reede, 18. detsember 2020

Mida vaadata teatris JAANUARIKUUS 2021?


Poola teadlased väidavad, et Euroopas sajab viimast korda lund aastal 2025 (filmi "Never gonna snow again" lõputiitrites). Vaadates praegu seda jõulueelset Raplamaa maastikku akna taga, tundub, et neil võib ka õigus olla... Ent näiteks see foto siin, mille tegin mõni aasta tagasi Põhja-Rootsis ning mõeldes kui palju lund ikkagi igal aastal Lapimaal on, siis julgen selles (vähemalt praegu veel) kahelda... Võib-olla ei saja lund pärast 2025ndat Poolas... 

Üks koht kus lund kindlasti ka pärastpoole sajab on teatrilava... on see siis videoga lahendatud, valguse või mingi materjaliga - teatris võib juhtuda kõike!

Ja kas jaanuaris saab suusatama või mitte, sellest hoolimata võiks vähemalt korra ikka teatris ka ära käia... Siiani pole veel tõestust, et keegi ka corona-pisiku publiku seas istudes endale saanud oleks... Siinkirjutajagi on viimase 4 kuu jooksul istunud rohkem kui 80ne erineva etenduse saalis erinevate inimeste vahel... Mis ei tähenda muidugi, et valvsust võiks kaotada. Ikka mask ette ja teistest võimalikult eraldi.

Seekord toon ära 30 kõige soovituslikumat, mida teatrid jaanuaris pakuvad. Ikka just need, millele praeguse hetke seisuga on veel pileteid saada. 
Lisaks leiab altpoolt ka just jaanuariks valmivate ja lavale jõudvate 16 esietenduse info.


30 SUURIMAT TEATRISOOVITUST JAANUARIKS (pole edetabel, vaid teatrite kaupa, üle Eesti, 30 parimat jaanuari mängukavade mängu, kuhu hetkel on pileteid saada):

TEATER VANEMUINE
1. Kalevipoeg - Meie rahvuseepos väärilises, fantaasiarikkas lavastuses, mitmete suurepäraste rollidega ja mille eest Karl Laumets on mh. võitnud ka teatriliidu aasta parima lavastaja tiitli ja minu lemmiklavastus 2018.

2. Beatrice - tulevikufantaasia ajast, mil inimese teadvust on võimalik digitaliseerida ning nõnda siirdada ka surnud inimese teadvus kellegi kehasse. Ohtrate tehniliste trikkidega Ain Mäeotsa lavastus.

3. Naiste kool - Priit Strandbergi üpris erilise kontseptsiooniga lavastus (peategelane semutseb publikuga). Kuigi klassika, aga just sellepärast kõnetab igas ajas. Lisaks naljakas on ka!

4. Head inimesed - Nõukaajast iseseisvumisaega liikuv, 20-aastase diapasooniga lugu läbi ühe mehe ja tema pere ning lähedaste - tööst ja naistest ning igas ajas ellujäämisest, kuigi saatus luurab pidevalt nurgataga.


RAKVERE TEATER
5. Paunvere poiste igavene kevade - Urmas Lennuki lennukas fantaasia, sidudes terve Oskar Lutsu aastaaegade-saaga ühte leidlike stseenidega lavastusse. Nalja saab kõvasti!

6. Hullemast hullem - mis juhtub kui üks käparditest amatöörnäitlejate trupp kriminulli hakkab mängima? Ega sellest head nahka saa, aga vaatajad saavad hüsteeriliselt palju naerda.. Briti ülevõllikomöödia Elina Purde lavastatuna.

7. Kuni ta suri - Vene tragikomöödia üksikust naisest, tema emast ja saatuse tahtel nende ellu astuvast mehest. Armastus tuleb, kui ta tulema peab... 


UGALA
8. Kui me nüüd ei sure, ei sure me kunagi - muusikaline, värvikirev ja ilmatu lõbus teekond läbi Ugala 1930ndate teatripäeviku ülestähenduste. Väga vahva vaade teatriellu, -telgitagustesse ja "lavale" ikka ka.

9. Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus - Ugala suurlavastus, kasutab ära kõikvõimalikke lavavõimalusi ja ega vähemaga ei saagi kui Allan ronib Viljandi vanadekodu aknast välja ning satub pöörastesse seiklustesse, mille jooksul kohtub nii maailma riigipeadega kui ka näiteks Einsteini idoodist kaksikvennaga.

10. Kuidas minust sai HAPKOMAH - noorte vinge mängupower ja Eesti allmaailm oma narkootikumide ja kuritegudega. See oleks nagu paralleeluniversum, ent ometi käib see kõik ka praegu kellegi jaoks just nii. Oluline on nendest asjadest rääkida - üks ennetustöö vorme.


EESTI DRAAMATEATER
11. Vaimude tund Koidula tänavas - Mati Undi ja Enton Hansen Tammsaare vaimud saavad ühel Koidula tänava pööningul kokku. Räägitakse oma teostest ja üldse elust, kampa kutsutakse tänavalt ka veel üks inimene... Kivirähki fantaasialennul pole piire ja Tõnu Oja/Taavi Teplenkov on nii-nii head!

12. Linnade põletamine - Nostalgiline vaade lapsepõlve Tartusse, kus on üks varaküps eesti tüdruk ja üks vene juurtega poiss. Lisaks tüdruku vanemad ning vanaema ja rida sekeldusi. Soe ja südamessepugev väga hästi mängitud - Teele Pärn võitis teatriliidu parima naisnäitleja tiitli oma rolliga.

13. Suur Siberimaa - Ilus austusavaldus Jaan Krossi 100ndaks sünniaastapäevaks, aga ka muidu väga hea ja mõjuv lavastus, väga heade rollidega. Siberist Tallinnasse ja läbi aastate... Jaan ja tema lähikondsed...


VENE TEATER
14. Ära imesta kui sinu maja süütama tullakse - midagi täiesti teistsugust ja erilist. Tõestisündinud loo põhjal, kus noor mees sureb tehases tööl olles, kõik tahavad seda maha salata, aga mehe noor pruut ei jäta asja nii ning hakkab oma meheõega uurima tausta. Technoteater - milline tabavus industriaalse sisuga kooskõlas! Muusika möllab, näitlejad mängivad tantsides ja ise tantsib ka oma istmikulihastel terve etenduse kaasa!  

15. Prozorovite maja. 40 aastat hiljem - mis on saanud Tšehhovi kolmest õest vanameistri näidendi lõpust 40 aasta pärast? Stalini-ajal? Kas ikka igatsetakse "Moskvasse"?


THEATRUM
16. Poeg - Florian Zelleri järjekordne vaatajate silmapete. Sedapuhku keskmes üks suitsiidne poiss, kelle vanemad on lahutatud. Mida sellises olukorras oleks võimalik teha? Kas üldse midagi? Ja mida nõuab sellises olukorras armastus oma lapse vastu - kas järgida südant või mõistust? On see valik üldse võimalik?

17. See laps - Kümmekond lühilugu vanematest ja lastest. Millised friigid me inimloomad ikka oleme! Ka nende kõige lähedasemate, kõige armsamatega!


TALLINNA LINNATEATER
18. See hetk - on üks sanatoorium, kuhu inimesed lähevad surema. Morbiidse taustaga lugu on üllataval kombel hoopis väga elujaatav! Kõik need tegelased, nende lood ja situatsioonid... väga hea teater!

19. Kant - isanda ja teenri suhe - üks päev folosoof Immanuel Kanti elust... päev, mis on kui suur söömaaeg. Väga tugev näidend, hea lavastus ja Linnateatri vinged näitlejad.


KINOTEATER
20. Monument - kreisi perekond ja kõik need niidid mis sellest hargnevad. Lugu meist hulludest, lugu kunstist ja kunstlikkusest. Priit Võigemast lavastas, viimase aja eestlaste üht lemmikut välismaa näitekirjanikku - Marius von Mayenburgi. Ülikõva trupp ja äge!

21. Kahekesi - huvitavalt kontseptuaalne inimsuhete paraad, kus näitlejad vahetuvad stseenidest väljapööreldes ja teise "suhtesse" astudes publiku silme all. Kokku umbes 6 erinevat suhet, mille head näitlejad kahekaupa välja mängivad.


VAT TEATER
22. Romeo ja Julia - Shakespeare'i klassika õnnestunult ja väga mänguliselt tänapäeva toodud Aare Toikka ja tema trupi poolt. Segades sisse lauseid ja elemente teistest Shakespeare'i näidenditest on see nagu seoste-leidmiste avastusretk.

23. Tallinnville - kümmekond novelli, mis kokku moodustavad siiski romaani. Väga tänapäevase, isegi peaaegu, nagu scifi-elementidega romaani. Inimsuhetest ja inimeste suhetest tehisintellektiga... Kuhu see maailma on minemas... kuigi tegelikult kuhu see maailm on välja jõudnud?! Puudutades mitmeid olulisi teemasid üksindusest idealismini, rohelistest teemadest, seksuaalvähemusteni. Väärt kraam, aga samas meelelahutuslik.


ENDLA
24. Kõik naistest - jah, ilma naisteta on kurb maailm... Naised, naised, naised - hullud, veetlevad ja upsakad... Sõbranjed ja armastajad, tüdrukud ja vanaemad... 3 ägedat naist mosaiiklavastuses, naljakas ja lõbus, aga sügavale peidetud äratundmist pakkuvad tõeterad ka muidugi sees.

25. Abort - Brautigani on saanud lavavormi ja seda Kiluski suurepärase dramiteeringu ning Viidase ägeda lavastusega. Viiteid igasugustele peidetud filmidele..või siis hoopis "keelatud raamatutele", millest kogu lugu alguse saab? Mõtlevale ja kultuurijärgivale inimesele maiuspala... teistele llihtsalt tõsise alltekstiga meelelahutus.


PAIDE TEATER+MUST KAST
26. Carmen - vägev draama-muusikalisegune üks muusikateatriajaloo armastatumaid... Carmen ja tema tubakavabriku sõbrannad ning kõik mehed, kes nende ümber tiirlevad. Meelelahutus suure M-iga :) Vahva, hoogne, täis muusikat ja tsirkusetrikke, millest suurem osa on hoopis teatraalsed lavastuslikud silmamoondused. Üks 2020.aasta parimaid ja mängulisemaid teatriELAMUSI. Supertrupp!


VABA LAVA
27. Mul oli nõbu - kummaline "balti-kett" - lätlasest ja leedukast sugulased, kelles tühe tapavad eestlased... ka tegijad on kolmest Balti riigist... Kammerlik ja kasutab omapäraselt ära videot, muutest kogu lavastuse suuremaks. Tõestisündinud elulugude põhjal.


EESTI NOORSOOTEATER
28. Apelsinitüdruk - poisist ja tema isast-emast... sellest mis oli ja sellest, mis on praegu. Perekonnalugu. Liigutab nii kõvasti, et kisub ka täiskasvanud mehe põsele pisara.. kuigi muidu on noortekas... või siis pigem "noortekas ka"... Gaardneri raamatu põhjal.


TARTU UUS TEATER
29. Anne lahkub Annelinnast - elujõulise Eesti autoriteatri musternäide. Nii huvitava ülesehitusega, et seda vaatama asudes on parem kogu asjast võimalikult vähe ette teada! Sellepärast pealkirja all olevale lingile klikkida ainult enda vastutusel.. katsusin siiski mitte reeta selle loo saladust... Suurepärane dramaturgia, aga mäng muidugi ka. Ja lavastus ning lava on vaatet geomeetriline!


ESTONIA
30. Viiuldaja katusel - Malviuse suurlavastus. Suurepärased rollid, ajatud laulud ning fantastiline koreograafia! Siin on kõik ülivõrdes head komponendid ja tervik üks üldse eesti teatrites praegusel hetkel näidatavatest lavastustest parimaid! Hinnang 5!
---


JAANUAR 2021 ESIETENDUSED EESTI TEATRITES:


16.01 RAKVERE TEATER - Oi, Johnny
Komöödia seksuaalenamusest. Autor: Ray Cooney. Lavastaja: Peeter Raudsepp. Laval: Ülle Lichtfeldt, Anneli Rahkema, Margus Grosnõi, Märten Matsu, Madis Mäeorg, Eduard Salmistu, Tarmo Tagamets. Lugu sellest, kuidas tavalisest taksojuhist saab seksiurka pidaja, vähemalt teda ümbritsevate inimeste arust. "Cooney" - kellele "punane", kellele "roheline" tuli :)

19.01 EESTI NOORSOOTEATER/EMTA LAVAKOOL - Kõige all ja kohal on...
Kuidas armastada, kui me armastame nii erinevalt? EMTA lavakooli 30.lennu noorte teatraalide 4 lühilavastust. Lavastajad: Margaret Sarv, Kalju Karl Kivi, Erik Richard Salumäe, Marta Aliide Jakovski. Laval: Maria Ehrenberg, Maria Teresa Kalmet, Merlin Kivi, Hardo Adamson, Jaan Tristan Kolberg, Maarja Mõts, Tuuli Maarja Põldma, Alden Marcus Mayfield, Jass Kalev Mäe, Hardi Möller, Mart Erik Savi. Noortele ja täiskasvanutele.

22.01 VENE TEATER - Inspektor tuleb
Krimidraama. Autor: J. B. Priestley. Lavastaja: Filipp Loss. Laval: Tatjana Jegoruškina, Marina Malova, Tatjana Manevskaja, Artjom Garejev, Dmitri Kordas, Viktor Marvin, Leonid Ševtsov. Priestley on sama autor, kellelt on Linnateatri kavas "Aeg ja perekond Conway" ning hiljuti Vanemuises veel mängitud "Perekond Linden"... "Inspektorit" on Eestis varemgi lavastatud ja tulemas on kevadel ka Vanemuises.

22.01 TARTU UUS TEATER - Video: Täielik šokk! Sündmuskohal kaos, tuvid minestuses!
"väljakannatamatu ärevus kolmes toas". Autor-lavastaja: Elise Metsanurk. Laval: Maarja Mitt-Pischen, Andreas Aadel, Ekke Hekles, Martin Kork. Toimub korraga kolmes ruumis.

22.01 VON GLEHNI TEATER esitleb - Tõnu ja Tiit
Elulise tähtsusega lihtsatest asjadest. Autor-lavastaja: Mart Kivastik. Laval: Tõnu Oja ja Tiit Sukk. Kivastik ise lavastab oma kirjutatud loo. Plakatil on telk ja kitarr, ehk võiks nagu eeldada kahe mehe lõkkeäärset filosofeerimist?
Täpsem info: http://vgt.ee/teater/

23.01 ENDLA - Üks rohutirts läks kõndima
Inspireeritud Ernst Enno lasteluulest. Autorid: Ernst Enno, Ott Kilusk, Kaili Viidas. Lavastaja: Kaili Viidas. Laval: Karin Tammaru, Sander Rebane. Kestab 35 minutit ja eelkõige sobilik 2-7 -aastastele.

23.01 VANEMUINE - Ulmlejad
Retk unistustesse. Autorid: Reimo Sagor, Oliver Issak, Jaanus Tepomees, Veiko Porkanen, Jaanus Nuutre. Lavastaja: Reimo Sagor. Laval: Jaanus Nuutre, Veiko Porkanen, Reimo Sagor, Jaanus Tepomees. Unistamistest... 

26.01 VON KRAHLI TEATER - Aed
Mõistulugu ühes vaatuses "Bhagavad-Gita" ainetel. Autor: Sigismund Von Krahl. Lavastaja: Peeter Jalakas. Laval: Mari Abel, Katariina Tamm, Marika Vaarik, Ingmar Jõela, Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik. Koduleht väidab, et esietendus on juba detsembris... vast seegi silmapete, mida ka muidu lavastuses lubatakse, a kes neid krahlikaid teab :)

27.01 COLLEGIUM MIRACULORUM - Metsik kaart. Ära jäta mind meelde
Seisunditest, kus inimene haaratakse piiritusse olemasolemisse, hetkedesse, kus me tunneme end eredalt ja täiesti elus. Lavastaja: Jan Teevet, Laval: Ene Järvis, Eva Koldits, Laine Mägi, Mirtel Pohla, Liisa Saaremäel, Gert Raudsep, Ivo Reinok, Simeoni Sundja. Koostöös Niguliste Muuseumiga ja mängitaksegi seal.

28.01 VAT TEATER - Toulouse
Draama kahele, ruumi ühele. Autor: David Schalko. Lavastajad: Aare Toikka ja Margo Teder. Laval: Elina Reinold ja Margo Teder. Inimsuhetest.. petmisest?

29.01 ESTONIA - Trubaduur
Giuseppe Verdi ooper. Salvatore Cammarano libreta Leone Emanuele Bardare täiendustega Antonio Garcia Gutierreze näidendi järgi. Lavastaja: Neeme Kuningas. Kirglik melodraama, kiirelt areneva tegevustiku, intensiivsete emotsioonide ja särava vokaalse tulevärgiga. Itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

29.01 ENDLA - Pimevalge
Austusavaldus lihtsatele, triviaalsetele väikestele hetkedele, mil elu muutub. Autor: Angela Pell. Lavastaja: Johan Elm. Laval: Jane Napp, Kleer Maibaum, Carmen Mikiver, Jane Napp, Märt Avandi, Jaan Rekkor. Filmil "Snowcake" põhinev lavastus. Pafraseerides lavastajat - leinast lahti laskmisest ja elu paratamatust edasiminekust. 

30.01 UGALA - Leskede kadunud maailm
Andrus Kasemaa romaani motiividel. Autor: Priit Põldma. Lavastaja: Ringo Ramul. Laval: Oskar Punga, Kaie Mihkelson, Terje Pennie, Garmen Tabor, Luule Komissarov, Vilma Luik. Mida naised ah, ühe äsja lavakoolis Ugalasse maandunud poisi kallal :)

31.01 EESTI NOORSOOTEATER - Renate Keerdi uuslavastus
Absurdimaiguliselt vaatemängulise ja äraspidiselt fantaasiarikka teatri huvilistele. Autor-lavastaja: Renate Keerd. Laval: Getter Meresmaa, Steffi Pähn, Anti Kobin, Sander Roosimägi. Vaatajatele vanuses 15-115. Nagu Renate asjadega ikka - sealt võib kõike oodata, aga enne midagi ei öelda. "Renate Keerd" - kellele "punane", kellele "roheline" tuli :)

31.01 VANA BASKINI TEATER - Professor sai värske õhu mürgituse
Komöödia, mis tõukub Sulev Nõmmiku legendaarsest filmist "Mehed ei nuta". Autor-lavastaja: Gerda Kordemets. Laval: Ott Sepp, Juss Haasma/Ivo Reinok, Inga Lunge, Kalle Sepp, Indrek Taalmaa. Laval on film uue vaatekoha kaudu. "Osoon... osoon...!"

kolmapäev, 16. detsember 2020

Teater. Muusika. Kino. teatriankeet hooajast 2019/2020 - Kokkuvõte


Kultuuriajakirjal "Teater. Muusika. Kino" on tore traditsioon (juba aastakümneid) korraldada ülevaatlik küsitlus teatrihooaja kohta. Seekord "täitsid ankeedi" 22 tihedalt teatreid külastavad, eri vanuses ja erinevate huvidega teatrivaatlejat. Ja vaatluse all sedapuhku teatrihooaeg, mis algas 1.septembril 2019 ning päädis 31.augustiga, 2020. 

Mul on hobikorras ikka kombeks need parimatena väljatoodud nimed ja nimetused sealt kokku arvutada, sest nõnda tekib selline laiema kõlapinnaga konsensuslik arvamus. Nojah... Oscarite hääletamisel osaleb ligemale 6000 inimest, aga eks 22 inimese ühishäälel on ka juba päris korralik kõla. Ja kui mitte muuks, siis vähemalt mõnede lavastuste ja tegijate kiitvasse rambivalgusesse vedamiseks. Kuigi tuleb hoomata näiteks vahet teatriliidu auhindade jagamisega, sest TMK küsimused on nendest natuke nihkes, sest näiteks ei küsita puhtalt "parimat rollisooritust", vaid ühtlasi ka "mõjusamat kohalolu", sestap ei joonistu välja mitte see, kes kõige huvitavamalt-paremini mängis välja "kas olla või mitte olla", vaid annab võimaluse särada ka näiteks etenduskunstnikel, kes oma lavalise kohaloluga kõige suurema elamuse pakkusid või millegi erilisega näiteks vaatajad ära võlusid... Dramaturgide kohta ei küsita, kelle lugu või dialoogid olid kõige osavamalt kirjutatud või dramaturgilised keerdkäigud kõige paremini konstrueeritud, vaid milline dramaturgia kõige säravama ja/või mõjuvamana "lavale jõudis". Ning "parima lavastaja" kohtagi on laiendatud küsimust suundades, et millised lavastused olid ka lihtsalt teistest "olulisemad" ja "põnevamad".

Pean tunnistama, et ma ise vastates astusin taaskord sellesse lõksu, et näiteks nimetasin "parimad" rollimeistrid... sestap jätsin otsese lavalise kohalolu all välja toomata nii mõnegi nime, kes just selle xfaktorliku auraga end minu mällu talletas ning võibolla hoopis mingite ei-tea-mis kihtideni jõudis, seevastu, et oleksin just tema rolliloomet imetlenud vms.

Tuleb ka toonitada, et koostatud edetabelid on "hard core excel", ehk see siin pole minu isiklik arvamus, olgugi, et "Pigem ei" kiidulaulukooris ka mina oma baritoniga kaasa laulan ja mõni teinegi minult hääle saanud siin tippude seas siiski figureerib, näiteks "Felicitas", "Anne lahkub Annelinnast", "Suur Siberimaa", "Linnade põletamine" jne... Välja tuleb tuua seegi tõsiasi, et kuna siin kajastuvad ainult antud perioodil esietenduse saanud lavastused, siis käesoleval sügisel publikut näinud lavalood on seega täiesti puudu (Draamateatri "Lehman Brothers" ning "Kuritöö ja karistus", Paide Teatri+Musta Kasti "Carmen", Endla "Abort", VATi "Romeo ja Julia" ning "Tallinnville", Theatrumi "Poeg", Rakvere "Lõppmäng", Vanemuise "Head inimesed", Tartu Uue "Mängu ilu", Linnateatri "Nad tulid keskööl" ja mitmed teised sügisesed maiuspalad - need siis kas figureerivad või mitte juba järgmises ankeetide kokkuvõttes, aasta pärast... muidugi kui corona ei sekku... aga ei ta sekku... haiglas õena töötav ameeriklannast sõber sai juba Pfizeri vakstsiinisüsti eile tehtud - küll see siia meie maale ka peatselt jõuab... Muide üks ankeedi küsimustest oli seotud ka pandeemiateemaga... Sellest johtuvalt huvitav intrigeeriv mõte siin õhku, et kas tekib hetk, kui teatrisse minnes on koos piletiga vaja esitada ka vaktsineerimistunnistus?)

Küsimusi oli seal ankeedis kokku 7, aga mina keskendun siin 3 esimese kokkuvõtetele, ülejäänud saab igaüks ise ajakirjast pikalt-laialt välja lugeda. Näiteks need 22 vastajat on tegelikult andnud oma hääle rohkem kui 120-le erinevale rollile - ka need saab ajakirjast kõik täpsemalt teada. Soovitan TMK osta (näiteks siit mugavalt pdfina otse arvutisse: https://www.digiraamat.ee/index/index/tab/magazine) Muidugi juhul kui nad seda artiklit tasuta lugemiseks ei avalda, nagu eelmisel aastal (kuigi seal on ka palju muud huvitavat, seega tasub ikkagi) .

Ent siin siis edetabelid. Kirjutan üles vaid need, mida/keda mainisid ära vähemalt 3 erinevat ankeeditäitjat.


SÄRAVAIMAD HETKED JA PÕNEVAIMAD SUUNDUMUSED LAVASTATUD DRAMATURGIAS:

1. "Pigem ei" VON KRAHLI TEATER
2.-4. "Anne lahkub Annelinnast" TARTU UUS TEATER
2.-4. "Kas olete oma kohaga rahul" KANUTI GILDI SAAL
2.-4. "Suur Siberimaa" EESTI DRAAMATEATER
5.-7. "Katkuhaud" UGALA
5.-7. "Linnade põletamine" EESTI DRAAMATEATER
5.-7. "See laps" THEATRUM
8.-9. "Enneminevik" KANUTI GILDI SAAL
8.-9. "Kui me nüüd ei sure, ei sure me kunagi" UGALA
---

PARIMAD, OLULISEMAD, PÕNEVAMAD LAVASTUSED

1. "Pigem ei" VON KRAHLI TEATER
2. "Kas te olete oma kohaga rahul" KANUTI GILDI SAAL
3. "Linnade põletamine" EESTI DRAAMATEATER
4.-7. "Anne lahkub Annelinnast" TARTU UUS TEATER
4.-7. "Jaik" VON KRAHLI TEATER
4.-7. "Kauka jumal" VAT TEATER
4.-7. "Kuidas minust sai HAPKOMAH" TÜ VKA 13.LEND+UGALA
(kuna lavastustele antud hääled läksid väga laiali, siis kirjutan siia ka need, mida mainisid vaid 2 kiitjat: "Felicitas", "Kummitused", "Lävi", "Nagu peeglis", Päikese lapsed", "Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus", "Suur Siberimaa", "Tango", "Õitsev meri", WhiteWash")
---

MÕJUSAD LAVALISED KOHALOLUD VÕI SOORITUSED

Naised:
1. Teele Pärn "Linnade põletamine" EESTI DRAAMATEATER
2. Liina Olmaru "See laps" THEATRUM
3. Luule Komissarov "Katkuhaud" UGALA
4.-5. Grete Jürgenson "Nagu peeglis" RAKVERE TEATER
4.-5. Marika Vaarik "Pigem ei" VON KRAHLI TEATER
6.-12. Elina Reinold "Kauka jumal" VAT TEATER
6.-12. Merle Palmiste "Suur Siberimaa EESTI DRAAMATEATER
6.-12. Mirtel Pohla "Triller" UGALA
6.-12. Rea Lest "Mul oli nõbu" VABA LAVA
6.-12. Riina Maidre "Felicitas" THEATRUM
6.-12. Steffi Pähn "Between dreams and drowning" SÕLTUMATU TANTSU LAVA
6.-12. Ülle Lichtfeldt "Ilma sinuta" RAKVERE TEATER

Mehed:
1. Jarmo Reha "WhiteWash"
2.-3. Christopher Rajaveer "Linnade põletamine" EESTI DRAAMATEATER
2.-3. Indrek Taalmaa "Kauka jumal" VAT TEATER
4.-8. Aarne Soro "Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus" UGALA
4.-8. Jörgen Liik "Pigem ei" VON KRAHLI TEATER
4.-8. Mart Kangro "Enneminevik" KANUTI GILDI SAAL
4.-8. Märt Avandi "Anne lahkub Annelinnast" TARTU UUS TEATER
4.-8. Tõnn Lamp "Gorge Mastromase rituaalne tapmine" TALLINNA LINNATEATER
9.-13. Henrik Kalmet "Mul oli nõbu" VABA LAVA
9.-13. Juhan Ulfsak "Kas te olete oma kohaga rahul" KANUTI GILDI SAAL
9.-13. Priit Strandberg "Vana klaver ehk Suusabaasis on tantsupidu" THORS PRODUCTION
9.-13. Tambet Tuisk "Suur Siberimaa" EESTI DRAAMATEATER
9.-13. Ursel Tilk "Between dreams and drowning" SÕLTUMATU TANTSU LAVA

Ülal on kasutatud Herkko Labi tehtud fotot "Pigem ei" lavastusest ja see on pärit Von Krahli Teatri kodulehelt.

teisipäev, 1. detsember 2020

Teatrikuu tipud - NOVEMBER 2020


Oli see vast teatrikuu... pidevalt oli õhus oht, et jäetakse see või teine etendus kas näitleja haigestumise või eneseisolatsiooni tõttu ära. Nagu slaalom... või miks ka mitte laevasõit karide vahel. Minul läks õnneks. Esimesed lõivumaksed tulevad alles detsembris ja siis ka lükati esietendus vaid mõne päeva võrra edasi. Teisalt on olnud raske leida aega kirjutamiseks. Olen kirjutanud lõiguti tekste valmis, aga selline kummaline kuu oli, kus tööd oli tavalisest rohkem, doktorantuuris on tulnud teha kirjatöid ja käia tundides. Need nüüd lõpetati sellest nädalast ära, aga asemel on PÖFF. Kuna pressil on ligipääs ka muidu nendele filmidele, siis kestab see "igal-vabal-hetkel-filmide-vaatamine" veel vähemalt 6.detsembrini. Alles seejärel saab asuda siiani ootel olevaid teatritekste avaldama. Filmist muide on palju lihtsam kirjutada, vastutus on kuidagi väiksem ning olen võtnud neist kirjutamisel ka positsiooni, et ei tee taustauuringut, vaid kirjutan puhtalt puusalt. Seevastu teatrist kirjutades tunnen palju suuremat sundlust olla korralik ning kaaluda sõnu, mida eetrisse paiskan, et mitte mõjuda lahmivalt, ega pealiskaudselt. Sellest hoolimata tekib see pealiskaudsuse tunne ikkagi, sest kes jõuab lugeda maailmatu pikki ja lohisevaid tekste, kus oleks kõik detailideni kirjas... niigi kirjutan ilmselt pikemalt kui suurem osa teisi vaatlejaid ja peegeldajaid, kriitikutest rääkimata.

November oli teatri mõttes natukenegi normaalsem ühe kuu mahu mõttes (kui paar eelmist "rekord"kuud). Kuigi 13 lavastust (ja veel PÖFFil siiani nähtud 48 filmi kõrval + kuna kutsuti ka ühe startup firmade võistluse žüriisse, siis sai vaadatud ka u.60 pitchimisvideot, millest muide osa olid ka täitsa kunstilise väärtusega :)), ehk mõne jaoks terve aasta teatrisaak on ju ikkagi paras ports teatrit... Igatahes piisavalt paras, et sellest üks korralik kokkuvõte koostada ning parimad taaskord esile tuua. Omapoolse kindla soovituse annan kaasa neist 13st vaid 3-le ("suurimate teatrielamustena" siin kirjas), kuigi hinnangu 4- või 3+ said veel 5 elamust. Ühe korra sai isegi aplausi ajal püsti tõusta! See on pärast 9.septembri Lehman Brothersi esietendust teine kord sellel sügishooajal ja terve aasta jooksul siiani nähtud 137 erineva lavastuse etenduse kohta 5.kord. Detsembris on muide praeguse seisuga tulemas veel 11 teatrikülastust... ehk leiab nendele lisaks veel paar, et tuleks ilus 150 aasta lõpuks kokku :) No see pole eesmärk omaette, tuleb nagu tuleb... tore oleks kui teatrid saaks ikka edasi lahti olla ja mängida, mängida, mängida... 

November pakkus ka esimest korda võimaluse kohtuda TÜ VKA lavakooli 14.lennu näitlejatibudega. Selgelt on areng alles kõvasti käimas, sellepärast veel väga tõsiselt ei tahtnud ka neid võtta, kuigi nii mõnegi potentsiaal paistis juba tugevalt ära. Teisalt mäletan nii mitmetegi näitlejate esimest mängu, mil mõtlesin, et "appi, sellest küll näitlejat ei saa", aga nüüdseks on mõni selline suisa kõige lemmikumate seas! Näitlejad on oma arenguprotsessis terve elu... mõni jah, saavutab juba kooliajal teatava taseme, ent iga roll, iga lavastaja, iga partnerlus, iga iseenda sees peituvate tööriistade avastus teatris ja lugudes, arendab edasi. Nii on ka vanameistritega, kes enda arvates on kõike mänginud - kõike teinud... staatilisse mängugi mõni kukkunud... ikka võivad nad leida uusi nurki, uut inspiratsiooni, teistmoodi rõõmu mängust ja tõusta uutesse kõrgustesse... Ja põhimõtteliselt sama ju ka lavastajatega... See teeb ka minusuguse teatrijälgija vaatamised naudingulisemaks. Annab veel ühe tasandi juurde, milles liikuda teatrit uurides ja mõtestades. 

Kuid siin siis need möödunud teatrikuu parimad, kompaktselt ja lihtsalt tabelitesse treitud (ainus nähtud asjadest, mis siin ühessegi tippu ära ei mahtunud on Estonia "Operetikuningas Imre Kalman"... kuigi koreograafia, kostüümid ja muusikateatri suurepärased lauljad oleks võinud küll ära märkida.. Näe - märkisingi - just nüüdsama, siin sissejuhatuses😃):


SUURIM TEATRIELAMUS NOVEMBRIS

1. CARMEN - Paide Teater+Must Kast
2.-3. HEAD INIMESED - Vanemuine
2.-3. TALLINNVILLE - VAT Teater
(käin edasi-tagasi 2. ja 3. vahel, kumb oli parem... mõlemad väga erinevad, ent mõlemad tugevad eesti algupärandid!)

Carmenit soovitaks eelkõige selle ägeduse, hoo, energia, muusika, liikumise ja sigakõva ansamblimängu pärast!
Head inimesed on üks aasta tugevamaid uusi dramaturgiaid - tahaks seda lugeda, et kõigi nende tabavate ütluste ja terava dialoogi sees sügavamalt ja pikemalt mõnuleda. Samuti väga tugev trupp.
Tallinnville on midagi erilist, oma novellikogumliku ülesehitusega, ainult, et siin on kõik u.10 lugu tegelaste kaudu kuidagi seotud ning see teeb kogu asjast lõppude lõpuks üllatuslikult hoopis romaani kokku... väga tänapäevase ja innovaatilise romaani...


PARIM LAVASTAJA

1. PEETER VOLKONSKI - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. HELEN REKKOR - Tallinnville (VAT Teater)
3. AIN MÄEOTS - Head inimesed (Vanemuine)
4. KARL LAUMETS - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)

Vürst rokib ja pungib kohe mõnuga! Rebel! 
Muide väike faktikild - sõna "Toreador" mõtles välja Bizet... tegelikult on see sõna Torero (härjavõitleja), aga kuna tal oli vaja nootide jaoks silpi vahele, nii sündiski "To-re-a-dor" :)


PARIM NAISPEAOSA NÄITLEJA

1. LAURA NIILS - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. HENESSI SCHMIDT - Tallinnville (VAT Teater)
3. PIRET KRUMM - Tallinnville (VAT Teater)
4. ILO-ANN SAAREPERA - Valged põdrad (Ugala)

Milline leid on Laura Carmeniks - tõeline üllatus. Sellega mängib ta ennast palju laiema publiku kaardile, kui ta siiani on olnud. Noor ka ju alles... 
Mul on siiani õnnestunud näha mõni Carmeni ballett, 5 erinevat Carmeni ooperilavastust ja 5 erinevat filmitõlgendust. Viimases neist mängis nimiosa Beyonce: https://www.youtube.com/watch?v=0z5cylsz_IU 
Aga Laura on palju parem näitleja!


PARIM MEESPEAOSA NÄITLEJA

1. MARTIN MILL - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
2. AGO SOOTS - Tallinnville (VAT Teater)
3. MARGO TEDER - Tallinnville (VAT Teater)
4. KAAREL TARGO - Carmen (Paide Teater+Must Kast)


PARIM NAISKÕRVAOSA NÄITLEJA

1. LAURA KALLE - Valged põdrad (Ugala)
2. LENA BARBARA LUHSE - Head inimesed (Vanemuine)
3. KÜLLIKI SALDRE - Head inimesed (Vanemuine)
4. LUULE KOMISSAROV - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
5. MARIKA BARABANŠTŠIKOVA - Head inimesed (Vanemuine)
6. HARRIET TOOMPERE - Keiserlik kokk (Eesti Draamateater)


PARIM MEESKÕRVALOSA NÄITLEJA

1. CHRISTOPHER RAJAVEER - Keiserlik kokk (Eesti Draamateater)
2. RIHO KÜTSAR - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
3. TANEL INGI - Valged põdrad (Ugala)
4. IVO UUKKIVI - Keiserlik kokk (Eesti Draamateater)
5. AARNE SORO - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
6. JÜRI LUMISTE - Head inimesed (Vanemuine)


PARIM NOORE (ALLA 30.A) NÄITLEJA ROLL

1. LAURA NIILS - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2.-3. LENA BARBARA LUHSE - Head inimesed (Vanemuine)
2.-3. CHRISTOPHER RAJAVEER - Keiserlik kokk (Eesti Draamateater)
4. HENESSI SCHMIDT - Tallinnville (VAT Teater)
5. ILO-ANN SAAREPERA - Valged põdrad (Ugala)

Üks fakt feel "Carmeni" kohta - helilooja Bizet suri kõigest 36-aastaselt (3 kuud peale esimest Carmeni esikat), paljud arvavad, et ka osaliselt sellepärast, et Carmen kukkus täiega läbi... Ent selle esmalavastuse kohta on vastakat informatsiooni. Armastatakse rääkida, kuidas esietendusel see välja vilistati, ent ometi mängiti seda 45 korda esmalavastuse teatri repertuaaris... kui see oleks "läbi kukkunud", siis poleks sellel nii suur menu olnud... Bizet elu ajal jõuti selle 3 kuu jooksul 33 korda Carmenit mängida. Aga kummaline seejuures on see, et Bizet ise oma elu jooksul ei käinud kordagi Hispaanias (ka ooper on tegelikult originaalis prantsuskeelne). Küll aga rändas seal palju ringi Carmeni-ooperi aluseks oleva novelli autor Prosper Merimee.


PARIM 60+ NÄITLEJA ROLL

1. KÜLLIKKI SALDRE - Head inimesed (Vanemuine)
2. LUULE KOMISSAROV - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
3. JÜRI LUMISTE - Head inimesed (Vanemuine)
4. KAIE MIHKELSON - Keiserlik kokk (Eesti Draamateater)


PARIM UUS NÄITLEJA (keda varem pole teatrilaval näinud)

1. MARIA VALK - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
2. SAAMUEL PILPAK - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
3. THEODOR TABOR - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
4. HENRI VAIKRE - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
5. JOHANNA VAIKSOO - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
(alles esmakohtumine mitmete selle kursuse tulevaste näitlejatega, seega veel väga kaugeleulatuvaid järeldusi ei tõmba)


PARIM ANSAMBLIMÄNG

1. CARMEN - Paide Teater+Must Kast
2. SHAKESPEARE - Improteater Impeerium
3. VALGED PÕDRAD - Ugala
4. TALLINNVILLE - VAT Teater
5. HEAD INIMESED - Vanemuine

Carmenis mängivad (kõik ainult väga head!): Laura Niils, Jaanika Tammaru, Birgit Landberg, Kaija M Kalvet, Kaarel Targo, Karl Robert Saaremäe, Joosep Uus, Johannes Richard Sepping, Kirill Havanski ja Karl Edgar Tammi. Muide tegelikult rohkem kui Carmenist, on see lugu hoopis don Jose'st (Kaarel Targo).


PARIM AUTORITEATER

HELEN REKKOR - Tallinnville (VAT Teater)


PARIM INDIE-TEATER

1. PAIDE TEATER+MUST KAST - Carmen
2. VAT TEATER - Tallinnville
3. VABA LAVA - Liustikud
4. IMPROTEATER IMPEERIUM - Shakespeare
5. VABA LAVA - Inimesed ja numbrid

Kas teadsid, et must kast (väikeste tähtedega) on küberneetikas mudel, millega ei püüta modelleerida objekti siseehitust ja tema sees toimuvaid protsesse, vaid ainult välismõjude (sisendite) ja reaktsioonide (väljundite) vahelist seost. Mõiste võttis kasutusele William Ross Ashby. Musta kasti kasutatakse näiteks biheiviorismis.
Aga seda, et Paides tegutses 1940ndate teises pooles teater nimega Narva Eesti Draamateater Paides... tegemist oligi Narvast Paidesse kolinud teatriga, kuid 1948ndast aastast (2 aastat enne teatri sulgemist) muudeti nimi lühemaks, ehk nagu praegu - Paide Teater.



PARIM MUUSIKA/TANTSU/EKSPERIMENTAALSE TEATRI LAVASTUS

1. CARMEN - Paide Teater+Must Kast
2. PEER GYNT - Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool
3. LIUSTIKUD - Vaba Lava


PARIM KOMÖÖDIA

1. CARMEN - Paide Teater+Must Kast
2. TALLINNVILLE - VAT Teater
3. SHAKESPEARE - Improteater Impeerium


PARIM KUNSTNIK

1. IIR HERMELIIN - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. KRISTJAN SUITS - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
3. KRISTJAN SUITS - Head inimesed (Vanemuine)
4. JAANIKA JÜRIS - Tallinnville (VAT Teater)


PARIM KOSTÜÜMIKUNSTNIK

1. IIR HERMELIIN/MOONIKA LAUSVEE - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. KRISTJAN SUITS - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)


PARIM GRIMM/SOENGUD

1. UGALA - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
2. PAIDE TEATER+MUST KAST - Carmen (Paide Teater+Must Kast)


PARIM VALGUSKUNSTNIK

1. RENE LIIVAMÄGI - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
2. KAROLIN TAMM - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
3. VILLU KONRAD - Valged põdrad (Ugala)


PARIM VIDEO/VISUAAL/TEHNILINE KUNSTNIK

LAURA ROMANOVA - Liustikud (Vaba Lava)


PARIM HELILOOJA (originaal)

1. SANDER MÖLDER - Tallinnville (VAT Teater)
2. DOMINYKAS DIGIMAS - Liustikud (Vaba Lava)
3. VALENTIN SILISENKO - FN (Fine5)


PARIM MUUSIKALINE KUJUNDUS/TÖÖ MUUSIKAGA/HELIKUJUNDUS

1. ELE SONN(muusikajuht)/KAAREL KUUSK(kujundus) - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. VAIKO EPLIK - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
3. TALLINNVILLE - Sander Mölder (VAT Teater)
4. RIINA ROOSE - Osnap (Tallinna Linnateater)


PARIM TEATRIS KUULDUD EESTIKEELNE LAUL (mida varem pole kuulnud)

1. "CARMEN, ARMASTAN SIND!" - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. "SOLVEIGI IGATSUSLAUL" - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+ TÜ VKA lavakool)


PARIM KOREOGRAAFIA TANTSULAVASTUSES

RENEE NÕMMIK - FN (Fine5)


PARIM KOREOGRAAFIA/LIIKUMINE/LAVAVÕITLUS MITTE-TANTSULAVASTUSES

1. JAANIKA TAMMARU - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. RAUNO ZUBKO - Peer Gynt (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
3. SIRLI KRIIS-KALM - Osnap (Tallinna Linnateater)


TANTSIJA TANTSUETENDUSES

TIINA OLLESK - FN (Fine5)
RICHARD BELJOHIN - FN (Fine5)


TANTSIJA MITTE-TANTSUETENDUSES

1. SAAMUEL PILPAK - Carmen (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
2. SANDRA UUSBERG - Osnap (Tallinna Linnateater)
3. KRISTIIN RÄÄGEL - Osnap (Tallinna Linnateater)
4. LAURA NIILS - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
5. JAANIKA TAMMARU - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
6. BIRGIT LANDBERG - (Paide Teater+Must Kast)
7. MARIKA BARABANŠTŠIKOVA - Head inimesed (Vanemuine)


PARIM MUUSIK TEATRILAVAL

1. KAAREL KUUSK - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
2. RIINA ROOSE+JAAK JÜRISSON - Osnap (Tallinna Linnateater)
3. TARVO KRALL - Shakespeare (Improteater Impeerium)


PARIMAD LAULUHÄÄLED TEATRILAVAL

1.-2. SANDRA UUSBERG - Osnap (Tallinna Linnateater)
1.-2. KAAREL TARGO - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
3. HELE KÕRVE - Osnap (Tallinna Linnateater)
4. LAURA NIILS - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
5. MIIKA PIHLAK - Perplex (TÜ VKA lavakool)
6. MART TOOME - Osnap (Tallinna Linnateater)
7. MAARIUS PÄRN - Shakespeare (Improteater Impeerium)
8. JOOSEP UUS - Carmen (Paide Teater+Must Kast)
---
PROJEKTIKOOR REEDA TOOTSI JUHENDAMISEL - Liustikud (Vaba Lava)


PARIM KODUMAINE ORIGINAALDRAMATURGIA

1. MART KADASTIK(+lavastusdramaturg OTT KILUSK) - Head inimesed (Vanemuine)
2. HELEN REKKOR(+lavastusdramaturg MIHKEL SEEDER) - Tallinnville (VAT Teater)
3. PIRET JAAKS - Valged põdrad (Ugala)


PARIM VÄLISMAINE DRAMATURGIA ESIMEST KORDA EESTI LAVAL

TEKLE KEVTARADZE - Liustikud (Vaba Lava)


PARIM DRAMATISEERING/ADAPTSIOON

PEETER VOLKONSKI - Carmen (Paide Teater+Must Kast)


10 SUURIMAT TEATRIIME NOVEMBRI LAVADELT

1. Tallinnville'i liftistseen (VAT Teater)
2. Carmeni finaali visuaalne komm (Paide Teater+Must Kast)
3. Nugadeloopimine Carmeni pihta (Paide Teater+Must Kast)
4. Tallinnville'i Chatboxi AI-Richardi ja Mirjami kõne finaalis (VAT Teater)
5. Valgete põtrade "Ärme kellelegi juustu-kiirmakaronidest räägi!" (Ugala)
6. Nööbid lendavad igasse ilmakaarde kui Heade inimeste Nina(Lena Barbara Luhse) kirglikuks muutub (Vanemuine)
7. Aarne Soro ühe sõraga "papp/saatan" - keset etendust aplaus (Ugala+Vanemuine+TÜ VKA lavakool)
8. "Nähtamatu inimene" Inimestes ja numbrites (Vaba Lava)
9. Akrobaatilised kombinatsioonid Carmeni ja ta kambaga (Paide Teater+Must Kast)
10. Osnap följeton, kus harakiri teevad Hong Kongi rongi pingpongi-mängijad (Tallinna Linnateater)

(Üleval kasutatud foto on pärit novembri nr.1 teatrielamusest ja selle foto autor on Gabriela Urm.)