Tallinna Linnateater
19. Mäng on alanud - Ugala
20. Kontrabass - Eesti Draamateater


ISE LÄHEN SELLEL SUVEL KINDLASTI VAATAMA JA ÜHTLASI PEEGELDAN TEATRIELAMUST SIIN PÄRAST NÄGEMIST-KOGEMIST:

1. Paide Teater "Eesti jumalad"
2. Jäneda Pullitalliteater "Õnnelik tund"
3. Taarka Pärimusteater "Vanahunt"
4. Vanemuine "Kirvetüü"
5. Theatrum "Muna"
6. Rakvere Teater "Miks Jeppe joob?" (nähtud ja kirjutatud)
7. Raadi Kultuurikoda "Pidu tuli" (nähtud)
8. Rakvere Teater "Loojanguekspress" (nähtud ja kirjutatud)
9. Ugala "Ruth"
10. TikerKultuur "Üksi lehekuu põues" (nähtud ja kirjutatud)
11. Kellerteater "Armunud alkeemik" (nähtud)
12. Goltsman Ballet/Tervendavad helid "Siddharta" (nähtud)SUUR SUVETEATRI (ESIMESTE ETENDUSTE) KAVA:

JUUNI


1.06
Lood kurjusest (KGB vangikongides), lavastaja Aivar Simmermann - NB! Osalusteater! Tegemist seal samas vangikongides istunud inimeste lugudega. Näitlejate nimed on võõrad, aga seda huvitavam avastada.

Loojanguekspress (Rakvere Raudteegeto), lavastaja Peeter Raudsepp - Cormac McCarthy kirjutatud näidend, mida tuntakse ka tänu telefilmile, kus mängivad Tommy Lee Jones ja Samuel L. Jackson. Muidu teatakse ilmselt Cormacit kõige rohkem tänud raamatutele Pole maad vanadele meestele ja Tee (mõlemast on tehtud ka suurte staaridega filmid). Huvitav materjal ja Toomas Suuman ning Tarmo Tagamets kahekesi mängivad. Valge ja musta mehe, ateisti ja uskliku vastasseis.

*Puuhaldjate lugu (NUKUs), lavastaja Mirko Rajas - armas lugu pere pisimatele - sõprusest ja kui oluline on jagada ning kui kole on kadedus. Ja mis on sõbralikkuse kasu või egoismi hind. Kaisa Selde ja Andres Roosileht kahekesi mängivad, aga kolmandaks tegelaseks on üks imeline suur puu.

*Miljoni vaade (Tallinnas, Toom-Kooli 9), lavastaja Elmo Nüganen - Sajandi loo sarjast, aga minu arvates pandi kümnendiga mööda, pigem oli see eelmise kümnendi kohta. Väga kiidetud Egon Nuter minule siin ei meeldinud, soovitan teda hoopis minna vaatama uues Nüganeni lavastuses "Kant". Kokkuvõttes oli "Miljoni vaade" kerge pettumus. Koer oli küll nunnu :)

Igavene juuni (Kirjanike Majas) - lavakava Juhan Viidingu loomingust ja koorimuusikast. Laulab Collegium Musicale, luulet loevad Teele Pärn ja Priit Põldma.

Armunud alkeemik (Kellerteatris), lavastaja Vahur Keller - seda õnnestub mul näha juba mais. Tegemist ilmselgelt põnevikuga, sest Kellerteatri nišš on just see žanr, aga lisaks on oodata maagiat, kuna monoetenduse ainuke lavastaar on mustkunstnik Meelis Kubo. Lubatakse, et kõigele muule maagiale lisaks on "armastus" ka mängus. Sõnadeta lugu kestab alla tunni.

Maskimäng (Teatri- ja Muusikamuuseumi sisehoov), lavastaja Matteo Spiazzi. Commedia dell'arte, renessansiaegne itaalia tänavateater kohtub kaasaja tudengitega. TÜ VKA Lavakooli 13.lennu noored pakuvad seda lustimängu veel kõigele lisaks TASUTA!!!


2.06
Piip ja Tuut @ Clown Show (Piip ja Tuut Mängumajas) - klounide paraad, kus osalemas nii Piip ja Tuut kui ka nende Taani komöödiakooli kolleegid. Kestab tunni ja toimub ainult 1 korra.

West Side Story (Estonias), lavastaja Georg Malvius - vana tuttav lugu, tuttav Bernsteini muusika ja laulud. Malviuse lavastused on üldjuhul detailideni komponeeritud ning trupp on ka igati põnev. Ma ise ei näe küll Hanna-Liinat esimesena Maria rollis, sest ta oleks nagu liialt päikseline ja rõõmsameelne selleks, aga seda huvitavam on näha teda uues valguses. Kuigi tegelikult mu lemmik on hoopis Anita ning teda mängib sobivalt Piret Krumm. Ta võib küll korraliku põntsu selle rolliga panna - nii põnev! See on ka tükk kus on tantsu palju ja vinge kui need lauljad kõik need tantsud välja veavad. Kavatsen hinnata neid sellelt pinnalt... no pressure :)


3.06
Abielumäng (Elvas), lavastaja Jaan Tooming. Edward "Kes kardab Virginia Wolfi?" Albee kirjutatud draama on LendTeatris nüüd laval.


4.06
Mäng on alanud (Eesti Draamateatris), lavastaja Tanel Jonas. Ugala hit-komöödia on Tallinnas külas. Selline kreizi-kriminaalkomöödia, kus kõik natuke nässu läheb, aga sellepärast just ongi naljakas. No kõige naljakam minu arvates ka polnud, aga tore, lõõgastav meelelahutus.

*Vari (NUKUs), lavastaja Leino Rei. Üks üsna omapärane teatrielamus, nimelt varjuteater varjust! Lavastaja ise mängib ja tegemist on Anderseni muinasjutuga, aga Andersen ise on ka laval! Ja laval on muidugi ka sirm/ehitis ja sellel tegutsevad varjud.

Lendav hollandlane (Estonias), lavastaja Pamela Recinella (itaaliast). Wagneri romantiline ooper, igaveseks merd sõitma määratud kaptenist, kelle needuse võib lunastada ainult truu naise tingimusteta armastus.

*Esimesed suudlused (Salme Kultuurikeskuses), lavastaja Jaanus Nuutre. Ühe armastuse lugu sellest ajast kui 11-aastastena paar kohtub kuni elusügise armastusteni välja. Teepeal külastatakse mitmeid vanuseid ning eks elu jooksul igal paaril juhtub nii mõndagi - eelkõige lapsed ja keskeakriis.

Taevas, muld ja tulevik (Otepääl), lavastaja Peep Maasik. Lavastuses kulgevad paralleelselt mitu lugu, mis põhinevad Eesti lipu ajaloo hetkedel. Väga huvitav trupp.


5.06
*Toru. Krossides läbi elu (Eesti Draamateatris), lavastaja Ott Aardam. Ugala on Aardami autoriteatriga Tallinnas külas. Rail Balticat meenutav lugu, mis vastandab tegelasi ka loo sees. Polnud minu maitse, aga olen kuulnud, et esietenduseks polnud asi valmis, aga nüüd pidavat palju parem olema. Ugala kahurvägi on laval.

Ihu paradiis. Suurte sündmuste eelõhtu (Pärnus, Koidula muuseumi aias), lavastaja Kaili Viidas. Loone Otsa fantaasia aastast 1868, ehk aasta enne esimest laulupidu. 151 aastat tagasi! Kohtuvad Vändra kirikuõpetaja Johann Voldemar Jannsen ja Riia dirigent Richard Wagner. Väga põnev trupp ja arvestades Kaili Viidase paari eelmise suve lavastusi, on see üsna kindlapeale hea :)

*Isamaa pääsukesed (Keila Kultuurikeskuses), lavastaja Priit Pedajas. Kivirähki huumor ja vahvad karakterid. Göörlpauer! Aga väga lahedad mehikesed ka seal nende naiste raudses haardes. Supertrupp!

Uinuv kaunitar (Estonias), lavastaja Toomas Edur, Tšaikovski balleti lavastaja uusredaktsioon. Perrault'i muinasjutt, tantsud, kostüümid ja imeline muusika.

*Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad (Tallinna Linnateatri lavaaugus), lavastaja Diana Leesalu. Hämmastav, et sellel aastal on kõikidele nendele etendustele veel praegugi pileteid saadaval :) Eks seal lavaaugus ole palju ruumi ka. Ma ise nii suures vaimustuses ei olnud, aga pojale meeldis rohkem. Vana hea Viimne reliikvia mängitakse elavalt ette. Aga kuigi ma otsustan ikka ja alati teatri kasuks, siis antud juhul on film nii legendaarne, et teatriversioon jäi minu jaoks sellele alla. Samas vahva õhtune meelelahutus oli ikka ning head Linnateatri näitlejad segi põnevate noorte tulevaste näitlejatega nii Tallinna kui Viljandi lavakoolidest.

*Noored hinged (NUKUs), lavastaja Mirko Rajas. Ilus Tammsaaretõlgendus. Mõnusad noored näitlejad ning väärt lavastus. Armastusest ja inimsuhetest. Noorte inimeste õnne otsimisest.


6.06
Ihnus (Theatrumis), lavastaja Mirko Rajas. Vanalinna Hariduskolleegiumi järgmise lennu lõpulavastus. Moliere on kindlasti lahe ja sobib noorte säravate silmade, energia ja hooga lahendamiseks. Mirko on lavastajana ka kindel tase, seega ei saa see küll muud olla kui üks huvitav ja lõbus vaatamine.

*Kuu aega maal (Sagadi mõisa aias), lavastaja Filipp Loss. Üks eelmise aasta mitte ainult suve, vaid terve aasta parimaid teatrielamusi. Turgenjevi mõisaromantika, kus vanem naine ihkab noorema naise peigmeest, ainult, et ta on ise veel see noorema naise hooldaja! Suurepärased rollid, eriti nendelt kahelt naiselt, aga tegelikult paljudelt veel. Karl Robert Saaremäe teeb ka Vene Teatri näitlejatega kaasa.

*La Traviata (Estonias), lavastaja Neeme Kuningas. Ja see on juba Estonias 7. kord kui La Traviatat lavastatakse. Käesolev taaslavastus on juba mängukavas 10 aastat ning minulgi on olnud võimalus seda juba näha. Oli küll väärt vaatamine ja kuulamine! Mitte ainult üks kuulsamaid Verdi oopereid, vaid üldse üks kuulsamaid ja armastatumaid oopereid.

Teravmeelne hidalgo don Quijote La Manchast (Vanemuises), lavastajad Katrin Pärn ja Janek Savolainen. Tantsuline fantaasia Cervatese teemadel. Esitavad Aivar Kallaste ja Vanemuise (fantastiliselt hea!) balletitrupp. Lubatakse heroilist tantsuvesternit vähese jutuga. Don Quijote seiklused ju...

Müra (Sõltumatu Tantsu Laval), lavastaja Helena Krinal. Tansulavastus mürast ja vaikusest.

*100 M More (Kanuti Gildi Saalis), lavastaja Elar Vahter. TÜ VKA 12.lennu lavakoolitudengid maadlevad merega. Olles jäänud vangi ei leita asu enne kui saadakse päästetud... aga kas seda üldse juhtub või mitte... selle lõpplahenduseni viib üks juttude jada läbi hirmude ja teineteise. Nii palju lavastajaideid pole ilmselt üheski teises sellel aastal esietenduvas tükis. Aga tegelikult lõpustseen oli see, mis kroonis kõike. Noored näitlejad muidugi ka. Kõige selle juures soovitada ei julgegi... aga kogeda tasub :)


7.06
Luige Nokk -etendused (ju vast homoorikad :)):
Ott Sepp ja Märt Avandi "Pean saama Eurovisioonile" (Luigel)
Kaire Vilgats ja 7 kosilast (Luigel)
Rein Pakk "Reklaamiklubi" (Luigel)

*Naine merelt (Eesti Draamateatris), lavastaja Andres Noormets. Ugala Tallinnas külas... Selles on midagi nii Noormetsalikku, aga samas on see Ibsen, ehk klassika. Aga tänapäevastatud ka. Live-muusika, mis on võimas, nagu meri. Naine merelt on midagi kahtlast... lööb kõigi pead sassi... Polnud päris minu maitse, aga ei saa ka öelda, et üldse poleks meeldinud.

Enouement/Soolo (Kanuti Gildi Saalis). Kaksiklavastus, ehk kaks etendust ühes. Tantsuetendused.

Emajõe ööbikud (Tartu Uues Teatris), lavastaja Ivar Põllu. Põllu lavastab ooperit! Maria Listra on Koidula! 150 aasta tagusest start-up'ist nimega - Laulupidu.

Miks Jeppe joob? (Kolgaküla Rahvamajas), lavastaja Hendrik Toompere. Käesoleva sajandi üks ägedamaid teatrielamusi on Toompere Rakvere Teatris lavastatud "Toatüdrukud". Kas see nüüd saab olema sama hea, saab näha :) Komöödia talupojast, kes ärkab paruni voodis. Igatahes on Edurad Salmistu rolliks mängida purjus meest ja seda ta on treeninud laval korduvalt ja korduvalt. Nüüd saabub kõikide treeningute kulminatsioon! Seda peab oma silmaga vaatama minema :)


8.06
Luige Nokk -etendused (ju vast homoorikad :)):
*Elu on parim meelelahutus (Luigel) - Andrus Vaariku elu ja mõtted. Andrus on oma nunnuduse tipul.
Eksklusiivinterjuu Äpuga (Luigel) - Heino Seljamaa monotükk
Henrik Normanni parimad palad (Luigel) - Henrik Normanni eri

*Kodud (Nukus), lavastaja ja autor Helle Laas. Varblasepoiss läheb kõikvõimalikele lindudele, loomadele, lilledele ja isegi lastele külla :) Nunnudus kuubis!

*Onu Heinari Lood (Kirimäe Rahvamõis). Tegelikult ikka pigem onu Indreku lood... Indrek Taalmaa stand-up, mida mees mängib kogu hingest ja tõeliselt naljakas on see kah veel!

lamunaetrik@hot.ee/1i (Kanuti Gildi Saal) - topelttantsulavastus ehk 2 tansuetendust ühe õhtuga.


11.06
*Kontrabass (Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses), Lavastaja Rein Oja - Guido Kangur mängib Patrick Süskind'i ühe kontrabassimängija armu- ja vihasuhet oma instrumenti. Nüansirikkalt ja hästi mängib, nii hästi, et kontrabass tõesti võtabki naise kuju! Naise, kes kangesti meenutab Mingo Rajandit.

*Tsuhh, tsuhh, tsuhh (NUKUs) - Helle Laas'i imearmas sirmiteater pere pisimatele. Ja Helle-fännidest suurematele muidugi ka!

Pidu tuli (Raadi orus) - Loone Otsa kirjutatud ning oma debüütlavastuse "Kalevipoeg" eest Teatriliidu igati auga väljateenitud parima lavastajatöö eest tänavuse peapreemia ehk auhinna võitnud Karl Laumets'a teine lavastus. See on magus - kas jätkub sama kõrge tase... no pressure :) 150 aasta tagustest pöördelistest sündmustest, kui papa Jannseni (Hannes Kaljujärv) ja noore Lydia Koidula (Saara Nüganen) eestvedamisel sünnib Eesti esimene laulupidu! Terve rida teisi Eesti suurkujusid osaleb ka!


12.06
*Metsakülad (NUKUs) - Helle Laasi sirmiteater. Nunnult käiakse külast külla! Nendele pere õige pisikestele teatrisõpradele.

*Luikede järv (Estonias), uusredaktsiooni lavastaja-koreograaf Toomas Edur - Klassika. Imeilus. Võrratu! Ballett, mille vähemalt üht versiooni peaks iga inimene vähemalt korra oma elus kogema. Ja muidugi see Tšaikovski muusika - kirjutades tulevad ka külmavärinad!!!

*Siddharta (Tervendavate helide keskus, Uus tn.19) - Meditatiivne heli- ja tantsurännak Herman Hesse maailmakuulsa romaani ainetel.


13.06
Juudit (Püha Katariina kirkus), põnev baškiiri lavastaja Airat Abusakhmanov. Tammsaare! Juuditi osas Riina Maidre ja Olovernese rollis Üllar Saaremäe - see ei saa olla muud kui midagi väga head! Võim, kirg, armastus ja inimpsühholoogia keerdkäigud!

Siin me oleme, Tõde ja Õigus (Lutsu külas, Põlva vallas), lavastaja Siim Maaten. Aidi Vallik on Tammsaare ja Smuuli kokku kirjutanud ning tulemuseks on arvatavasti midagi naljakat. Igal juhul on tuttavad tegelased uues kuues ja see juba on väärt kogemist-nägemist. Vabaõhulavastus. Kui see vaid nii kaugel minu kõigist peatuspunktidest ei oleks - täiesti teises Eesti otsas - Põlvamaal...


14.06
Nutude salajutud (NUKUs), autor ja lavastaja Maria Usk. 2 tüdrukut mängivad 10 kuu kuni 2 aastastele beebidele. Jah - Eesti esimene Beebiteater! :)

Uksed (Vaba Laval), lavastaja Tanel Saar - noortemuusikal, mille autoriks on Jaagup Kreem ja Tiit Kikas.

Hakkame, mehed, minema (Noblessneris), lavastaja Veiko Tubin. Sõna- ja koorilaululavastus. Gustav Ernesaksa elu ja laulud. Nimosas Gert Raudsep. Endisele koori esilauljale ilmselt kohustuslik vaatamine, aga eks näis, eks näis :)


15.06
Romeo ja Julia (Estonias), koreograaf-lavastaja Toomas Edur - Estonias on juunis võimalik mitut Edur'i balletti näha. See on üks uuemaid. Prokofjevi muusika on imeline ja hiljutise Vanemuise balletiga võrdlusena oleks päris huvitav minna vaatama, sest tartlased tegid seda täiesti omapärase vaatanurga alt. Päev varem lähen vaatama West Side Story't, mis on ka nagu Romeo ja Julia -lugu, sellega maatriksis veel omakorda oleks huvitav kogeda...


16.06
Üksi lehekuu põues (NUKUs), lavastaja Karl Sakrits. Monoteater, Jaan Tõnissonist ja pühandatud riigimehe 150.sünniaastapäevale. Tõnissoni rollis Mihkel Tikerpalu. Loone Otsa kirjutatud näidend. Loone on ilmselelt viimasel ajal kõvasti veetnud oma aega 150 aasta taguses Eestis. Kõiki neid kilde vaadates saab päris hea pildi, et aduda kogu ajastikku.


19.06
Ma olen paks! (Urban Bar'is), lavastaja Auri Jürna. Autor ja esitaja Piret Eesmaa. Ohhh... ma olen ka ilgelt vormist välja just praegu, aga ma tean, mis selleks tegema peaks, et ei oleks. Lihtsalt nii raske on alustada :) Arvan, et jätan teatrielamus vahele. Ei usu, et midagi uut sellel teemal veel kuulda-kogeda oleks.

Maal, mis tantsib (Helios Hall'is). Monet2Klimt näitus ärkab ellu ruumis tantsijate osavõtul. Monet, Klimti ja Van Goch'i maalid ning muusika ja liikumine - see tundub juba ainuüksi sõnades maagiline sulam.


20.06
*Etturid (Albus), lavastaja Taago Tubin. Plaanin sellest pikemalt kirjutada, aga siinkohal tahan anda tugeva soovituse seda vaatama minna. Mina vaatasin teatrisaalis ja seal oli see ka väga hea, kinga- ja saapaklobinatest lavapõrandal hoolimata... Aga kui seda veel mängitakse tavalisest teatrimajast väljaspool, ehk Albus, siis on oht, et tegemist võib olla üldse selle suve ühe parima asjaga! Ringo Ramul teeb täiesti eriliselt hea rolli ja Karl Robert Saaremäe sekundeerib talle sama tugevalt. Tugev lavastus ja ülejäänud trupp ka!


21.06
Õnnelik tund (Jäneda Pullitalliteatris), lavastaja Gerda Kordemets. Üks minu käesoleva suve kolmest oodatuimast tükist! Jaan Tätte on näitekirjanikuna tagasi! Ja kes siis ei teaks tema "Ristumine peateega" või "Sild" või "Palju õnne argipäevaks"... see "Happy hour", mida veab veel kõrtsmik Andrus Vaarik! Ja osalemas suured lemmikud Argo Aadli ja Kersti Tombak ning lisaks ka huvitavad Liis Lass ja Nils Mattias Steinberg + veel keegi uus nimi! Ja teades kui osav ning huvitavaid lahendusi pakkuv lavastaja on Gerda "Pruutide kool" Kordemets... Ühe erandiga, on ka Jänedal lavastatud tükid siiani kõik olnud head või isegi väga head, seega on tõenäosus millekski väga eriliseks väga SUUR!


26.06
*Säärane mulk (Pärnus, Koidula muuseumi aias), lavastaja Kaili Viidas. Nii vahva kogu pere tükk. Nalja ja naeru ja muusikat ja seikluseid. Eestlaste üks tüvitekste on saanud nii ägeda lavastuse ja vahvad rollid kõigilt meestelt. Jah - selles tükis mängivad mehed naiste rollid ka ära... kõik peale ühe - Koidula ise on Kaili enda kehastuses kõigel silma peal hoidmas.


27.06
Ruth (Ugalas), lavastaja Andres Noormets. Elulooline müsteerium. Osalemas ameerikamaalt üks päris Ruth. Ühe perekonnaloo minevik ja tulevik. Kokku pannakse Stanisklavski psühholoogiline teater ja improvisatsiooniline teater.

Kirvetüü (Tartus, Kammivabriku sündmuskeskuses), lavastaja Ain Mäeots. Ott Kiluski tume lugu, mis võitis paar aastat tagasi Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse peapreemia! Üks minu TOP3 oodatumatest selle suve tükkidest. Väga palju häid näitlejaid koos ja teiste seas ka Mait Malmsten Vanemuisel külas! Pildike setumaa külast pärast Eesti iseseisvumist. Ei soovitata alla 14-aastastele :)

On igaüks meist leiutaja (Lottemaal), autor ja lavastaja Mark Oja. Noortelt veel noorematele :) Muusikal tuttavate tegelastega, aga lugu on uus.


28.06
*Gulliveri reisid (Viinistul), lavastaja Taavi Tõnisson. Seda tasub vaatama minna kasvõi ainult selle fantaasiarikka lavastuse ja kunstnikutöö pärast ja mitmed näitlejad säravad. Eesotsas Anti Kobini ja Andres Roosilehe ning Viljandi lavakooli 12.lennu mõnede noortega. Pisut liialt moraalitsev oli, aga no eks need õpetused võib ju ka endast lihtsalt mööda lasta ning nautida visuaali ja mängu. See SUUUUR Gulliver on täiesti imeline vaatepilt ja seiklus äge. Pikk on see ka - sellega tuleks enne juba arvestada, et üle 3 tunni kestab.


30.06
*Kui seda metsa ees ei oleks (Uuemõisa mõisas), lavastaja Eili Neuhaus. Autor Urmas Lennuk. Lugu uhkest prouast, kes vaeseke - armub Tšaikovskisse... Aga teadupärast Tšaikovski oli üks kuulsamaid Vene homoseksuaalseid kuulsusi... Proual on ka poeg, kellel heliloojaga omad kavatsused... Ja nii nad seal muudkui ootavad Pjotorit, aga tuleb hoopis keegi teine neid seniks lõbustama.. või siis häirima?

*Lahus (Tartus, ERMis), lavastaja Üllar Saaremäe. See oli jama ning ma ei soovita. Pealkirjale klikkides saab täpsemalt teada, aga üldiselt paigaltammuv ja lihtne lugu ühes väliseesti eesti maja raamatukogus, kus sugulased omavahel maid jagavad ning vahepeal käivad nooremad natuke nostalgiat jagamas. Esikal igatahes ei toiminud, aga võib-olla on nüüdseks mängitud paremaks. Kahtlen.

Lootuskiir pimeduses (Sakus, Rehe küünis), lavastaja Vilja Nyholm-Palm. Ma muidu ei kaaluks seda vaatma minna, aga seal mängivad nii mitmed minu lemmiknaisnäitlejad. Eesotsas Ines Aruga... kuigi kusagilt jäi kõrva, et Ines teeb sõnatu rolli... see võttis natuke nägemissoovi tuure vähemaks. Aga seal on ka Ene Järvis, Kersti Kreismann, Sandra Ashilevi ning suurepärases mänguvormis Mari Lill ning juba aastaid lavale igatsetud Elle Kull. Ühesõnaga naised jäävad vanadekodus veevangi ning ootavad oma päästjat... Edasi läheb käima vanainimeste eksistentsialism, ehk mis on vanainimese tulevikuväljavaated...

Eestlane ei igavle (Kirimäe Rahvamõisas), lavastaja Rein Agur. Etendus nukkude, inimeste ja viiuliga. Eesti ajaloofaktide, folkloori ja erinevate kodumaiste klassikute tekstide põhjal.


JUULI


2.07
*Minu Eesti vanaema (Vaba Laval), lavastaja Julia Aug. Suurepärane lavastus Juliast ja miks ta ennast eestlasena tunneb. Suurepärane trupp ka veel heale loole ja lavastusele lisaks!


9.07
*Pikse pill (Jäneda Pulli Tallis), lavastaja Damir Salimsjanov. Täiesti hullupöörane Kreutzwaldi Eesti Rahva ennemuistsetest juttudest tõuke saanud adaptsioon, mis tegelikult on täiesti originaalne lavalugu. Vaimustav trupp, kuigi sellel aastal on mõned muudatused - Liisa Pulga asemel on Steffi Pähn ja Dovydas "The devil" rolli võtab üle Veiko Tubin. Üks eelmise suve parimaid ja fantaasirikkamaid. Vaataks vist isegi veel kord :)

Kas hakkame seksima? (Ulila suveaed), lavastaja Eero Spriit. Öeldakse, et veidi estraadlik, vene näitekirjaniku lõbus lugu meeste ja naiste erinevustest... Pole veel näinud ja ega ilmselt vist ei näegi. Kuigi see võib väga vabalt tõesti lõbus olla...

Eestlaste muistne sugu ja lugu (Ohukotsu küün), lavastaja Rauno Kaibiainen. Lubatakse ürgiroonilist pärimuskomöödiat. Tundub, et see võiks olla midagi sama vahvat nagu Musta Kasti Peks mõisatallis. Lubatakse ka õpetust, kuidas naist võtta :)


10.07
Armastuse narrid (Pärnu Jahtklubi purjekakuuris), lavastaja Tiit Palu. See purjekakuur pole just küige parem teatrivaatamise koht. Eelmisel aastal, istudes 6ndas reas, ei näinud eriti midagi. Trupp on küll väga tugev - Piret Laurimaa, Jaan Rekkor ja Sepo Seeman. Lisaks veel Olavi Kõrre mõnus live-muusika helindus, mis käib juba praeguseks Pärnu Suveteatri juurde iseenesestmõistetavalt :) Baseerub Bornhöhel... ehk siis Kuulsuse narridel? :) Tatikas ja Vesipruul? Armuvad samasse naisesse? Palu on ise dramatiseerinud ka ja seda ta oskab hästi. Tahaks küll näha! (kui näeks :))

*Hullumeelse päevik (Endlas), lavastaja Madis Kalmet. Monolavastus, Gogol ja Argo Aadli mängib. Pisut hõredaks ja lühidaks jäi ühe teatriõhtu kohta, kuigi esitus ja lugu on head. Nägin esietendust ning praeguseks on seda juba palju mängitud, seega võib-olla on paremaks ja täidlasemaks muutunud, kuigi ei usu.

Luke Venus (Luke Mõisas), autor ja lavastaja Janno Puusepp. Harrastusteater, aga seda on nii palju kiidetud, et on huvi äratanud. Lugu Veenuse kujust, mis asub Luke mõisapargis.

Igaühel neli nägu (Padise Kalju-lava), autor ja lavastaja Erki Aule. Naljakava kahes osas ja kahe abielupaariga. Saan aru, et tegemist on anekdootlike lühilugudega, kus naised-mehed on erinevates situatsioonides - poes, tööl, kodus ja mujalgi. Teemades raha ja armastus, unistused ja tegelikkud ning muidugi mehed-naised...


11.07
*Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt (Tartus, Pühade Aleksandrite kiriku aias), lavastaja Kaili Viidas. 3 tsaaritari (Terje Pennie, Marika Barabanštšikova ja Karin Tammaru) korraldavad maapealse põrgu Tsaari peiedel. Kogu lapsepõlvest tuttav multikas mängitakse fantaasiarikkalt ja fanfaaride saatel ette! Hoia piip ja prillid kui vaatama lähed, sest see on tõesti üks hoogne elamus!

*Mowgli (Eesti Maanteemuuseumis), lavastaja Brigit Landberg. Looduses looduslapse seikluste vaatamisel on ikka hoopis teine tera! Võtke lapsed või ärge võtke lapsi kaasa - see on nii ehk naa vahva seiklus. Sellel suvel küll kahjuks minu suur lemmik - Kristjan Lüüs Madu Kaa-na kaasa ei löö (i-ga Kristian, ehk Kristian Põldma võtab rolli üle), seevastu Mowgli (Kaarel Targo) ja karu (Rauno Polman) ägedad akrobaatilised kähmlused saavad jälle publikut ahhetama panna ning kaval ja ohtlik Shere Khan (teine suur lemmik - Karl Edgar Tammi) on platsis! Märt Koik ka seekord ei osale, aga tema rolli mängib vist Agur Seim... Ja muidugi hoolitsev, nõtke ja tark panter Jaanika Tammaru aitab Mowglit nii mõnestki plindrist välja.


12.07
Eestirand. Lootuse kursil (Pranglil), lavastaja Eva Kalbus. 2.maailmasõda ja Eesti ajalugu. See on väga huvitav lähtekoht lavastusele.

Ülikute pidusööming öises ordulinnuses (Viljandi), lavastaja Oleg Titov. Keskaja stiilis lavalugu koos sööminguga (sellepärast ka väga kobe piletihind). Ordumeistrid oma prouadega, talupojad, nunnad, narrid ja teenijannad...


13.07
Põgenik (Võrumaal, Urvaste Villike Suveteatris), lavastaja Madis Kalmet. Kaplinski tekst eestlusest ja eesti inimese väärtushinnagutest. Monolavastus ja laval on Kristo Viiding.


14.07
Mida mehed tegelikult tahavad? (Alatskivi mõisa tallihoovis). Okei, ma vist ei oleks nõus seda vaatama isegi siis kui minule makstaks... Või noh... vaataks ainult Eero Spriidi osa sellest.


15.07
Piip ja Tuut lähevad kosja (Aruküla Laululaval), autorid-lavastajad Haide Männamäe ja Toomas Tross. Maailma nunnumad klounid lähevad tiirutama üle Eesti - püüa nad kinni, sest siis võib juhtuda, et Sinule pannakse silm peale ja päitsed pähe...  et klounid saaks kosja sõita! :) sobib ka kõige pisematele, aga teades Piipi ja Tuutu, siis kindlasti on seal vähemalt sama palju kui mitte rohkem ridade vahel vanematele ka!


16.07
Metsas ei kuule su karjumist keegi (Laulasmaa Spa õuel), lavastaja Eero Spriit. 3 vinget Eesti primadonnat - Helgi Sallo, Katrin Karisma ja Anne Veesaar. Komöödiast, läbi absurdi ja tragikoomika pidavat arenema põnevikuks ja krimkaks välja. Rootsi autor ja see on paljulubav.


17.07
Piiri peal (Valga Spordihallis), Jan Uuspõld ja Ago Anderson räägivad alkoholist ja alkoholismist. Musta komöödiat lubatakse... Jaak Allik kusagil ütles selle tüki kohta kiitvad sõnad... Ja arvestades viimaseid teatriliidu auhinnavõitjaid, siis meil on vist maitsed hakanud sarnasemaks muutuma. Jaagule meeldis isegi Ugala Once... järsku siis minule, kõigi eelduste vastu võiks meeldida "Piiri peal"... Ei, Valgasse ma vist siiski sellepärast ei sõida. Seal on minutagi palju vaatajaid, sest eestlastele meeldib kui neile alkoholist räägitakse.

Viirastuste varjupaik (Teater Karahvin), lavastaja ja autor Andres Lepik. Andresed - Tabun ja Lepik üllatasid eelmisel aastal Quilteri Draamakuningannaga väga positiivselt, aga sellel aastal Õisu Mõisas kummitab!!! Üks Andrestest on kirjutanud pseudonüümi August Euseküll all uue näidendi. Ähvardavad viimase partnerlusega laval... sellest oleks küll väga-väga kahju... Aga no kõlakaid alati ei maksa uskuda kah... eriti kui viirastused neid levitavad!

Baariteraapia (Urban Bar'is). Kaisa Selde ja Mart Müürisepp lahkavad oma suhteid, kaasates publikut, taustaks baarisumin. Uussiirus või stand-up, eks seda saab siis igaüks ise otsustada. Ma ei teadnudki enne selle etenduse mängukavva tekkimist, et nad paar on/olid.. Ma ei tea ka nende telesaadetetöid. Pole vist kumbagi kunagi telekast näinud.. ainult NUKUs ja seal mõjuvad mõlemad väga sümpaatselt! :)


19.07
Viimsepäävä läüge (Põlva vallas Lutsu külas), lavastaja Merle Jääger. Autor Olavi Ruitlane. Ruitlasel on päris hea huumorisoon. Muidu harrastusnäitlejad, aga Kärt Tammjärv on ka Vanemuisest pundis. Eelmisel suvel kostus palju kiitvaid sõnu selle võrokeelse tõsieluparoodia kohta. Minu jaoks geograafiliselt tsipa kauge mängukoht.

Oranžid tropid kõrvas (Tartus Hansahoovis). Indrek Taalmaa monoteater põhineb seekord Andrus Kivirhki "Millest kõneleb vana taksojuht kuuvalgel". Mul see lugu loetud, aga tükki tahaks ka näha. Ootan siiski Indrekut sellega Tallinnasse. Aga Tartlastel hea võimalus. Indreku eelmine "Kivirähk" oli tõeliselt naljakas.


20.07
Pettson ja Findus telkimas (Tartus, Teatri Kodus), lavastaja Marko Mäesaar. Pettson oma kass Findusega on saanud Eestimaal sellel suvel uue seikluse. Karol Kuntsel, kes on superheas mänguvormis praegu (arvestades näiteks tema värsket rolli "Naiste kool" tükis), on seekordne Pettson. Katrin Kalma ja Marin Mägi Efert ja teised veel... aga just nendest kolmest minule piisab, et neid vaatama minna... noh ja kui lapsed kaasa tahavad tulla, siis nad ju võivad ka kaasa tulla.. a ma läheks ilma nendeta ka.


21.07
Rasmus, Pontus ja Lontu (Haapsalus, Iloni Imedemaal), lavastaja Eva Kalbus, autor (muidugi) Astrid Lindgren. Lastekirjanduse klassikat mängivad Tallinna 32.Keskkooli teatrisuuna õpilased ja vilistlased ning lisaks 2 kogenumat näitlejat ka. Rasmus ja Pontus satuvad hõbevaraste jälile ja muidugi on neil kambas ka koer Lontu!


25.07
Liiga palju armastust (Kuressaare Sadamaaidas), lavastajad Elise Metsanurk, Mihkel Kohava ja Andreas Aadel EMTA lavakooli 29.lennust. Mängivad ka sama lennu üliõpilased. Tegemist on Tšehhoviga, aga valitud on lühinäidendid "Karu" ja "Abieluettepanek". Mõlemad olid juba aluseks ka Tallinna Linnateatri "Maailmale nähtamatud pisarad" tüki kahele loole ning "Abieluettepaneku" lavastas hiljuti Eili Neuhaus Kukruse Mõisateatris. Õnneks on kaasatud kolmanda loo dramatiseeringusse ka kaks novelli, see teeb asja põnevamaks. No eks noored, uued näitlejad ise on juba piisavalt põnevustpakkuv, aga no Abieluettepanekut kui on näinud mängimas korüfeesid ja see lugu on ju sellevõrra lihtne ja selgelt meeles, siis olen natuke kahtlev, kuigi tegelikult ikkagi tahaks näha.

*Ilmavõõras (Saueaugu Teatritalus), lavastaja Ringo Ramul. Ei olnud minu maitse, kuigi mõistan neid, kellele see meeldis. Teatav teadvusevool segatuna Saueaugu teatriküüni atmosfääriga tekitab omamoodi tunde. Sisu lihtsalt ei mõjunud minule.

Eesti jumalad (Vargamäel), lavastaja Jan Teevet. Minu käesoleva suve kõige oodatuim tükk! Pole veel ühtki kehva asja Vargamäel näinud. Arvasin alguses, et tegemist on Tammsaarega, aga selle kohta pole sõnagi, kes on autor... dramaturgiks on Johan Elm... Kaasatud on Volkonski, Maarja Mitt ja Ilo-Ann Saarepera ning palju noori koolinäitlejaid.. ja Paide boyband on tugev ning tunne, et see hea saab olema on ka tugev.

*Aadama õunad (Naissaarel), lavastajad Priit Võigemast ja Henrik Kalmet. Ai kus on vinge trupp! Taani filmi alusel tehtud lavastus imedest ja inimestest. Minule mõjus küll ja üldse oli kogu Naissaarele minek elamus.


27.07
Kadri (Tartus Staadioni 48), lavastaja Andres Dvinjaninov. Oh, noh, okei, ma tunnistan üles. Ma olen üks neist, kes poisikesena "Kadri. Kasuema" lugedes lahinal nuttis... Pole pärast seda enam lugenud, aga see lugu läks nii hinge, et on natuke siiani meeles. St. 100 aastat on juba meeles ja mul on üks kehvemaid mälusid siinpool Uuraleid - see juba ütleb midagi selle loo kohta! Truppi kaasatud näitlejad on nämmad, aga eks seal ole palju lapsi ka rollides... see teeb ärevaks, aga võib osutuda hoopis trumbiks. Igatahes huvitav.


29.07
*Praegu pole aeg armastamiseks (Vana-Antsla teatriait), lavastaja Damir Salimsjanov. Oi kui fantaasiarikas lavastus ja kui ägedalt mängitud. Kõikidest juba enne suve nähtud tükkidest, oleks see minu nr.1 soovitus! Nalja saab rohkem kui mitmes komöödias kokku, aga need karakterid ja kogu see kokkukõla ning kreisi lugu ise! Harva kui ma annan hinnaguks 5, aga see oli küll täistabamus. Nüüdki veel mõnus meenutada, kuigi juba paar suve tagasi sai nähtud.


30.07
*Pettsoni ja Finduse rebasejaht (Viimsi Rannarahva Muuseumis), lavastaja Marko Mäesaar. Olin üllatunud kui lahe see oli! Lapsele meeldis ka. Margus Grosnõi ja Katrin Kalma lõid eriti laineid, aga kogu see kuke ja kanade värk ning laulud ja muusika ka... No ega Findusel ka viga olnud :) Vahba lastekas igas mõttes. Sobib nautimiseks vabas õhus.


31.07
*Sarah Bernhardt'i viimane suvi (Sakus, rehe küünis), lavastaja Vilja Nyholm-Palm. Praaklavastus, mida viimastest ridadest ei näinud. Lahkusin pärast esimest vaatust. Ei soovita, aga ega ma ei näinud ka, seega ei tea tegelikult kas oli vaatamisväärne. Olen näinud varasemat versiooni, mille lavastas Mati Unt ja kus mängisid suurepärased Hilja Varem ja Andrus Vaarik. Võib-olla oleks olnudki mõistlik jätta sellest see mälestus... pole oma nina vaja toppida uuslavastusi vaatama... samas kohas esireas nähtud Glorie ja Gloria oli jällegi väga hea, kuigi varem sai nähtud Ugala versioon samast näidendist. Ei tasu siiski riskida, et ostad pileti, sõidad Sakku ning siis ei näegi midagi...


AUGUST


1.08
*Garaaž (Luke Mõisa kultuuriaidas), lavastaja Tamur Tohver. Kurbnaljakas lugu kahest mehest, kes pärast äri kokkukuivamist otsustavat pensionile jäämise asemel hakata juutuuberiteks :) Vahva, aga eks seal ole omad sügavamad noodid ka. 2-mehe-tükk.

Muna (Soonlepa Karjamõisas, Hiiumaal), Andri Luup'i autoriteater, mida on juba kiidetud Ingmar Bergman'likuks. Huvitav trupp erinevatest teatritest, aga mängitakse nii kaugel - Hiiumaal! Olen elus vaid korra Hiiumaal käinud, võib-olla on aeg tagasi naasta... eelmisel aastal sai Saaremaal käidud... sobivasti puhkuse ajal ka... aga eks see oleneb kui tihedaks ülejäänud teatrisuvi kujuneb ja kas sealt üldse samal õhtul tagasi mandrile saab, sest ööbimiskohta seal ka pole. Esimesena jäävad ju ikka kõrvale pikema reisiteega otsad.

Vanahunt (Treski küün, Setomaa), lavastaja Helena Kesonen. Juba eelmisel aastal kibelesin seda vaatama, aga nagu ikka - lööd kütusehinna teise Eesti otsa ja piletihinnad kahele ka kokku ja no ei tundunud mõistlik kogu selle muu teatrirohkuse kõrval. Näis kuidas sellel aastal. Tegelikult on see just selline teater, mis ma arvan, et meeldiks väga. Seto pärimuslikud naljalood maailma loomisest lähiminevikuni. Autoriks Ott Kilusk ja mängimas superhuvitav trupp!


2.08
Suidsusannasümfoonia (Mooste külas, Põlvamaal), lavastaja Tarmo Tagamets. Muusikalavastus suitsusaunamaailmastkus elustuvad loomismüüdid ja kangelaslood. Lauli Otsar ja Sten Karpov mängivad teisteseas. Pärimusmuusikud, koor, kammeransambel... "Kammer" küll, aga võib päris võimas olla...

Lollidemaa (Tartus Hansa Hoovis). Indrek Taalmaa monolavastus, aga lubatakse mitmeid värvikaid karaktereid... kui see on samas stiilis ja sama hea kui "Sinised kilesussid jalas", siis on see väga hea! :)


6.08
Me mängime armastust (Piip ja Tuut Teatris), lavastaja Coco Rõõmusaar, autor Dajan Ahmet. Lavastus noortelt noortele (ehk siis MULLE ka! :))) Aga tutvustuse järgi tundub armas. Maalt linnakolinud tüdruk, kes tunneb end üksikuna, ent siis kutsub ühe tänavalkohatud poisi endale külla...


7.08
*Toomas Nipernaadi (Linnamehe Puhkekeskuses Pärnumaal), lavastaja Peep Maasik. Minu eelmise aasta NUMBER 1 suveteater! Kindlasti soovitan! Seisin eelmisel aastal aplodeerides vaid mõned üksikud korrad püsti, aga see oli üks neid kordi! See on nii ilus ja Nipernaadi naised on kõik nii ilusad ja Nipernaadi ise Pääru Oja kehastuses on selline kitarrivirtuoos! Aga see rohelus seal taustal ja üldse kogu lugu ja lavastus - ideaalne SUVEteater! Armastusega tehtud ja mõjubki nii armsalt.


8.08
Kuritöö ja karistus (Vene Teatris), lavastus ja dramatiseering Igor Lõssov. Dostojevski klassika. Linnateater tegi selle niiiii hästi, et see natuke kutsub ka Vene Teatri versiooni vaatama. Tahaks näha Janika Arum'iga, aga tema vist enam ei mängi seda või igatahes ei saa aru, millal ta mängib...

Mis Sa tont vahid!/Jutuvestja lahkumine (Võrumaal) - 2 lühilavastust Juhan Jaigi sumefantastilises õhkkonnas. 1.vaatuse autoriks Vootele Ruusmaa ja lavastajaks Tarmo Tagamets, II vaatuse autor ja lavastaja on Urmas Lennuk. Mõlemas tegutseb Juhan ise ka. Rollides mõned Rakvere Teatri näitlejad + Andres Lepik + 2 last ka.

Armas luiskaja (Kadrioru Kunstimuuseumis), lavastaja Ingo Normet. Platooniline armastuslugu kirjades. George Bernard Shaw ja tema muusa... Õhus on romantikat ja endiseid aegu. Raive E.Tamm ja Helena Merzin-Tamm tantsivad sõnades selle paari elutangot, kes tegelikult ju "paar" ei olnudki.


9.08
Kosmonautika päev (Vene Teatris), lavastaja Denis Husnijarov (Peterburist). Kolme naise lood armastusest, kaotusest ja ebaõnnest... akordioni- ja balalaikamuusika saatel...

Planeet Harmoonia (Pirita kloostri varemetes), lavastaja Helen Rekkor. Visuaalteater segatuna muusikateatriga. Muusikaliseks juhiks ja dirigendiks Kristjan Järvi, dramaturgiks Piret Jaaks. Tulnukas satub maale... Birgitta festivali raames, seega mängukoht on teatri mõttes ülipõnev!


10.08
Viis õhtut (Vene Teatris), lavastajaks Peterburist külaline Aleksandr Kladko. Armastus, truudus, lootus. 3 ja pool tundi kammerlikku teatrit - tundub, nagu minu maitse.


11.08
Omon Ra (Vene Teatris), lavastaja Nikita Betehtin. Viktor Pelevini raamatutega on mul nii ja naa - Tšapajev ja pustota meeldis nii kaante vahel kui ka Tallinna Linnateatris Kolditsa lavastatuna. Seevastu "34 ehk Arvud" oli ilgelt möga. Ainult mehed mängivad ja teiste seas ka Alexandr Domowoy... fotode järgi tundub kahtlane, aga natuke intrigeerib see venelaslik kangelasekultuse teema...


14.08
*Kremli ööbikud (Narvas), lavastaja Robert Annus. Vägev show, mis sisaldab Jaak Joala -lugu, aga ka eesti pop-muusika lugu. Äge ja võimas lavastus Jaagu unustamatute lauludega. Paljud vinguvad, et "Näosaate" teatrilavaversioon... aga mina pole ühtki osa seda va näosaadet näinud ja minule küll väga meeldis! Ja kui inimestele meeldib see näosaade, siis peaks meeldima ju ka see :) Minu arvates oli siis ka mõned sügavamad noodid ning mõned asjad ridade vahel ning Ivar Põllu oskab kirjutada... seega mina küll soovitaksin kahe käega!

Eesti mees ja tema poeg (Tartus, Hansa Hoovis), lavastaja Tiit Palu. Pedmanson ei ole otseselt minu kirjanik, aga tegemist Sepo Seemani monotükiga, seega palju loeb ju Sepo isiksus asja juures ning seega võib ka päris hea olla. Isaks ja pojaks olemise rõõmud ja mured - seega peaks nii üht kui teistpidi kõnetama ka...


15.08
Vaenlane (Vene Teatris), lavastaja Artjom Garejev. Psühholoogiline draama, mis on alla 16-aastastele keelatud. Amelie Nothomb'i kirjutatud. Lubatakse "ootamatut lõpplahendust" - see on üks parimaid asju lugudes... ja seega seda lubades üks lihtsamaid viise mind teatrisse saada :)

Tapatöö jumal (Vene Teatris), lavastaja Filipp Loss. Yasmina Reza moodne klassika. Minul on Eesti Draamateatri teatriversioon ja Roman Polanski filmiversioon sellest juba nähtud ning arvan, et jätan selle vaatamata. Kokku saavad 2 paari, kelle pojad on omavahel kakelnud... aga nüüd keeravad tülli ka vanemad.


16.08
*Kolm versiooni elust (Soonlepa Karjamõisas, Hiiumaal), lavastaja Karl Koppelmaa. Yasmina "Kunst" Reza näidend! Täiskasvanute dramöödia, kus ühest 4 inimese  ühisest õhtust mängitakse kolm versiooni ette. Kõik tsipa nihkes.

Zoika korter (Vene Teatris), lavastaja Sergei Fedotov. Autor Mihhail Bulgakov! 1920ndate bordell Moskvas... Traagilise ja koomilise sulam. Tahaks näha!

Indrek Taalmaa Parimad Palad (Tartus Hansa Hoovis). Parimad palad Indreku monotükkidest ja mujalt. Minul on neist monodest nähtud väga hea "Sinised kilesussid jalas", täitsa naljakas "Onu Heinari lood" ja täielik käkk "Teatrikokk", aga kuna Oranžid kõrvatropid ja Lollidemaa on veel nägemata, siis ei hakka riskima kogutud teostega nendest lõike ette ära nägemise ohus... aga kes ei plaani kõiki vaadata, siis on hea võimalus haarata need "parimad" lood tema lavastustest.

Haapsalu legend (Haapsalu Piiskopilinnuses), lavastajad Anneli Aken ja Indrek Pangsepp. Taastatakse esimene, legendaarne Paul Kilgase kirjutatud versioon Valge Daami legendist, mida mängiti 12 aastat, 1979-1990.


17.08
Eesti matus (Vene Teatris), lavastaja Üllar Saaremäe. Draamateatris juba 100 aastat kavas olnud Kivirähki kirjutatud moodne klassika, mida sedapuhku mängivad eesti venekeelsed näitlejad. Minul on kahetised tunded selles osas - põhimõtteliselt huvitav vorm, aga sisulises mõttes ma ei olnud erilises vaimustuses ka sellest eestikeelsest versioonist. Sestap võib vabalt juhtuda, et minust läheb see mööda.


18.08
*Ära imesta, kui Sinu maja süütama tullakse (Vene Teatris), lavastaja Juri Muravitski. Oi pekki - midagi sellist pole kunagi varem teatris näinud! Technodraama! Hoogne, põnev ja eriline! Mine vaatama ja pärast võid mulle tänukirja saata! See võib vabalt olla parim asi, mida sellel aastal teatris näed! Üks parimaid kindlasti!


21.08
Sonimine kahele (Vene Teatris), lavastaja Artjom Garejev. Ionesco näidend - absurditeater traagika ja naljaka piiril. Ühe kahest rollist mängib Natalja Dõmtšenko!


22.08
Charoni koor (Vene Teatris), lavastaja Artjom Garejev. 25-aastasest naisest, kes oli imelaps, kuid kellest ei saanudki ooperilauljat, nagu naine oli unistanud. Inimpsühholoogia, manipulatsioonid ja kiremängud - kõlab ahvatlev. Laulud ja tantsud...


23.08
Tantsutund (Endlas), lavastaja Enn Keerd. Romantiline komöödia, tantsijanna ja Aspergeri sündroomiga professor, Kadri Rämmeld ja Janek Sarapson - professor palub suure summa eest tantsutundi ja sellest saab alguse üks lugu... Tundub, nagu minu maitse järgi teater. Siit-sealt on positiivseid arvamusi ka kostnud, seega kui mitte juba suvel, siis ühel hetkel tahaks küll näha...


24.08
*Vedelvorst (Endlas), lavastaja Ingomar Vihmar. Kes tahab "head Vihmarit" näha, see läheb vaatab (Windsori naiste ja Dreamworksi asemel) Vedelvorsti. Siin on ka tema kui kunstniku eripärasid, aga siin need mõjuvad humoorikalt ja mõnusalt. Trupp on ka kuldaväärt!

Tuli mees naise juurde (Vene Teatris), autor ja lavastaja Semjon Zlotnikov. Ma tahaks seda näha, sest Rain Simmul mängib, aga kõik räägivad, et peaks minema hoopis Larissa Savankova pärast :) Kammerlikult vaid 2 näitlejaga - mees ja naine... ja no nii palju me teame pealkirjast, et mees tuli naise juurde :) Lavastaja Zlotnikov kirjutas selle juba 40 aastat tagasi, aga nüüd kirjutas meie Vene Teatri jaoks selle ümber...

Godot'd oodates (EMTA Lavakool/Theatrum), lavastaja Markus Helmut Ilves. Lavakooli 29.lennu noorte (mees)jõududega lavastatud ja mängitud Beckett'i klassika. Anu Lamp on aitanud toimetada tõlget sobivaks... tuleb tema enda mängitud versioon meelde :) Ja no kes ei teaks Petersoni lavastatud ja Luige, Eelmaa, Spriit'i ja Volkonski mängitud versiooni... Nüüd on uute Estragoni, Vladimiri, Pozzo ja Lucky aeg!


25.08
*Kõik naistest (Endlas), lavastaja Kaili Viidas. Kaili käekiri on nii mänguline ja vahva ning sisu on ka just selline! Meestele lausa kohustuslik, sest õpib naisi tundma, aga naistele jällegi pakub humoorikat äratundmist. Vahva. Ja kellele meeldis Ugala Emadepäev, see teab umbes, mis suunaga on tegu. Sama kehtib ka vastupidi neile, kes Kõik naistest on näinud, aga Ugala tükk veel nägemata :)

Vasjake (Vene Teatris), lavastaja Daniil Zandberg. Selle tüki reklaam ja tunnetus, mis see endast kujutab on juba midagi erilist. Terve kevad jahtisin sobivat kuupäeva, aga kuidagi ei õnnestunud leida sobivat. Seda peab kindlasti minema vaatama. Kõigele lisaks mängivad minu 2 lemmikut Vene Teatri näitlejannat - Natalja Dõmtšenko ja Tatjana Kosmõnina! Lisaks veel Olga Privise koreo... uskuge mind, sellele tasub pilk peale visata. Muidugi nüüd olen end juba nii üles kütnud, aga usun sellest hoolimata, et need ootused saavad tasutud! :)


28.08
*Alias (Rahvusraamatukogus), lavastaja Aare Toikka, autor Andrus Kivirähk. Mõnus mäng kahe naise vahel ja mäng ka publikuga. Merle Palmiste ja Piret Rauk mõlemad säravad suurelt! Eriti Merlelt üllatav roll ning hoopis teistsugune kui me oleme harjunud teda nägema. Nii TUBLI Aare, et oskas näha midagi sellist, mida esmapilgul mina küll poleks näinud. Huvitav nii publikule kui ilmselt ka näitlejale endale.


30.08
*Windsori lõbusad naised (Endlas), lavastaja Ingomar Vihmar. Pudru ja kapsad ma ütlen. Shakespeare on palaganiks pööratud. Mõned head rollid sellest hoolimata, aga üldises plaanis soovitan kaarega mööda minna. Sellist teatrit mina ei taha näha.


31.08
*Elu ja armastus (Endlas), lav. Aare Toikka. Pigem soovitaksin seda vaadata nendel, kes raamatut pole lugenud ja eriti hea kui Rudolfi ja Irma suurepärast telelavastust ka ei mäleta, muidu võib natuke soovida jätta see adaptsioon. Jooned on jämedamad ning osalt olulist on ka puudu. Aga paljudele see meeldib ka. Minu jaoks oli selline turvaline keskmine, mõnede asjadega olin rahul ja teistega jällegi üldse mitte. Vaatasin külalisetendust ja olen aru saanud, et koduteatri omad õnnestuvad neil paremini.

(üleval on foto ilmestamaks Jäneda Pullitalliteatri lavastust "Õnnelik tund" ja see on pärit Piletilevi leheküljelt.)

Kommentaare ei ole: