Vähem kui nädala pärast on 1.juuni, ehk suveteatrihooaeg pole enam mägede taga! :)
Kui päris täpne olla, siis mõned nö. suvelavastused on juba maikuus inimeste ette jõudnud, kuid mina pean ikkagi kassikaliseks "suveteatriperioodiks" ajavahemikku 01.juunist kuni 31.augustini ning lähtun sellest ka siinses suveteatriplaanide kogumikus ning hiljem sügise alguses ka suveteatri kokkuvõttes.
Kirjutada jõuan suveteatrist, nagu ikka, ainult nende tükkide kohta, mida mind vaatama on kutsutud. Mõne sõnaga vast ka mõnede teiste kohta instagrammi vahendusel https://www.instagram.com/danzumees/ (kui pildistamist ei keelata või õnnestub klõps kuidagi segamatult mõnest detailist teha). Sügiseks liigun seal ka blogiga samasse rütmi.... siis on kindlamalt jõudu ja jaksu nendest lavastustest kirjutada, mille kohta tegijad tegelikult ka tagasisidet soovivad. Käesoleval suvel, kuna olude sunnil on eelarve tavalisest tunduvalt piiratum, siis eeldatavasti ei jõua kaugeltki kõikidele etendustele, kuhu väga tahaks minna... Eriti, mis puudutab Tallinnast väljas mängitavaid etendusi (tuleb ju arvestada ka kütusekuluga). Suvepuhkuse planeerisin juuli lõppu ja augusti algusesse, siis on kõige kindlamalt head ilmad, vaarikatekorjamise ning aiatööde aeg ning lisaks ka teatrikava tavalisest tihedam. Ehk jõuab ka raamatuid siis ahmida nii palju kui ülejäänud aasta jooksul kokku (nii see on olnud tavaliselt).
Ah mis ma siin ikka pikalt pläran seda sissejuhatust, suveteatrit ju tänavu hiiglama palju (hetkel on info 165 lavastuse kohta) ning kui kõigi kohta natukenegi kirjutada, siis võib juba ette arvata, et tuleb niigi pikem lugu.
Teen seda (nagu ikka) endale mängulisemaks, ehk toon need nimekirjad ära edetabelite vormis - alates enda arvates olulisemast, huvitavamast, oodatuimast, parimast või "arvatavasti" parimast... Ja nimekirjad - mitmuses, sest plaanis on lahku lüüa edetabelid juba nähtud lavastustest (eelnevatest hooaegadest - nende kohta oskan juba kindlamalt "soovitusi" jagada), teiseks edetabel lavastustest, kuhu olen juba endale koha kindlustanud, ehk mida kindlasti vaatama lähen (ja ühtlasi ju just need, mida selle suve olulisimateks pean!) ning kolmandaks edetabel tükkidest, millele mul piletit pole. Mõned esialgselt kavas olnud etendused on tegijad tühistanud ja seega need siinsetes nimekirjades ei figureeri. Eriti kahju on sellest, et Mäeotsa "Needid ja suhkruvatt" ning Jaanholdi "Ma teenindasin inglise kuningat" sellel suvel ära jäävad...
Punase S'iga olen märgistanud ära need 88 lavastust, mida praeguse info juures mängitakse ainult kolmel suvekuul, ehk siis on see kõige eksklusiivsem "SUVE"teater ja millele tasub tähelepanu pöörata ka selles mõttes, et neid sügisel enam ei näe... mõnda ehk siiski ka järgmisel suvel... S-iga olen jätnud märkimata ka Sajandi loo suvel esietendunud lavastused, sest neid mängitakse vähemalt Draama-festivali raames ka sügisel.
Tegemist on tabelitega, mida on plaanis täiendada ning muuta, vastavat lisanduvatele etendustele või muudele muudatustele. Seega kui huvitab siis võib siia tagasi tulla lugema, kuidas selle suve tükid eelmiste suvede tükkidega võrreldes mõjuvad edetabeli vormingus. Teisest edetabelist saab näha ka seda, millistest tükkidest hiljem siin blogis kirjutan.
EDETABEL 1: Lavastused, mis on juba nähtud.
Praeguse seisuga TOP80
VÄGA SOOVITATAV:
01. Ivanov - Eesti Draamateater (alates 9.juuni Tallinnas)
Vaimustav, vapustav trupp ja lavastus. See lavastus läheb teatrilukku! Tšehhov. Klassika suure K-ga. Lavastaja Uku Uusberg, meeldejäävaimad rollid: Guido Kangur, Mait Malmsten, Inder Sammul, Aivar Tommingas, Ita Ever, Üle Kaljuste, Kristo Viiding, Maria Peterson jne jne jne...
02. Praegu pole aeg armastamiseks - R.A.A.A.M. (alates 10.7 Võhmas) S
Koomiline pärl! Superhead rollid, eriline nii sisult kui ülesehituselt. Vahva! Põnev külaslislavastaja ja meeldejäävaimad rollid: Kristo Viiding, Harriet Toompere, Mari-Liis Lill, Tõnn Lamp jne
03. See hetk - Tallinna Linnateater (alates 8.6 Tallinnas)
Sügav, valus ja hingekriipiv. Surm on üks väheseid tabuteemasid. Kuidas ise ja kuidas armsad inimesed sellesse suhtuvad... Lavastaja Alo Kõrve, meeldejäävaimad rollid: Margus Tabor, Anu Lamp (tema oli minu nähtud etendusel asendaja), Piret Kalda, Andrus Vaarik, Epp Eespäev, Maiken Schmidt (tema on praegu asendatud), Kaspar Velberg jne.
04. Viimane võllamees - Rakvere Teater (alates 7.6 Loodis) S
Tippmaterjal maailma teatrilavadelt. Kuum just praegu, kuigi on ajaloolise taustaga. Surmanuhtlusest, natuke kriminaalne, aga ka palju koomikat ja iirilikkust. Lavastaja Üllar Saaremäe, meeldejäävaimad rollid: Raivo E.Tamm, Velvo Väli, Tiina Mälberg, Madis Mäeorg, Tooman Suuman jne.
05. Viiuldaja katusel - Estonia (alates 14.8 Tallinnas) S
Väga hea lavastus, mitmed tuntud muusikalilaulud väga heas esituses - tugev trupp. Emotsionaalne. Ilusad tantsud ka. Lavastaja Georg Malvius, meeldejäävaimad rollid: Mait Malmsten, Liina Vahtrik, Helgi Sallo jne
06. Toomas Nipernaadi - TeMuFi (Tori vallas alates 2.8)*** S - praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast KÕIGE parem!
Pääru Oja ja Ursula Ratasepp mängivad ja minu jaoks poleks rohkem vajagi, aga seal on veel nii palju teisi lemmikuid koos - Tanel Ting, Silver Kaljula, Kaili Viidas... ning režiid veab Peep Maasik, kelle Tom Sawyer'ile ma selle nägemisest peale mõnikord tagasi mõtlen.
Mõnus ja pesueht suvelavastus. Sama mis Kõrboja peremees, vaid õrnalt rõhku Villult Annale liigutatud. Tammsaare, ehedas ümbruses ja väga hästi lavastatud ning mängitud. Lavastaja Vallo Kirs, meeldejäävaimad rollid: Kadri Lepp, Andres Tabun, Luule Komissarov, Ott Aardam, Egon Nuter, Rait Õunapuu jne.
08. Kuu aega maal - Vene Teater (Sagadis alates 1.6) S - praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste teiseks parim!
Lavastaja Filipp Loss. Sagadi mõisas. Turgenjev! Aaaaahhhh! Sobivasse kohta lavastatud ja lugu mõjub ehedalt niimoodi mõisas mängituna. Romantiline ja ilus. Inimsuhted ja armujanu - kostüümidraama... Juuni 2018 parim teatrielamus. Läksin vaatama peamisel noore Saaremäe ja Jekaterina Burdjugova pärast, aga avastasin hoopis mitu väga head Vene Teatri näitlejat. Ksenia Agarkova teeb ühe senise aasta tugevamatest naispeaosadest! Lavastus oli ka eriline - imeliselt voolavalt kasvasid ühe uued ja uued stseenid eelmistest välja. Nauding!
09. Pikse pill - R.A.A.A.M. (Jänedal alates 19.7) S - praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast kolmandaks parim!
Kuna eelmisel suvel oli üks nii suve kui terve aasta parimaid lavastusi Salimsjanovi tehtud, siis olid ootused väga kõrgel ka sellel Kreutzwaldi tekste kasutaval tükil. Segu muinasjutte ja tänapäeva- Lahedalt mänguline, huvitav trupp. Ott Raidmets ja Jarmo Reha särasid eriti. Ja Salimsjanov ei petnud ootusi - ka siin oli mõnusalt palju lavastajaideid.
10. Õhtu on salameri. Edgar Valteri rahutu rahu - Misanzen (Urvastes alates 14.8)*** S - praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast 4. parim!
Lavastaja Helen Rekkor. Eelmisel suvel oli mul kõige rohkem kahju just selle tüki nägemata jäämisest. Pärast etendust kostunud kommentaarid on ka olnud eranditult positiivsed. Teades kui huvitavaid visuaale suudab Helen luua oma lavastustes ning muidugi Edgar Valter'i fännina on see peaaegu, et kohustuslik teatrikülastus. Kui see vaid nii kaugel ei toimuks, et kõik kulud koos kohalesõiduga kokkuarvestades üle pea ei kasvaks.
KUI EELMISED NÄHTUD VÕI PILETID VÄLJA MÜÜDUD, SIIS KA NEED ON VÄGA HEAD:
11. Säärane mulk - Endla (alates 12.7 Pärnus) S
Muhe ja lõbus ning suvine, muusika ja liikumisega rahvalik jant. Kõiki rolle mängivad mehed ja just "suuremad" neist mängivad naisi. Väga vahva ja pull. Lavastaja Kaili Viidas, meeldejäävaimad rollid: Ago Anderson, Indrek Taalmaa, Tõnu Oja, Meelis Rämmeld, Sander Rebane, Lauri Mäesepp, Feliks Kark jne.
12. Paljasjalgne Debora - Kuressaare Linnateater (1.6 Tallinnas)
Väga tugevad rollid. Killuke kirjanike- ja kirjandusajalugu, aga ka muidu aja- ja Debora Vaarandi elulugu. Eriline lavastus, hea Urmas Lennuki tekst. Lavastaja Raivo Trass, mängivad: Arvi Mägi, Andres Raag, Merilin Kirbits, Piret Rauk, Aarne Mägi.
Väga tugevad rollid. Killuke kirjanike- ja kirjandusajalugu, aga ka muidu aja- ja Debora Vaarandi elulugu. Eriline lavastus, hea Urmas Lennuki tekst. Lavastaja Raivo Trass, mängivad: Arvi Mägi, Andres Raag, Merilin Kirbits, Piret Rauk, Aarne Mägi.
Kolm naist mängivad eri vanuses naisi ja erinevaid tahke naiste elust. Koomiline, dramaatiline, elulist äratundmist ja naiste hingeelu õpetust ka meestele :) Lavastaja Kaili Viidas, meeldejäävad rollid: Liina Tennosaar, Carmen Mikiver, Karin Tammaru.
14. Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt - Emajõe Suveteater (Tartus alates 5.7)*** S - praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast 5. parim!
Lopsaka keelekasutusega - no ma usun, et lopsaka huumoriga ka... 3 õde, keda mängivad Marika Barabanštšikova, Karin Tammaru ja Terje Pennie - assaraks!!! Ja nad kavatsevad sellist "pöörast ümberkehastusmängu" seal mängida... Puškin keerab sellepeale ilmselt hauas teise külje :) Aga mina pean seda oma silmaga näha ja oma kõrvaga kuulda saama! :) Sellele on kolm suurt tähte üle kõige kirjutatud juba ette ära - ÄGE!
Kurb ja naljakas ja eelkõige kaasahaarav lugu tüdrukust ja tema ropendavast kaisuloomast, kes kohtuvad kõiksuguste tegelastega. Tüdruku isa on ka mängus. Mõnus trupp. Lavastaja Diana Leesalu, mängivad Helle Kõrve, Indrek Ojari, Margus Tabor ja Priit Pius.
16. Kui seda metsa ees ei oleks - Saku Mõisa projekt (alates 1.8 Sakus) S
Naine armastab Tšaikovskit. Tšaikovski on ise gay, aga mängib naise tunnetega, lüpsab armunud rumalukeselt raha... Naisel tuleb külaline ja mängus on ka tema poeg,kellel samuti oma rida Tšaikovskiga. Tšaikovski ise lavale ei ilmugi. Urmas Lennukilt jälle üks tugev näidend! Lavastaja Eili Neuhaus, mängivad Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu ja Madis Mäeorg. Wow, mis roll Üllelt!
17. Stiiliharjutused - Tähesõjad (alates 10.6 Tartus ja Tallinnas)
Lahedalt eriline. Umbes 40nes erinevas vormis mängitakse mõnelauseline juhtum ette. Väga koduses ja sõbralikus atmosfääris. Hoiatus - kohati hüsteeriliselt naermaajav! Lavastaja Eva Koldits, mängivad Eva Koldits ja Toomas Täht ning kirjanikud Jan Kaus ja Indrek Koff. Näitlevad kirjanikud on väärtus omaette, aga kogu kamp on hullult lahe! Üks käesoleva aasta parimaid teatrielamusi kevadhooajast!
18. Peks mõisatallis - Must Kast (11.8 Viru Folgil)
Lavastaja Birgit Landberg. Teatriliidu auhindade tänavune laureaat. Eesti ajalugu esiemadest-esiisadest tänapäevani välja. Kõik ettekantuna ühes liivakastis kolme näitleja poolt. Vapustav elamus... ainult liiiiiiga lühike :)
19. Kremli ööbikud - Tartu Uus Teater (Narvas alates 10.8) S praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast 6. parim!
Miks ma lähen - Vanad-head eesti lauljad ja nende seiklused, laulud ja muu. No see ei saa olla muud kui hea. Meeldis mulle omal ajal ka Raudmees, kus samuti oli natuke sama aja lauljaid. Ja tookordne oli ka hea, kuid nüüd tuleb ju veelgi suurejoonelisem. Rääkimata sellest, et Avandi Joala saab olema huvitav. Lavastab Robert Annus.
Eriline lavastus, mille käigus saab aimu, mis tähendab vangi sattuda ja seal olla. Audio- ja osalusteater. Hämmastavalt mõjuv ja toimiv. Tasub kogemist! Lavastusmeeskond: Kinoteater, audionäitlevad palju tippnäitlejad, nagu Aivar Tommingas, Peeter Tammearu, Priit Pius, Ivo Uukkivi, Ülla Kaljuste, Hilje Murel jne jne jne. Reaalselt mängivad valvureid Karl Sakrits ja vähetuntud mehed. Alla 14 keelatud! Pigem sõnavara ja ilmselt ka sellepärast, et keegi noorem lollusi endale pähe ei saaks.
KUI KA NEED SIIANI KIRJUTATUD ON JUBA NÄHTUD, SIIS EI PIDANUD MA PETTUMA KA JÄRGNEVATES:
21. Isamaa pääsukesed - Eesti Draamateater/Nargenfestival (Keilas alates 15.6) praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast 7. parim!
Kivirähk ja selline äge Draamateatri trupp. Eesti tänapäev ja nii mõndagi äratuntavat maainimestest, mutikestest ja eestlaste kitsarinnalisusest. Ja no ikkagi Kivirähk - ta kirjutab tavaliselt nii, kuidas minule meeldib. Need naljad ajavad mind muhelema ja lugu jõuab kohale, kuigi ongi natuke lihtsake. Pedajase lavastus on ka kindlapeale minek.
22. Sweeney Todd - Vanemuine (Tartus alates 2.6) S praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast 8. parim!
Maailmaklassi muusikal, Tanel Jonas on lavastajana ikka ja alati vähemalt huvitav kuigi ootused on juba praegu (liiga!) kõrged. Nagu Vanemuise puhul ikka, on trupp ka väga põnev, sest muusikalidesse kaasatakse seal igasuguseid huvitavaid külalisi. Sedapuhku Hele Kõrve (muidugi ei pruugi Hele esikal olla, aga siis on Maria Annus ja see oleks sama hea. Lisaks loodan näha Jaanus Tepomeest ja no tegelikult kogu trupp on põnevast põnevaim. Ja lugu ise ju ka... Olen küll Johnny Depp-i Sweeney ja tema prouva inimestest küpsetiste küpsetamise lugu filmis näinud. Live's laval, oma silme all, saab see veel kordades mõjusam olla. Seal on hea annus koomikat ka ja muusika oli ka hea.
23. Enne meid oli veeuputus - NUKU/Vaba Lava (alates 1.6 Tallinnas)
Sajandi lugu sarja lugu 1980ndatest. Segu nostalgiat, huvitavat lavastust, tantsu ja laulu. Lavastajad: Jaak Kilmi ja Kiur Aarma, mängivad Liivika Hanstin, Anti Kobin ja Mihkel Tikerpalu ning rida noori lauljaid ja tantsijaid.
24. Mowgli - Must Kast (Varbusel alates 13.7) S praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast 9. parim!
Lavastaja Birgit Landberg. Landbergi eelmine lavastus - Peks mõisatallis - oli väga eriline. Ka kogu mõisatalli trio - Kaarel Targo, Kristjan Lüüs ja Jaanika Tammaru mängivad! Lugu on ju läbi ja lõhki tuttav, aga nad on osanud sellele mitmed lahedad oma vindid sisse keerata ja karakterid seal on mahlased - madu, karu ja panter... kui vaid mõningaid nimetada... Eriti madu Kaa.
25. Ristumine peateega - Kukruse Mõisateater (Kukruses alates 11.7) praeguseks hetkeks 2018.a suvel esietendunud lavastuste seast 10. parim!
Lavastaja Allan Kress. Tallinna Linnateatri versioon oli kunagi väga hea Piret Kalda ja Tõnu Ojaga. Film oli ka üks eesti parimaid. Nii head materjali vaataks ka teistes versioonides meeleldi veel. Sedapuhku on mängimas Margus Prangel, kes lahendas selle kummalise tüübi huvitavalt, ning noored ja värsked lavakoolilõpetajad mängivad noorpaari, kes sellesse kumalisse maamajja satuvad... Kõige lisaks mängib ka Tiit Alte, keda viimati sai (vist) nähtud täpselt 10 aastat tagasi Rasputinis... kuigi blogi väidab, et ta osales ka Rakvere Teatri suvelavastuses Maailma otsas... Igatahes põnev trupp ja väga huvitav mängukoht!Lavastaja Taavi Tõnisson. Tehniliste lavastajatrikkide võidukäik. Visuaalselt ülimalt põnev, sisuliselt mitte nii eriti, sest liialt moraliseeriv ja see moraal pole mitte kavalalt sisse peidetud, vaid on puust ja punaseks tehtud. Põnev trupp, milles eriti särasid Andres Roosileht, Silva Pijon, Karl Sakrits ja ans Kristian Õis. Mängiti Viinistu vanas katlamajas, seal kus ikka Kivastiku ja Kivirähki legendaarseid tükke on mängitud.
27. Eluhingus - Eesti Draamateater (alates 6.6 Laitses) S
Haavad kistakse lahti ühel ööl kui kaks naist vestlevad neid siduvast mehest - armuke ja abikaasa. Kammerlik. Lavastaja Priit Pedajas, mängivad Kaie Mihkelson ja Laine Mägi. Minu arvates karjääri üks parimaid rolle Lainelt!
Põnevik kolme naise mõrvamängudest. Paar kobedat ehmatust ja hea mäng naistelt. Põnevate üllatustega lugu - a la vint vindi peale. Lavastaja Peeter Tammearu, mängivad Triinu Meriste, Mirtel Pohla, Henessi Schmidt.
29. Noad kanade sees - Lavakool/Tallinna linnateater (alates 21.8 Tallinnas)
Lavakooli tänavuse lõpetaja, Johan Elm'i debüütlavastus on just selline, nagu ta oma lennu esimeses avalikus lavastuses "Impeerium" vastas küsimusele "millist teatrit ta kõige rohkem tahab hakata tegema?" - kammerlik ja psühholoogiline draama (juba siis sümpatiseeris ra oma teistest erineva vastusega). "Noad kanade sees" nägin eelmisel korral 15 aastat tagasi Saueaugu teatritalus. Seekordne ei jäänud millegagi alla (eriti tugevad olid kõik 3 näitlejatööd - Ilo-Ann, Andres ja Andrus). Ka seekordne mängukoht - keskaegne torn - mängis lavastusele põnevalt kaasa.
Lavastaja Eili Neuhaus. 5 õde ja väga vinged Rakvere naised kõik koos mängimas. Lisaks on külas VAT Teatrist Tanel Saar - ühesõnaga kogu punt on esmaklassiline ning kubiseb mu lemmiktegijatest. Lugu küll kahjuks juba tean, sest olen seda Meryl Streep'iga filmi ("Dancing at Lughnasa") aastaid tagasi näinud... Mäletan, et kiskus isegi pisara välja... Nüüd laval on muidugi kõik veel ehedam ja lähedasem... Aga Frieli lugu on tugev ja see on juba kindlapeale minek.
31. Magamistubades - Kell Kümme (alates 1.7 Ohtus)
4 paari - 3 magamistuba - paarid, kes maid jagavad teistega ja omavahel. Lavastaja Roman Baskin, meeldejäävaimad rollid: Paul Laasik, Kersti Kreismann, Hilje Murel, Karl-Andreas Kalmet, Piret Krumm, Roland Laos jt.
32. Metsa forte - Eesti Draamateater/Nargen Opera (Tallinnas alates 1.6)
Vanad head ooperi ja operetinäitlejad on rahulikust pensionipõlvest välja lavale aetud ja see on minusuguse teatrifänni jaoks maiuspala. Segatuna veel Draamateatri hea trupiga... eesotsas Liisa Saaremäel... Paraku ei lähe see minul otseselt suveetenduste arvesse, sest näen seda juba nüüd mai lõpus.
33. Linnukaupleja - Estonia (alates 8.6 Pärnus ja Tallinnas)
Lõbus ja koomiline operett ühest tobukesest, kellest saab avatava loomaia direktor, ise sipeldes armukolnurgas õigemini on seal neid armuliine mitu ja segamini... Lavastaja Marko Matvere, meeldejäävaimad rollid: Reigo Tamm, Renè Soom, Jassi Zahharov, Argo Aadli, Jan Uuspõld jne. Ja kui veab, nagu esietenudusel, siis käib ka lavastaja ise laval joodeldamas...
34. Meretagune paradiis - Kuressaare Linnateater (Kuressaares alates 31.7)*** S
Lavastaja Tiit Palu. Tallinnast kaugel ja Saaremaal ööbimiskohta ka pole, seega arvasin, et jääb ilmselt nägemata... aga võta näpust - sealt tuleb veel õhtul hilja praam mandrile tagasi ja nõnda otsustasin proovida oma saarel teatrivaatamisneeduse murda ning kohale minna! Tundub huvitav trupp ja Tiit Palu on selle ise kirjutanud ka... Lugu Saaremaast... ja Saaremaa on minu jaoks müstiline mingist otsast. Olen sinna ainult korra elus varem jõudnud. Aitasin Kuressaarde luua sadu töökohti, kohtusin linnapeaga (siis kui Urve Tiidus seal veel linnapea oli) ning viisin sinna välisettevõtte juhid... oleks aeg tagasi pöörduda küll :)
35. Pilvede värvid - Estonia (alates 14.6 Tallinnas)
Ooper, Kruusvalli klassika on toodud rohkem tänapäevasemaks. Võimas muusika. Lavastaja Roman Baskin, meeldejäävaim roll: Jassi Zahharovilt.
36. Minu veetlev leedi - Estonia (alates 17.8 Tallinnas)
Operett. Klassika, mitmete tuttavate lauludega. Eliza Dolittle, kellele kombeid õpetatakse, et ta seltskonda saaks minna. Lavastaja: Ago-Endrik Kerge, meeldejäävaim roll: Hele Kõrve (tema vist küll enam ei mängi Elizat, kuigi tema pärast paljuski saigi seda kunagi ammu vaatama mindud).
SIIT EDASI TULEB JUBA VÄIKSEMA VÕI SUUREMA ETTEVAATLIKKUSEGA SUHTUDA SOOVITUSTESSE. KÕIGEPEALT SIISKI ENAM-VÄHEM VAADATAVAD TÜKID, KUS OLID PÄRIS MITMED HEAD VÕI ISEGI KA VÄGA HEAD KOMPONENDID, KUID TERVIK ON... NO ÜTLEME - MAITSE ASI:Vanad head ooperi ja operetinäitlejad on rahulikust pensionipõlvest välja lavale aetud ja see on minusuguse teatrifänni jaoks maiuspala. Segatuna veel Draamateatri hea trupiga... eesotsas Liisa Saaremäel... Paraku ei lähe see minul otseselt suveetenduste arvesse, sest näen seda juba nüüd mai lõpus.
33. Linnukaupleja - Estonia (alates 8.6 Pärnus ja Tallinnas)
Lõbus ja koomiline operett ühest tobukesest, kellest saab avatava loomaia direktor, ise sipeldes armukolnurgas õigemini on seal neid armuliine mitu ja segamini... Lavastaja Marko Matvere, meeldejäävaimad rollid: Reigo Tamm, Renè Soom, Jassi Zahharov, Argo Aadli, Jan Uuspõld jne. Ja kui veab, nagu esietenudusel, siis käib ka lavastaja ise laval joodeldamas...
34. Meretagune paradiis - Kuressaare Linnateater (Kuressaares alates 31.7)*** S
Lavastaja Tiit Palu. Tallinnast kaugel ja Saaremaal ööbimiskohta ka pole, seega arvasin, et jääb ilmselt nägemata... aga võta näpust - sealt tuleb veel õhtul hilja praam mandrile tagasi ja nõnda otsustasin proovida oma saarel teatrivaatamisneeduse murda ning kohale minna! Tundub huvitav trupp ja Tiit Palu on selle ise kirjutanud ka... Lugu Saaremaast... ja Saaremaa on minu jaoks müstiline mingist otsast. Olen sinna ainult korra elus varem jõudnud. Aitasin Kuressaarde luua sadu töökohti, kohtusin linnapeaga (siis kui Urve Tiidus seal veel linnapea oli) ning viisin sinna välisettevõtte juhid... oleks aeg tagasi pöörduda küll :)
Ooper, Kruusvalli klassika on toodud rohkem tänapäevasemaks. Võimas muusika. Lavastaja Roman Baskin, meeldejäävaim roll: Jassi Zahharovilt.
36. Minu veetlev leedi - Estonia (alates 17.8 Tallinnas)
Operett. Klassika, mitmete tuttavate lauludega. Eliza Dolittle, kellele kombeid õpetatakse, et ta seltskonda saaks minna. Lavastaja: Ago-Endrik Kerge, meeldejäävaim roll: Hele Kõrve (tema vist küll enam ei mängi Elizat, kuigi tema pärast paljuski saigi seda kunagi ammu vaatama mindud).
37. Kostja ja hiiglane. Päts - R.A.A.A.M. (Viinistul alates 25.7) S
Päts on teema, mis on mind alati paelunud. Mu vanim tütar on Pätsu fän ning teab temast ilmselt kõike. Lähen seda temaga koos vaatama ja no eks siis kuuleb mis on õige, mis väljamõeldud :) Tammearu peaks Pätsuks väga lahedalt sobima. Kivastik ja Viinistu--- sellest kaheraudsest on pea alati pauku tulnud.
38. Vürst Gabriel ehk Pirita Kloostri viimased päevad - Tallinna Linnateater (Tallinnas alates 16.6) S
No kellele siis viimse reliikvia lugu ei meeldiks... samas see on tuttav lugu ja filmistsenaarium on sõna-sõnalt peas. Lavastuslik külg ja dramatiseering jäid nõrgemateks külgedeks. Gabrieli mänginud Priit Pius ning Agnes - Sandra Uusberg sobisid hästi rollidesse... Lisaks oli ka rida värvikaid kõrvalkaraktereid, rääkimata TÜVKA ja EMTA näitlejaõpilastest. Mängiti sisehoovi vabas õhus koos kakluste, vehklemiste ja tõrvikutega. Kuid see kõik oli natuke tagasihoidlik, sest lugu oli tuttav ja filmis nii palju paremini tehtud... kus on hobused? kus on tõelised rõdult alla lava keskele sõidud (meenub kohe vinge Temufi Tom Sawyeri Indiana Joe lend üle inimeste peade... jne jne jne. Muidu oli tore, aga ei midagi erilist, peale kostüümide ja mõnede heade karakternäitlejate ja eriti tore oli noorte näitlejatega tutvuda.
Lavastaja Erki Aule. See tuuakse mu maamaja lähistele ja peaossa on pandud Aarne Soro ja kõige lisaks teksti kirjutab Loone Ots, kes on meister selliste ajalooliste dokumentaalseid tõdesid sisaldavate näitemängude kirjutamises. Siin võib tegijatele viidates aimata on paras annus huumorit ka sees. Kindlasti lahe ja mõnus suvine meelelahutus, millest võib kujuneda päris äge teatrielamus. Soro mängib veidrikku, endakeskset naistemeest, keda kutsuti "hulluks krahviks" (Tatika ja Vesipruuli sümbioos?)... kõlab ju nagu päris pull projekt! Ravila mõisamiljöö veel atmosfääriloojana kirsiks kogu tordil.
40. Draamakuninganna - Karahvin Teater (Viljandimaal alates 18.7) S
Lavastaja Andres Lepik. Andresed - Lepik ja Tabun on võtnud Quilteri käsile ja rõõmustavad publikut armastust, armukadedust, petmist, pettumist, ambitsioone, võimuvõitlust, ootust, igatsust ja hirme tuleviku ees täis komöödiaga - kas põletav ja laastav armastus või igav turvaline sõprus? Minu teada pole seda varem Eestis lavastatud, küll aga on eesti publik tuttav tema teiste näidenditega - näiteks: Eesti Draamateateri "Hiilgav", Emajõe Suveteatri "Veel üks pilet", Endla "Boyband", Ugala "Duetid" ja "Eesriie avaneb". Tore, et see rida saab täiendust!
41. Vedelvorst - Endla (Pärnus alates 1.6)
Seda tükki ma lähen vaatama tegelikult juhtumisi... ma ei tea, kas oleksingi muidu, kui mul poleks juba olnud kohad varutud "Ma teenindasin inglise kuningat" etendusele... mis paraku ära jäeti ja pakuti ümber planeerida Vedelvorstile. Ma otseselt ei oota sellelt etenduselt eriti midagi. Sander Rebane seal mängib, seda ma tean... kindlasti ka teisi häid Endlalasi... Loodan, et saab sama lahe olema kui eelmise aasta üllatavalt vahva Säärane mulk. Kui ootused pole liialt üles kruvitud, siis on jälle võimalus positiivselt üllatuda.Huvitavate teatrite sümbioos ja Nüganen lavastajapuldis. Oleksin ka pimesilmi seda vaatama läinud, sest tegemist on ka teatrite sajandi loo lavastusega eelmisest kümnendist, ehk 2000-2010. Tegelikult oli see rohkem 90ndate värk minu arvates, sest korterimahhinaatorid tegutsesid tiba varem... vähemalt see oli rohkem varasema ajastu kohta märgiline. Mõned head rollid ja mõned head ütlemised, lavastajaideid ka, aga tervik jättis külmaks, sest ei kõnetanud, st. teema ei meeldinud. Ajaga mängitud absurd sisse oli küll hea, aga see ei kandnud tervikut välja.
43. La La Wonderland - La La Ladies (Tartus alates 2.8)*** S
Muusikaline standup. Tüdrukutebändi tegemisest ja tegemistest La La Ladies näitel. "Ausalt pöörane sissevaade Eesti meelehutusmaailma köögipoolele". Mihkel Seeder ja Ain Mäeots on ka nõu ja jõuga tüdrukutel abiks olnud. Võiks olla päris pull elamus - muusika ja teater käsikäes.Ühe mehe teekond alla... Abiks narkootikumid. Silver Kaljule monotükk raputab ja näitleja annab endast kõik ja rohkem veel. Väga aus ja eluline.
Kivirähki moodne klassika kummalistest elukatest - eestlastest. Mina nägin küll selle esialgset versiooni, nüüd on seal teised näitlejad. Lavastaja Priit Pedajas, meeldejäävaimad rollid tegid toona: Jan Uuspõld, Kersti Kreismann, Lembit Ulfsak, Merle Palmiste jt.
Lavastaja Jaanus Nuutre. Jaanuse debüütlavastus, vist? Harrastusteater, aga mängivad Tallinnas. Enesetaputeema ja Mrožek autoriks... mul on isiklikud eelarvamused Mrožeki suhtes, aga samas debüütlavastused on tihti erilised... Jaanuse lavastust tahaks näha, aga Mrožek jällegi autorina on kahtlane... vaadata või mitte vaadata, selles on küsimus...
Lavastaja Lembit Peterson. Tomberg ja Peterson on dramatiseerinud Sittow ja Krossi tekste. Kunstniku ja seeläbi inimese uurimine kõlab sisukalt. Ehk mis meid ajendab tegudele, loomingule... Erik Ruus on ka jälle lavale meelitatud ja ta oskab selliseid mõtestatud tekste hästi mängida (viidates näiteks Johannese passioonile).
48. Me olime kodutütred - Saueaugu Teatritalu (alates 27.6 Saueaugul) S
Kolm sõbrannadest naist lähevad metsa matkama. Saladused tulevad välja ja õpitakse teineteist alles nüüd tegelikult tundma kuigi tuntakse juba teineteist aastaid. Ebaühtlane mäng naistelt. Lavastaja Margus Kasterpalu. Garmen Taborilt hea roll. Külli Teetamm ja Kristel Leesmend olid minu esituskorral liimist lahti.
49. Sofia - Eesti Noorte Muusikaliteater (Türil alates 11.8)*** S
Kaarel Orumägi ja Kärt Antoni originaalmuusikal. Mõlemad nimed on minu jaoks uued tutvused. Lisaks lugesin kokku 42 uut muusikalistaari nime, kes on valitud sellesse projektiteatrisse mängima sellel suvel - samuti kõik võõrad nimed... aga eks kõik peavad ju kusagilt alustama ning eks see saab siis olema vaade tulevikku. Ju nii mõnigi neist saab olema kõva tegija lavalaudadel varem või hiljem. Seda lugesin ka välja, et tegemist on kuulsaks saamise ja inimeseks jäämise raskest ühildamisest. Eks ta ju ole, et noortel lööb pea sassi kui liiga palju tähelepanu järsku pööratakse. Nii see on olnud ja nii see saab vist alati olema. Inimpsüühika on kummaline. Siiani on üks mu lemmiksarju läbi teleajaloo "My so called life"... ka seal osalesid tollel ajal täiest tundmatud nimed... nüüd on selle sarja kasvandikest saanud nii mitmestki superstaarid - Claire Danes ja Jared Leto eelkõige... Antud kontekstis ilmselt võiks paremaidki paralleele tõmmata "Fame"-i, "Glee" ja teiste selliste sarjadega. Ning muidugi kõikvõimalike staari-otsingu-saadetega. Lähen vaatama ja loodan leida uusi tähti, tüüpe, kellel on see haruldane lavaline x-faktor ning kelle arengut ning teekonda suureks täheks saamisel oleks põnev jälgida. Loodan leida ka lahedat lugu, mõnusat muusikat ning laulu... ja no otse loomulikult ka tantsu... noorte tegemistahet ja silmade sära.50. Meri ja Orav - Hopneri maja (2.6 Tallinnas)
Egon Nuter ja Andrus Vaarik oma leivanumbritega. Kivirähk muhe tekst ka. Tervikelamuse jaoks oli see natuke lühike ja vähene, aga tegelikult see mis oli, oli hea. Režissöör Helen Valkna.
51. La Traviata - Estonia (alates 1.6 Tallinnas)
Verdi klassika. Ooper. Ball ja armastus... Lavastaja Neeme Kuningas, meeldejäävaim roll: Jassi Zahharov.
52. Omade vahel - Kell Kümme (alates 13.7 Ohtus)
Lugu ühest perekonnast, kellel on segased suhted - eriti ämma ja minia vastasseis - kelle närvid kauem vastu peavad? Lavastaja Roman Baskin, mängib võrratu Ita Ever, aga tegelikult terve trupp on väga tasemel, sh Alo Kõrve, Maria Peterson, Hilje Murel ja lavastaja-maestro Baskin ise. Alan Ayckbourn lihtsalt pole minu kirjanik (tavaliselt) ja see lugu polnud minu arvates eriti hea, et mitte öelda tavaline.
53. Peatumine ristteel - Polygon (Kernus ja Tallinnas alates 26.7)
Lavastaja Tamur Tohver. Kui see oleks lihtsalt Tätte Ristumine peateega, siis polekski see nii ahvatlev, aga kuna sinna sisse on mixitud veel Shakespeare'i Kuningas Lear'i ja Romeot ja Juliat ning mängivad Karin Rask, Siim Maaten ja Eero Spriit, ning lavastaja ise, siis tahaks seda kohe väga näha. Sobivalt Tallinna (ja mu maamaja) lähistel Kernus (päris sobiv atmosfäär sellele loole!), aga augustis mängitakse ka Tallinnas... Põnev!
PAAR LAVASTUST, MIS OLID VAADATAVAD, KUID SAMA HÄSTI EI TUNNE, ET MA OLEKS MILLESTKI ILMA JÄÄNUD KUI MA NEID KA NÄINUD POLEKS:
54. Itk - Endla (alates 13.7 Pärnus)
Kolm naist jutustavad oma loo. Kõik on eri sugupõlvest, erinevate maailmavaadete ja sellega kus kohas nad oma eluga hetkel on. Kolm monoloogi suuremas osas, aga siis need niidid jooksevad ikka kokku ka. Lavastaja Madis Kalmet, hea naistrio mängib - Lii Tedre, Karin Tammaru ja Saara Nüganen. Erinevad lood ei kõnetanud kõik ühtviisi palju. Eriti Saara esitatud karakteri oma jäi kaugeks. Meil oli ka publikus mingi hull, kes hakkas häirima keset etendust ning Saara karakteriga suhtlema publiku seast vastu ja ilmselgelt rikkus nii elamust kui näitleja mängu.
55. Hullumeelse päevik - R.A.A.A.M. (alates 8.6 Tallinnas, Pärnus ja Võhmas)
Väike lugu, mis ei andnud minu jaoks võrreldavat elamust täispikkade etendustega. Lugu on muidu Gogoli klassika ja huvitav, aga selline kähkukas. Lavastas Madis Kalmet ja mängib Argo Aadli üksi.
LAVASTUSED, MILLELE PANEKS SUUREMA HOIATUSMÄRGI JUURDE. MINULE NEED EI MEELDINUD. ILMSELGELT ON ASI MAITSES, KUIGI MITMES NEIST OLI KA (VÄHEMOLULISEMAID) HÄID KOMPONENTE:
56. Ilmavõõras - Saueaugu Teatritalu (Saueaugul alates 28.7) S
Lavastaja Ringo Ramul. Korra suvel on ikka hea Saueaugu Teatritalus ära käia... Priit Põldma poolt Sommerit, Kaplinksit, Masingut ning dokumentaalmaterjale segatud loos on teemadeks armastus, luule ja kosmos. Ei tunginud minu sisekosmosesse ja jättis huvitavast lavastusest hoolimata külmaks. Pettusin näitlejates (kõigis peale Garmen Tabori) ja kuigi lugu oli hästi komponeeritud ning selgelt korralikult tööd sellesse maetud, siis tulemus oli natuke igavavõitu. Lõpp oli hea, hästi kogu lugu kokku seotud.
Liiga palju - terve raamatu on Tanel Jonas proovinud lavale panna, aga see valgus minu arvates laiali. Oli häid komponente nii lavastuses kui rollides, mõned neist lausa suurepärased, aga tervikuna hakkas lohisema. Lavastaja Tanel Jonas, meeldejäävaimad rollid Priit Strandberg, Leino Rei, Jaan Rekkor, Andres Mähar, Karl Laumets, Alo Kurvits jne.
58. Kirsiaed - Tallinna Linnateater (2.6 Tallinnas)
Nüganen oli proovinud vana tuttavat Kirsiaeda huvitavamaks teha, aga mitmed valikud ei toiminud. Kokkuvõttes ei saanudki elamust. Lavastaja Elmo Nüganen, meeldejäävaimad rollid tegid Kaspar Velberg, Alo Kõrve, Piret Kalda ja Andrus Vaarik. Naised panid peale eelmainitu ja Anu Lambi, lati alt.
59. Tõeajastu lõpp - Tõstamaa Suveteater (alates 1.8 Tartus) S
Kurvad uudised, et see nüüd ongi viimane Tõstamaa Suveteatri lavastus. Gerda enda kirjutatud lugu ja lavastus. Minu jaoks jäi see luigelaul nüüd kõige nõrgemaks sealseks lavalooks, aga samas sellised pärlid nagu Pruutide kool, ega neid ei sünnigi eriti tihti. Mitu muud pärli sündis seal ka, eriti need, mis selle mõisaajalooga seotud olid. Sedapuhku mängitakse hoopis Tartus. Koos on laval nii libahundid kui vampiirid ja muud... inimesed muidugi ka... ideel oli jumet! Ja kus nüüd oma igaaastase annuse Kersti Tombakit kätte saab?! Lavastaja Gerda Kordemets, meeldejäävaimad rollid: Kersti Tombak ja Veikko Täär.
60. Elokäük - Hageri palvemaja projekt (Hageris alates 17.8) S
Lavastajad Anne Türnpu/Eva Koldits. Põhineb rahvaluulearhiivi seniavaldamata rahvausundi muinasjuttudel ja lugudel, kus inimese igapäevase argielu sees, kohal ja kõrvu toimetavad mütoloogilised olendid, sekkudes ja mõjutades inimese maailma - Kõlab nagu segu Kivirähki Rehepapist ja eelmise suve Lavakooli noorte vapustavalt mõjuvast "..ja peaksin sada surma ma...". Lisades sellele veel vanamuusikaansambli Triskele helimaastikud ja väga huvitavad näitlejad, rääkimata lavastajatest, kes ilmselt on kogu ettevõtmise ajud ja mootor! Pakutakse publikule rännakut habrastesse maailmatesse, mis meie kõrval ja ometi võõrad, meie sees, aga ometi mitte omad. Ja mis peamine - kõigest sellest ei puudu ka ARMASTUS! Toimumiskohaks on Hageri palvemaja, millega kaasneb sõnulseletamatu lumm. Kõlab nagu sumeda augustiõhtu teatrielamuse salavalem, millel on suur tõenäosus tungida südamesse ja seal korralikult ringi laamedada.
61. Sajandi lugu: Tuleb/Ei tule. Eesti 100 aasta pärast - Vene Teater/Audiokinetica (Tallinnas alates 23.8)
Lavastaja Artjom Garejev. Sajandi loo sarja viimane, ehk tulevikku kanduv lugu. Huvitavad tegijad on kaasatud selle Audiokinetica nime all. Neli naist on dramaturgideks, kes kooliõpilaste fantaasiaid teatrikeelde tõlgendavad. Taustajõududeks kaasatud inimeste varasemate tööde vastu on mul sügav lugupidamine - Aljona Movko, Rosita Raud ja Olga Privis, kui nimetada vaid mõningaid. Näib, et ka muusikal saab olema keskmisest suurem roll mängida lavastuses.
62. Mehed - Apollo Kino teatriprojekt (alates 8.6 Luigel ja Pärnus)Lavastaja Artjom Garejev. Sajandi loo sarja viimane, ehk tulevikku kanduv lugu. Huvitavad tegijad on kaasatud selle Audiokinetica nime all. Neli naist on dramaturgideks, kes kooliõpilaste fantaasiaid teatrikeelde tõlgendavad. Taustajõududeks kaasatud inimeste varasemate tööde vastu on mul sügav lugupidamine - Aljona Movko, Rosita Raud ja Olga Privis, kui nimetada vaid mõningaid. Näib, et ka muusikal saab olema keskmisest suurem roll mängida lavastuses.
Ma ei tea, kas see on naistekas või mis, aga minule see eriti ei meeldinud. Meeste isikliku elu seigad küll, aga kuidagi see kinoatmosfäär ikka ei sobi teatritegemiseks, minu arvates. Ainuke, mis tugeva teksti ja naljaka mängu tõttu on siiani kinos esitatud teatritükkidest meeldinud, on Once upona time in Enstonia... aga ka seal lavastus ei toiminud kuidagi. Kas peaks rohkem kino sisse tooma või ma ei tea miks, aga see Meeste lugu jättis mind küll headest näitlejatest hoolimata, täiesti külmaks. Lavastaja Gerda Kordemets, mängivad Veikko Täär, Tiit Sukk ja Margus Prangel.
63. 100 valget daami - Haapsalu Kultuurikeskus (Haapsalus alates 24.-26.8) S
Lavastaja Siim Tõniste. Valge daami teema on ikka paeluv. Seekord mängivad Saar Nüganen ja Ott Raidmets ning kirjutas Piret Jaaks - see on positiivsete nimede trio. Tahaks üks kord elus veel jõuda Valget daami vaatama Haapsallu õigel ajal. Polegi teda vist siiani päriselt näinud, kuigi korra või paar olen Valge Daami päevade aegu sinna sattunud küll, aga jah - daam ise on nägemata. Sellel etendusel kindlasti figureerib... kui mitte muidu :)
Lavastaja Eili Neuhaus. Mati Undi värskeim dramatiseering, lavastajalt. Ainult kahe naisnäitlejaga - Anne Veesaar ja Ülle Lichtfeldt. Kahe lihtsa eesti naise sisemaailmad ja elulood - kõlas päris tugev alus heaks teatriks, kuid tegelikult ei toinud. Ei midagi uut ja kuidagi kahvatu lugu, heast tekstist hoolimata. Näitlejad ka vägagi okeid, aga jah, tervik ei toiminud. Jäi mulje, et rohkem vanainimestele... vanematele daamidele mõeldud. Lõpus veel slaidiprogramm - täielik heietus....
65. Inriid ja Toomas Nipernaadi - Pärnu Suveteater (Pärnus alates 4.7) S
Lavastaja Tiit Palu. Sellised järje- ja kõrvallood Eesti klassikalistele tekstidele on tihti põnevad. Sedapuhku siiski mitte. Ma ei saanud sellest teatrielamusest midagi. Targutamine tüütas ära ja esimese, pika, sõnadeta lõigu muusika tüütas ära - nagu oleks olnud telefoniliinil ootel. Pettusin, sest ootasin enamat. Lisaks oli tegemist praak-lavastusega, mis ei arvestanud nähtavusega. Ja paduigav - vaatasin 10 korda kella, millal juba sellest lämbest paadikuurist välja saaks. Pole mõtet detailidesse laskudagi. Minu kõrval inimesed isegi ei plaksutanud ja paadikuurist väljudes ütles keegi, et oleks äärepealt magama jäänud.
Lavastaja Mart Sander. Mart Sanderi enda kirjutatud põnevik. Mu noorim tütar jälgis kunagi Artur Rehit juutuubist ja tänu temale olin kursis natuke inimesega, aga ühtlasi ka päris skeptiline tema näitlemisoskuste pärast. Tegelikult oli ta palju parem kui ma (eel)arvasin. Kahemehetükk. Väga ilmsete dramaturgiliste möödalaskmistega, mida oleks võinud suurema läbimõtlemisega vältida. Kuigi mõned lahedad üllatused oli ka. Teatrielamusena jäi siiski väheseks.
67. Suhtlen, järelikult olen - NUKU Noortestuudio (Tallinnas alates 12.6) S
Noori näitlejatibusid on ikka põnev avastada. Ilmselt on mõni neist kunagi leidmas teed ka TÜVKAsse või Lavakooli ja siis saab veel sammuvõrra varem nendega tutvust teha. Mihkel Tikerpalu veab projekti ning noored räägivad sellest, mis neid praegu kõnetab. Saab asjadega paremini kursis olemiseks oma lastest ka paremini aru, kes on samaealised. Pärast vaatamist enam eriti kõva häälega ei hõiska. See selgelt ei olnud minule. Kuigi tegemislusti oli noortel küllaga.
68. Ürgmees - Prem Productions (9.6 Luigel)
See on tükk, mis peaks kõnetama äratundmise tasandil, aga kuna ilmselgelt ei ole ma "ürgmees", siis mind ei kõnetanud ükski nali ja ei naernud vist kordagi. Minu pihta ei läinud miski. Võibolla kõnetaks mind etendus "Teflonmees"? :) Jan ise on hea ja tema mängu vaadata on ikka tore. Aga ma olen tavaliselt rohkem sisu peale väljas. Lavastaja Rein Pakk, mängiv Jan Uuspõld.
69. Surmatants - Endla (Pärnus alates 19.7)
70. Orav ja Ilves - Hopneri Maja (3.6 Tallinnas)
Lavastaja Ingomar Vihmar. Strindberg! Lavastuse kohta on üsna positiivne tagasiside siiani kostunud. Tundub kammerlik ka ja see on positiivne. Ma ei tea sisu ka peale selle, et mees ja naine seal sugupoolte sõda peavad. Kleer Maibaum-Vihmar, Priit Loog ja lavastaja ise mängivad. Vihmari lavastustega mul pole eriliselt soojad suhted, ent vahelduva eduga ta ikka üllatab positiivselt ka. Minul on alles sügiseks pilet (mitte suvekuudel).
Tunduvalt nõrgem materjal kui Meri ja Orav. Näitlejatele pole midagi ette heita, lihtsalt selline politiiline satiiri oli minu nägemise hetkeks ajast ja arust. Ei teagi, kas sellel jandil oli lavastaja? Mängivad igatahes Andrus Vaarik ja Kaspar Velberg. Huvitav tõdeda, et Meri on ja jääb aktuaalseks ning tema on tagantjärgi saanud isegi "suuremaks", aga Ilves on pildilt kadunud ja ka muidu mõtetest kadunud ning tema järeltunnetus on hoopis muutumas negatiivsemas suunas. Kummaline.
71. Midagi on viltu - Kammerteater (alates 7.8 Kurgjal) S
Lahkusin vaheajal, sest ei näinud midagi teiste seljatagant ja kuulmisega oli ka probleeme, sest mind pandi istuma pahiseva vee äärde, keset pinki, mis oli allapoole kaldu. Tundus, et sisu oleks kõnetanud, aga olin püha viha täis kehvast korraldusest ja lavastajapoolsest selliste seikadega mittearvestamisest... Ei saanudki sellest üle. Pole siiani saanud... Kammerteater jääb mulle elu lõpuni selle aja, pileti- ja bensuraha võlgu, vabandusest rääkimata :) Autor Valdur Mikita/Ott Kilusk, lavastaja Kaili Viidas, mängivad Indrek Taalmaa ja Lauri Kink.
72. Sarah Bernhardt'i viimane suvi - Sundown Entertainment (Saku vallas alates 18.6) S
Lavastaja Vilja Nyholm-Palm. Kammerlik, kahe näitlejaga tükk. Ja need kaks näitlejat on Kersti Kreismann ja Meelis Rämmeld! Aasta 1922...Omaaegne prantsuse kuulus näitlejanna on kirjutamas oma memuaare ning meenutab ning taaslavastab hetki oma minevikust sekretäri abiga... Eelmine Vilja lavastus Grace ja Glorie, samas mängukohas oli väga mõjuv ja hea. Seekordne vastupidi. Tammus paigal, ilma üllatusteta nii sisulises mõttes kui ka näitlejatelt. Lisaks tehniline praaketendus, mida ei olnud võimalik jälgida. Lahkusin vaheajal.
73. Armastus Laitses - Kalevipoja Kojutulek (Laitses alates 4.7) S
Lavastaja Ivo Eensalu. Ei oska otsustada, kas see on asjalik ettevõtmine või mitte. Seal on ju kaasatud mängima sellised lemmikud, nagu Jassi Zahharov ja mõned huvitavad veel. Taunot tunnen ühise hea sõbra kaudu (ML) ja oleme paaril sünnipäeval kokku sattunud. Ei kujuta teda näitlejana ette, aga oleks pull teda mängimas näha :) Natuke selline kahtlane plakat on tehtud etendusele ja küsimärke on veelgi. Samas ei saa üle sellest, et ikkagi Jassi mängib... Ei tea...
JÄRGMISED OLID MINU JAOKS PIIN. KRÄPP, MIS OLI PIGEM "KANNATAMINE" TEATRISAALIS ISTUMISEKS (ÜHE PUHUL EI KANNATANUDKI VÄLJA JA LAHKUSIN VAHEAJAL). SOOVITAN VAADATA MIDA IGANES PIGEM SIIT ÜLEVALT NIMEKIRJAST VÕI HOOPIS ÜHT NEIST LAHEDATEST LASTELAVASTUSTEST, MIS JÄRGNEVAD:
74. Mitte praegu, kallis! - Endla (alates 7.7 Pärnus)
Ei, ei, ei. Tobenaljakas jant, millele meelitati heade näitlejatega kohale. Igav ja nõme lavastus ka. Võib-olla harva teatrit külastavatele inimestele ja "lihtsamate nõudmistega" vaatajatele, kellele sellised farsilikud naljad lähevad peale... massidele? Lavastaja Ingomar Vihmar, halba jama üritasid hea mänguga heastada Tambet Seling, Märt Avandi, Ireen Kennik, Saara Nüganen, Indrek Taalmaa ja teised Endla tippnäitlejad.
75. Mehed, meri, maa ja naised - Endla (alates 6.7 Pärnus)
Lahkusin pärast esimest vaatust, sest mu teatrikaaslane ei kannatanud seda jama välja. Laulude valik oli ok, aga olin nõus lahkuma, sest sinna vahele punutud näitemängul polnud ei saba ega sarvi. Lavastaja Ingomar Vihmar, mängisid väga head näitlejad, ilma normaalse materjalita.
76. Pulli kirves - Endla (5.7 Pärnus)
Autor ja lavastaja Andri Luup on kirjutanud loo Pärnust ja turistidest (ei tea, kas tellimustööna, sest väga pastakast imetud mulje jäi). Igav, lohisev, moraliseeriv, tobe ja üsna hõreda sisuga tegelikult. Kohe üldse ei meeldinud. Kuigi olid mitmed mu lemmikud mängimas.
77. Pargivaht - Neeruti Mõisateater (Lääne-Virumaal alates 27.7) S
Lavastaja Üllar Saaremäe. Õudus kuubis. Palagan. Kahju oli headest näitlejatest. Haltuuramaiguga. Vastik tunne tekkis selle pideva tülitsemisega tegelaste vahel. Praktiliselt sisutu. Mage ja karjuv. Ebameeldiv teater.
01. Mowgli - Must Kast (Varbusel alates 13.7)*** S
Lavastaja Birgit Landberg. Landbergi eelmine lavastus - Peks mõisatallis - oli väga eriline. Ka kogu mõisatalli trio - Kaarel Targo, Kristjan Lüüs ja Jaanika Tammaru mängivad! Lugu on ju läbi ja lõhki tuttav, aga nad on osanud sellele mitmed lahedad oma vindid sisse keerata ja karakterid seal on mahlased - madu, karu ja panter... kui vaid mõningaid nimetada... Eriti madu Kaa.
Vahva, suvine, muusika ja värvikate karakteritega mäng Laulupeomuuseumi pisikesel siseõuel. Kuumal suvepäeval täielik nauding. Lapsele meeldis ka. Sobib väga laiale vanusgrupile 5-500... no võib-olla ka 501 või isegi mõni tarmukam neljane peab ka vastu :) Lavastaja Andres Dvinjaninov, muusika Toomas Lungelt, meeldejäävaimad rollid: Liina Tennosaar, Margus Jaanovits, Leino Rei, Inga Lunge, Marika Barabanštšikova ja pisike Vinskit mänginud poiss ka!
03. Pimedas ja teki all - Piip ja Tuut Teater (Pärnus 30.6)
Minu Piip ja minu Tuut... nunnukesekesed! Nad annavad niiiiii palju iga etendusega. Niipalju nalja ja rõõmu. Käisin Pärnus spetsiaalselt ainult selle etenduse pärast! Oli seegi ju üks käesoleva aasta Teatriliidu auhinnagaala nominentidest! Püstijalaperekomöödia kõrgeim pilotaaž - eelkõige lastele, aga ridade vahele on peidetud ka vanematele päris palju, unustamata ka vanavanemaid - lihtsalt uskumatult lahenunnuarmas!
Üpris eriline möll Nukuteatri väikses saalis. See saal ise on tundmatuseni muudetud. Ja kes siis magama tahab jääda, kui nii palju põnevaid mänge on veel mängimata. Lavastajad Tiina Mölder ja Christin Taul, mängivad Kaisa Selde, Taavi Tõnisson, Katri Pekri ja Jevgeni Moissejenko.
05. Hanel oli auto - NUKU (3.6 Tallinnas)
Võrratu Helle Laas! Enda kirjutatud, lavastatud ja mängitud tükis. Väikelastele, aga otse loomuikult sobib ka täiskasvanud Helle-fännidele :) Are Uder ja Riho Tammert mängivad ka.
----------
EDETABEL 2: TOP59 - Etendused, mille mängukorrad on selleks suveks möödas (või on välja müüdud), ehk paraku jäidki see suvi nägemata...
01. Muna - Theatrum (Hiiumaal alates 11.-18.8) S
Lavastaja Andri Luup. Andri enda kirjutatud ja
lavastatud. Oleksin palju rohkem huvitatud kui poleks tema tehtud Endla Pulli
kirvest näinud. See on mu kahtluseid kõvasti süvendanud, kas see oleks ikka
väärt nii kaugele sõitu. Muidu sisu ja eriti see trupp on paljulubavad. Samas
kuna Hiiumaal ka ööbimisvõimalused puuduvad ja kuidas sealt mandrile pärast
teatrit tagasi saab ja kõik see muu organiseerimine juurde ning
piletid+laev+bensiin, siis kahtlen kas seda vaatama jõuan.
02. Vanahunt - Taarka Pärimusteater (Põlvamaal alates 3.8) S
02. Vanahunt - Taarka Pärimusteater (Põlvamaal alates 3.8) S
Lavastaja Helena Kesonen. Vana seto jutuvestja lugude põhjal: inimene läbi vanahundi lugude... mõnusalt folkloorne, kindlasti ka põnev ja eriline. Huvitav trupp ja alles hiljuti TÜ VKA lõpetanud Helena esimene suurem lavastus, see võib kujuneda elamuseks.
03. Kirsiaed -
VHK/Theatrum (Esnas alates 2.6) S
Lavastaja Maria Peterson. Tšehhov on
"sündmus" alati teatris ja veel eriti see tema Kirsiaed. VHK
Theatrumi-klassist tuleb tihti palju tulevasi Lavakooli kasvandikke. Praeguses
pundis on ka noor-Malmsten, kuigi tema vist veel ei lõpeta. Noortel on mängides
tihti teistmoodi sära silmis. Olen ikka katsunud neid suvealguses VHK lennu
lavastusi vaatamas käia, aga seekord on nad selle mängu viinud 100km kaugusele
Tallinnast, aga pakutakse ka bussiga edasi-tagasi sõiduvõimalust. Etendus ise
kestab 4 tundi. Kõlab päris võimas ettevõtmine. Kuigi natuke ehmatas ära
Linnateatri versioon, kus Ranevskajat mängis "noor" naine. No...
igatahes tahaks näha... Mõisamiljöö kindlasti aitab ka kõvasti õigele
atmosfääritekkele kaasa.
04. Mamma lood - Hiiu Öko (Hiiumaal
alates 9.7) S
Lavastaja Margus Tabor. Olen juba sõna otseses
tähenduses "AASTAID" tahtnud seda näha, kuuldes lõike raadiost ja
telest, aga no kui mängitakse eksklusiivselt Hiiumaal ja ei ole kindel, et
kuidas sealt õhtul tulema saab, kas ikka kindlalt saab praamile ja kuidas see
lavatamine seal üldse toimib, siis lihtsalt paned ju kõrvale need plaanid
saartele teatritvaatama minna (ükskord oli juba kehv kogemus, enam ei taha).
Nüüdseks on see välja müüdud ka, seega jääbki jälle nägemata...
05. Mälutempel - Eesti
Rahvamajade Ühing (Toris alates 20.7) S
Lavastajad Urmas Lennuk/Tarmo Tagamets. On küll
Lennuki kirjutatud ja koos Tagametsaga koos lavastavad ka, aga mul on arusaam,
et seal on ainult 1 professionaalne näitleja(?) ja suuremas osas
rahvatantsurühmad ja laulukoorid(?) Sellised suursegaproduktsioonid ei ole
tavaliselt minu maitse... aga jah.. Urmas Lennukis tavaliselt võib kindel olla.
Ja see üks proffnäitleja, kes mängib, see on Argo Aadli! See jällegi oleks
huvitav... ei tea... kahtlen...
06. Viimsepäävä Läüge - Lutsu Teater (Põlva vallas alates
6.7) S
Lavastaja Merle Jääger. Võrukeelne suvekomöödia, mille
on kirjutanud Olavi Ruitlane! Harrastusnäitlejad mängivad ja Kärt Tammjärv
Vanemuisest ka. Pidavat olema halastamatu tõsieluparoodia sellest kuidas viia
elu edasi maapiirkondades tänapäeva Eestis :) Järelkajad on eranditult väga
kiitvad. Et olevat tõeliselt naljakas, aga tõsine ka.
07. Sajandi sada sahmakat
- projekt Eesti Muusika- ja Teatrimuuseumis (Tallinnas 2.
ja 3.6) S
5 tundi ajastu mentaliteeti läbi luule, lühproosa ja
dialoogide-sketšide. Igal täistunnil algab uus ajastu. Kava koostaja Veiko
Märka, esitavad Lauli Otsar, Jürgen Gansen, Sander Roosimägi ja Ester Kuntu.
08. Piimamees Tevje -
Jõgeva Linna Teater (Pedjas alates 4.7) S
Lavastaja Janek Varblas. Viiuldaja katusel
draamaversioon. Harrastusteater. Tallinnast kaugel, muidu vaataks küll, sest
lugu on mõjuv ja hea.
09. Eestirand. Lootuse kursil - Prangli Reisid (Prangli saarel, mängitakse veel ainult 28.8) S
Lavastaja Eva Kalbus. Teema poolest on see kindlasti üks lavastus, mida kohe väga-väga tahaks näha. Tagatipuks teeb Silver Sepp sellele veel originaalmuusika... Ja kes on näinud ERMis Seitset venda, see teab kui huvitav tema teatrilavastustele tehtav heliline pool võib olla - väärtus omaette. Päris ajalooga seotud lugu...
10. Margus
Tabor. Jutud vahelepõigete ja kõrvalkalletega - Hüüru mõis (Hüürus
17.6) S
Mamma lugude autorina tuntud Margus Tabori monoloogid.
Hähhh, oleks tahtnud seda näha, aga KÕIK PILETID ON VÄLJA MÜÜDUD!!!
11. Improvisatsioonid
Mahtra sõja ainetel - Improteater Impeerium (Mahtras 22.6) S
Äge! Mahtra sõda lahendatakse... ja just sellest õiges
kohas... Mul maamaja seal ligidal... Imperaale vaatamaie, naerujoru
pugistamaie.
12. Rapla 1941 - Rapla
Kultuurikeskus (Raplas 10.8) S
Lavastaja Piia Põder.
Rekonstrueeritakse 1941 aasta sündmused Raplas. Pärast juuniküüditamist
hargnevad sündmused. Rapla aleviku kaitse korraldamine ja lahing. Päris eriline
üritus tõotab tulla. Küll harrastusnäitlejate jõududega, aga sellest hoolimata
huvitav. Kahjuks olen sellel päeval ühte teist etendust vaatamas, muidu
läheksin kindlasti... mul maamaja ka Raplamaal... aga midagi pole teha.
13. Ragnar Uustali
sõjapäevik - NO99 (Tallinnas alates 1.6) S
Esimene lugemine. Intrigeeriv on see, et Ragnar tahtis
sõjaväkke minna... aga kas talle seal siis ka meeldis või mitte, seda saaks
alles kohapeal teada. Muidu viiks oma aasta pärast sõjaväkke astuva poja
vaatama, aga ei tahaks teda hirmutada juhul kui tal oli negatiivne kogemus.
Ainult kaks korda toimub lugemine, seega vaevalt, et jõuab infot ammutada
eelnevalt sisulise tunnetuse kohta.
14. Luke Venus - Luke
Mõisa Teater (Lukes alates 10.7) S
Lavastaja Janno Puusepp. Kaugel Tallinnast.
Muusikaline lugu ühest monumendist. Näitlejateks tundmatud nimed.
15. Olmeulmad
2 - Neikidskai (Tallinnas
alates 13.6) S
Lavastajad Aadla/Linkmann/Raudva/Tõnisson. Tegija(te)
pärast tahaks näha. Huvitav. Aadla on nii võimekas, teised alles vajavad
avastamist. KÕIK PILETID LISAETENDUSTELE ON KA VÄLJA MÜÜDUD! Kahju, jääbki
nägemata :(
16. Improteater Impeerium
ja Ott Sepp (Luigel 10.6)
Lavastajaks publik ja trupp - sünnib suures osas
kohapeal improviseerides. Olen ilmselt seda formaati koos Argo Aadliga näinud,
aga see oli väga lahe! Miks ka mitte Ott Sepaga versiooni ka vaadata...
Improteater Impeerium on mul sellel aastal üks suurimaid teatri-avastusi. Kõik
nende ettevõtmised on olnud positiivsed elamused.
17. Piip ja Tuut
kontserdil (Luigel 10.6)
Lavastajad Haide Männamäe/Toomas Tross. Laske jah Piip
ja Tuut instrumentidele ligi või dirigendipulti... sellest ei tule muud kui
üks... suur naerupidu! Küll nad on armsad kahekesi. Iga kord on kui kingitus
see nende muhe materjal. Nad kohe oskavad just nendele õigetele nuppudele
vajutada. Ja üldse mitte traditsionaalsete klouninaljadega, vaid sisuka ja laheda,
sooja ja südamliku huumoriga.
18. Carmen loves jazz -
Eesti Kontsert (Viljandis 2.6) S
Lavastaja Marina Kesler. Päris huvitav ja see oleks siin
tabelis ka tunduvalt kõrgemal, aga seda uusversiooni mängitakse vaid ühe korra
ja tollel õhtul olen ma Tartus Sweeney Todd'i esikal.
19. Ustav süda, Sa loodad
tühja - Nargenfestival (Naissaarel alates
7.7) S
Lavastaja Priit Võigemast. Koomiline ooper... Head
sopranid, eesotsas Listra ja Teemetsaga, aga koos laevapiletiga läheb minu
jaoks liiga kalliks.
20. Üks väike tuba - Tartu
Waldorf Teater (Tallinnas 6.6)
Lavastaja Külli Ehastu. Noored festivalivõitjad.
Tulevad mu kodukanti Tartust. Kui õhtu on vaba, siis võib-olla astun saali
sisse...
21. Ülikute pidusööming
öises ordulinnuses - Bonifatiuse Gild (Viljandis
alates 13.7) S
Lavastaja Oleg Titov. Mõrvalugu koos õhtusöögiga.
Hirmkallis, aga lubatakse rikkalikult süüa. Minu senised õhtusöögiga teatrid on
kõik olnud sellise kahtlase väärusega haltuurateatrid, kus rõhk on ikkagi
toitlustuse väärtusel. Seekordne võib muidugi erineda, aga sellise hinnaga ei
taha ka riskida. Üks mõnus, ajalooline mõrvamüsteerium kuluks küll suvel
marjaks ära :)
22. Pagulased - Miksteater (Varbusel
alates 3.-19.8) S
Lavastaja Kristo Toots. Pagulaste üle polemiseerimine
ärritab mind, aga see lugu on hoopis kreisid vindid sisse saanud. Science
fiction... ehk mis saab siis kui Eesti jääb elektrita... Ja kui pole enam
internetti ja mugavusi, siis arvata võib, et maaelu aaab hoopis teise tähenduse
(võib-olla annab sellest arendada välja mingi deurbaniseerimispoliitika? :))...
sellised korralikud ideed, millele lood on ehitatud, on tihti head. Oleneb
muidugi, et kuidas seda on osatud tegelikult ka looks kirjutada. Oluline on
mitte liiga lihtsaid teid ning tühipalja koomuski peale minna... huvitav oleks
teada... Trupp on ka põnev! Ja see kõik on veel võru keeles...
23. Muusikalicool - Birgitta Festival/Hanna-Liina Võsa
Muusikakool (Tallinnas
14.8) S
Juhendaja Tanel Saar. Noorte muusikal, aga päris palju
häid ja tuttavaid soliste on ka kaasatud.
24. Eesti mängud. Tönk -
Eesti Kontsert (Tartus alates 10.6) S
Lavastaja Peeter Jalakas. Ei saa aru, kas see on sümbioos
Trad Attacki live muusikast ja vanade eesti mängude mängimisest laval lavakooli
viimase lennu õpilaste poolt? Siis see küll eriti ei kõnetaks mind. Või mida
see lavastus ikkagi endast kujutab? On sellel mingi narratiiv ka või mitte?
25. Saabastega kass -
Miksteater (Tartus alates 10.7) S
Lavastaja Kristo Toots. Saabastega kassi uusversioon.
Võib olla ju päris lahe, sest mängivad Mart Toome ja Katrin Kalma. Katrinit
tahaks palju tihedamalt mängimas näha... Kahju ainult, et nad Tartus seda
ainult mängivad see aasta... pisut pikk sõit lastetüki pärast.
26. Saja-aastane öö - Pärnumaa Rahvakultuuri Keskselts (Pärnus 20.8) S
Lavastaja Kaili Viidas. Ei saa hästi aru seda osakaalude jaotust tantsu ja draama vahel. Näitlejad on küll kaasatud ja päris huvitav trupp, aga lisaks on kõiksuguseid rahvatantsijad ja harrastajaid, mis jällegi võivad selle muuta üheks suureks palaganiks? Lisaks on ka vist muud visuaali, mis jällegi oleks põnev. Mängitakse ainult ühe korra - taasiseseisvumispäeval.
27. Mees ja mootorratta
õpik (Luigel 8.6) S
Lavastaja Sepo Seeman. Luige komöödiafestivalil
esietenduv monotükk. Ma ei tea, kas ma olen eluga samas kohas hetkel. See peaks
äratama äratundmist, et see toimiks. Aga Seeman on muidugi sümpaatne ja
võib-olla seda nähes-kuulates leiaks selles just selle miski üles, mida otsin.
28. Don Giovanni - Eesti
Draamateater (Tartus alates 29.6) S
Lavastaja Uku Uusberg. Oopersisümbioos. Osades üks
sopran, üks bariton ja kaks musikaalset näitlejat koos pianistiga. Kestab 45
minutit ning on TASUTA ja ilmselt ei saa Tartusse sellel ajal sõita, muidu
oleks see ilmselt ka kõrgemal siin tabelis.
29. Sõit sohu: Sibula ja
Volkonski lodjajutud - Emajõe Lodjaselt (Emajõel
28.6) S
Jaan Willem Sibul ja Peeter Volkonski sõidavad 3 tundi
lodjaga ja jutustavad. Oleks põnev kuulata... aga KÕIK PILETID ON VÄLJA MÜÜDUD!
30. Piiri peal - Prem Productions (Iklas alates 15.7-26.8.) S
Lavastajad Uuspõld/Anderson. Suure tõenäosusega ei hakka nii kaugele sõitma, kuigi need 2 meest, kes mängivad, on head naljamehed - Jan Uuspõld ja Ago Anderson. Samas kogu see Lätist alkoholiostmine pole minu rida. Mina pole käinud ja ei lähe ka. Ja kui keegi tahab minna, siis palun väga - mingu. Mul poleks eriti vahet kui üldse alkoholi ei müüdaks. Ostan ehk küll suve jooksul mõne siidri, aga seda võin vabalt ka külapoest mõne sendi võrra kallimalt osta või üldsegi mitte siidrit juua. Peaasi, et nad seal etenduses hea maitse "piiri peal" ei tegutse... :)
Lavastajad Uuspõld/Anderson. Suure tõenäosusega ei hakka nii kaugele sõitma, kuigi need 2 meest, kes mängivad, on head naljamehed - Jan Uuspõld ja Ago Anderson. Samas kogu see Lätist alkoholiostmine pole minu rida. Mina pole käinud ja ei lähe ka. Ja kui keegi tahab minna, siis palun väga - mingu. Mul poleks eriti vahet kui üldse alkoholi ei müüdaks. Ostan ehk küll suve jooksul mõne siidri, aga seda võin vabalt ka külapoest mõne sendi võrra kallimalt osta või üldsegi mitte siidrit juua. Peaasi, et nad seal etenduses hea maitse "piiri peal" ei tegutse... :)
31. Somnium - Tallinna
Tantsuteater (Tartus alates 10.8) S
Lavastaja Heili Lindepuu. Huvitav! Tahaks rohkem
Tallinna Tantsuteatri tegemistega kursis olla. Loodetavasti toovad ka
Tallinnasse (sellisel juhul oleks see siin tabelis tunduvalt kõrgemal). Jaanus
Tepomees on ka laval!
32. Kuidas dresseerida
meest - Komöödiateater (Hiiumaal alates 19.6)
Lavastaja Andrus Vaarik. Merle Palmiste monotükk...
pealkiri ütleb üsna palju sisu kohta... Ei tea, kas julgebki minna vaatama :)
33. Stand-up Apollos -
Apollo (Pärnus 1.7)
Kolm koomikut, kellest teised 2 on võõrad nimed, aga
minule piisaks Mattias Naanist kah :)
34. Olmeulmad:
koosolek - Olmeulmad (Paides 10.9) S
Spetsiaalselt Arvamusfestivali jaoks loodud
performatiivne situatsioon. Inspiratsiooniks olmetemaatika ja selle rütmilisus.
35. Full sheiks - T-Teater (Tallinnas
1.6)
Lavastaja Virko Annus. Lühendatud Shakespeare'i
kogutud teosed ülikooli harrastusnäitlejate esituses. Mängivad mu töökohal :)
36. Rasmus, Pontus ja
Lontu - Iloni Imedemaa Teater (Haapsalus
alates 4.7) S
Lavastaja Eva Kalbus. Lindgreni materjalide põhjal
tehtud lavastusi vaataks hea meelega. Aga see on Tallinnast kaugel. Kui, siis
noorima lapsega koos läheks... Pole seal Iloni imedemaal käinudki veel. Iloniga
olen küll kohtunud. Stockholmis elamise ajal.
37. Teenija-käskijanna -
EMTA/Lavakool/Varase Muusika Keskus (Olustveres
20.6)
Lavastaja Jan Teevet. Teeveti lavastust on kiidetud.
See pidavat olema siiski "lühi"ooper, seega vaevalt, et Tallinnast
sellepärast nii kaugele sõidan.
38. Zorbas - Eesti
näitejuuhtide trupp (Põlvamaal alates 29.6) S
Joseph Steini muusikal...
39. Edith Piaf. Laenatud
elu - Vene Noorsooteater (Kablis 20.7) S
Lavastaja Alla Milovidova. Muusikaline lavastus. Edith
Piafi laulud on head ja Piafi elulugu oli oscareidvõitnud filmi kaudu huvitav,
teatrietendusena võib siis olla veelgi huvitam...
40. Meri põlvini -
Teoteater (Tallinnas 15.7)
Lavastaja Jane Meresmaa-Roos. Tallinna Merepäevade
raames mängitav, "Kõnelusi Tiigriga" vahva ja naljaka raamatu merega
seotud lugude dramatiseering lastele. Seda raamtud minuealised teavad oma
lapsepõlvest hästi - see oli äge ja naljakas.
41. Vanalinna Päevade
nukuteatrimaraton (Tallinnas 3.6) S
Kohvriteater "Okasroosike", Banaanikala
Projektiteater "Eestane ei igavle", Pärnu Nukuteater "Pärnad
pühad hiielised", Tuuleveski "Vana veski muinasjutud", Marionett
"Jokker Joosu ja nukud", Harry Gustavsoni Nukuteater "Ja nukk
saab elavaks", Eeskätt Teater "Unijärve näkk" jt.
42. Lilled Algernonile -
Lucive Design (Tallinnas 6.6) S
Lavastaja Ekaterina Soorsk/Silver Soorsk.
Tantsulavastus. Kestab tunni, aga pilet maksab üle 20 euro. Eriti infot selle
kohta pole ka. Lugu ise on muidu hea - rumalast targaks ja jälle rumalaks
tagasi muutumisest, läbi teadusliku katse. Tantsuline science fiction...
43. Näed talu minemist,
näed talu tulemist - Piirsalu rahvas (Piirsalus
21.6) S
Piirsalu esmamainimisest möödub 500 aastat ja
kohalikud toovad selleks puhuks lavale kohalikust ajaloost rääkiva loo.
Esitatakse ainult korra, aga võetakse üles ka filmilindile.
44. Unistajad - NO99 (Tallinnas
13.6)
Lavastaja Juhan Ulfsak. Olen millegipärast hoidunud
seda vaatama minemast. Mul on tunne, et nad seal alguses istuvad mingi lina all
ja siis lastakse see nende "teater" sealt ekraanile, ehk samahästi
võiks vaadata mõnda teleteatrit. Ja siis teine osa on metallimuusika kontsert.
Seega kokku mitte otseselt teatrietendus vaid midagi muud. Võib-olla eksin?
Mängivad praktiliselt mu naabermajas ja sellepärast on alati igavamal õhtul
ahvatlus NOsse põigata... Tuleks ainult tagasi see vana-hea NO, mida sai näha
nende NO65+ lavastustes.
45. Kessleri viled ehk
orelimestri pöörane päev - Tartu Maarja Kirik (Tartus
15.8) S
Lavastaja Loone Ots. Loone Ots on ka kirjutanud.
Koguduse inimeste ja nende sõprade tehtud ustimäng.
46. Merineitsi - Kaari Sillamaa
Muusikateater (Rakveres 21.7) S
Lavastaja Jaanika Sillamaa. Muinasjutt-muusikal
Anderseni ainetel. Sobib ilmselt hästi Rakvere Linnuses mängimiseks :) Hästi
palju näitlejaid.
47. TEEL - Fine5
Tantsuteater (Tallinnas 3.6) S
Liikumisinstallatsioon - Tagasi. Edasi. Eemal.
Lähedal. Ühe tantsijate kogukonna pühendus möödunule.
48. Armastuskirjad -
Tammsaare Teater (Tallinnas 1.6)
Lavastaja Reet Paavel. Ühe mehe ja naise kirjavahetus
läbi 50 aasta, mille läbi paljastuvad nende elud. Hiljuti esitas seda ka
Kuressaare Linnateater (see meeldis küll).
49. Helisevad muinaslood -
Kesklinna Vaba Aja Keskus (Tallinnas 6.7) S
Muusika ebatavalistel pillidel ja kaugete maade tõsi-
ja muinasjutud.
50. Häbipostilugu -
Tammsaare Teater (Tallinnas 2. ja 3.6) S
Pargietüüdid.
51. Kukk - Alle-Saija
Teatritalu (Alle-Saijas alates 21.7) S
Lavastaja Janno Puusepp. Harrastusteater, Tallinnast
kaugel.
52. ...ja õunapuud
õitsevad - Alle-Saija Teatritalu (Alle-Saijas
alates 2.8) S
Lavastaja Ingrid Ulst. Harrastusteater, Tallinnast
kaugel.
53. Kolmandas isikus -
Comedy Estonia (üle Eesti alates 1.6)
Lavastaja Sander Õigus. Stand-up komöödia. Kiidetud.
Peab rohkem tausta uurima. Korralik naer kulub alati marjaks ära. Taustauuringu
tulemused kaldun arvama, et mul on mõistlik siiski mitte minna.
54. Igavikuline õhtusöök -
Big Wolf Company (üle Eesti alates 28.6) S
Lavastaja Grete Gross/Liseth Wolk. Kaasaegse tsirkuse
lavastus. Polegi päris teater, aga mõtlesin, et panen selle ikkagi siia
nimekirja.
55. Kapriisid 3,5 (Rakveres
alates 6.7) S
Lavastajad Henri Hütt/Mihkel Ilus. See polegi vist
päris teater, rohkem nagu installatsioonimoodi teater... Igatahes ebaselge. Mul
on eelmised peatükid nägemata ka.
56. Latern - Liigub ja
Loob (Viimsis, Kablis ja Lohusalus alates 10.7) S
Lavastaja Eva Kalbus. Mul on nähtud see Tätte
näitemäng väga heade näitlejatega (Evelin ja Priit Võigemast, Ülle Kaljuste,
Guido Kangur ja Taavi Teplenkov), seega on tõrge seda uuesti vaadata. Võib-olla
kunagi kui lugu ise meelest läheb.
57. Viikingitütar Ragna -
Alle-Saija Teatritalu (Alle-Saijas alates 29.6) S
Lavastaja Juhan Puusepp
58. Susanna saladus - Opera
Veto (Tallinnas alates 2.6) S
Lavastaja Thomas Wiedenhofer. Ooper. Täpsemalt
lühiooper ja itaalia keeles.
59. Värvuke ja koletis -
Vene Teater (Tallinnas alates 4.6) S
Lavastaja Maria Šorstova Vene lasteteater... VÄLJA
MÜÜDUD
---------
EDETABEL 3: TOP25 - Etendused,
mille mängukorrad on selleks suveks möödas (või on välja müüdud), aga mida
mängitakse ka sügisel...
01. Workshop - Kanuti Gildi
Saal (Rakveres alates 5.7)
Lavastajad Mart Kangro/Juhan Ulfsak/Eero Epner.
Praeguseks juba paljukiidetud tükk... ja absoluutselt kõik soovitavad, et seda
tuleb vaatama minna. Teistsuguse, ehk omapärase ülesehitusega ja õpetlik.
Huvitavate minilugudega... Lähen seda võib-olla vaatama novembris Tallinnas.
02. Kopsud - Endla (Pärnus
alates 14.7)
Lavastaja Taago Tubin. Lavastaja on hea ja näitlejad
ka. Carita Vaikjärve polegi veel tema Endlasse kolimise järel näinud. Tükki
kiideti päris korralikult kui see välja tuli, aga siis tuli pikem mängupaus
(elulistel põhjustel). Tutvustavat teksti lugedes jääb mulje, et see on pigem
noorematele inimestele. Sügisel saab ka vaadata.
03. Buratino - Estonia (Tallinnas alates 1.6)
Lavastaja Andres Dvinjaninov. Mida lähemale saabus esikas, seda ahvatlevamaks suutis Estonia seda Ehala Buratinot teha... Tegelikult ju juba Ehala muusika on piisav argument, et seda vaatama minna. Ja milline vaimustav trupp - Karmo Nigula, Jassi Zahharov, Reigo Tamm, Hannes Kaljujärv, Väino Puura... oleneb muidugi, et kellega just õnnestub seda näha, sest on erinevad kooslused. Dvinjaninovi lavastustesse mul on ka alati usku. Mängitakse ka sügisel.
04. Oranžid tropid kõrvas
- Tallinna Kammerteater (Luigel ja Padisel, alates
9.6)
Lavastaja Indrek Taalmaa. Kivirähk ja Taalmaa on hea
paar, kui mõelda kasvõi ainult "Sinised kilesussid jalas" tükile.
Olen juba ette kindel, et ka "kõrvatropid" meeldiks mulle... Samas
loodan, et sgisel mängitakse ka, siis jääb suvel suvelavastustele rohkem aega.
Aastaringselt mängukavas.
05. Tantsutund - Endla (Pärnus
alates 20.7)
Lavastaja Enn Keerd. Keerdi lavastustest mul viimasel
ajal head näidet tuua pole. Sedapuhku siiski tegemist tantsu-teemaga ja Kadri
Rämmeld mängib, mis on ülipositiivne... Peab mõtlema. Saab vaadata k sügisel.
06. Piip 20 Tuut
juubeldavad - Piip ja Tuut Teater (üle Eesti
alates 11.7)
Lavastaja Haide Männamäe/Toomas Tross. Piip ja Tuut
lähevad juubelituurile. Kui nad mu maakodust sobivalt mööduvad, siis katsun
minna vaatama. Ma poleks kunagi uskunud, et mulle võivad klounid niimoodi
meeldida. Hetkel kaldun arvama, et siiski ainult "eestikeelsed"
klounid ja just nimelt need 2 klouni... Iga kohtumine nendega on olnud elamus.
Vaevalt, et seegi oleks erand. Ja mu vanim (täiskasvanud) tütar on neist sama
suures vaimustuses! Ta pole raatsinud kordagi nooremale õele vennale oma kohta
loovutada mu Piibu ja Tuudu etenduste kaaslasena... Olen pidanud nemad eraldi
emaga Piipu ja Tuutu vaatama saatma...
07. Lollidemaa - Tallinna
Kammerteater (Padisel 12.8)
Lavastaja Indrek Taalmaa. Taalmaa Sinised kilesussid
jalas oli parajalt suur (positiivne) üllatus. Nüüd tahaks neid teisi monotükke
ka näha. Olen millegipärast veendunud, et need on umbes sama head. Kuigi ma ei
tea, kes Lollidemaa kirjutanud on... teiste Taalmaa mängitava kahe monotüki
autoriks on Kivirähk. Lavastus on ka tava-mängukavas läbi aasta.
08. Savoy ball - Estonia (Tallinnas alates 3.6)
Lavastaja Mart Sander. Üks mu lemmikoperette, aga minul on Mart Sanderi lavastusversioon veel nägemata. Koreograafiks Ingmar Jõela! Mart on ise öelnud, et tegi selle nii, nagu peab, ehk 1930ndate stiilis! Ilmselt nii visuaalne kui muusikaline komm! Mängitakse ka sügisel.
09. Kuritöö ja karistus - Vene Teater (Tallinnas alates 28.8)
Lavastaja Igor Lõssov. Dostojevski Vene Teatris... kõlab ahvatlev. Jaanika Arum mängib ka ja oleks põnev üle pika aja teda üht korralikku rolli tegemas näha. Saaks sellest tema eelmisest eksperimentaallavastuse fiaskost üle. Kuritööd ja karistust mängitakse sügisel ka, seega ilmselt jätan suvel kõrvale, aga kes teab...
10. Mis see E. tähendab? (Tartus
ja Tõrvas alates 19.7)
Laval on Raivo E. Tamm - monokomöödia :)
Mängitakse aastaringselt.
11. Peaaegu armastus -
Endla (Pärnus alates 21.7)
Lavastaja Enn Keerd. Keerdi lavastused viimastel
aastatel ei kõneta mind. Seda on paar sõpra käinud vaatamas ja kumbki ei olnud
erilises vaimustuses. Aastaringelt mängukavas.
12. Kas hakkame seksima? - Vana Baskini Teater (üle Eesti alates 16.7)
Lavastaja Eero Spriit. Pealkiri juba annab mõista, et ka sisu võib olla sama kahtlase väärtusega. Selline komejantlik tunnetus on, mis pole minu maitse. Võin muidugi eksida.
13. Dreamworks - Endla (Pärnus
alates 22.7)
Lavastaja Ingomar Vihmar. Vihmari lavastust on kõvasti
kritiseeritud. Mul on eelarvamused. Kuigi näitlejad on jällegi head...
Mängitakse sügisel ka.
14. Parimad palad vol.3 -
Tallinna Kammerteater (Kablis 5.8)
Lavastaja Indrek Taalmaa. Tahaks enne need aluslavastused
ära näha, millest selle etenduse parimad palad on valitud. Mul veel Oranžid
kõrvatropid kõrvas ja Lollidemaa nägemata...
15. Giselle - Estonia (Tallinnas
alates 13.6)
Lavastaja Mary Skeaping. Häbi tunnistadagi, et
viimasest Giselli versiooni nägemisest on juba umbes 25 aastat. Mängitakse ka
sügisel.
16. Lõks - LendTeater (Elvas
alates 6.6)
Lavastaja Malle Pärn. Üks mu lemmikžanre teatris -
krimka! Ainult, et olen seda juba lugu varem näinud Vanemuise versioonina. Elva
on maru kaugel ka, kuigi oleks lahe suvel oma sünnilinna külastada ja samaga
seal teatris käia ja veel Malle lavastust... Piletihind on ka väga ahvatlev :)
Kaldun siiski arvama, et see jääb mul nägemata distantsi pärast.
17. Uinuv kaunitar -
Estonia (Paides ja Viljandis alates 5.6)
Lavastaja Toomas Edur. Ballett. Võib ilus ja
muinasjutuline olla. Näitaks noorimale tütrele ka... Mängitakse ka järgmisel
kevadel.
18. Pasjanss ehk Alatu
kättemaks - LendTeater (Elvas alates 24.7)
Autor ja lavastaja Väino Uibo. Kas poliitikal ja
prostitutsioonil on palju vahet? Kes kellega mängib ja kes kellele ainult kätte
maksab - võimumängudes vahendeid ei valita! Koht linnavolikogus on nii
ihaldusväärne, et selle nimel tasub vaeva näha...
19. Tuleriit - Teoteater (Tallinnas alates 30.8)
Esoteeriline põnevik.
19. Tuleriit - Teoteater (Tallinnas alates 30.8)
Esoteeriline põnevik.
20. Sonimine kahele - Vene Teater (Tallinnas 31.8)
Lavastaja Atjom Garejev. Vene Teater oli justkui taasavastus pärast Richard III nägemist. Tuleks neile peatselt uus võimalus anda, sest Richard III lavastus ja mitmed rollid olid esimese poolaasta parimate seast. Mängitakse ka sügisel.
Lavastaja Margus Prangel. Lastekas. Harrastusteater, aga Margus mängib ise ka. Kuigi ma pole enam sihtrühm(?) ja mu lapsed ka mitte. Samas Nukuteatri lastelavastused on päris tihti väga kõrgel tasemel, kõrgemalgi kui mitmed täiskasvanute omad.
22. Pipi Pikksukk - Vene
Teater (Tallinnas alates 1.6)
Lavastaja Juliana Laikova. Vene keeles Lindgren.
Mängitakse ilmselt ka sügisel. Pipit mängib tüdruk viimasest TÜ VKA lennust...
Pipit oleks muidu hea ka vene keele harjutamise mõttes minna vaatama.
Mängitakse ka sügisel.
23. Päris mäng - NUKU (Tallinnas
1.6)
Lavastaja Leino Rei. Mina pole sihtrühm enam...
kahjuks... kuigi, kes teab :) Sügisel jälle kavas...
24. Nutude salajutud -
NUKU (Tallinnas 3.6)
Lavastaja Maria Usk. Teater pisematele lastele kui
mina :) Sügisel jälle kavas...25. Mida mehed tegelikult tahavad - Extramen (Mitmes kohas alates 30.6, veel 27 ja 30.8, aga sügisel ka)
Ma tean ise ka mida tahan :) Eero Spriiti võib-olla kuulaks, aga teisi ei tea ei tunne ja nad ei huvita ka :) Mängitakse aastaringselt.